وزارت آموزش و پرورش ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از وزارت آموزش و پرورش)
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۲′۱۶.۹۴″ شمالی ۵۱°۲۵′۵.۵۴″ شرقی / ۳۵.۷۰۴۷۰۵۶° شمالی ۵۱.۴۱۸۲۰۵۶° شرقی / 35.7047056; 51.4182056 وزارت آموزش و پرورش یکی از وزارتخانه‌های موجود در تقریباً همه کشورها است. این وزارتخانه مسئولیت امور آموزشی شهروندان در ایران از سنین پایین تا سنین بالا است. لازم به ذکر است آموزش پزشکی و آموزش عالی و برخی از وزارت خانه‌های دیگر نیز وظایف آموزشی خاص را دارند در برخی کشورها امر پژوهش نیز در حیطه کار وزارت آموزش و پرورش قرار دارد ولی در برخی کشورها وزارتخانه جداگانه‌ای برای امور پژوهشی و آموزش عالی تشکیل داده‌اند.

در کشور ایران این وزارت خانه از سال ۱۳۴۳ که از وزارت فرهنگ منتزع گردید مسولیت آموزش عالی (دانشگاه ها) را نیز عهده دار بوده است اما پس از تشکیل وزارت علوم ، برای ادارهٔ امور دانشگاه‌ها و امور پژوهشی در سطوح عالی وزارت آموزش و پرورش وظیفه آموزش رایگان همه افراد را در مقاطع دبستان، دوره راهنمایی تحصیلی، متوسطه و همچنین اداره مراکز تربیت معلم (دانشگاه فرهنگیان) و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را به عهده دارد. علی اصغر فانی وزیر کنونی این وزارت است.

جمهوری اسلامی ایران
Emblem of Iran.svg

سیاست و حکومت ایران


 نمایش  بحث  ویرایش 

معاونت‌ها[ویرایش]

۱- توسعه مدیریت وپشتیبانی

۲- آموزش متوسطه

۳- آموزش ابتدایی

۴- حقوقی و امور مجلس

۵- تربیت بدنی و سلامت

۶-پرورشی و فرهنگی

سازمان‌ها[ویرایش]

یک کلاس موسیقی در کانون پرورشی و فکری کودکان در سال ۱۳۵۴

۱- سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وپزوهشگاه مطالعات

در تاریخ نهم تیر ماه ۱۳۰۸، بنا به تصویب هیات دولت، چاپ و تالیف کتاب‌های درسی دوره ابتدایی در انحصار دولت قرار گرفت و به عهده «ادارهٔ امتحانات و برنامه‌ها» گذاشته شد. این فعالیت در سال ۱۳۳۴ در قالب «ادارهٔ کل مطالعات و برنامه‌ها»، با حضور پنج مستشار خارجی، آغاز شد. در سال ۱۳۴۳ سازمان کتاب‌های درسی تاسیس شد. در تاریخ ۱۲ تیر ماه ۱۳۵۵ با تصویب مجلس‌های شورای ملی و سنا «سازمان پژوهش و نوسازی آموزشی» ایجاد شد. در سال ۱۳۵۶، سازمان کتاب‌های درسی با سازمان پژوهش و نوسازی آموزشی ادغام شد. در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۵۸، با تصویب شورای انقلاب اسلامی نام سازمان به «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی» تغییر یافت

جهت آشنایی با سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به پورتال این سازمان مراجعه فرمایید: [۱]

۲- سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور

۳-سازمان آموزش وپرورش کودکان استثنایی

۴- سازمان دانش آموزی

۵- کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان

۶-سازمان مدارس غیردولتی ومشارکتهای مردمی و خانواده

۷-سازمان نهضت سواد آموزی

۸-دانشگاه شهید رجایی

وزیران آموزش و پرورش ایران[ویرایش]

وزیران آموزش و پرورش ایران در دوران پهلوی[ویرایش]

وزیران آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]