شورای اسلامی شهر کرمانشاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شورای اسلامی شهر کرمانشاه
شورای ششم
نشان یا نماد یا نشانواره
نشان‌وارهٔ شورای اسلامی شهر کرمانشاه
گونه
گونه
تاریخچه
بنیادگذاریتصویب در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آذر ۱۳۵۸
تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی، ۱۳۶۱
نخستین انتخابات، ۱۷ اسفند ۱۳۷۷
تشکیل، ۹ اردیبهشت ۱۳۷۸
پیشینانجمن شهر کرمانشاه
نخستین جلسه
۹ اردیبهشت ۱۳۷۸
رهبری
رئیس شورا
پوریا فخری
نایب‌رئیس
سید احسان احسانی
سخنگو
احسان حیدریان
منشی اول
کامبیز غلامی
منشی دوم
سید میثم موسوی
ساختار
کرسی‌ها۱۱
مدت دوره
۴ سال
اختیاراتبرگزیدن شهردار کرمانشاه
قانون‌های اجرایی شهر کرمانشاه
دستمزدنامشخص
انتخابات
چند برنده‌ای اکثریتی، برای اعضای اصلی و جانشین
آخرین انتخابات۱
۱۴۰۰
انتخابات آینده شورا
۱۴۰۴
محل نشست‌ها
کرمانشاه
وبگاه

شورای اسلامی شهر کرمانشاه، شورایی مرکب از ۱۱ نفر است که با رأی مردم شهر کرمانشاه، برای تصمیم‌گیری در حوزه امور مربوط به شهرداری کرمانشاه انتخاب می‌شوند.

ساختمان شورای شهر کرمانشاه در بلوار بنت‌الهدی در کرمانشاه واقع شده‌است.

شورای شهر کرمانشاه دارای ۱۵ کمیسیون املاک، برنامه‌ریزی، اقتصادی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی، عمران، خدمات شهری، شهرسازی، ورزش، ایثارگران، محیط زیست، بهداشت، آموزش، تحقیق و تفحص امنیت و مشارکت مردمی رفاهی است. ۶ کمیسیون اخیر در آبان ۱۳۹۲ به کمیسیون‌های شورای شهر کرمانشاه افزوده شدند.[۱]

ساختمان شورای شهر[ویرایش]

ساختمان شورای اسلامی شهر کرمانشاه

در زمان تأسیس شورای اسلامی شهر کرمانشاه در سال ۱۳۷۷ جلسات شورا در تالار غدیر در مکان باغ شهرداری کرمانشاه تشکیل می‌شد. پس از آن ساختمان مستقلی در سبزه‌میدان کرمانشاه برای تشکیل جلسات شورای اسلامی شهر اختصاص یافت. چند سال بعد نیز ساختمان دیگری در بلوار بنت‌الهدی برای استقرار و تشکیل جلسات شورای اسلامی شهر کرمانشاه ساخته‌شد.

روز یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۸۶ ساختمان شورای اسلامی شهر کرمانشاه واقع در سبزه‌میدان به دلیل استفادۀ اعضای شورا از ساختمان به رغم انحلال رسمی شورای اسلامی شهر، به دستور فرماندار کرمانشاه پلمپ شد. علت آن برگزاری جلسه‌ای توسط اعضای شورای منحل‌شده در روز ۱۳ دی بود که با استناد به حکم یکی از شعب دادگستری تهران برگزار شده‌بود و استانداری کرمانشاه آن را فاقد وجاهت قانونی دانسته‌بود.[۲]

اعضای کنونی[ویرایش]

اعضای کنونی شورای اسلامی شهر کرمانشاه که در دورهٔ ششم انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخاب شده‌اند به شرح زیر هستند:[۳]

ردیف نام ائتلاف حزب سمت
۱ کامران ملکی نمایندۀ شورای شهر در
شورای شهرستان کرمانشاه
۲ سید احسان احسانی نایب رئیس شورا
۳ سید پیمان موسوی
۴ احسان حیدریان سخنگوی شورا
۵ سید حجت‌الله موسوی اجاق
۶ رسول آزادی
۷ هاشم درویشی
۸ سالار احمدزاده نمایندۀ شورای شهر در
شورای شهرستان کرمانشاه
۹ پوریا فخری رئیس شورا
۱۰ سید میثم موسوی اجاق منشی دوم
۱۱ کامبیز غلامی منشی اول

