ببر بنگال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ببر بنگال
بنگالی: বাঘ
هندی: बाघ
Bengal Tiger in Bangalore.jpg
ببر بنگال در پارک ملی بنرگاتا
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خواران
تیره: گربه‌سانان
زیرخانواده: پلنگیان
سرده: پلنگ‌مانندها
گونه: ببر
زیرگونه: Panthera tigris tigris
نام سه‌بخشی
Panthera tigris tigris
Pocock, 1929

ببر بنگال (Panthera tigris tigris) یکی از زیرگونه‌های ببر است که بیشتر در هند و بنگلادش یافته می‌شود. همچنین می‌توان آن‌ها را در نپال، پاکستان، بوتان، میانمار و تبت جنوبی یافت. به‌طور سنتی، پس از ببر سیبری دومین زیرگونهٔ بزرگ (از نظر اندازه) در نظر گرفته می‌شوند، هرچند ببرهای بنگال شمالی اغلب بزرگ‌تر از ببرهای سیبری هستند. تاکنون سنگین‌ترین ببرهای بنگال که به منظور پژوهش در نپال گرفته شدند، از ببرهایی که به تازگی در سیبری گرفته شده‌اند سنگین‌تر بوده‌اند. ببرهای بنگال زمانی در خطر انقراض قرار داشتند اما جریمه شکار آنها افزایش یافت و تعداد آنها افزایش پیدا کرد و از خطر نجات یافتند.

ویژگی‌های فیزیکی[ویرایش]

وزن ببرهای نر بنگال هندی بین ۲۶۰–۱۸۰ کیلوگرم است و ماده‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ کیلوگرم وزن دارند.[۱]ارتفاع شانه در هر دو جنس ۱۰۰ تا ۱۱۵ سانتی‌متر است. وزن میانگین در نرها در این گونه ۲۲۰ کیلوگرم است و ماده‌ها ۱۵۰کیلوگرم به‌طور میانگین وزن دارند.[۲]

زیست‌گاه[ویرایش]

ببرهای بنگال مشهورترین زیرگونهٔ ببرها هستند که در زیست‌گاه‌های گوناگونی شامل چمنزارها، جنگلهای بارانی زیر گرمسیری (subtropical) و گرمسیری، جنگلهای خارستان، جنگل‌های برگریز تر و خشک، و جنگل‌های مانگرو زندگی می‌کنند.

ببر بنگال

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Tiger". Wikipedia (به انگلیسی). 2021-03-09.
  2. "Bengal tiger". Wikipedia (به انگلیسی). 2021-03-08.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی