شهرداری همدان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان شهرداری همدان

شهرداری همدان در میدان آرامگاه بوعلی در مرکز شهر همدان قرار دارد.

تاریخچه[ویرایش]

بلدیه به مفهوم شهرداری در ایران سازمانی نسبتاً جدید است و سابقهٔ آن به عهد ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد. صورت عملی تأسیس و قانونی شدن شهرداری از دستاوردهای انقلاب مشروطه ایران (۱۳۲۴ هـ. ق) بوده‌است.
می‌توان گفت که حکومت مشروطه ایران در همدان تقریباً چند ماهی قبل از صدور فرمان آن در ایران به یمن وجود حکمران عارف و آزادیخواهی چون علی‌خان ظهیرالدوله در این شهر استقرار یافت. وی پیش از آن که اسمی از مجلس شورای ملی در ایران باشد در شهر همدان مجلس فواید عمومی همدان را بنیاد گذاشت که حکم پارلمان شهری بود و بعدها انجمن ولایتی نام گرفت. یکی از فواید این مجلس و اموری که به آنها توجه می‌کرد ترتیب اداره بلدیه همدان بود.
در دوره استبداد صغیر ۱۳۲۶ تا ۱۳۲۷ این مجلس از هم پاشید و حتی ساختمان آن که در محوطه آرامگاه بوعلی بود، تخریب شد. پس از تشکیل اردوی ملی مجاهدان در همدان و خلع محمدعلی‌شاه از سلطنت انجمن ولایتی تدریجاً فعالیت خود را از سر گرفت و مجاهدان و آزادیخواهان ترتیب امور بلدی را وجه همت قراردادند. بنابر بعضی از قرائن شهر همدان از اواسط سال ۱۳۲۷ هـ. ق دفتری به نام بلدیه داشته و رئیس آن نیز عنایت‌الملک همدانی بوده‌است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «تاریخچهٔ شهرداری همدان». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۹ شهریور ۱۳۹۰.