شهرداری رشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرداری رشت
Rasht Municipality Logo.jpg
بنیادگذاری ۱۰ بهمن ۱۲۸۶
گونه عمومی
هدف ارائه خدماتی موِثر در راستای بهبود و توسعه رشت[۱]
جایگاه میدان شهرداری رشت
گسترهٔ کاری رشت و حومه
زبان(های) رسمی اول گیلکی و دوم فارسی
رییس شهردار
بودجه ۶٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال[۲]
شعار رشت، شهرباران[۳]
وب‌گاه شهرداری رشت
نام پیش بلدیه رشت


شهرداری رشت یک نهاد عمومی اما غیردولتی است که در ۱۲۸۶ خورشیدی در شهر رشت تاسیس شد شهرداری رشت سابقه‌یی همتراز با شهرداری تهران دارد پس از شکل گیری مشروطیت در ایران و پیدا شدن پارلمان در ایران دارد و در زمره اولین بلدیه‌های ایران است.[۴][۵]

این نهاد عمومی مسئولیت اداره کلانشهر رشت را به عهده دارد. مدیریت این سازمان با شهردار رشت است که از طریق آرای شورای شهر رشت انتخاب می‌شود و حکم وی توسط وزیر کشور ابلاغ می‌شود. شهرداری رشت، شامل ۵ منطقه‌است که اداره مناطق شهری رشت به عهده شهردار منطقه می‌باشدو هر منطقه شامل چند ناحیه شهری است شهر رشت دارای ۱۵ ناحیه شهری می‌باشد. بودجه شهرداری از درآمدهای خودش و عوارض پرداختی شهروندان رشتی تامین می‌شود.

هم اکنون شهردار رشت محمدعلی ثابت‌قدم است.[۶] محمدابراهیم خلیلی شهردار سابق رشت علی رغم مخالفت‌های ۵ نماینده شورای شهر، هر سه نماینده رشت در مجلس، فرماندار رشت، استانداری گیلان، امام جمعه رشت و رسانه‌ها[۷][۸][۹][۱۰][۱۱][۱۲][۱۳] با رای مثبت ده عضو شورا(رضا جمشیدی‌چناری، فرانک پیشگر، محمد‌حسین واثق کارگرنیا، مظفر نیکومنش نودهی، محمود باقری‌خطیبانی، فرهاد شوقی، مجید رجبی‌ویسرودی، مسعود کاظمی لیچائی، عباس صابر و محمدعلی رفیعی نوده)[۱۴] به استیضاح محمد‌ابراهیم خلیلی، شهردار رشت را بعد از تنها ۹ ماه برکنار کردند.

تاریخچه[ویرایش]

ساختمان شهرداری رشت

حاجی میرزا خلیل که از مشروطه خواهان صدیق بود مأمور تأسیس بلدیه (شهرداری) گردید و انجمنی به ریاست حاجی میرزا یوسف خان و عضویت سید مهدی رییس الواعظین، ناصر التجار، میر احمد امام، حاجی میرزا ابوطالب و میر منصور هدی به نام «انجمن بلدیه» به او کمک فکری می‌کردند.

اصطلاحات آن روزی شهر که در اطرافش فعالیت می‌شد، عبارت بود از سنگفرش کوچه‌ها و خیابانها (در آن تاریخ اغلب نقاط شهر خاکی و به مجرد ریزش باران غیر قابل عبور بود)، طاق زدن زیر معابر به منظور عبور فاضلاب (گودالهایی از بارندگی تشکیل می‌شد که مردم مجبور بودند به گرده افراد سوار شده از منطقه آب گرفته بگذرد)، رسیدگی به قصابخانه و نانواها و تنظیفات شهری و شماره گذاری در شبکه‌ها و از این قبیل که هر یک در آن زمان دارای اهمیت خاصی بودند.

حاجی میرزا خلیل آقا، اولین رییس انجمن بلدیه رشت، فرزند میرزا مهدی شریعتمدار به حاجی ملارفیع بود. وی کار سازندگی در سطح شهر را با جدیت تمام آغاز کرد. در شماره ۱۸ روزنامه نسیم شمال به تاریخ ۹ ربیع الثانی ۱۳۲۶ صفحه ۳ می‌خوانیم.

