سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران یکی از سازمان‌های وابسته به شهرداری تهران است که مدیریت فرهنگسراها، خانه‌های فرهنگ، کتابخانه‌ها و دیگر مراکز فرهنگی و هنری وابسته به شهرداری را بر عهده دارد. این سازمان در سال ۱۳۷۵ تأسیس شد که زیر نظر هیئت امنایی متشکل از نهادهای فرهنگی گوناگون مانند صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت خود را انجام می‌دهد.

توسعه فرهنگی، تعمیق معرفت دینی، تقویت زیبائی طلبی و حقیقت‌جویی انسان‌ها، شاد زیستی توأم با روحیه سازنده و کسب مهارتهای زندگی اجتماعی نیازهایی اساسی هستند که این سازمان در پاسخ به آنها موجودیت یافته است.

سازمان با در اختیار داشتن تعداد زیادی مراکز فرهنگی، فرهنگسرا، خانه فرهنگ، نگارخانه، و کتابخانه درسطح شهر تهران، جایگاه ممتازی را در میزان اثرگذاری بر فرهنگ شهروندان تهرانی داراست. این سازمان ایجاد ارتباطات متقابل و پاسخگویی به مخاطبین را ضامن بقا و توسعه خود می‌داند، از این رو در تعامل با مخاطبان به برقراری ارتباطات دو سویه و باز و ارائه خدمات به صورت متنوع و متناسب با نیاز گروه‌های مختلف مخاطبین توجه خاصی می‌نماید. علاوه براین، از طریق توسعه روابط رسمی و غیررسمی و فعالانه با سایر سازمان‌های فرهنگی و نیز مسئولان فرهنگی کشور تعادل و ثبات لازم را در فعالیت‌های خود کسب می‌کند. ماموریت‌های سازمان در مناطق۲۲گانه و ستاد (معاونت‌های فرهنگی و هنری) در قالب فرهنگسراها، کتابخانه‌ها، خانه‌های فرهنگ، نگارخانه‌ها و موزه‌ها و مراکز ویژه فرهنگی هنری دنبال می‌شود که توضیحات بیشتر آن که در قالب اسامی، آدرس و شماره تلفن، نوع فعالیت این مراکز درفهرست فرهنگسراهای تهران آمده است.

موسسات وابسته[ویرایش]

  • مؤسسه آموزش شهر
  • مؤسسه توسعه تصویر شهر
  • مؤسسه نشر شهر
  • مؤسسه تهران گشت ارغوانی
  • خانه شهریاران جوان
  • فرهنگسرای مجازی
  • سایت سازمان

مدیران سازمان[ویرایش]

پس از تصویب اساسنامه سازمان، منصور واعظی که در آن زمان مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران بر عهده داشت، به عنوان نخستین رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران آغاز به کار کرد. سایر روسای این سازمان از بدو تأسیس تاکنون عبارتند از: حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی زم (۱۳۷۹–۱۳۸۲)، اسفندیار رحیم مشائی (۱۳۸۲–۱۳۸۴)، علی عسگری (۱۳۸۴–۱۳۸۶)، احمد نوریان (۱۳۸۶–۱۳۸۸)، سید محمد جواد شوشتری (۱۳۸۸–۱۳۸۹)، امیر خوراکیان (۱۳۸۹–۱۳۹۲)، شهاب مرادی (۱۳۹۲–۱۳۹۴). محمود صلاحی ۱۳۹۴. .[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]