سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آرم سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران.jpg

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران یکی از سازمان‌های وابسته به شهرداری تهران است که مدیریت بر فرهنگسراها، خانه‌های فرهنگ، کتابخانه‌ها وموزه‌ها و دیگر مراکز فرهنگی و هنری وابسته به شهرداری تهران را بر عهده دارد. این سازمان در سال ۱۳۷۵ تأسیس شد که زیر نظر هیات امنایی متشکل از نهادهای فرهنگی گوناگون مانند صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت خود را انجام می‌دهد.

توسعه فرهنگی، تعمیق معرفت دینی، تقویت زیبایی طلبی و حقیقت‌جویی انسان‌ها، شاد زیستی همراه با روحیه سازنده و کسب مهارتهای زندگی اجتماعی نیازهایی اساسی هستند که این سازمان در پاسخ به آن‌ها موجودیت یافته‌است.

سازمان با در اختیار داشتن تعداد زیادی مراکز فرهنگی، فرهنگسرا، خانه فرهنگ، نگارخانه، و کتابخانه و موزه و خانه موزه درسطح شهر تهران، جایگاه ممتازی را در میزان اثرگذاری بر فرهنگ شهروندان تهرانی داراست. این سازمان ایجاد ارتباطات متقابل و پاسخگویی به مخاطبان را ضامن بقا و توسعه خود می‌داند، از این رو در تعامل با مخاطبان به برقراری ارتباطات دو سویه و باز و ارائه خدمات به صورت متنوع و متناسب با نیاز گروه‌های مختلف مخاطبان توجه می‌نماید. علاوه براین، از طریق توسعه روابط رسمی و غیررسمی و فعالانه با سایر سازمان‌های فرهنگی و نیز مسئولان فرهنگی کشور تعادل و ثبات لازم را در فعالیت‌های خود کسب می‌کند. ماموریت‌های سازمان در مناطق۲۲گانه و ستاد (معاونت‌های فرهنگی و هنری) در قالب فرهنگسراها، کتابخانه‌ها، خانه‌های فرهنگ، نگارخانه‌ها و موزه‌ها و مراکز ویژه فرهنگی هنری دنبال می‌شود که توضیحات بیشتر آن که در قالب اسامی، آدرس و شماره تلفن، نوع فعالیت این مراکز درفهرست فرهنگسراهای تهران آمده است.

موسسات وابسته[ویرایش]

مدیران سازمان[ویرایش]

پس از تاسیس سازمان و تصویب اساسنامه آن، مهندس منصور واعظی که در آن زمان مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران بر عهده داشت، به عنوان نخستین رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران آغاز به کار کرد. سایر روسای این سازمان از بدو تأسیس تاکنون عبارتند از:

.[۱] پس از مهندس واعظی و حجت‌الاسلام زم هیچیک از روسای این سازمان دوره مدیریت مندرج در اساسنامه را به پایان نرساندند و پیش از پایان دوره، جای خود را به رئیس بعدی دادند. به موجب اساسنامه اين سازمان رئيس آن با تصویب هيات امنا و با حكم شهردار تهران منصوب می‌شود، اما در دوره مدیریت باقر قالیباف در شهرداری تهران تمامی روسای اين سازمان بطور مستقيم توسط شهردار انتخاب و منصوب می شدند و عملا هيات امنا تبديل به ركنی بی‌اثر و بی‌فايده شده‌بود.اما از آن پس هیات امنا دوباره نقش خود را بازیافت .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]