جدایی جنسیتی در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جدایی جنسیتی در ایران دارای سابقهٔ طولانی و پیچیده‌است. در بسیاری از مکان‌ها مانند دانشگاه‌ها جدایی جنسیتی وجود ندارد.[نیازمند منبع]

دوران رضا شاه[ویرایش]

رضا شاه علیه جدایی جنسیتی بود. او به دانشگاه تهران دستور داد تا برای اولین بار زنان را ثبت نام کنند. او به زور زنان را وادار به ترک حجاب می‌کرد.

پس از انقلاب اسلامی ایران[ویرایش]

روح الله خمینی در مورد مدارس تک جنسیتی در روز تولد فاطمه دختر محمد گفت:

رهبران مذهبی دارای قدرت در این کشور، اجازه تحصیل دختران و پسران در یک مدرسه را نمی‌دهند. آنها اجازه تحصیل دختران در مدارس پسران را نمی‌دهند. آنها اجازه تحصیل پسران در مدارس دخترانه را نمی‌دهند آن‌ها به فساد در این کشور اجازه نمی‌دهند.

جدایی جنسی در خیلی از مکان‌ها مانند ساحل‌ها، مدرسه‌ها، استخرها، کتابخانه‌ها، بعضی از رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی انجام شد. بر اساس قوانین، بخش‌های جداگانه‌ای در جلسات سیاسی، کنفرانس‌ها، مراسم ازدواج و تشییع جنازه باید برای زنان و مردان در نظر گرفته شود.

قوانین پوشش[ویرایش]

زنان در بازار شیراز چادر پوشیده‌اند.

بعد از انقلاب اسلامی، مجلس حجاب اسلامی را برای همهٔ زنان اجباری کرد و قوانینی برای آن به وجود آورد که بر اساس آن پوشش زنان باید اینگونه باشد:

  • زنان باید تمام بدن خود را به جز چهره و دست‌های خود (از مچ دست تا انگشتان دست) پوشش دهند.
  • زنانی که چادر را انتخاب نمی‌کنند باید یک مانتو یا پالتوی بلند بپوشند. مانتو باید به اندازهٔ کافی ضخیم باشد تا قسمت‌های زنانه را بپوشاند و باید شل و گشاد باشد.
  • زنان نباید لباس‌های روشن یا هر لباسی که توجه مردان را جذب می‌کنند را بپوشند.(اگر چه که در طول سال‌های اخیر، زنان لباس‌های رنگارنگ و روشن را در ملا عام پوشیده‌اند و به نظر می‌رسد این از نظر پلیس اخلاقی قابل تحمل است.)

و همچنین بد حجابی یک جرم فرهنگی نامیده شد. بدحجاب توسط قانون این گونه معرفی شده‌است: نپوشاندن سر، نشان دادن آرایش، نپوشاندن بازو و پا، لباس‌های نازک که بدن دیده شوند، لباس‌های تنگ، مانند شلوارهای چسبان، لباس‌هایی دارای کلمات خارجی، لاک زدن، پوشیدن لباس رنگ روشن، حالت‌های نادرست بدنی، یا کلامی. مجازات بد حجاب ۷۴ ضربه شلاق در قانون کیفری سال ۱۳۶۱ بود. در سال ۷۵ این مجازات لغو و زندان (از ده روز تا چهار ماه) و جریمه نقدی (از ۵۰،۰۰۰ تا ۵۰۰،۰۰۰ ریال) به جایش آمد.

زنان ایرانی مجبور به پوشیدن چادر نیستند. بعضی از آنان به خاطر احترام به اسلام چادر سر می‌کنند. با این حال امروزه پوشش مورد نیاز و متدوال مانتو و روسری است.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Sex segregation in Iran»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۹ شهریور ۱۳۹۱).