شهرداری دزفول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرداری دزفول
بنیان‌گذاری۱۲۹۹
گونهدولتی
ستاددزفول
دبیرکلمحمدعلی دوایی فر (از مهر ۱۳۹۶ تا کنون)
وبگاه

شهرداری دزفول یکی از شهرداری‌های کشور و اولین شهرداری استان خوزستان و ششمین[۱] شهرداری کشور است که در سال ۱۲۹۹ ه‍.ش تأسیس شد. و تا کنون عمری بیش از ۱۰۰ ساله را پشت سر نهاده‌است. پس از تصویب «قانون بلدیه» در ۱۹ خرداد ۱۲۸۶ شمسی تا سال ۱۳۰۰ مجموعاً ده شهر شهرداری تأسیس شد این شهرها عبارت بودند از اصفهان در سال ۱۲۸۶ ،شیراز و همدان در سال ۱۲۹۰،[۲] تبریز در سال ۱۲۹۶، مشهد و آستارا در سال ۱۲۹۷، دزفول در سال ۱۲۹۹ و مراغه، کرمان و ماکو در سال ۱۳۰۰".[۳]

درجه این شهرداری ۱۰ و تعداد پرسنل آن جدای از سازمان‌های وابسته قریب به ۱۶۰۰ نفر می‌باشد. شهرداری دزفول در حال حاضر دارای هشت سازمان و ۳ منطقه می‌باشد و سازمان‌های وابسته عبارتند از: سازمان اتوبوسرانی دزفول و حومه، سازمان پارک‌ها و فضای سبز، سازمان باغ بهشت، سازمان نظارت بر تاکسیرانی، سازمان خدمات موتوری، سازمان نوسازی و بهسازی، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری.

اوج فعالیت و فداکاری پرسنل زحمتکش شهرداری دزفول همانا سال‌های سرنوشت ساز دفاع مقدس بوده که پابه پای مردم در تمامی صحنه‌های نگ حضور فعال خود را حفظ نموده تا آنجا که برابر کمک به آسیب دیدگان ناشی از موشک باران دشمن زبون نیروهای آتش‌نشانی و خدمات خود را اضافه بر دزفول و شهرهای اطراف حتی گاهی به شهرهای دورتر در استان لرستان و ایلام نیز اعزام نموده‌است.

شاهد محکم این فداکاری‌ها تقدیم ۱۰ شهید و ده‌ها مجروح و جانباز و آزاده به پیشگاه انقلاب اسلامی و ولایت فقیه است. شهر دزفول در طول جنگ تحمیلی آسیب فراوان دید آنچنان که حدود ۵٪ از واحدهای مسکونی شهر از ۲۰ تا ۱۰۰٪ تخریب و بسیاری از تأسیسات شهری دچار آسیب کلی گردید.

همچنین به دلیل آنکه کلیه نیروها و ماشین آلات شهرداری در خدمت جبهه و جنگ قرار داشت آسیب‌های فراوان به این امکانات وارد آمد.

منابع[ویرایش]

  1. http://recordhayeiran.com/page296.html
  2. ایمانی جاجرمی، حسین (۱۳۷۳). بررسی آماری شهرداری‌های تأسیس شده در ایران. تهران: وزارت کشور - معاونت هماهنگی امور عمرانی - دفتر برنامه‌ریزی عمرانی - مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری. صص. ۳.
  3. "شهرداری در ایران". ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد. 2018-06-14.