دو تن از برگزیدگان انتخابات ششمین دورۀ شورای اسلامی شهر کرمانشاه به نام‌های سید حجت‌الله موسوی اجاق و سید پیمان موسوی پس از کسب رأی لازم برای ورود به شورا، ابتدا توسط وزارت کشور رد صلاحیت شده و از شورا کنار گذاشته شدند[۴] و سپس در مهر ۱۴۰۰ با حکم دیوان عدالت اداری کشور موقتاً اجازۀ شرکت در جلسات را پیدا کردند.[۵]

همچنین خسرو زرافشانی، علی فتاحی طهنه، حیدر حیدری، طیب حیدری، شهریار نعمت، فردین امیری و هوشنگ عندلیب نیز به عنوان هفت عضو علی‌البدل این دوره از شورای اسلامی شهر کرمانشاه انتخاب شده‌اند.[۳]

دورهٔ ششم[ویرایش]

پس از برگزاری انتخابات ششمین دورۀ انتخابات شوراهای شهر و روستا در خرداد ۱۴۰۰، اعضای شورای شهر کرمانشاه نیز مشخص شدند. اما وزارت کشور پس از تأييد این انتخابات، اعلام کرد که تعدادی از منتخبین را رد صلاحيت كرده‌است كه نام سید حجت موسوی و سید پیمان موسوی دو تن از متخبان شورای اسلامی شهر کرمانشاه نیز در میان این ردصلاحيت‌شدگان بود.[۴] با خروج این دو نفر از اعضای شورا، دو نفر از اعضای علی‌البدل وارد شورا خواهند شد.
این در حالی است که مراسم تحلیف اعضای دورهٔ ششم شورای شهر کرمانشاه در ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ با ۱۰ روز تأخیر نسبت به شوراهای دیگر کشور برگزار شد.[۶] [۷] در این میان شورای ششم به دو جناح تقسیم شده و هریک از این دو جناح فرد مشخصی را به عنوان رئیس شورا معرفی کرده‌است. رئیس پیشنهادی یکی از دو جناح خسرو زرافشانی است که در فهرست علی‌البدل در جایگاه اول قرار دارد و ورود او به جمع اعضای اصلی شورا نیازمند اعلام قطعی رد صلاحیت دو تن از اعضای شورا توسط وزارت کشور است. به همین دلیل اعضای جناح زرافشانی، یعنی هاشم درویشی، کامبیز غلامی، میثم موسوی اجاق و سید احسان احسانی از طریق غیبت در جلسات، مانع از رسمی شدن آن شده و تلاش می‌کنند تا جلوی برگزاری انتخابات هیئت رئیسه را قبل از ورود خسرو زرافشانی به جمع اعضای اصلی بگیرند. به همین دلیل با وجود برگزاری چهار جلسه، به دلیل حاضر نشدن اعضا، انتخابات هیئت رئیسهٔ شورا هنوز برگزار نشده و شورای ششم هنوز کار خود را عملاً آغاز نکرده‌است.[۸] [۹] [۱۰]
