شهرداری رشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهرداری رشت
Rasht Municipality Logo.jpg
شعاررشت، شهرباران[۱]
نام پیشینبلدیه رشت
بنیان‌گذاری۱۰ بهمن ۱۲۸۶
گونهعمومی
وضعیت حقوقینهاد دولتی
هدفارائه خدماتی مؤثر در راستای بهبود و توسعه رشت[۲]
ستادکاخ شهرداری رشت
محدودهٔ فعالیت
رشت و حومه
شهردار
ناصر حاج محمدی
بودجه
۸٬۵۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال[۳]
کارمندان
۲٬۶۰۰ نفر[۴]
نام پیشین
بلدیه رشت

شهرداری رشت یک نهاد عمومی اما غیردولتی است در شهر رشت تأسیس شد شهرداری رشت سابقه‌ای همتراز با شهرداری تهران دارد پس از شکل‌گیری مشروطیت در ایران با تصویب قانون بلدیه در ۱۲۸۶ خورشیدی رسماً تأسیس شد و در زمره اولین بلدیه‌های ایران است؛ و پیش از تصویب قانون بلدیه اداره شهر بر عهده انجمن بلدیه رشت بود.[۵][۶]

این نهاد عمومی مسئولیت اداره کلانشهر رشت را به عهده دارد. مدیریت این سازمان با شهردار رشت است که از طریق آرای شورای شهر رشت انتخاب می‌شود و حکم وی توسط وزیر کشور ابلاغ می‌شود. شهرداری رشت، شامل ۵ منطقه‌است که اداره مناطق شهری رشت به عهده شهردار منطقه می‌باشد و هر منطقه شامل چند ناحیه شهری است شهر رشت دارای ۱۵ ناحیه شهری می‌باشد، این نواحی شامل بر ۵۵ محله شهری است. بودجه شهرداری از درآمدهای نقدی و غیرنقدی خودش و عوارض پرداختی شهروندان رشتی تأمین می‌شود.

هم اکنون علی بهارمست سرپرست شهرداری است در آبان ۱۳۹۷ حامد عبداللهی عضو فغلی شورای شهر رشت با رای خودش به خودش و ۵ عضو دیگر شورا و مجموعا با اخذ ۶ رای از ۱۱ رای ماخوذه به عنوان منتحب شورا برای شهرداری رشت به وزارت کشور معرفی شد. اما با توجه به مشخص نبودن استعلام وزارت اطلاعات فاقد حکم برای شهرداری رشت از طرف وزارت کشور است.[۷]

تاریخچه[ویرایش]

ساختمان شهرداری رشت

حاجی میرزا خلیل که از مشروطه خواهان صدیق بود مأمور تأسیس بلدیه (شهرداری) گردید و انجمنی به ریاست حاجی میرزا یوسف خان و عضویت سید مهدی رئیس الواعظین، ناصر التجار، میر احمد امام، حاجی میرزا ابوطالب و میر منصور هدی به نام «انجمن بلدیه» به او کمک فکری می‌کردند.

اصطلاحات آن روزی شهر که در اطرافش فعالیت می‌شد، عبارت بود از سنگفرش کوچه‌ها و خیابانها (در آن تاریخ اغلب نقاط شهر خاکی و به مجرد ریزش باران غیرقابل عبور بود)، طاق زدن زیر معابر به منظور عبور فاضلاب (گودالهایی از بارندگی تشکیل می‌شد که مردم مجبور بودند به گرده افراد سوار شده از منطقه آب گرفته بگذرد)، رسیدگی به قصابخانه و نانواها و تنظیفات شهری و شماره‌گذاری در شبکه‌ها و از این قبیل که هر یک در آن زمان دارای اهمیت خاصی بودند.

حاجی میرزا خلیل آقا، اولین رئیس انجمن بلدیه رشت، فرزند میرزا مهدی شریعتمدار به حاجی ملارفیع بود. وی کار سازندگی در سطح شهر را با جدیت تمام آغاز کرد. در شماره ۱۸ روزنامه نسیم شمال به تاریخ ۹ ربیع الثانی ۱۳۲۶ صفحه ۳ می‌خوانیم.

