ببر بنگال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ببر بنگال
بنگالی: বাঘ
هندی: बाघ
Bengal Tiger in Bangalore.jpg
ببر بنگال در پارک ملی بنرگاتا
وضعیت حفاظت
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خواران
تیره: گربه‌سانان
زیرخانواده: پلنگیان
سرده: پلنگ‌مانندها
گونه: ببر
زیرگونه: Panthera tigris tigris
نام سه‌جمله‌ای
Panthera tigris tigris
Pocock, 1929

ببر بنگال (Panthera tigris tigris) یکی از زیرگونه‌های ببر است که بیشتر در هند و بنگلادش یافته می‌شود. همچنین می‌توان آن‌ها را در نپال، پاکستان، بوتان، میانمار و تبت جنوبی یافت. به‌طور سنتی، پس از ببر سیبری سومین زیرگونهٔ بزرگ (از نظر اندازه) در نظر گرفته می‌شوند، هرچند ببرهای بنگال شمالی اغلب بزرگ‌تر از ببرهای سیبری هستند. تاکنون سنگین‌ترین ببرهای بنگال که به منظور پژوهش در نپال گرفته شدند، از ببرهایی که به تازگی در سیبری گرفته شده‌اند سنگین‌تر بوده‌اند.ببر های بنگال زمانی در خطر انقراض قرار داشتند اما جریمه شکار آنها افزایش یافت و تعداد آن ها افزایش پیدا کرد و از خطر نجات یافتند.

توصیف ظاهری

وزن ببرهای نر بنگال بین ۲۶۰-۱۸۰کیلوگرم است و ماده ها بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ کیلوگرم وزن دارند . [۱]ارتفاع شانه در هر دو جنس ۱۰۰ سانتی متر است. وزن میانگین در نرها در این گونه ۲۰۵ کیلوگرم است و ماده ها ۱۴۵ کیلوگرم به طور میانگین وزن دارند .[۲]

انقراض

ببر بنگال زمانی در خطر انقراض قرار داشت اما در سال ۲۰۱۹ میلادی تعداد آن‌ها افزایش یافت و از خطر انقراض نجات یافت.

زیست‌گاه

ببرهای بنگال مشهورترین زیرگونهٔ ببرها هستند که در زیست‌گاه‌های گوناگونی شامل چمنزارها، جنگلهای بارانی زیر گرمسیری (subtropical) و گرمسیری، جنگلهای خارستان، جنگل‌های برگریز تر و خشک، و جنگل‌های مانگرو زندگی می‌کنند.

ببر بنگال

جستارهای وابسته

منابع

  1. "Tiger". Wikipedia. 2021-03-09.
  2. "Bengal tiger". Wikipedia. 2021-03-08.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی