منطقه ۱۱ شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقشه منطقه ۱۱ تهران

منطقه ۱۱ شهرداری تهران یکی از مناطق شهری تهران است که در مرکز شهر تهران قرار دارد.

به‌طور کلی تا سال ۱۳۴۲ بخش‌های مهمی از منطقه ۱۱ مناطق مرفه‌نشین و پر رونق تهران محسوب می‌شد اما همزمان به لحاظ موقعیت مرکزی منطقه فعالیت‌های کارگاهی و بازارهای تخصصی در بخش‌های شمالی آن رونق یافت.[۱] این منطقه با مساحت ۱۱٫۷۵ کیلومتر مربع دارای ۴ ناحیه و ۱۹ محله است و شبکه معابر آن شامل ۴۵٫۲ کیلومتر معابر شریانی و ۲۲٫۸ کیلومتر پخش‌کننده محلی می‌شود.[۲]

منطقه ۱۱ شهرداری تهران از شمال به میدان انقلاب و خیابان آزادی، از شرق به خیابان‌های وحدت اسلامی و حافظ، از جنوب به میدان راه‌آهن و خیابان شوش و از غرب به خیابان‌های شهید نواب صفوی و شهید ابراهیمی (عباسی) و میدان حق‌شناس محدود می‌شود.

از ویژگی‌های خاص منطقه ۱۱ وجود مراکز مهم سیاسی و نظامی مانند بیت رهبری، نهاد ریاست جمهوری، شورای نگهبان، شورای عالی امنیت، سازمان بازرسی کل کشور می‌باشد.

همچنین سفارتخانه کشورهای ایتالیا، فرانسه، لبنان، ارمنستان و نیز چندین پادگان نظامی که در این منطقه قرار دارند باعث شده همواره این منطقه پذیرای مهمانان خارجی و تردد آنها باشد و موقعیت استراتژیکی را به این منطقه بخشیده‌است. موزه هایی از جمله موزه جنگ، موزه مقدم، موزه قرآن کریم و موزه ثبت احوال در این منطقه قرار گرفته اند. وجود مراکز مهم اقتصادی و بازارهای تخصصی با عملکرد فرامنطقه‌ای و فراشهری مانند تولید و فروش لوازم خودرو، انواع پیچ و مهره و ابزار آلات، بورس مواد غذایی پوشاک و البسه، لوازم صوتی و تصویری، مراکز نشر کتاب سراسری، مراکز مهم دانشگاهی و علمی از جمله دانشگاه تربیت معلم، جهاد دانشگاهی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه جنگ دانشکده افسری و دامپزشکی ارتش و همچنین وجود ۱۰۰ مسجد و اماکن مهم آموزش کشوری در منطقه ۱۱ بدان مرکزیت خاصی داده‌است.

برخی شهرداران این منطقه در دوره بعد از انقلاب اسلامی عبارتند از:

نصرالله آبادیان

مهران اعتمادی

محمد مهدی شادالویی

مسعود کفایت‌مندغیور

علی اصغر خانی

اسد فاضل

ایرج چگینی

محمد اصغری

علی اصغر احمدی

عیسی میراحمدی

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۲۸۸٬۸۸۴ نفر (۹۸٬۵۵۶ خانوار) شامل ۱۴۲٬۸۷۷ مرد و ۱۴۶٬۰۰۷ زن است.[۳]

محله‌ها[ویرایش]

سینماها[ویرایش]

ایستگاه‌های مترو[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

مناطق شهری تهران

منابع[ویرایش]

  1. خانه شهریاران منطقه ۱۱ - آشنایی با فعالیت‌های خانه شهریاران منطقه ۱۱:
  2. حسین افشین، وحید حسینی، «مطالعات و بررسی فنی اقتصادی بهترین موتورسیکلت برقی مناسب با شرایط تهران»، دفتر محیط زیست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، تیرماه 1392
  3. ننایج سرشماری ۱۳۹۰ وبگاه مرکز آمار ایران
  4. «محله‌های تهران». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹.

پیوند به بیرون[ویرایش]