منطقه ۲۲ شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
منطقه ۲۲ شهرداری تهران
Map
موقعیت منطقه ۲۲ در غرب تهران (رنگ سبز)
کشور ایران
استان تهران
شهر تهران
نام دیگر شهر جدید کن
جمعیت ۱۷۵٬۳۹۸ نفر
رتبه توسعه یافتگی در شهر ۱۵
منطقه پستی ۱۴پستی
پیش‌شماره محلی تلفن ۴۴
شهردار مسعود نصرتی (از مرداد ۱۴۰۲)[۱]
مناطق همجوار منطقه۵
منطقه۲۱[۲]

منطقه ۲۲ شهرداری تهران منطقه‌ای در شمال غرب شهر تهران است.[۳] این منطقه در پایین دست حوضه آبریز رودخانه کن و وردیج قرار دارد که از شمال با کوهستان البرز مرکزی، از شرق با حریم رودخانه کن، از جنوب با آزاد راه تهران - کرج و از غرب با جنگل‌های دست کاشت وردآورد محدود می‌شود. منطقه بیست و دو با مناطق پنج و بیست و یک شهرداری تهران همجوار است.[۲] منطقه ۲۲ دارای ۶ ناحیه، ۱۲ محله و ۲۸ شهرک با ۵۸۸۱ هکتار وسعت است.[۴] شهروندان منطقه بیست و دو به واسطه آزادراه تهران - کرج در جنوب، بزرگراه شهید خرازی در شمال، بزرگراه آزادگان در غرب و همچنین بزرگراه شهید همدانی در میانه این منطقه به شبکه بزرگراهی تهران و نیز شبکه بین شهری مناطق شمالی ایران دسترسی خوبی دارند.[۵]

تاریخچه[ویرایش]

در دهه ۱۳۴۰ پیوستن اراضی کنونی منطقه ۲۲ به بافت شهری تهران آغاز گردیده است. باتوجه به گزارش‌های تاریخی، مالکان اولیه اراضی منطقه خانواده فرمانفرمایان و فیروزگر بودند. پس از تصویب نخستین طرح جامع تهران در سال ۱۳۴۹ منطقه با نام شهر جدید کن در سال‌های دهه پنجاه زیر ساخت و ساز رفت. در فاصله سال‌های ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۸ حدود ۲۰ درصد اراضی منطقه تفکیک شد، مالکان جزئی پیدا کرد. بقیه اراضی به قطعات بزرگ (۱۰۰۰ مترمربع به بالا) تقسیم شد.[۶]

پس از پیروزی انقلاب اسلامی اراضی فرمانفرمایان و فیروزگر ملی اعلام شد و تعدادی از آنها به سازمان زمین شهری واگذار شد.[۶]

در فاصله سال‌های دهه شصت، ۲۵ درصد اراضی توسط نیروهای مسلح جهت ساخت و ساز پادگان‌های نظامی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین در قسمتی از اراضی این منطقه نیز تعاونی‌های مسکن شروع به شهرک‌سازی کردند. با توجه به رشد ساختمان سازی و افزایش جمعیت شهرداری تهران بر آن شد تا اراضی شمال غرب تهران را به محدوده خدماتی شهر تهران الحاق نماید؛ بر این اساس تهیه طرح تفصیلی منطقه ۲۲ بنا به توصیه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال ۱۳۷۰ در دستور کار مهندسین مشاور قرار گرفت. در سال ۱۳۷۳ مطالعات تهیه شده توسط مشاور با عنوان طرح تفصیلی منطقه ۲۲ تصویب شد. در سال ۱۳۷۸ پس از رفع ایرادهای طرح قبلی طرح تفصیلی جدید به تصویب رسید و در تاریخ هشتم شهریورماه ۱۳۷۹ شهرداری این منطقه فعالیتش را آغاز کرد.[۶]

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

منطقه ۲۲ شهرداری تهران در قسمت شمال غربی شهر تهران و در پایین دست حوضه آبریز رودخانه کن و وردیج قرار دارد.[۲] این منطقه از شمال با کوهستان البرز مرکزی، در شرق با حریم رودخانه کن، در جنوب با آزاد راه تهران - کرج و در غرب با محدوده جنگل‌های دست کاشت وردآورد محدود می‌شود.[۲] منطقه بیست و دو با مناطق پنج و بیست و یک شهرداری تهران همجوار است.[۲] به این ترتیب مرز شمالی منطقه بیست و دو شهرداری تهران تا منتهی‌الیه دامنه‌های جنوبی البرز تا ارتفاع ۱۸۰۰ متری توسعه یافته‌است. در محدوده منطقه ۲۲ بلندترین منطقه ارتفاعی از سطح دریا در خط مستقیم حوزه آبریز شمالی در ارتفاعات البرز و در شرق روستای کیگا با رقوم ۳۸۴۰ و پست‌ترین آن در خروجی پیکان‌شهر به ارتفاع ۱۲۲۰متر است.[۲]

