سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران یکی از سازمان‌های وابسته به شهرداری تهران است که مدیریت بر فرهنگسراها، خانه‌های فرهنگ، کتابخانه‌ها وموزه ها و دیگر مراکز فرهنگی و هنری وابسته به شهرداری تهران را بر عهده دارد. این سازمان در سال ۱۳۷۵ تأسیس شد که زیر نظر هیات امنایی متشکل از نهادهای فرهنگی گوناگون مانند صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت خود را انجام می‌دهد.

توسعه فرهنگی، تعمیق معرفت دینی، تقویت زیبایی طلبی و حقیقت‌جویی انسان‌ها، شاد زیستی همراه با روحیه سازنده و کسب مهارتهای زندگی اجتماعی نیازهایی اساسی هستند که این سازمان در پاسخ به آنها موجودیت یافته است.

سازمان با در اختیار داشتن تعداد زیادی مراکز فرهنگی، فرهنگسرا، خانه فرهنگ، نگارخانه، و کتابخانه و موزه و خانه موزه درسطح شهر تهران، جایگاه ممتازی را در میزان اثرگذاری بر فرهنگ شهروندان تهرانی داراست. این سازمان ایجاد ارتباطات متقابل و پاسخگویی به مخاطبان را ضامن بقا و توسعه خود می‌داند، از این رو در تعامل با مخاطبان به برقراری ارتباطات دو سویه و باز و ارائه خدمات به صورت متنوع و متناسب با نیاز گروه‌های مختلف مخاطبان توجه می‌نماید. علاوه براین، از طریق توسعه روابط رسمی و غیررسمی و فعالانه با سایر سازمان‌های فرهنگی و نیز مسئولان فرهنگی کشور تعادل و ثبات لازم را در فعالیت‌های خود کسب می‌کند. ماموریت‌های سازمان در مناطق۲۲گانه و ستاد (معاونت‌های فرهنگی و هنری) در قالب فرهنگسراها، کتابخانه‌ها، خانه‌های فرهنگ، نگارخانه‌ها و موزه‌ها و مراکز ویژه فرهنگی هنری دنبال می‌شود که توضیحات بیشتر آن که در قالب اسامی، آدرس و شماره تلفن، نوع فعالیت این مراکز درفهرست فرهنگسراهای تهران آمده است.

موسسات وابسته[ویرایش]

  • مؤسسه توسعه تصویر شهر
  • مؤسسه نشر شهر
  • مؤسسه تهران گشت ارغوانی
  • خانه شهریاران جوان
  • مرکز آموزش علمی و کاربردی
  • موسسه هاتف شهر

مدیران سازمان[ویرایش]

پس از تصویب اساسنامه سازمان، مهندس منصور واعظی که در آن زمان مسوولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران بر عهده داشت، به عنوان نخستین رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران آغاز به کار کرد. سایر روسای این سازمان از بدو تأسیس تاکنون عبارتند از:

.[۱] پس از مهندس واعظی و حجت الاسلام زم هیچیک از روسای این سازمان دوره مدیریت مندرج در اساسنامه را به پایان نرساندند و پیش از پایان دوره ، جای خود را به رئیس بعدی دادند . به موجب اساسنامه اين سازمان رئيس آن با پيشنهاد هيات امنا با حكم شهردار تهران منصوب مي شود ، اما تمامی روسای اين سازمان تاكنون بطور مستقيم توسط شهردار انتخاب و منصوب شده اند و عملا هيات امنا تبديل به ركنی بی اثر و بی فايده شده است .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]