ببشیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تایگون
Tigon4.jpg
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خوارسانان
تیره: گُربه‌سانان
سرده: پلنگیان

ببشیر (به انگلیسی: Tiglon یا Tigon) گربه‌سانی است که از آمیزش و جفت‌گیری ببر نر و شیر ماده زاده می شود.

پشت گوش هایی کمی سپید رنگ، تنی با رنگی میانه‌ی شیر و ببر و چهره ای با لکه هایی چون پدر، از ویژگی‌های این گربه‌سان بزرگ‌تن است. تازش بردن به طعمه از پشت سر که از ویژگی‌های ببر است، میراثی است که ببشیر از پدر خود دریافت کرده است. صدای غرش ببشیر نیز همانند غرش ببر است.

ببشیرها به لحاظ جثه از توله شير درشت تر هستند اما گاهى تفاوت هايى در واكنش هاى آنها وجود دارد، به طورمثال ببر عاشق زندگى در كنار آب است در صورتى كه شير تمايلى به نزديك شدن به آب ندارد اما ببشیرها برخى اوقات به بازى با آب تمايل نشان مى دهند در حالى كه برخى اوقات به سمت آن هم نمى روند. شير و ببر در طبيعت به طور متوسط زير ۱۷ سال و در اسارت، حدود ۲۵ سال عمر مى كند اما با وجود اين كه ببشیرها دورگه و قوى تر هستند پيش بينى مى شود كه عمرشان هم بيشتر باشد.[۱]

اگرچه ببشیرها از سه سالگی توانمندی بارور شدن را دارند ولی ممکن است به دلیل این ناهماهنگی میان پدر و مادر، توانایی زایایی نداشته باشند.

گفته میشود که این گربه‌سانان به ریخت طبیعی زاده‌شدنی نیستند، از این رو یا باید در محیط باغ وحش ایجاد شوند و یا با بهره‌گیری از شیوه‌ی لقاح مصنوعی.

گونه‌ی آمیزشی دیگری نیز از ببر و شیر وجود دارد. شیببر آمیزه‌ای از شیر نر و ببر ماده است که جثه‌اش از ببشیر بزرگ‌تر است. البته ایجاد ببشیر از ایجاد شیببر دشوارتر است؛ زیرا شیر ماده به سادگی حتی در محیط باغ وحش با ببر نر که او را ناهمسان خود می‌بیند جفت‌گیری نمی‌کند. در باغ وحش مشهد مقاربت طبيعى بين شير ماده و ببر نر و برعكس صورت گرفت تا اين كه برای اولین بار در دنیا حامله شدن شير ماده كاملاً به صورت طبيعى صورت گرفت و حاصل آن تولد سه توله ببشیر در نهايت سلامت بود.[۱]

نامگذاری[ویرایش]

با توجه به اینکه این جانور از جفت‌گیری ببر نر و شیر ماده پدید می‌آید؛ زیست‌شناسان در زبان انگلیسی از آمیختن دو واژه‌ی Tiger به معنای ببر و Lion به معنای شیر با اولویت نام پدر، نام تایگون (Tigon) را برای آن برگزیده‌اند. (Tiger + Lion = Tigon) .

ببشیر در ایران[ویرایش]

باغ وحش وکیل آباد مشهد از کانون‌های پیشگام در تولید این جانور در ایران بوده است. کارکنان و دام‌پزشکان این باغ وحش در سال‌های اخیر توانستند به شیوه‌ی لقاح طبیعی میان یک ماده شیر و یک ببر نر با نژاد بنگال نخستین توله ببشیرهای ایران را تولید کنند. این ببشیرها اکنون در این باغ وحش قابل بازدید برای همه‌ی مردم است.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «تبیان». بازبینی‌شده در ۲۳/۰۱/۲۰۱۲.