ایسنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ایسنا (به انگلیسی: ISNA مخفف Iranian Students' News Agency) یا خبرگزاری دانشجویان ایران یکی از خبرگزاری‌های فعال در ایران است که در ۴ نوامبر ۱۹۹۹ آغاز به کار کرد.[۱] گزارشگران و تحریریهٔ این خبرگزاری عموماً دانشجویان رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های ایران هستند و تعداد زیادی از آنان، به صورت داوطلبانه فعالیت می‌کنند.[۱]ایسنا با جذب کمک‌های مالی از دولت و نیز با حمایت تشکیلاتی جهاد دانشگاهی فعالیت می‌کند.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

این خبرگزاری توسط ابوالفضل فاتح، پایه‌گذاری شده‌است. او که از ابتدا تا مهر ماه ۱۳۸۴ مدیرعامل این خبرگزاری بود[۲]، شعار اصلی این رسانه را «هر دانشجو، یک خبرنگار» و «هر ایده یک خبر» قرار داد.

ایسنا اولین خبرگزاری غیر رسمی ایران است. این خبرگزاری از اینترنت برای انتشار خبرهای خود استفاده می‌کند و دسترسی به اخبار آن برای مخاطبان آزاد است.

دورهٔ خاتمی[ویرایش]

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در دوران ریاست جمهوری سید محمد خانمی از رسانه‌های نزدیک به او محسوب و در آن سالها به سرعت به اوج رسید به گونه ای که پرمخاطبترین خبرگزاری و مرجع اصلی اخبار ایران تلقی می‌شد.[۱][۳] پس از ایسنا با الهام از روش کار این خبرگزاری، چندین خبرگزاری در ایران راه‌اندازی شد که مهمترین آن‌ها مهر، ایلنا و فارس است.[۴]

دورهٔ احمدی‌نژاد[ویرایش]

ابوالفضل فاتح با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد ایسنا را ترک کرد و پس از او تا فرودین ۱۳۸۹ و در طول پنج سال، شش مدیر مختلف عهده‌دار مدیریت این خبرگزاری شدند[۵] . اصرار ابوالفضل فاتح و دست اندرکاران ایسنا در آن زمان انتخاب مدیرعامل از درون ایسنا بود. بنابراین محمدعلی نادعلی‌زاده معاون خبر ایسنا به عنوان مدیرعامل بعدی انتخاب شد و پس از کنار گذاشتن او که با فشار سیاسی دولت بود، میرحمید حسن‌زاده معاون آموزشی وقت ایسنا سرپرست ابسنا شد[۶]. پس از او مدیران بعدی از بیرون ایسنا ولی از جهاد دانشگاهی منصوب شدند. در ادامهٔ روند تغییرات به تدریج بسیاری از خبرنگاران اصلاح طلب اخراج شدند. در فروردین ۱۳۸۹، علی متقیان، مدیرکل دفتر ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ریاست این خبرگزاری رسید.[۵] دوران او نیز دیری نپایید و در شانزدهم فروردین ۱۳۹۰ علی رضا زجاجی برای تنها یک ماه سرپرست این خبرگزاری شد و سپس ساسان والی زاده که پیشتر مسئولیت‌های مدیر کلی دفتر امور رسانه‌های ریاست‌جمهوری و معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر معاون اول ریاست جمهوری را عهده دار بود به سرپرستی ایسنا گمارده شد. او در میان مدیران عامل و سرپرستان ایسنا نخستین فردی است که سابقهٔ عضویت در جهاد دانشگاهی را ندارد. البته این پایان تغییرات ایسنا در زمان دولت احمدی نژاد نبود و در فاصله 17 روز به پایان عمر دولت احمدی نزاد در 26 تیر 92 والی زاده هم شبانه و به وسیله پیامک از سوی جهاد دانشگاهی برکنار شد. پس از این تصمیم، جهاد دانشگاهی دوباره سرپرستی ایسنا را به زجاجی سپرد اما زجاجی تنها سه ماه توانست سرپرست ایسنا بماند و جای خود را به سعیدپورعلی داد که سابقه سرپرستی ایسنا را در کارنامه داشت.

تاثیر تغییرات در دوران احمدی نژاد[ویرایش]

با آغاز دوران محمود احمدی نژاد ایسنا شاهد سه نوع تغییرات بود، نخست تغییرات مدیریتی و نیروی انسانی و سپس تغییرات محتوایی و نهایتاً تغییر در جهره سایت. تغییرات مدیریتی چنانکه قبلاً توضیح داده شد منجر به تغییر هفت مدیر بعد از ابوالفضل فاتح شد و تعدادی از سردبیران و خبرنگاران قدیمی ایسنا مجبور به ترک این رسانه شدند. تغییرات محتوایی دو جنبه داشت. فشار از بیرون که همسویی با شرایط سیاسی و حتی جناحی حاکم بر کشور را دنبال می کرد و بدنه ایسنا سازگاری برای حفظ ایسنا. در مجموع ایسنا تا حدی از رویکرد دوران نخست خود فاصله گرفت. در دوره والی زاده، چهره سایت تغییر داده شد و دو شعار "رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود" و "چو ایران نباشد تن من مباد" حذف و شعار "اخلاق، امید، آگاهی" نیز از سوی گردانندگان ایسنا جایگزین شد.در تغییری دیگر تصویر آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران به لوگوی سایت افزوده شد. تاکنون نیز دو شعار "رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود" و "چو ایران نباشد تن من مباد" به سایت بازگردانده نشده است.