کاخ شهرداری رشت

انجمن مبارک بلدیه به سعی و اهتمام آقای حاج میرزا خلیل آقا که رییس بلدیه است، شب و روز در فکر ترفیع حال اهالی و تخفیف قیمت اجناس و ارزانی ارزاق می‌باشند. راه پیر بازار که از خرابی ممتنع العبور بود، در این ایام به اهتمام بلدیه به نیکوترین طرحی مشغول تعمیر است و ایضاً بلدیه قول داده است که هر شب هزار چراغ از الکتریسیته و فانوس‌های ملّون در معابر و محلات شهر رشت روشن کند. در زمان تصدی حاج میرزا خلیل آقا، ساختمان کنونی شهرداری رشت هنوز ساخته نشده بود و اداره بلدیه در محل ساختمان «خوستاریا» مستقر بود.

بر پایه خبری که تحت عنوان اخبارات شهری در شماره ۱۲ روزنامه نسیم شمال در سال ۱۲۸۶ هـ. ش منتشر شده، نخستین اداره بلدیه رشت، پس از انتخاباتی که در روز دهم بهمن ماه ۱۲۸۶ برای تشکیل انجمن بلدیه برگزار شد، تاسیس گردید. برگزاری انتخابات مذکور و آغاز به کار اداره بلدیه که همزمان با تهران صورت پذیرفت، تاثیرات فراوانی در توسعه شهری رشت داشت. بر طبق خبر درج شده در روزنامه پرورش شماره ۱۳۵ چهارشنبه اول تیر ماه ۱۳۰۵، اداره بلدیه رشت در این تاریخ به ساختمان نوساز خود انتقال یافت. ساختمانی که با الهام از معماری نئوکلاسیک اروپا بویژه معماری سنت پیترزبورگ روسیه و توسط معماران ایرانی مقیم رشت ساخته شد و هم اکنون نیز پس از گذشت ۷۵ سال مقر شهرداری رشت است.


مناطق، معاونت‌ها وسازمان‌های شهرداری رشت[ویرایش]

مناطق[ویرایش]

نوشتار اصلی: مناطق شهری رشت

معاونت‌ها[ویرایش]

 • معاونت شهرسازی و معماری
 • معاونت فنی و عمرانی
 • معاونت اداری مالی
 • معاونت خدمات شهر
 • معاونت برنامه ریزی و حمل و نقل و ترافیک

سازمان‌ها[ویرایش]

ساختمان مرکزی[ویرایش]

مجموعه میدان شهرداری[ویرایش]

نوشتار اصلی: مجموعه شهرداری

ساختمان شهرداری و برج ساعت آن که نماد شهر رشت می‌باشد و نیز موزه پست و ساختمان قدیمی هتل ایران می‌باشد. مجموعه بناهای میدان شهرداری رشت در اوایل سلطنت رضا شاه پهلوی (۱۳۰۴-۱۳۲۰ ه. ش) احداث شده است. برج ساعت شهرداری که نماد شهر رشت محسوب می‌شود، به هنگام وقوع زلزله مهیب و ویرانگر گیلان در سال ۱۳۶۹ آسیب دیده بود که چندی بعد به صورت سابق بازسازی گردید.

مجموعه شهرداری مربوط به دوره پهلوی است و در رشت، میدان شهرداری واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۵۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۱۵]

نمای پانوراما از مجموعه ساختمان‌های میدان شهرداری رشت

ویژگی‌ها[ویرایش]

آرم شهرداری رشت[ویرایش]

آرم شهرداری رشت با قدمت دیرینه از دو کلید به عنوان نماد کلید بازگشایی مشکلات شهری طراحی گردیده است. از این آرم در پرچم های پل‌های درون شهری رودخانه‌های رشت و پل‌های تقاطع‌های غیرهمسطح به عنوان نماد شهر استفاده میشود.

کلید طلایی شهر[ویرایش]

کلید طلایی شهر برگرفته از نماد شهرداری به ابتکار شهرداری به نخبگان شهر رشت اهدا میشود. در شهریور ۱۳۹۳ نخستین کلید طلایی رشت در مراسمی به پروفسور مجید سمیعی برترین جراح مغز دنیا اهدا شد . وی در هنگام دریافت این جایزه گفت:

امروز شهردار رشت كليد طلايي شهر را از طرف شما مردم عزيز به من دادند و اين جمله آقاي روحاني را به من يادآوري نمودند كه ما با كليدهايمان مي خواهيم درها را باز كنيم ، و من نيز با دريافت اين كليد طلايي مي گويم : ما با اين كليد مي خواهيم درهاي علم و دانش را براي تمام كشور عزيزمان ايران باز كنيم و اسم اين كليد را در آينده بايد كليد طلايي شهر رشت براي بازكردن درهاي علم و دانش در گيلان بلكه سراسر ايران بگذاريم.

[۱۶][۱۷][۱۸]

برج ساعت[ویرایش]

زنگ ساعت مجموعه در هر ساعت برابر با عدد ساعت و هر نیم ساعت یک زنگ به صدا در می‌آید.