انجمن مبارک بلدیه به سعی و اهتمام آقای حاج میرزا خلیل آقا که رئیس بلدیه است، شب و روز در فکر ترفیع حال اهالی و تخفیف قیمت اجناس و ارزانی ارزاق می‌باشند. راه پیر بازار که از خرابی ممتنع العبور بود، در این ایام به اهتمام بلدیه به نیکوترین طرحی مشغول تعمیر است و ایضاً بلدیه قول داده است که هر شب هزار چراغ از الکتریسیته و فانوس‌های ملّون در معابر و محلات شهر رشت روشن کند. در زمان تصدی حاج میرزا خلیل آقا، ساختمان کنونی شهرداری رشت هنوز ساخته نشده بود و اداره بلدیه در محل ساختمان «خوستاریا» مستقر بود.

بر پایه خبری که تحت عنوان اخبارات شهری در شماره ۱۲ روزنامه نسیم شمال در سال ۱۲۸۶ هـ. ش منتشر شده، نخستین اداره بلدیه رشت، پس از انتخاباتی که در روز دهم بهمن ماه ۱۲۸۶ برای تشکیل انجمن بلدیه برگزار شد، تأسیس گردید. برگزاری انتخابات مذکور و آغاز به کار اداره بلدیه که هم‌زمان با تهران صورت پذیرفت، تأثیرات فراوانی در توسعه شهری رشت داشت. بر طبق خبر درج شده در روزنامه پرورش شماره ۱۳۵ چهارشنبه اول تیر ماه ۱۳۰۵، اداره بلدیه رشت در این تاریخ به ساختمان نوساز خود انتقال یافت. ساختمانی که با الهام از معماری نئوکلاسیک اروپا به ویژه معماری سنت پیترزبورگ روسیه و توسط معماران ایرانی مقیم رشت ساخته شد و هم‌اکنون نیز پس از گذشت ۷۵ سال مقر شهرداری رشت است.

مناطق، معاونت‌ها وسازمان‌های شهرداری رشت[ویرایش]

مناطق[ویرایش]

معاونت‌ها[ویرایش]

 • معاونت شهرسازی و معماری
 • معاونت فنی و عمرانی
 • معاونت اداری مالی
 • معاونت خدمات شهر
 • معاونت برنامه‌ریزی و حمل و نقل و ترافیک

سازمان‌ها[ویرایش]

ساختمان مرکزی[ویرایش]

مجموعه میدان شهرداری[ویرایش]

کاخ شهرداری و نیز موزه پست و ساختمان قدیمی هتل ایران می‌باشد. مجموعه میدان شهرداری رشت را تشکیل می‌دهند در اوایل سلطنت رضا شاه پهلوی (۱۳۰۴-۱۳۲۰ ه‍. ش) احداث شده‌است. به هنگام وقوع زلزله مهیب و ویرانگر منجیل در سال ۱۳۶۹ آسیب دیده بود که چندی بعد به صورت سابق بازسازی گردید.

مجموعه شهرداری مربوط به دوره پهلوی است و در رشت، میدان شهرداری واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۵۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۸]

نمای سراسرنما از مجموعه ساختمان‌های میدان شهرداری رشت

ویژگی‌ها[ویرایش]

آرم شهرداری رشت[ویرایش]

آرم شهرداری رشت با قدمت دیرینه از دو کلید به عنوان نماد کلید بازگشایی مشکلات شهری طراحی گردیده است. از این آرم در پرچم‌های پل‌های درون‌شهری رودخانه‌های رشت و پل‌های تقاطع‌های غیرهمسطح به عنوان نماد شهر استفاده می‌شود.

کلید طلایی شهر[ویرایش]

کلید طلایی شهر برگرفته از نماد شهرداری به ابتکار شهرداری به نخبگان شهر رشت اهدا می‌شود. در شهریور ۱۳۹۳ نخستین کلید طلایی رشت در مراسمی به پروفسور مجید سمیعی برترین جراح مغز دنیا اهدا شد. وی در هنگام دریافت این جایزه گفت:

امروز شهردار رشت کلید طلایی شهر را از طرف شما مردم عزیز به من دادند و این جمله آقای روحانی را به من یادآوری نمودند که ما با کلیدهایمان می‌خواهیم درها را باز کنیم، و من نیز با دریافت این کلید طلایی می‌گویم: ما با این کلید می‌خواهیم درهای علم و دانش را برای تمام کشور عزیزمان ایران باز کنیم و اسم این کلید را در آینده باید کلید طلایی شهر رشت برای باز کردن درهای علم و دانش در گیلان بلکه سراسر ایران بگذاریم.