مسیر رودخانه کن که از شمال به جنوب جریان دارد پس از نقطه خروجی در سرتاسر حد شرقی محدوده طرح کشیده شده و پذیرنده آب‌های سطحی حوزه‌های شرقی است که از طریق کانال‌های انحرافی به آن متصل می‌شوند. رودخانه وردآورد نیز در امتداد شمالی جنوبی و به موازات رودخانه کن جریان دارد و در قسمت شمالی در غرب منطقه میانی امتداد یافته‌است و در پائین دست، حد غربی محدوده طرح را تشکیل می‌دهد. فاصله متوسط این دو رودخانه از یکدیگر در حدود ۱۰ کیلومتر است.[۲] مقایسه سطح منطقه بیست و دو با سطح دیگر مناطق با وسعت ۷۰۷۵۰ هکتار نشان از تعلق حدود ۴/۸ درصد از مساحت محدوده خدماتی شهر تهران به این منطقه است. این محدوده در ناحیه دشت سر تهران و در قسمت دشت چیتگر قرار دارد و از لحاظ زمین‌شناسی از رسوبات غیر متراکمی به وجود آمده که از دامنه جنوبی کوه‌های البرز حمل و ته‌نشین شده‌اند و در ضخامت رسوبات آبرفتی این ناحیه یک سفره آب زیرزمینی گسترده وجود دارد شیب عمومی منطقه از شمال به جنوب است.[۲]

دسترسی‌های مهم منطقه، آزاد راه تهران - کرج و آزادراه تهران - شمال می‌باشد که آزاد راه در حال احداث تهران-شمال به عنوان شریان اصلی شمال به جنوب کشور، مسیر اصلی رفت و آمد است.[۶] این منطقه که بنابر ضوابط طرح جامع جزو گسترش پیوسته شهر است؛ دربرگیرنده ساختمان‌های ورزشگاه آزادی و جنگل چیتگر است.[۶]

جمعیت و مساحت[ویرایش]

منطقه بیست و دو طبق پهنه بندی مصوب سال ۱۳۹۱، بالغ بر ۵۸۸۱ هکتار وسعت دارد؛ این منطقه با هدف رفع کمبودهای خدماتی حوزه غرب تهران و نیز جابه‌جایی بخشی از جمعیت ساکن در بافت‌های فرسوده تهران مرکزی و نیز اسکان بخشی از جمعیت شهر تهران ایجاد شد.[۶] جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ ایران، ۱۷۵٬۳۹۸ نفر (۵۴٬۸۵۷ خانوار) شامل ۸۹٬۱۴۶ مرد و ۸۶٬۲۵۲ زن می‌باشد.[۶] جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۱۲۸٬۹۵۸ نفر (۳۸٬۱۰۶ خانوار) شامل ۶۵٬۴۷۶ مرد و ۶۳٬۴۸۲ زن می‌باشد.[۷]

محیط زیست[ویرایش]

وجود آلودگی‌های صوتی و هوا در کنار انبوهی‌سازی از چالش‌های این منطقه است.[۸][۹] همچنین وجود برج‌های منطقه ۲۲ تهران تاثیر بسیار کمی (نزدیک به صفر) بر بادهای غربی تهران دارد که با فاصله گرفتن از برج ها این تاثیرات به صفر می‌رسد.

حمل و نقل عمومی[ویرایش]

شهروندان منطقه بیست و دو به واسطه آزادراه تهران - کرج در جنوب، بزرگراه شهید خرازی در شمال، بزرگراه آزادگان در غرب و همچنین بزرگراه شهید همدانی در میانه این منطقه به شبکه بزرگراهی تهران و نیز شبکه بین شهری مناطق شمالی ایران دسترسی خوبی دارند.[۵] علاوه بر آن به دلیل وجود این شاهراه‌های اصلی، امکان ترددهای پر حجم روزانه بین شهری و بین استانی را فراهم می‌شود. علاوه بر محورهای مواصلاتی یاد شده، قطار بین شهری تهران - کرج، تهران - گلشهر، تهران - هشتگرد نیز به موازات بزرگراه تهران - کرج از جنوب این منطقه می‌گذرد، این خط راه‌آهن در محدوده منطقه ۲۲ دارای چهار ایستگاه استادیوم آزادی، پارک چیتگر، ایران خودرو و وردآورد می‌باشد و امکان عبور و مرور بدون ترافیک و در بالاترین حجم ممکنه را بین کلانشهرهای کرج و تهران فراهم می‌سازد.[۵] همچنین خبرهایی مبنی بر افتتاح خط ده مترو تهران و تخصیص شمار ایستگاه‌های بیشتری به این منطقه از تهران پیشتر اعلام شده‌است.[۱۰]

