منطقه ۲۱ شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقشه منطقه ۲۱ تهران
منطقه ۲۱ شهرداری تهران
موقعیت منطقه ۲۱ در غرب تهران (رنگ سبز)
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان تهران
شهر تهران
نام دیگر
جمعیت
ناحیه
محله ها تهرانسر مرکزی .تهرانسرشمالی. تهرانسر شرقی.تهرانسرغربی.شهرک آزادی.وردآورد.شهرک دریا.مسکن ویژه.چیتگر.شهرک استقلال.شهرکهای : آسمان. فاطمه زهرا.انصار.هواپیمایی.گلها.کاظمیه. بازرگانی.شهرداری.
رتبه توسعه یافتگی در شهر ۷
منطقه پستی 13
پیش‌شماره محلی تلفن 44
شهردار رضا رجب زاده
مناطق همجوار منطقه۵

منطقه ۹
منطقه ۲۲ منطقه ۱۸

منطقه ۲۱ شهرداری تهران یکی از مناطق شهری تهران و از غربی‌ترین مناطق این شهر است.این منطقه در امتداد و جنوب منطقه ۲۲ (در جنوب اتوبان تهران-کرج) و در غرب مناطق ۹ و ۵ می‌باشد.وجود چشمه ای در آب در محل فعلی شهرک انصار و کاروانسرای سنگی در وردآورد در قدیم و بعدها شهرک ویلایی کارکنان شرکت نفت در تهرانسر باعث بوجود آمدن اولین جمعیت‌های شهری در منطقه ۲۱ می‌باشند. همچنینی دسترسی خوب تمام محلات منطقه به اتوبانها باعث توسعه بیشتر آن گردیده است.مجاورت با پارک جنگلی چیتگر و نزدیکی دریاچه خلیج فارس هم امکانات تفریحی را برای مردم منطقه فراهم کرده است.

بهترين محله منطقه تهرانسر شمالی واقع در قسمت شمالی بلوار تهرانسر و شهرک پاسداران در شرق منطقه و بلوار لاله و محله گلناز در امتداد بلوار اصلی و بلوار یاس و همچنین بلوار نیلوفر شرقی میباشند که گرانترین ملکها همچنین بیشترین دسترسی به امکانات منطقه را دارند. تهرانسر با اختلاف طبقاتي زياد نسبت به دیگر محلات مرکزیت منطقه ۲۱ تهرانسر می‌باشد که دارای نواحی مختلفی است. تهرانسر در غرب تهران در کیلومتر ۸ بزرگراه شهید لشگری قرار دارد و فی ما بین بزرگراه فتح و بزرگراه شهید لشگری قرار دارد. از غرب نیز به بزرگراه آزادگان منتهی و از شرق نیز به رودخانه کن منتهی می‌شود.

محله چیتگر شمالی از قدیمی‌ترین محلات تهران با قدمت بیش از ۱۲۰ سال دارای آب و هوای مطلوب و در عین حال برجهای مسکونی بزرگ است از پر تقاضاترین مناطق تهران در سالهای اخیر بوده است. همچنین از محبوبترین محلات منطقه ۲۱ می‌باشد.

برج‌سازی‌ها در شهرک چیتگر

وردآورد نیز یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرک‌های منطقه ۲۱ در کیلومتر ۱۹ بزرگراه شهید لشگری بوده و یکی از محله‌های قدیمی منطقه ۲۱ می‌باشد.

همچنین شهرک مسکن ویژه تهران واقع در ضلع جنوبی بلوار یاس تهرانسر نیز در این منطقه واقع شده که پر تقاضاترین پروژه از طرح‌های مسکن دولت بوده است.


از دیگر شهرک‌های منطقه٢١ مي توان به شهرک ۲۲ بهمن، ،شهرک فرهنگیان غرب،شهرک دانشگاه تهران، شهرک چیتگر شمالی، شهرک شهرداری، شهرک ویلاشهر و شهرک غزالی نیز اشاره نمود.

شهرک سینمایی غزالی و کارخانه‌های داروسازی و چندین کارخانه خودروسازی سایپا ، ایران خودرو ، مزدا ، نیسان و...و نمایندگی برندهای جهانی هیوندای، پورشه ،بی ام و ،کیا و...همچنین کارخانجات بزرگ که از مهمترین های صنعت کشور می‌باشند در این منطقه واقع شده اند.

کمبود ایستگاه مترو و اختصاص بیش از حد تراکم بدلیل استقبال شهروندان از خرید خانه در این منطقه بدون اضافه کردن امکانات قابل توجه باعث بروز نارضایتی اهالی قدیمی تر محلات منطقه شده است.


جمعیت[ویرایش]

جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۱۶۲٬۶۸۱ نفر (۵۰٬۳۸۱ خانوار) شامل ۸۲٬۰۱۴ مرد و ۸۰٬۶۶۷ زن می‌باشد.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ننایج سرشماری ۱۳۹۰ وبگاه مرکز آمار ایران

پیوند به بیرون[ویرایش]