منطقه ۱۳ شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقشه منطقه ۱۳ تهران

منطقه ۱۳ شهردای تهران یکی از مناطق شهری تهران است. این منطقه که در شرق تهران قرار دارد از شمال به خیابان دماوند، از شرق به بزرگراه یاسینی، از جنوب به خیابان پیروزی و از غرب به خیابان هفده شهریور محدود می‌شود.همچنین حریم منطقه ۱۳ با مساحت ۸۰ کیلومترمربع شامل روستاهای سرخه حصار، همه سین (ده ترکمن) ،اراضی موسوم به زیتون ، ترقیون، سنجریون ، خجیر و پارک های جنگلی سرخه حصار ، خجیر و سعید آباد می شود.

این منطقه دارای ۴ ناحیه میباشد‌ و شعار این منطقه پیشگامان انقلاب اسلامی میباشد.

منطقه ۱۳ شهر تهران براساس تقسیمات شورای اسلامی شهر تهران دارای ۱۳ محله می‌باشد. نام این محلات بر اساس شماره گذاری صورت گرفته به شرح زیر است:

 • شهید اسدی
 • صفا
 • زاهدگیلانی
 • اشراقی
 • دهقان
 • نیروی هوایی
 • پیروزی
 • حافظیه
 • امامت
 • شورا
 • آشتیانی
 • زینبیه
 • سرخه حصار

همچنین با توجه به وجود مراکز نظامی و صنعتی و تجاری در این منطقه روزانه بیش از ۱۰۰۰۰ نفر جمعیت شناور در منطقه حضور می‌یابند.

از مشکلات محله زاهدگیلانی، دهقان، نیروهوایی و پیروزی، به گفته ی بهشتی دبیر شورایاری منطقه 13 می توان به وجود پادگان نیروی هوایی در منطقه، که منجر به ترافیک سنگین در سطح این چهار محله شده است، اشاره نمود.[۱]

همچنین به گفته ی سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران، پادگان موسوم به نیروهوایی که در منطقه ۱۳ شهرداری تهران واقع شده، حدود ۲۴۵ هکتار مساحت دارد که ۲۰ درصد مساحت منطقه را تشکیل داده است. [۲]

مهمترین مراکز تجاری منطقه راسته صنعتی دماوند و راسته تجاری دهقان و نیروی هوایی می‌باشد. منطقه ۱۳ دارای ۱۵۴ مدرسه و ۴۶ مسجد می‌باشد.

ساختمان این شهرداری در بزرگراه امام علی نرسیده به خیابان دماوند قرار دارد.

پارک سرخه حصار که یکی از منحصربفردترین پارک های جنگلی در تهران است در این منطقه قرار دارد. این پارک از قدیمی ترین شکارگاه های ایران به حساب می آید. وجود پوشش های گیاهی و جانوری بسیار متنوع این پارک را به فضای خوبی برای سپری کردن اوقات فراغت مردم منطقه تبدیل کرده است.

پارک ملی خجیر که بخشی از منطقه حفاظت شده جاجرود است در منطقه 13 واقع شده است. این پارک به عنوان اولین منطقه شکار ممنوع ایران می باشد. خجیر نیز مانند سرخه حصار دارای پوشش گیاهی و جانوری متنوعی است ولی چون با فاصله‌ی بیش‌تری از تهران قرار گرفته است، دست نخورده تر باقی مانده است.

منطقه 13 شهرداری تهران دارای دو موزه است که برای بازدید علاقه مندان همه روزه باز است. موزه‌ی برق و موزه‌ی تاریخ در این منطقه قرار دارند.

یکی از دیدنی های شهر تهران که در منطقه 13 قرار دارد گورستان ممنوعه است، که در منطقه دولاب قرار دارد. این گورستان مکانی پر رمز و راز با گورهای افراد معروف می باشد. از نکات جالب این گورستان اداره آن توسط ایران، ایتالیا و فرانسه است و قبرهای افراد مشهور و گمنام خارجی در آن به چشم می خورد.

شهردار

محمد علی نجفی شهردار تهران در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ در حکمی مرتضی رحمان زاده را به سمت شهردار منطقه سیزده منصوب کرد.پیشتر نرگس معدنی پور از شهریور ۹۵ که اولین شهردار زن در دوره ی تصدی قالیباف بود عهده دار این سمت بود.

پیشینه

از محلات معروف در این منطقه می توان به دوشان تپه اشاره کرد. دوشان تپه محدوده ای در خیابان پیروزی بوده که در حال‌حاضر اثری از آن دیده نمی‌شود اما اهالی همچنان به عنوان یک محله آن را می‌شناسند. داستان شکل‌گیری دوشان تپه، بسیار جالب  است. در زبان ترکی «دوشان» به معنی خرگوش است. قاجاریان ترک زبان هم به همین دلیل به ارتفاعات شرق تهران که پر از خرگوش‌های وحشی بود «دوشان تپه» می‌گفتند. اين منطقه از املاك خاندان بزرگ بياتي محسوب مي شده است كه توسط حكومت وقت قاجار از آنها غصب شده و تبديل به يكي از ييلاق هاي قاجار ميگردد.(٣)

گویا در عهد ناصری، دوشان تپه روستایی باصفا و زیبا بوده که جزو حومه تهران به شمار می‌آمده است. به عبارتی دوشان تپه یکی از دروازه‌های قدیمی‌پایتخت محسوب می‌شده و آنطورکه در کتاب تاریخ طهران روایت شده است، این روستای خوش آب و هوا از محدوده ارک شاهی فاصله زیادی داشته  است و علاوه بر آن  که حد و حصر تهران را مشخص می‌کرده است، شکارگاه ناصرالدین شاه هم بوده‌است.

جمعیت

جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۲۷۶٬۰۲۷ نفر (۸۹٬۵۸۲ خانوار) شامل ۱۳۶٬۷۰۶ مرد و ۱۳۹٬۳۲۱ زن می‌باشد.[۳]

سینماها

ایستگاه‌های مترو

مراکز آموزشی

جستارهای وابسته

منابع

 1. [۱] ترافیک سنگین در سطح محلات
 2. [۲] تعیین تکلیف پادگان دوشان ثپه
 3. ننایج سرشماری ۱۳۹۰ وبگاه مرکز آمار ایران

پیوند به بیرون