ایستگاه‌های مترو[ویرایش]

محله‌ها[ویرایش]

منطقه بیست و دو دارای ۴ ناحیه، ۱۲ محله و ۲۸ شهرک با ۵۸۸۱ هکتار وسعت است.[۴]

مراکز مهم[ویرایش]

این منطقه دارای مراکز مهم ورزشی، علمی، اقتصادی و گردشگری است.[۲۳][۲۴]

دانشگاه‌ها و مراکز علمی[ویرایش]

ورزشی[ویرایش]

تفریحی گردشگری[ویرایش]

از مراکز تفریحی و گردشگری منطقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.[۲۴][۲۵][۲۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. «انتصاب شهرداران ۹ منطقه تهران». ایسنا. ۱۴۰۰-۰۷-۲۵. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ ۲٫۵ ۲٫۶ ۲٫۷ «مشخصات جغرافیایی و اقلیمی». سایت منطقه ۲۲ شهرداری تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ فوریه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.
 3. «آشنایی با منطقه ۲۲ شهرداری تهران». همشهری آنلاین. ۱۳۸۸-۰۲-۳۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ «بررسی مشکلات منطقه ۲۲ تهران تا انتخاب ذیحسابان شهرداری تهران». ایرنا. ۲۰۲۰-۰۹-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۳۰.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ «منطقه ۲۲ در یک نگاه». سایت منطقه ۲۲ شهرداری تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ فوریه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ ۶٫۳ ۶٫۴ ۶٫۵ ۶٫۶ «تاریخچه و سابقه پیدایش منطقه ۲۲ شهرداری تهران». سایت منطقه ۲۲ شهرداری تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ فوریه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.
 7. نتایج سرشماری ۱۳۹۰ وبگاه مرکز آمار ایران
 8. تابناک (۲۰۱۶-۰۹-۲۴). «فاجعه ای بزرگ در غرب تهران، به اسم منطقه ۲۲». تابناک | TABNAK. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۱۱.
 9. «بیان مشکلات منطقه 22 در شورای شهر تهران». ایسنا. ۲۰۱۵-۱۲-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۳۰.
 10. حسینی، نورا (۲۰۱۹-۰۶-۲۲). «جزییات خط ۱۰ مترو در منطقه ۲۲ - خبرگزاری مهر - اخبار ایران و جهان». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۹-۰۴.
 11. ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام ax4xb وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 12. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام sn5hy وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 13. «محله باقری». سایت مدیریت محلات تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.[پیوند مرده]
 14. «محله سرو آزاد». سایت مدیریت محلات تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.[پیوند مرده]
 15. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام d6h1y وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 16. «محله قائم». سایت مدیریت محلات تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.[پیوند مرده]
 17. «محله زیبا دشت». سایت مدیریت محلات تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.[پیوند مرده]
 18. «محله شریف». سایت مدیریت محلات تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.[پیوند مرده]
 19. «محله صدرا». سایت مدیریت محلات تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.[پیوند مرده]
 20. «محله گلستان». سایت مدیریت محلات تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.[پیوند مرده]
 21. «محله هوانیروز». سایت مدیریت محلات تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.[پیوند مرده]
 22. «محله کوهک». سایت مدیریت محلات تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.[پیوند مرده]
 23. «اماکن شاخص منطقه ۲۲». سایت منطقه ۲۲ شهرداری تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ فوریه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.
 24. ۲۴٫۰ ۲۴٫۱ «گردشگری در منطقه ۲۲». سایت منطقه ۲۲ شهرداری تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ فوریه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.
 25. «خدمات درمانی در منطقه ۲۲». سایت منطقه ۲۲ شهرداری تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ فوریه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.
 26. «مراکز فرهنگی در منطقه ۲۲». سایت منطقه ۲۲ شهرداری تهران. ۱۴۰۱-۰۱-۲۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ فوریه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱۴۰۱-۰۱-۲۰.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]