وزارت ورزش و جوانان ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جمهوری اسلامی ایران
Emblem of Iran.svg

سیاست و حکومت ایران


 نمایش  بحث  ویرایش 

وزارت ورزش و جوانان در تاریخ ۸ دیماه ۱۳۸۹ و پس از ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان در مجلس هشتم تشکیل شد.[۱] این سازمان عالی‌ترین مرجع رسیدگی به مسایل مربوط به ورزش و جوانان در ایران خواهد بود. مرکز فعالیت‌های قرآنی جوانان کشور، نهادی قرآنی است که زیر نظر وزارت ورزش و جوانان فعالیت می‌کند.

وزیران[ویرایش]

در دولت دهم محمد عباسی وزیر این وزارت‌خانه بود. حمید سجادی نخستین وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، در اواخر خردادماه ۱۳۹۰ به مجلس شورای اسلامی معرفی شد، اما با ۱۳۷ رأی مخالف نتوانست رأی اعتماد مجلس را کسب کند. محمد عباسی در پنجم مردادماه ۱۳۹۰ به عنوان دومین وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به مجلس معرفی شد.[۲] که ۱۲ مرداد با ۱۶۸ رای موافق و ۶۱ مخالف و ۱۵ ممتنع رای اعتماد گرفت.[۳] او تا پایان کار دولت دهم وزیر ورزش و جوانان بود. در بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ پس از آن که مسعود سلطانی فر موفق به کسب رأی اعتماد مجلس نشد ، حسن روحانی ، رئیس جمهور ، طی حکمی رضا صالحی امیری را به سرپرستی وزارت ورزش و جوانان منصوب کرد و دو ماه بعد در ۲۷ مهر ۱۳۹۲ وی را به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان به مجلس معرفی نمود.[۴] اما در جریان بررسی صلاحیت صالحی امیری در مجلس، وی با کسب ۱۴۱ رأی مخالف، ۱۰۷ رأی موافق و ۱۳ رأی ممتنع موفق به اخذ رأی اعتماد از مجلس نگردید. [۵] در ۶ آبان ۱۳۹۲ ، حسن روحانی، محمد شریعتمداری را به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان منصوب نمود.[۶] در ۱۲ آبان ۱۳۹۲ ، نصرالله سجادی به عنوان سومین وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.[۷] اما او نیز نتوانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد.[۸] حسن روحانی عصر روز ۱۹ آبان ۱۳۹۲ محمود گودرزی را به عنوان چهارمین وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان به مجلس معرفی کرد.[۹] در ۲۶ آبان ۱۳۹۲ صلاحیت گودرزی در مجلس مورد بررسی قرار گرفت و وی با کسب ۱۹۹ رأی موافق ، ۴۴ رأی مخالف و ۲۴ رأی ممتنع توانست به عنوان وزیر ورزش و جوانان از مجلس رأی اعتماد بگیرد. [۱۰]

پانویس[ویرایش]

  1. تشکیل وزارت ورزش و جوانان تصویب شد
  2. معرفی چهار وزیر پیشنهادی
  3. خانه ملت - خبرگزاری مجلس شورای اسلامی
  4. فرجی‌دانا، فانی و صالحی‌امیری برای اخذ رأی اعتماد به مجلس معرفی شدند
  5. فرجی‌دانا، فانی و صالحی‌امیری برای اخذ رأی اعتماد به مجلس معرفی شدند. ایشان در تاریخ 5 ابان ماه 1392 متأسفانه با مجموع 261 رای، با 141 رای مخالف ، 107رای موافق و 13 رای ممتنع نتواست رای اعتماد مجلس را کسب و وارد وزارتخانه شود.الیاس نادران نماینده تهران در مخالفت با وزارت صالحی امیری به نقش او در پرونده بیمه ایران، مسائل خوزستان و فتنه 88 اشاره کرد و گفت: نسبت آقای صالحی به روحانی نسبت مشایی به احمدی‌نژاد است و نگذاریم در مملکت مشایی دیگری درست شود.
  6. محمد شريعتمداری سرپرست وزارت ورزش و جوانان شد
  7. سجادی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش معرفی شد + سوابق
  8. عدم همراهی مجلس با روحانی ؛ سومین وزیر پیشنهادی ورزش هم رای نیاورد!
  9. معرفی محمود گودرزی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان
  10. قفل ساختمان سئول بالاخره با کلید گودرزی باز شد

پیوند به بیرون[ویرایش]