منطقه ۵ شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نقشه منطقه ۵ تهران

منطقه ۵ شهرداری تهران یکی از مناطق شهری تهران است که در شمال غرب کلان‌شهر تهران واقع شده‌است.

این منطقه از شمال به رشته‌کوه البرز، از جنوب به بزرگراه شهید لشگری، از شرق به منطقه ۲ شهری (در امتداد شمال میدان آزادی) و از غرب به منطقه جدید ۲۲ شهری (استادیوم آزادی) محدود شده‌ و موقعیت جغرافیایی آن 35.7451824,51.3155653 می باشد.

محله‌های واقع در این منطقه عبارت‌اند از:

از مراکز تفریحی معروف این منطقه پارک ارم در آزادراه تهران - کرج و مجتمع سرزمین عجایب که در بلوار اشرفی اصفهانی واقع شده‌است می‌باشد. درحال حاضر شهرداری تهران در حال ساخت پارک تفریحی دره کن می‌باشد.

همچنین دو مرکز تجاری بزرگ بوستان و تیراژه در این منطقه قرار دارند.مراد آباد یکی از محله های منطقه 5 است که رستوران های مفرح و زیبا در آن قرار دارد.

قطار شهری ( مترو )

در طرح گسترش مترو قرار است خط 4 مترو تهران از ایستگاه ارم سبز منطقه پنج به نواحی شمالی منطقه گسترش یابد که این خط به سوی میدان کانون شهر زیبا رفته و باخط 6 مترو تهران ایجاد ایستگاه تقاطعی می کند. سپس به سمت میدان چهار باغ جنت اباد واقع در جنوب بزرگراه همت گسترش می یابد .[۱] همچنین طبق نقشه سند چشم انداز مترو تهران1409 [۲]این خط تاچهارراه ایرانپارس در تقاطع بلوار جنت اباد با بزرگراه نیایش گسترش می یابد که یکی از ایستگاه های خط اکسپرس مترو خواهد بود [۳]که هنوز ساخت ان اغاز نشده است[۴]

همچنین با راه اندازی خط 6 مترو تهران منطقه پنج تهران دارای شش ایستگاه از این خط مترو خواهد شد که شامل : _1ایستگاه ستاری «تقاطع خیابان پیامبر با بزرگراه شهیدستاری»

_2ایستگاه مسجد نظام مافی واقع در بلوار ایت اله کاشانی خیابان دویست دستگاه نرسیده به بزرگراه باکری

_3 میدان کانون شهر زیبا که یک ایستگاه تقاطعی خط 6 و خط 4 مترو است .

4_ایستگاه شهران در انتهای بلوار کوهسار به بزرگراه همت

5_ایستگاه شهرک کن در انتهای بزرگراه نیایش با تقاطع ان در کوهسار

_6 ایستگاه شهرک نفت که در ابتدای جاده سولقان است .[۵]

خط 7 مترو

همچنین در طرح توسعه خط 7 مترو تهران قرار براین است که این خط از بزرگراه یادگار امام گسترش یابد و وارد منطقه 5 تهران شده و از دره فرحزاد عبور کند و در میدان دانشگاه انتهای بزرگراه شهید ستاری دارای ایستگاه مترو بشود که این ایستگاه در شرق محله حصارک و شمال جنت اباد شمالی واقع در میدان دانشگاه خواهد بود[۶]

با توسعه خط 4 و 6 و 7 ایستگاه های منطقه پنج تهران از 5 ایستگاه مترو به 15 ایستگاه افزایش خواهد یافت که شش ایستگاه ان مربوط به خط 6 و پنج ایستگاه مربوط به خط 4 است که یکی از انها با خط 6 مترو تقاطعی و مشترک خواهد بودو یک ایستگاه خط7 واقع در میدان دانشگاه قرار خواهد گرفت .

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۷۹۳٬۷۵۰ نفر (۲۵۵٬۳۳۳ خانوار) شامل ۳۹۱٬۲۹۷ مرد و ۴۰۲٬۴۵۳ زن می‌باشد.[۷] نتیجه سرشماری ۱۳۹۵ درباره این منطقه هنوز منتشر نشده است .

سینماها[ویرایش]

ورزشگاه‌ها[ویرایش]

ایستگاه‌های مترو[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «خط چهار تا جنت آباد می رود». www.tabnaktehran.ir. بازبینی‌شده در 2017-01-11. 
  2. metrogroup. «metrogroup > مترو به تفکیک خطوط > اطلاعات کل مترو واتصالات > اطلاعات كلي و پيشرفت مترو و اتصالات». metrogroup.tehran.ir. بازبینی‌شده در 2017-01-14. 
  3. «طرح راه‌اندازی ۴ خط مترو اکسپرس در تهران». hamshahrionline.ir. بازبینی‌شده در 2017-01-14. 
  4. metrogroup. «metrogroup > مترو در سال1409 > نقشه خطوط مترو در سال 1409». metrogroup.tehran.ir. بازبینی‌شده در 2017-01-11. 
  5. metrogroup. «metrogroup > مترو به تفکیک خطوط > اطلاعات کلی خط6». metrogroup.tehran.ir. بازبینی‌شده در 2017-01-11. 
  6. «توسعه خط 7 متروی تهران به سمت واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد». Azad news agency(ANA), 2016-06-10. بازبینی‌شده در 2017-01-11. 
  7. نتایج سرشماری ۱۳۹۰ وبگاه مرکز آمار ایران

پیوند به بیرون[ویرایش]