پرش به محتوا

بزرگراه آیت الله صدر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بزرگراه صدر)
بزرگراه صدر

بزرگراه ۲۲
اطلاعات مسیر
طول۶٫۲ کیلومتر (۳٫۹ مایل)
تقاطع‌های بزرگ
انتهای شرقی بزرگراه بابایی
بزرگراه امام علی
انتهای غربی بزرگراه مدرس
تونل نیایش
موقعیت
شهرهای بزرگتهران بزرگ
سامانه بزرگراهی
بزرگ‌راه‌های ایران
آزادراه‌ها

بزرگراه صدر با نام پیشین بزرگراه دوگل[۱] و با شماره گذاری بزرگراهی بزرگراه ۲۲ تهران بزرگراهی در شمال شرق و شمال شهر تهران است که به‌صورت شرقی ـ غربی امتداد دارد. این بزرگراه دارای طول تقریبیِ ۶ کیلومتر است. این بزرگراه در شرق از تقاطع بزرگراه های امام علی و بابایی آغاز می‌شود و در انتها به دوراهی بزرگراه مدرس و تونل نیایش ختم می‌شود.

این یک بزرگراه دوطبقه واقع در شمال شهر تهران می‌باشد که جهت شرقی-غربی دارد. در شمال این بزرگراه محله‌های اقدسیه، فرمانیه، کامرانیه، قیطریه، چیذر و الهیه و در جنوب آن محله‌های اختیاریه، قلهک و زرگنده واقع می‌باشد. این بزرگراه از اتوبان امام علی از شرق آغاز و تا بزرگراه مدرس و تونل نیایش در غرب امتداد دارد. امتداد شرقی این بزرگراه به نام بزرگراه بابایی تغییر نام می‌دهد و از پارک جنگلی لویزان می‌گذرد و تا منتهی‌الیه شرقی تهران به پیش می‌رود.[۲]

این بزرگراه از ابتدای انقلاب تا سال ۱۳۶۹ تا تقاطع قیطریه (میدان پیروز) امتداد داشت سپس در فاصله‌های سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۲ با تکمیل عملیات اجرایی و ساخت سه زیرگذر به نام‌های کامرانیه، شهید دوقوز (دادبخش) و بلوار شهید دستواره (معصومی) و یک تقاطع غیر همسطح در خیابان پاسداران در خرداد ۱۳۷۲ به میدان نوبنیاد متصل گردید.

بزرگراه طبقاتی صدر

[ویرایش]

در اواخر بهمن سال ۱۳۹۱ در امتداد انتهای غربی این بزرگراه در حوالی اطراف پل بزرگراه مدرس تونلی به طول ۷٫۵ کیلومتر به بهره‌برداری رسید که این تونل به صورت رفت و برگشت به بزرگراه نیایش و بزرگراه کردستان متصل شده‌است. این بزرگراه پس از ۳ سال فعالیت عمرانی در ۹ آذر ۱۳۹۲ دو طبقه شده و از ابتدای غربی این بزرگراه و ایجاد دسترسی به قیطریه (میدان پیروز) و کامرانیه پس از عبور بدون دسترسی از روی پل خیابان پاسداران (انتهای بزرگراه صدر و ابتدای بزرگراه شهید بابایی بسمت شرق) در تقاطع بزرگراه امام علی و بزرگراه شهید بابایی به نقطه انتهایی قسمت شرقی متصل گردیده‌است.سرمایه گذار و واردکننده تجهیزات این مجموعه بابک زنجانی شرکت سورینت بود و پیمانکارانش قرارگاه خاتم انبیا سپاه و شهرداری تهران بود.

تقاطع‌ها

[ویرایش]

شرق به غرب

[ویرایش]
شرق به غرب
بزرگراه بابایی
بزرگراه امام علی
پل صدر
Paris Métro Line 6ایستگاه شهرک رجایی
بزرگراه صیاد شیرازی
Paris Métro Line 6ایستگاه نوبنیاد
ایستگاه متروی نوبنیاد
خیابان پاسداران
بلوار شهید دستواره (معصومی)
Paris Métro Line 6ایستگاه اختیاریه
Paris Métro Line 6ایستگاه دیباجی
پل صدر
Paris Métro Line 6ایستگاه قیطریه
بلوار قیطریه
Paris Métro Line 6ایستگاه بهار
خیابان بهار
بلوار کاوه
Paris Métro Line 6ایستگاه دستور
خیابان قلندری
خیابان شریعتی
تونل نیایش
بزرگراه مدرس

پل صدر

[ویرایش]
از شرق به غرب
بزرگراه شهید بابایی
بزرگراه امام علی
خیابان قیطریه(فقط از سمت غرب به شرق)
تونل نیایش
بزرگراه مدرس
از غرب به شرق

خطوط حمل و نقل عمومی

[ویرایش]

اولین خط اتوبوسرانی در این بزرگراه در سال ۱۳۶۶ با کد ۱۷ از میدان پیروز به میدان امام خمینی دایر شد و سپس در بهمن سال ۱۳۷۲ خط اتوبوس ۱۴۹ از میدان نوبنیاد به میدان هفتم تیر برقرار شد و به مرور زمان خطوط دیگری نظیر میدان نوبنیاد به متروی شهید حقانی و پایانه دستواره به پایانه شهید افشار دایر که پس از مدتی همگی این خطوط منحل یا در خطوط دیگر ادغام شدند.

هم‌اکنون این بزرگراه در ابتدای شرقی با ایستگاه متروی نوبنیاد و پایانه شهید دستواره در ابتدای بلوار شهید دستواره (معصومی) ارتباط دارد و خطوط اتوبوسرانی دایر در این بزرگراه به صورت ذیل مسافران را جابجا می‌نمایند:

  • خط ۱۰۶ پایانه لاله به پایانه شهید افشار (پارک وی) در مسیر بلوار ارتش، بزرگراه‌های امام علی، شهید بابایی، نوبنیاد، بزرگراه صدر، بزرگراه مدرس
  • خط ۳۸۷ میدان قدس به میدان رسالت در مسیر خیابان شریعتی، پل صدر، بزرگراه صدر، بزرگراه بابایی، بزرگراه امام علی، لویزان، شمس‌آباد، بزرگراه‌های امام علی و رسالت (فقط در مسیر رفت از بزرگراه صدر تردد دارد)[۳]

نگارخانه

[ویرایش]

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۹.
  2. atlas of tehran city,ISBN 978-964-6922-36-5,1388,page:7,8
  3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ اوت ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۸.