گروه موزیک[ویرایش]

اجرای موزیک زنده به طور روزانه در صبحگاه و مناسبت‌ها توسط گروه ارکستر شهرداری رشت رو به روی درب شهرداری داخل محوطه میدان و در محوطه مخصوص گروه ارکستر از ویژگی‌های بی نظیر شهرداری رشت است.

ساختمان جدید[ویرایش]

ساختمان جدید شهرداری رشت با مساحت حدود ۱۰ هزار متر مربع شامل قسمت‌های اداری، آمفی تئاتر، سالن‌های نمایش و فعالیت برای NGOها در انتهای بلوار امام خمینی شهر رشت در حال ساخت می‌باشد. پس از انتقال شهرداری به ساختمان جدید ساختمان فعلی تبدیل به موزه بلدیه رشت و مرکز اسناد شهرداری رشت خواهد شد.[۱۹][۲۰]

دیپلماسی شهری[ویرایش]

شهرهای خواهرخوانده[ویرایش]

نمادشهر شهر پرچم کشور کشور
Coat of Arms of Moscow.svg مسکو Flag of Russia.svg روسیه
ترابوزان Flag of Turkey.svg ترکیه
COA of Kutaisi.svg کوتائیسی Flag of Georgia.svg گرجستان
Coat of Arms of Kazan (Tatarstan) (2004).png قازان Flag of Russia.svg روسیه
ناحیه رشت Flag of Tajikistan.svg تاجیکستان
Coat of Arms of Astrakhan.png آستاراخان Flag of Russia.svg روسیه
مولتان Flag of Pakistan.svg پاکستان

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

 1. . پرتال رسمی شهرداری رشت. http://rasht.ir/Index.aspx?tempname=maintemp&lang=1&sub=0. 
 2. «بودجه پیشنهادی سال 94 شهرداری رشت در شورا تصویب شد». 
 3. . پرتال رسمی شهرداری رشت. http://rasht.ir/. 
 4. [http://www.honarnews.com/vdcgnu9u.ak9x34prra.html «مسجد جامعی در رشت: مجموعه ساختمانهاي قديمي ميدان شهرداري رشت ظرفيت مناسبي براي ايجاد موزه دارد»]. هنرنیوز، ۳۱ خرداد ۱۳۹۳. 
 5. «ساختمان شهرداری رشت عمری به درازای عمر بلدیه در کشور دارد». ایسنا، ۳۰ خرداد ۱۳۹۳. 
 6. «با حکم وزیر کشور ثابت‌قدم شهردار رشت شد+سوابق». 
 7. «در صورتی که استیضاح شهردار رای بیاورد رشت با چالش جدیدی مواجه می شود». 
 8. «استیضاح شهردار به شورا آسیب رسانده و اعتماد عمومی را خدشه دار میکند». 
 9. «نظر نمایندگان رشت در مجلس درباره استیضاح شهردار». 
 10. «استیضاح شهردار رشت اقبال مردمی نداردوتوسعه شهر راعقب می‌اندازد». 
 11. «بحث استیضاح شهردار رشت موجب فرار سرمایه گذاران شده است». خبرگزاری ایلنا. 
 12. «استیضاح شهردار هیاهوی بسیار برای هیچ». 
 13. «توانمند و پاسخ گو یا ضعیف و بله قربان گو ؟». 
 14. «آیا این ها بی تدبیرند». 
 15. «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱. 
 16. «در مراسم تقدير از نيم قرن كوشش علمي پروفسور سميعي مطرح شد : كليد شهر رشت بايد كليد طلايي براي گشودن درهاي علم و دانش در گيلان باشد». شهرداری رشت. 
 17. «کليد شهروند نمونه به پروفسور مجيد سميعي اهدا شد». شورای شهر رشت. 
 18. «کلید شهروند نمونه رشت به پروفسور مجید سمیعی اهدا شد». شاهد شمال. 
 19. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8504100104
 20. http://guilan.irib.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=۴۸۹۳۷:%D8%AA%D8%A8%D8%AF%D9%8A%D9%۸۴-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%۸۵٪D8%A7%D9%۸۶-%D8%B4%D9%۸۷٪D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%8A-%D8%B1%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D9%۸۷-%D9%۸۵٪D9%۸۸٪D8%B2%D9%۸۷-%D8%A8%D9%۸۴٪D8%AF%D9%8A%D9%۸۷&catid=۶۱۸:%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%۸۸-%DA%A9%D9%۸۴٪DB%8C-%D8%AE%D8%A8%D8%B1&Itemid=242

وبگاه شهرداری رشت