مناطق شهری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تفسیر شهرداری از مناطق شهری تهران (سرخ) و تفسیر وزارت کشور از شهرستان‌های استان تهران (آبی)
مناطق ۲۲گانه شهر تهران.

شهر تهران از ۲۲ منطقه تشکیل شده‌است. شهرداری مناطق خدمات شهری را به ساکنین منطقه ارائه می‌کنند. مسئول شهرداری منطقه قائم مقام شهردار تهران در منطقه است که از سوی او منسوب می‌شود. این فرد معمولاً شهردار منطقه خوانده می‌شود. اعم وظایف شهردار منطقه نظارت و هماهنگ‌ی اجرای طرح‌های مصوب شهرداری است.[۱]

فهرست مناطق شهرداری تهران[ویرایش]

رضایت‌مندی ازمحل سکونت[ویرایش]

رضایت‌مندی ازمحل سکونت یعنی اینکه یک نفر احساس کند محله‌ای که در آن سکونت دارد، با طبقه اجتماعی، درآمد، میزان تحصیلات، سطح فرهنگی، باورها و اعتقادهای مذهبی، علایق و وابستگی‌های او تطبیق دارد. در یک جمله احساس کند به آن محله و آدم‌هایش تعلق دارد. رضایت‌مندی ازمحل سکونت برای شهروندان یک شهر وقتی حاصل می‌گردد که برای زندگی در هر محله، طبقه اجتماعی، سطح درآمد، باورها و عقاید و فرهنگ فرد به آنجا بخورد، کیفیت آب، تمیزی و خلوت بودن کوچه‌ها و خیابان‌ها نیز در میزان رضایتمندی شهروندان تأثیر دارد.

براساس نظر سنجی اداره کل مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، فقط ۳۵/۵درصد از مردم تهران از محل سکونت‌شان رضایت دارند و به عبارت دیگر ۶۴/۵درصد دیگر از محله‌شان ناراضی هستند.

البته شاخص احساس تعلق به محله بر اساس ترکیب خطی نمره سه گویه علاقه به زندگی در محله، لذت بردن از زندگی در محله و احتمال ترک محله ساخته شده‌است که بر اساس آن میانگین شاخص تعلق به محله برای کل شهر تهران ۶۱ از ۱۰۰ است که بالاتر از حد متوسط بوده‌است.

این نظرسنجی و نظرسنجی‌های مشابه آن نشان می‌دهد میزان رضایتمندی شهروندان منطقه ۲۲ و ۵ تهران در بالاترین سطح قراردارد؛ انتشار داده‌های بزرگترین پیمایش شهری در تهران نشان می‌دهد که احساس تعلق ساکنان مناطق ۶، ۱و ۵به منطقه‌شان بیشتر از سایر مناطق تهران است و همچنین در شاخص احتمال ترک محله نیز بررسی‌ها نشان می‌دهد که ساکنان مناطق ۶، ۵ و ۱ کمترین میزان تمایل به ترک محله خود را داشتند.

این تحلیل داده‌ها نشان داده‌است که محلات ۶، ۱ و ۵ بالاترین حس تعلق و مناطق ۱۵، ۱۰ و ۱۸ کمترین حس تعلق به محلات خود را دارند. شورایاری‌ها، معتمدان و ساکنان محله می‌توانند با تحریک احساس مسئولیت مردم و ایجاد مشارکت، برخی از مشکلات محلی را حل کنند، و کاری کنند که رضایتمندی از محل زندگی افزایش پیدا کند.

مناطق با رضایتمندی بالا[ویرایش]

منطقه ٢[ویرایش]

منطقه ٢ تهران بنا به گزارشاتی بهترین جای زندگی در این شهر است، و به استناد داده‌های بزرگترین پیمایش شهری در تهران منطقه ٢ جز محلات محبوب است و همین موضوع باعث شده تا قشرهای متوسط به بالای جامعه که توان مالی لازم برای خرید ملک‌های نسبتاً گرانقیمت را دارند به این منطقه بیایند. فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی و تجاری فراوانی هم در منطقه ٢ قرار دارد و در مجموع دسترسی به امکانات و خدمات در منطقه ٢ زياد است. از طرف دیگر از معدود مناطق خوش آب وهوای تهران محسوب می‌شود که شب‌های زنده و پویایی دارد؛ و منطقه ٢ به لحاظ خدمات و دسترسی به امكانات چیزی کم ندارد و به نوعی از مناطق مدرن تهران محسوب می‌شود.

منطقه ۲۲[ویرایش]

وجود مراکز تفریحی و تجاری مانند دریاچه چیتگر و امکانات تجاری و تفریحی اطراف آن از ویژگی‌های خاص این منطقه است.

مناطق با رضایت‌مندی پایین‌تر[ویرایش]

منطقه ۹[ویرایش]

اغلب محله‌های منطقه ۹ با توجه به تراکم جمعیت‌اش، با مشکلات فراوانی دست پنجه نرم می‌کند. حضور افراد مهاجر از دیگر شهرها و کشورها به‌ویژه افغان‌ها در محله‌ها بیشتر است که دلیلش پایین‌تر بودن قیمت ملک در محله‌هایی نظیر امامزاده عبدالله (ع) به دلیل وجود خانه‌هایی با متراژهای پایین و همچنین باریک بودن کوچه‌ها است. وجود کارخانه‌ها هم زندگی در این منطقه را تحت‌تأثیر قرار داده‌است و شب‌مردگی بافت صنعتی، زندگی در برخی از محله‌ها را ناخوشایند کرده‌است. محله‌های شمالی منطقه ۹ وضعیت بهتری دارند اما مشکلات قسمت جنوب و غرب منطقه بیشتر است.

فضیلت حساب‌آوردن و علاقه‌مندی به تهرانی بودن[ویرایش]

همهٔ این آمارها در حالی است که بر اساس پیمایش شهری شهر تهران، بیشترین علاقه به زندگی در شهر تهران به مناطق ۱۶، ۲۰ و ۱۹ تعلق دارد؛ در حالی که ساکنان مناطق ۶، ۷ و ۱ کمترین علاقه به شهر تهران را دارند. بر اساس این پیمایش، شهروندان محلات تهرانپارس، نبی اکرم، جنت آباد مرکزی، سلیمانی - تیموری، اسدی بیشترین علاقمندی به تهران را ثبت کردند و کمترین نمره به علاقه به زندگی در شهر تهران را نیز محلات دانشگاه شریف، توحید، خواجه نصیر، مدائن و ولی آباد ثبت کرده‌اند.

منابع[ویرایش]

  1. «وظایف شهردار منطقه». http://region16.tehran.ir/Default.aspx?tabid=587. شهرداری تهران. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ اوت ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۹ اوت ۲۰۱۹. پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]

www.yas.clinic درمانگاه شبانه روزی یاس