روز ۲ شهریور و پس از برگزاری دو جلسهٔ ناموفق، فرماندار کرمانشاه اعلام کرد که هیئت حل اختلاف استان کرمانشاه می‌باید در رابطه با این مسئله ورود کند.[۱۱] هیئت حل اختلاف استان کرمانشاه نیز در روز ۷ شهریور تشکیل جلسه داد و به شورای اسلامی شهر ۴۸ ساعت مهلت داد که سرپرست شهرداری کرمانشاه را تعیین کند.[۱۲] به دنبال این اولتیماتوم در جلسۀ ۹ شهریور بالاخره هر ۹ عضو شورا حاضر شدند، اما نه دربارۀ انتخاب هیئت رئیسه و نه تعیین سرپرست شهرداری توافقی به دست نیامد.[۱۳] روز ۱۰ شهریور دومین جلسۀ هیأت حل اختلاف استان کرمانشاه تشکیل شد و دو نفر از اعضای شورا را به دلیل ارتکاب تخلف بر اساس بند ۵ مادۀ ۹۲ قانون شوراها به مدت سه ماه سلب عضویت کرد و همچنین همۀ اعضای شورای شهر نیز مطابق بند ۳ همین ماده به مدت یک سال از دریافت یک سوم حقوق خود محروم شدند.[۱۴] با این وجود جلسۀ شورای شهر کرمانشاه در عصر روز ۳۰ شهریور به دعوت فرماندار کرمانشاه و با حضور استاندار، دادستان و معاون عمرانی استانداری کرمانشاه با حضور هر ۹ عضو برگزار شد و در شرایطی که هیئت رئیسۀ شورا هنوز تشکیل نشده‌بود، امیر رحیمی به عنوان سرپرست شهرداری کرمانشاه انتخاب شد و انتخاب شهردار نیز به بعد از تعیین تکلیف دو عضو ردصلاحیت‌شده موکول شد.[۱۵] در ۱۷ مهر ۱۴۰۰ فرماندار کرمانشاه اعلام کرد که دیوان عدالت اداری موقتاً ابطال آرای سیدحجت‌الله موسوی اجاق و پیمان موسوی دو عضو ردصلاحیت‌شدۀ شورای شهر کرمانشاه را متوقف کرده و حکم به بازگشت آن‌ها داده‌است و بنابراین از اعضای علی‌البدل برای حضور در جلسات شورا دعوت نخواهدشد و هر ۱۱ عضو شورا لازم است که در جلسۀ آینده حضور داشته‌باشند.[۵] دز جلسۀ بعد که در ظهر روز ۱۹ مهر برگزار شد برای اولین بار هر ۱۱ عضو شورای شهر حاضر شده و سیدحجت‌الله موسوی اجاق و پیمان موسوی دو عضو سابقاً ردصلاحیت‌شدۀ شورا نیز تحلیف شدند. در این جلسه پس از گذشت ۶۸ روز از آغاز رسمی فعالیت شوراهای شهر در سراسر کشور بالاخره انتخابات هیئت رئیسه نیز برگزار شد و رسول آزادی، کامبیز غلامی، سالار احمدزاده، پوریا فخری و احسان حیدریان به ترتیب به عنوان رئیس، نایب رئیس، منشی اول، منشی دوم و سخنگوی شورا انتخاب شدند.[۱۶] با این وجود جلسۀ روز ۲۷ مهر که قرار بود برای انتخاب شهردار تشکیل شود به دلیل غیبت موجه ۳ نفر و غیبت ناموجه یکی از اعضای شورا به حد نصاب نرسید و تشکیل نشد.[۱۷] در جلسۀ روز ۶ آبان فرمانداری کرمانشاه که فرماندار و هر ۱۱ عضو شورا در آن حضور پیدا کردند، اعضای شورا در کمسیون‌های مادۀ ۱۰۰، مادۀ ۷۷، بند ۲۰ مادۀ ۵۵، مادۀ ۳۷، کمیسیون گسترش فضای سبز، نمایندگان شورا در کمیتۀ کار و کمیسیون دارایی مشخص و دو نمایندۀ شورای شهر در شورای شهرستان کرمانشاه انتخاب شدند.[۱۸]

