شهرداری دزفول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرداری دزفول
بنیان‌گذاری۱۲۹۹
گونهدولتی
ستاددزفول
دبیرکلمحمدعلی دوایی فر (از مهر ۱۳۹۶ تا کنون)

شهرداری دزفول از قدیمی‌ترین شهرداری‌های کشور و اولین شهرداری استان خوزستان وپنجمین شهرداری کشور است که در سال ۱۲۹۹ ه. ش تأسیس شد. و تا کنون عمری ۹۸ ساله را پشت سر نهاده است. پس از تصویب «قانون بلدیه» در ۱۹ خرداد ۱۲۸۶ شمسی تا سال ۱۳۰۰ مجموعا ده شهر شهرداری تأسیس شد این شهرها عبارت بودند از شیراز و همدان در سال ۱۲۹۰، تبریز در سال ۱۲۹۶، مشهد و آستارا در سال ۱۲۹۷، دزفول در سال ۱۲۹۹ و مراغه، کرمان و ماکو در سال ۱۳۰۰.[۱]

درجه این شهرداری ۱۰ و تعداد پرسنل آن جدای از سازمان‌های وابسته قریب به ۱۰۰۰ نفر می‌باشد. شهرداری دزفول در حال حاضر دارای هشت سازمان و ۳ منطقه می‌باشد و سازمان‌های وابسته عبارتند از:سازمان اتوبوسرانی دزفول و حومه، سازمان پارک‌ها و فضای سبز، سازمان باغ بهشت، سازمان نظارت بر تاکسیرانی، سازمان خدمات موتوری، سازمان نوسازی و بهسازی، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، سازمان عمران و باز آفرینی فضاهای شهری.

بودجه سالانه شهرداری بدون احتساب سازمان‌ها برابر سال ۹۱ بالغ بر ۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال می‌باشد.[۲]

اوج فعالیت و فداکاری پرسنل زحمتکش شهرداری دزفول همانا سال‌های سرنوشت ساز دفاع مقدس بوده که پابه پای مردم در تمامی صحنه‌های نگ حضور فعال خود را حفظ نموده تا آنجا که برابر کمک به آسیب دیدگان ناشی از موشک باران دشمن زبون نیروهای آتش‌نشانی و خدمات خود را اضافه بر دزفول و شهرهای اطراف حتی گاهی به شهرهای دورتر در استان لرستان و ایلام نیز اعزام نموده است.

شاهد محکم این فداکاری‌ها تقدیم ۱۰ شهید و ده‌ها مجروح و جانباز و آزاده به پیشگاه انقلاب اسلامی و ولایت فقیه است. شهر دزفول در طول جنگ تحمیلی آسیب فراوان دید آنچنان که بیش از نیمی از واحدهای مسکونی شهر از ۲۰ تا ۱۰۰٪ تخریب و بسیاری از تأسیسات شهری دچار آسیب کلی گردید.

همچنین به دلیل آنکه کلیه نیروها و ماشین آلات شهرداری در خدمت جبهه و جنگ قرار داشت آسیب‌های فراوان به این امکانات وارد آمد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

شهرداری در ایران

منابع[ویرایش]

  1. "شهرداری در ایران". ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد. 2018-06-14.
  2. :. به پورتال رسمی شهرداری دزفول خوش آمدید .: