منطقه ۸ شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقشه منطقه ۸ تهران نارمک

منطقه ۸ شهرداری تهران یکی از مناطق شهری تهران است که در شرق این شهر قرار دارد.

در منطقه ۸ شهرداری تهران چهار فرهنگسرا به نام‌های خانه فرهنگ، کتابخانه فرزانگان، فدک و معرفت و میدان ۱۶ وجود دارد. فرهنگسرای خانواده نیز در این منطقه‌است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در این منطقه دارای دو مرکز فرهنگی هنری ویژه کودکان و نوجوانان است. مرکز شماره ۹ در محله تسلیحات و مرکز شماره ۲۱ کانون به عنوان یک کتاب‌خانه فراگیر - که به کودکان و نوجوانان دارای نیازهای ویژه (نابینا، ناشنوا و معلول جسمی حرکتی) هم خدمات می‌دهد، در پارک فدک واقع شده‌است.

منطقه۸ دارای چند محله بزرگ است که شامل قسمتی از محله‌های: مجیدیه جنوبی در غرب آن، وحیدیه در جنوب غرب آن و فرجام که در شمالی‌ترین نقطه منطقه ۸ است و محله نارمک معروف به محله صد میدان نیز در قلب منطقه ۸ قرار دارد. طراحی این منطقه "مسکونی تقریباً در حدود ۶۰سال پیش و به دست مهندسان کشور فرانسه انجام شده، که باعث شده این منطقه یعنی نارمک، یک منطقه خاص از نظر شهرشناسی باشد، زیرا در طراحی آن از ۱۰۰ میدان یا بهتر بگویم یا پارک که همگی به‌طور منظم پشت سر هم قرار گرفته‌اند، تشکیل شده و اطراف آن (میدان‌ها) نیز سعی شده (خانه و اپارتمان‌های) زیبا و بزرگی ساخته شود، و این باعث شده منطقه مسکونی خاص و منحصر بفردی بحساب بیاید.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ ایران، ۴۲۵٬۱۹۷ نفر (۱۴۸٬۵۸۲ خانوار) شامل ۲۰۸٬۳۷۹ مرد و ۲۱۶٬۸۱۸ زن است.[۱]

محله‌ها[ویرایش]

سینماها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ننایج سرشماری ۱۳۹۰ وبگاه مرکز آمار ایران
  2. «محله‌های تهران». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹. بیش از یک پارامتر |پیوند بایگانی= و |archive-url= داده‌شده است (کمک); بیش از یک پارامتر |تاریخ بایگانی= و |archive-date= داده‌شده است (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]