انتخابات هیات رئیسۀ سال دوم ششمین دورۀ شورای شهر کرمانشاه نیز در جلسۀ فوق‌العادۀ روز ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ برگزار شد که طی آن پوریا فخری، سیداحسان احسانی، کامبیز غلامی، سیدمیثم موسوی و احسان حیدریان به ترتیب به عنوان رئیس، نایب رئیس، منشی اول، منشی دوم و سخنگوی شورای شهر کرمانشاه انتخاب شدند.[۱۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): ۶ کمیسیون جدید به کمیسیون‌های شورای شهر کرمانشاه اضافه شد، نوشته‌شده در ۲۰ آبان ۱۳۹۲؛ بازدید در ۶ آبان ۱۴۰۰.
 2. سایت تحلیلی- خبری عصر ایران: ساختمان شورای شهر کرمانشاه پلمپ شد، نوشته‌شده در ۱۸ دی ۱۳۸۶؛ بازدید در ۴ شهریور ۱۴۰۰.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): اسامی منتخبان اصلی و علی‌البدل شورای شهر کرمانشاه اعلام شد، نوشته‌شده در ۲۹ خرداد ۱۴۰۰؛ بازدید در ۴ شهریور ۱۴۰۰.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ خبرگزاری شهر و شهروندی ایران (ایمنا): کرمانشاهِ بلاتکلیف!، نوشته‌شده در ۲۳ مرداد ۱۴۰۰؛ بازدید در ۳۰ شهریور ۱۴۰۰.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): «دستور موقت» برای بازگشت ۲ عضو منتخب شورای شهر کرمانشاه/ برگزاری جلسه با حضور ۱۱ عضو، نوشته‌شده در ۱۷ مهر ۱۴۰۰؛ بازدید در ۱۷ مهر ۱۴۰۰.
 6. خبرگزاری تسنیم: برگزاری مراسم تحلیف شورای شهر کرمانشاه در سایۀ ابهام/احتمال آغاز به کار شورای ششم کم است، نوشته‌شده در ۱۳ مرداد ۱۴۰۰؛ بازدید در ۴ شهریور ۱۴۰۰.
 7. خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): مراسم تحلیف اعضای شورای شهر کرمانشاه برگزار شد، نوشته‌شده در ۲۴ مرداد ۱۴۰۰؛ بازدید در ۴ شهریور ۱۴۰۰.
 8. نوری علا، غلامرضا، مصیبت شهر کرمانشاه، در هفته‌نامۀ‌ نقد حال، چاپ کرمانشاه، شمارۀ ۹۲۳، سال هفدهم، پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۰. بازدید در ۴ شهریور ۱۴۰۰.
 9. خبرگزاری موج: نقش مردم در سهم‌خواهی شورای شهر جدید کرمانشاه چیست؟، نوشته‌شده در ۲۴ مرداد ۱۴۰۰؛ بازدید در ۶ شهریور ۱۴۰۰.
 10. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): دست‌های «پشت پرده‌ای» در کار نیست/ چرا «خشک و تر» شورا باید با هم بسوزند/ به مردم دروغ نگویید، نوشته‌شده در ۶ شهریور ۱۴۰۰؛ بازدید در ۶ شهریور ۱۴۰۰.
 11. استانداری کرمانشاه: با اخلال در روند انتخابات «هیئت رئیسه» شورای شهر کرمانشاه مواجهیم/ «هیئت حل اختلاف» ورود کند، نوشته‌شده در ۲ شهریور ۱۴۰۰؛ بازدید در ۴ شهریور ۱۴۰۰.
 12. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): شورای شهر کرمانشاه ۴۸ ساعت برای تعیین «سرپرست شهرداری» مهلت دارد، نوشته‌شده در ۷ شهریور ۱۴۰۰؛ بازدید در ۷ شهریور ۱۴۰۰.
 13. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): بی‌اعتنایی «شورای شهر کرمانشاه» به هیأت حل اختلاف استان!، نوشته‌شده در ۹ شهریور ۱۴۰۰؛ بازدید در ۱۱ شهریور ۱۴۰۰.
 14. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): سلب عضویت ۳ ماهۀ ۲ عضو شورای شهر کرمانشاه/ طرح پیشنهاد تعلیق ۴۵ روزۀ شورا به دادستانی، نوشته‌شده در ۱۰ شهریور ۱۴۰۰؛ بازدید در ۱۱ شهریور ۱۴۰۰.
 15. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): سنت‌شکنی عجیب شورای شهر کرمانشاه/ انتخاب سرپرست شهرداری بدون تشکیل هیأت رئیسه!، نوشته‌شده در ۳۰ شهریور ۱۴۰۰؛ بازدید در ۳۰ شهریور ۱۴۰۰.
 16. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): رسول آزادی رئیس شورای شهر کرمانشاه شد، نوشته‌شده در ۱۹ مهر ۱۴۰۰؛ بازدید در ۱۹ مهر ۱۴۰۰.
 17. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): تداوم بازی‌های بی‌پایان شورای شهر کرمانشاه/ جلسۀ شورا دوباره تشکیل نشد!، نوشته‌شده در ۲۷ مهر ۱۴۰۰؛ بازدید در ۲۷ مهر ۱۴۰۰.
 18. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): توافق اعضای شورای شهر پس از جلسۀ طولانی با فرماندار/ شهردار کرمانشاه هفتۀ آینده انتخاب می‌شود، نوشته‌شده در ۶ آبان ۱۴۰۰؛ بازدید در ۶ آبان ۱۴۰۰.
 19. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): هیأت رئیسۀ شورای شهر کرمانشاه انتخاب شد، نوشته‌شده در ۲۹ مرداد ۱۴۰۱؛ بازدید در ۲۹ مرداد ۱۴۰۱.