شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهرداری تهران
Tehran-Municipality-Logo.png
نشان‌وارهٔ شهرداری تهران
بنیان‌گذاری ۱۲ خرداد ۱۲۸۶
گونه غیر دولتی
گسترهٔ کاری مناطق ۲۲ گانه شهرتهران
رئیس پیروز حناچی
رئیس شهردار
نایب‌رئیس شاپور رستمی[۱]
شمار کارکنان بیش از ۶۰ هزار نفر
شعار دستیابی به توسعه پایدار شهری در راستای سند چشم‌انداز بیست ساله
نام پیش بلدیه تهران
سیاست تهران
نمایی از ساختمان مجلس شورای اسلامی

شهرداری تهران یک مؤسسه عمومی غیردولتی[۲] است که در ۱۲ خرداد سال ۱۲۸۶ خورشیدی با نام بلدیه تهران، تأسیس شد و مدیریت شهری شهر تهران را به عهده دارد. مسئولیت مدیریت این سازمان با شهردار تهران است که پیش از این با حکم وزیر کشور ایران منصوب می‌گردید اما اکنون از طریق رای‌گیری در شورای شهر تهران انتخاب می‌شود و به وزارت کشور معرفی می گردد و وزارت کشور با بررسی صلاحیت منتخب شورا حکم شهرداری را صادر می کند .[نیازمند منبع] شهرداری تهران شامل ۲۲ منطقه است که مدیریت هر منطقه به عهده شهردار آن منطقه است که توسط شهردار تهران انتخاب می‌شود و با نظارت معاون امور مناطق فعالیت می‌کند. هر منطقه شامل تعدادی ناحیه می‌باشد. در کل تهران دارای ۱۲۲ ناحیه است که با اجرای طرح ناحیه محوری در دوره محمدباقر قالیباف هر ناحیه یک شهردار ناحیه نیز دارد که توسط شهرداران مناطق تعیین می‌گردد .طرح جامع شهر تهران در زمان شهرداری غلامرضا نیک‌پی تدوین شد.[۳]

از شاخص‌ترین شهرداران غلامحسین کرباسچی (از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۷)، محمود احمدی‌نژاد (از ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴) و محمدباقر قالیباف (از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶) هستند. در دوران غلامحسین کرباسچی برای نخستین بار شهردار تهران در هیئت دولت در کنار وزیران و معاونان رئیس‌جمهور حضور یافت. از اقدامهای غلامحسین کرباسچی می‌توان به پایه‌گذاری برج‌سازی، فروش تراکم و آغاز افزایش قیمت مسکن در شهر تهران که تاکنون نیز ادامه دارد و همچنین راه‌اندازی مؤسسه همشهری و انتشار روزنامه همشهری و نشریه‌ها و ویژه‌نامه‌های وابسته به آن و راه‌اندازی فرهنگ‌سراها و خانه‌های فرهنگ در تهران اشاره داشت.

شهردار تهران از شهریور ۱۳۸۴ تا مرداد ۱۳۹۶ محمدباقر قالیباف بود که با ۱۴۴ ماه رکورددار مسئولیت در کسوت شهرداری تهران است. راه‌اندازی مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری، راه‌اندازی خطوط اتوبوس‌های تندرو‏، توسعه مترو، ساخت ۴ تونل بزرگ شهری، ساخت پل طبقاتی صدر، راه اندازی سامانه ١٣٧ و ١٨٨٨‏، راه‌اندازی مجموعه‌ی باغ کتاب، ساخت برج میلادو ... از مهم‌ترین اقدامات قالیباف در شهرداری تهران بوده‌است.

در حال حاضر ساختمان مرکزی شهرداری تهران واقع در خیابان بهشت ضلع جنوب پارک شهر تهران است.

عمده درآمد شهرداری تهران از فروش تراکم برای املاک و ساخت و سازها می‌باشد. شهرداری تهران به صورت خودگردان اداره می‌شود و بجز برخی کمک‌های دولتی که فقط به حمل و نقل عمومی مربوط است هیچ بودجه دولتی ندارد.

شهردارهای پیشین تهران[ویرایش]

بخشی از ساختار سازمانی[ویرایش]

[۴]

برای آگاهی از ساختار کامل سازمانی به پایگاه اینترنتی شهرداری تهران مراجعه شود. (www.tehran.ir)

مناطق[ویرایش]

شهر تهران دارای بیست و دو منطقه شهری و شهرداری مستقل است.

سازمان‌های وابسته[ویرایش]

شرکت‌های وابسته[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.tehran.ir/default.aspx?tabid=135&articleid=21301
  2. «مرکز پژوهشها - قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیر دولتی». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۱-۲۱.
  3. «صفحه اصلی سایت رسمی شهرداری تهران». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۱-۲۱.
  4. http://www.tehran.ir/Default.aspx?tabid=110
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ http://www.yjc.ir/fa/news/4628390

پیوند به بیرون[ویرایش]