[۹][۱۰][۱۱]

برج ساعت[ویرایش]

زنگ ساعت مجموعه در هر ساعت برابر با عدد ساعت و هر نیم ساعت یک زنگ به صدا در می‌آید.

گروه موزیک[ویرایش]

اجرای موزیک زنده به‌طور روزانه در صبحگاه و مناسبت‌ها توسط گروه ارکستر شهرداری رشت رو به روی درب شهرداری داخل محوطه میدان و در محوطه مخصوص گروه ارکستر از ویژگی‌های بی‌نظیر شهرداری رشت است.

ساختمان جدید[ویرایش]

ساختمان جدید شهرداری رشت با مساحت حدود ۱۰ هزار متر مربع شامل قسمت‌های اداری، آمفی تئاتر، سالن‌های نمایش و فعالیت برای NGOها در انتهای بلوار امام خمینی شهر رشت در حال ساخت می‌باشد. پس از انتقال شهرداری به ساختمان جدید ساختمان فعلی تبدیل به موزه بلدیه رشت و مرکز اسناد شهرداری رشت خواهد شد.[۱۲][۱۳]

دیپلماسی شهری[ویرایش]

شهرهای خواهرخوانده[ویرایش]

نمادشهر شهر پرچم کشور کشور
Coat of Arms of Moscow.svg مسکو Flag of Russia.svg روسیه
ترابوزان Flag of Turkey.svg ترکیه
COA of Kutaisi.svg کوتائیسی Flag of Georgia.svg گرجستان
Coat of Arms of Kazan (Tatarstan) (2004).png قازان Flag of Russia.svg روسیه
ناحیه رشت Flag of Tajikistan.svg تاجیکستان
Coat of Arms of Astrakhan.png آستاراخان Flag of Russia.svg روسیه
مولتان Flag of Pakistan.svg پاکستان

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. . پرتال رسمی شهرداری رشت http://rasht.ir/. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 2. . پرتال رسمی شهرداری رشت http://rasht.ir/Index.aspx?tempname=maintemp&lang=1&sub=0. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 3. «تصویب بودجه 850 میلیارد تومانی شهرداری رشت».
 4. «شهردار:رشت به فرهنگ صبر برای توسعه نیاز دارد».
 5. «مسجد جامعی در رشت:مجموعه ساختمان‌های قدیمی میدان شهرداری رشت ظرفیت مناسبی برای ایجاد موزه دارد». هنرنیوز. ۳۱ خرداد ۱۳۹۳.
 6. «ساختمان شهرداری رشت عمری به درازای عمر بلدیه در کشور دارد». ایسنا. ۳۰ خرداد ۱۳۹۳.
 7. https://www.isna.ir/news/97090301039/
 8. «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. دریافت‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
 9. «در مراسم تقدیر از نیم قرن کوشش علمی پروفسور سمیعی مطرح شد: کلید شهر رشت باید کلید طلایی برای گشودن درهای علم و دانش در گیلان باشد». شهرداری رشت.
 10. «کلید شهروند نمونه به پروفسور مجید سمیعی اهدا شد». شورای شهر رشت.
 11. «کلید شهروند نمونه رشت به پروفسور مجید سمیعی اهدا شد». شاهد شمال.
 12. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8504100104
 13. http://guilan.irib.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=۴۸۹۳۷:%D8%AA%D8%A8%D8%AF%D9%8A%D9%۸۴-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%۸۵٪D8%A7%D9%۸۶-%D8%B4%D9%۸۷٪D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%8A-%D8%B1%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D9%۸۷-%D9%۸۵٪D9%۸۸٪D8%B2%D9%۸۷-%D8%A8%D9%۸۴٪D8%AF%D9%8A%D9%۸۷&catid=۶۱۸:%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%۸۸-%DA%A9%D9%۸۴٪DB%8C-%D8%AE%D8%A8%D8%B1&Itemid=242

وبگاه شهرداری رشت