دوره روحانی[ویرایش]

اگرچه پیش‌بینی می‌شد با توجه به نزدیکی افکار نیروهای ایسنا با دولت حسن روحانی و مشی همیشگی ایسنا بر اعتدال و حمایت‌ها از دولت، وضعیت مالی ایسنا بهبود یابد اما بودجه ایسنا برای سال 93 افزایشی پیدا نکرد تا این خبرگزاری مجبور به کاهش اضافه کار خبرنگاران، دبیران، سردبیران و مدیران خود و حتی تغییر وضعیت تعدادی از نیروهای خود شود. کاهش بودجه ایسنا حتی با انتقاد فیض معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی روبه‌رو شد و او طی مصاحبه‌ای با ایسنا(14 اسفند 92) از این مساله انتقاد کرد. کامنت‌های منتشر شده ذیل این مصاحبه حاکی از ناراحتی اعضای ایسنا و مخاطبانش از این "بی‌توجهی" دولت و مجلس است. این در شرایطی است که بودجه خبرگزاری‌های فارس و ایرنا که تاثیر برابری با ایسنا در رسانه‌های داخلی و مخاطبان ایرانی و خارجی دارد در این سال‌ها به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

انتقاد به پوشش اخبار روز دانشجو 1393[ویرایش]

حمید رضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی در دوره روحانی که خود برای اولین بار در دوره احمدی نژاد به ریاست جهاد دانشگاهی رسیده بود، در هشتم آذرماه 1393 علی متقیان را به جای سعید پورعلی به سمت سرپرست ایسنا انتخاب کرد.علی متقیان قبلا نیز برای مدت کوتاهی در دوره احمدی نژاد به سرپرستی ایسنا رسیده بود. بدین سان دهمین تغییر در مدیر عامل ایسنا در طی 9 سال پس از کنار رفتن ابوالفضل فاتح در مهرماه 1384 رخ داد [۷]. در نخستین اقدام پس از سرپرستی علی متقیان، گفته شد که مراسم روز دانشجو در سراسر کشور و اخبار مربوط به سید محمد خاتمی در ایسنا به شکل حساب شده سانسور شده است که واکنش هایی را در محافل سیاسی و دانشجویی به دنبال داشت و بازتاب رسانه ای یافت . این رسانه ها گفته بودند ایسنا به رغم تغییرات که پس از دوران نخست تاسیس (1378 - 1384) یعنی با شروع دولت احمدی نژاد به این خبرگزاری وارد شده بود نسبت به پوشش منصفانه و نسبتا قابل قبول اخبار روز دانشجو تعهد وِیژه ای داشته است و اقدام اخیر رویکرد تازه ای تلقی می شود و تداوم احتمالی آن می تواند بر اعتبار و جایگاه این خبرگزاری تاثیر گذار باشد .

[۸] [۹] [۱۰] [۱۱]

دیدگاه ابوالفضل فاتح[ویرایش]

فاتح در سال ۱۳۸۷ در مقاله‌ای با عنوان «پیشنهادهایی برای بهبود نظام رسانه‌ای کشور» برای نخستین بار به به طرح مدلی باعنوان «مدل بینابینی» پرداخته و آن را راهگشای عبور از وضعیت انفعالی نظام رسانه‌ای در ایران دانسته‌است. در بخشی از این مقاله دربارهٔ ایسنای دوران اصلاحات آمده‌است: «مدل بینابینی - که شالودهٔ آن را تلفیق مزیت‌های فناوری‌های نوین با اهداف و نیازهای ملی شکل داده - در جوامعی با خصلت‌های فرهنگی ایران می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات بوده و مانع انفعال دربرابر رسانه‌ها شود.[۱۲]

ایران برای نخستین بار در مدل بینابینی خبرگزاری، خبرگزاری دانشجویان را به عنوان یک رسانهٔ اینترنتی تجربه کرده‌است که هم به ارزش‌های انقلاب اسلامی وفادار و هم به قواعد رسمی متعهد بوده و هم به بخشهای وسیعی از مردم (دانشجویان) فرصت داده‌است که قویا در جریان تولید و گردش اطلاعات مشارکت داشته باشند. ایسنا رسانه‌ای رسمی نبوده در عین حال کاملاً غیررسمی نیز نبوده‌است. نه محدود به نگاه و رفتار حرفه‌ای بوده و نه کاملاً داوطلب و غیرحرفه‌ای، نه روش تولید و توزیع اطلاعاتش از فیلترهای رسمی و سخت عبور می‌کرده و نه صرفاً تسلیم جریان جدید رسانه‌های اینترنتی که بدون کد هستند بوده‌است. این نوع رسانه مدل خوب و مدیریت‌شده‌ای است که نه ما را در برابر دنیای جدید رسانه‌ای اینترنتی منفعل می‌کند و نه بیگانه».[۱۲]

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]