بزرگراه صدر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

Expressway in Iran.svg

بزرگراه صدر
نمایی از کنار بزرگراه صدر از ورودی خیابان الهیه
اطلاعات مسیر
طول: ۵ کیلومتر
تقاطع‌های اصلی
پایان غرب: AB-AS-grün.svg Expressway in Iran.png بزرگراه شهید مدرس
پایان شرق: Expressway in Iran.png بزرگراه شهید بابایی
AB-Kreuz-grün.svgStreet in Iran.jpg خیابان پاسداران
موقعیت
شهرستان‌ها: تهران
سیستم بزرگ‌راه

بزرگ‌راه‌های ایران

آزادراه‌ها

بزرگراه طبقاتی صدر (سید محمدباقر صدر، نام پيشين: بزرگراه دوگل[۱]) یک بزرگراه‌ دوطبقه واقع در شمال شهر تهران می‌باشد که جهت شرقی-غربی دارد. در شمال این بزرگراه محله‌های فرمانیه، كامرانيه، قیطریه، چیذر و الهیه و در جنوب آن محله‌های اختیاریه و قلهک واقع می‌باشد. این بزرگراه از اتوبان امام علی از شرق آغاز و تا بزرگراه مدرس و تونل نیایش در غرب امتداد دارد. امتداد شرقی این بزرگراه به نام بزرگراه شهید بابایی تغییر نام می‌دهد و از پارک جنگلی لویزان می‌گذرد و تا منتهی الیه شرقی تهران به پیش می‌رود و به جاده فیروزکوه می‌رسد.[۲] این بزرگراه، منطقه ۱ شهرداری تهران را از مناطق ۳ و ۴ تهران جدا می‌سازد.

این بزرگراه از ابتدای انقلاب تا سال ۶۹ تا تقاطع قیطریه (میدان پیروز) امتداد داشت سپس در فاصله‌های سال ۶۷ تا ۷۲ با تکمیل عملیات اجرایی و ساخت سه زیرگذر به نام‌های کامرانیه، شهید دوقوز (دادبخش) و بلوار شهید دستواره (معصومی) و یک تقاطع غیر همسطح در خیابان پاسداران در خرداد ۷۲ به میدان نوبنیاد متصل گردید.

بزرگراه طبقاتی صدر[ویرایش]

در اواخر بهمن سال ۱۳۹۱ در امتداد انتهای غربی این بزرگراه در حوالی اطراف پل بزرگراه مدرس تونلی به طول ۷٫۵ کیلومتر به بهره‌برداری رسید که این تونل به صورت رفت و برگشت به بزرگراه نیایش و بزرگراه کردستان متصل شده است. این بزرگراه پس از ۳ سال فعالیت عمرانی در ۹ آذر ۱۳۹۲ دو طبقه شده و از ابتدای غربی این بزرگراه و ایجاد دسترسی به قیطریه (میدان پیروز) و کامرانیه پس از عبور بدون دسترسی از روی پل خیابان پاسداران (انتهای بزرگراه صدر و ابتدای بزرگراه شهید بابایی بسمت شرق) در تقاطع بزرگراه امام علی (ع) و بزرگراه شهید بابایی به نقطه انتهایی قسمت شرقی متصل گردیده است.

تقاطع‌ها[ویرایش]

Pfeil unten.svg غرب به شرق Pfeil unten.svg
Expressway in Iran.png
AB-AS-grün.svg
Expressway in Iran.png بزرگراه شهید مدرس
AB-AS-grün.svg Street in Iran.jpg خیابان دکتر شریعتی
AB-AS-grün.svg Avenue in Iran.jpg بلوار شهید کاوه
AB-AS-grün.svg Street in Iran.jpg بلوار قیطریه ( میدان پیروز )
AB-AS-grün.svg Street in Iran.jpg خیابان شهید بازدار ( کامرانیه )
AB-AS-grün.svg Avenue in Iran.jpg بلوار شهید دستواره (معصومی)
Expressway in Iran.png
AB-Kreuz-grün.svg
Expressway in Iran.png بزرگراه شهید بابایی
Street in Iran.jpg خیابان پاسداران
Pfeil oben.svg شرق به غرب Pfeil oben.svg

خطوط حمل و نقل عمومی[ویرایش]

اولين خط اتوبوسراني در اين بزرگراه در سال ۱۳۶۶ با كد ۱۷ از ميدان پيروز به ميدان امام خميني داير شد و سپس در بهمن سال ۱۳۷۲ خط اتوبوس ۱۴۹ از ميدان نوبنياد به ميدان هفتم تير برقرار شد و به مرور زمان خطوط ديگري نظير ميدان نوبنياد به متروي شهيد حقاني و پايانه دستواره به پايانه شهيد افشار داير كه پس از مدتي همگي اين خطوط منحل يا در خطوط ديگر ادغام شدند .

هم اكنون این بزرگراه در ابتداي شرقي با ایستگاه متروی نوبنیاد و پایانه شهید دستواره در ابتدای بلوار شهید دستواره (معصومی) ارتباط دارد و خطوط اتوبوسرانی داير در اين بزرگراه به صورت ذیل مسافران را جابجا می‌نمایند:

  • خط ۱۰۶ پایانه لاله به پایانه شهید افشار ( پارک وی ) در مسير بلوار ارتش ، بزرگراه هاي امام علي ، شهيد بابايي ، نوبنياد ، بزرگراه صدر ، بزرگراه مدرس
  • خط ۳۸۷ ميدان قدس به ميدان رسالت در مسير خيابان شريعتي ، پل صدر ، بزرگراه صدر ، بزرگراه بابايي ، بزرگراه امام علي ، لويزان ، شمس آباد ، بزرگراه هاي امام علي و رسالت ( فقط در مسير رفت از بزرگراه صدر تردد دارد ) [۳]

منابع[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]