منطقه ۲۱ شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نقشه منطقه ۲۱ تهران
منطقه ۲۱ شهرداری تهران
موقعیت منطقه ۲۱ در غرب تهران (رنگ سبز)
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان تهران
شهر تهران
نام دیگر
جمعیت
ناحیه
محله ها تهرانسر مرکزی .تهرانسرشمالی. تهرانسر شرقی.تهرانسرغربی.شهرک آزادی.وردآورد.شهرک دریا.مسکن ویژه.چیتگر.شهرک استقلال.شهرکهای : آسمان. فاطمه زهرا.انصار.هواپیمایی.گلها.کاظمیه. بازرگانی.شهرداری.
رتبه توسعه یافتگی در شهر ۷
منطقه پستی
پیش‌شماره محلی تلفن

<445br />

شهردار جمال بافرانی
مناطق همجوار منطقه۵

منطقه ۹
منطقه ۲۲

منطقه ۱۸

منطقه ۲۱ شهرداری تهران یکی از مناطق شهری تهران و از غربی‌ترین مناطق این شهر است.

این منطقه در امتداد و جنوب منطقه ۲۲ (در جنوب اتوبان تهران-کرج) و در غرب مناطق ۹ و ۵ می‌باشد.

وجود چشمه ای در آب در محل فعلی شهرک انصار و کاروانسرای سنگی در وردآورد در قدیم و بعدها شهرک ویلایی کارکنان شرکت نفت در تهرانسر باعث بوجود آمدن اولین جمعیت‌های شهری در منطقه ۲۱ میباشند. همچنینی دسترسی خوب تمام محلات منطقه به اتوبانها باعث توسعه بیشتر آن گردیده است.مجاورت با پارک جنگلی چیتگر و نزدیکی دریاچه خلیج فارس هم امکانات تفریحی را برای مردم منطقه فراهم کرده است.

بهترين محلات اين منطقه تهرانسر شمالی واقع در قسمت شمالی بلوار تهرانسر و شهرک پاسداران در شرق منطقه و بلوار لاله و محله گلناز در امتداد بلوار اصلی و بلوار یاس و همچنین بلوار نیلوفر شرقی میباشند که گرانترین ملکها همچنین بیشترین دسترسی به امکانات منطقه را دارند.دیگر محله خوب منطقه شهرك آزادی است که با قیمت پایین تر نسبت به تهرانسر (که به دلیل امکانات پایین شهرک است) مکانی نسبتا خوب برای زندگی به همراه فضای سبز می باشد.تهرانسر با اختلاف طبقاتي زياد نسبت به دیگر محلات مرکزیت منطقه ۲۱ تهرانسر می‌باشد که دارای نواحی مختلفی است. تهرانسر محله ای است در غرب تهران در کیلومتر ۸ بزرگراه شهید لشگری. به طول تقریباً ۱ کیلومتر در راستای جاده مخصوص و ۳ کیلومتر به سمت جنوب. فی ما بین بزرگراه فتح و بزرگراه شهید لشگری. از غرب نیز به بزرگراه آزادگان منتهی و از شرق نیز به رودخانه کن منتهی می‌شود.

وردآورد نیز یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرک‌های منطقه ۲۱ در کیلومتر ۱۹ بزرگراه شهید لشگری بوده و یکی از محله‌های قدیمی منطقه ۲۱ می‌باشد.

همچنین شهرک مسکن ویژه تهران نیز در این منطقه واقع شده که پر تقاضاترین پروژه از طرحهای مسکن دولت بوده است. از دیگر شهرکهای منطقه٢١ مي توان به شهرک ۲۲ بهمن، ،[شهرک فرهنگیان غرب]]،شهرک دانشگاه تهران، شهرک چیتگر شمالی، شهرک شهرداری، شهرک ویلاشهر و شهرک غزالی نیز اشاره نمود.

کارگاه‌های صنعتی، شهرک سینمایی غزالی و کارخانه‌های داروسازی و چندین کارخانه خودروساز نیز در این منطقه واقع شده‌اند.

کمبود ایستگاه مترو و اختصاص بیش از حد تراکم بدلیل استقبال شهروندان از خرید خانه در این منطقه بدون اضافه کردن امکانات قابل توجه باعث بروز نارضایتی اهالی قدیمی محلات شده است. همچنین نزدیکی به محلات کم برخورداری مانند خلیج فارس و شهر قدس و شهریار باعث بروز اعمال بزهکارانه نظیر سرقت در محله گردیده است.


جمعیت[ویرایش]

جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۱۶۲٬۶۸۱ نفر (۵۰٬۳۸۱ خانوار) شامل ۸۲٬۰۱۴ مرد و ۸۰٬۶۶۷ زن می‌باشد.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ننایج سرشماری ۱۳۹۰ وبگاه مرکز آمار ایران

پیوند به بیرون[ویرایش]