مدرسه و کلیسای ژاندارک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مدرسه و کلیسای ژاندارک
School and Church of Zhandark5.jpg
نام مدرسه و کلیسای ژاندارک
کشور  ایران
استان استان تهران
شهرستان تهران
اطلاعات اثر
کاربری مذهبی، مدرسه
دیرینگی دوره پهلوی
دورهٔ ساخت اثر دوره پهلوی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۲۹۲۸
تاریخ ثبت ملی ۲۰ آذر ۱۳۷۹

مدرسه و کلیسای ژاندارک مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در تهران، حدفاصل خیابان جمهوری، منوچهری، لاله زار وفردوسی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۱]

بنای این مدرسه در سالِ ۱۳۱۰ خورشیدی توسط نیکلای مارکوف ساخته شد. این مدرسه توسطِ مبلّغه‌های مسیحی (خواهران «سن ونسان دوپل») تأسیس شد. خاستگاهِ مدرسهٔ ژاندارک به مدارس ی سن ونسان دو پل برمی گردد. مدرسه نخست، در سالِ ۱۸۶۵ توسطِ خواهرانِ راهبه در خیابانِ منوچهری و در مجاورتِ کلیسای لازاریت‌ها برای کودکانِ یتیم تأسیس شد. بعدها در دههٔ بیست میلادی این مدرسه کلاسهای جداگانه برای آموزشِ کودکانِ مسلمان و ارمنی در مقاطعِ ابتدایی و دبیرستان برگزار می‌کرد. وزارتِ فرهنگِ ایران جهتِ کمک به تحصیلِ دانش آموزانِ بی بضاعت و هم چنین تدریسِ زبانِ فارسی، ماهانه ۱۰۰ تومان به مدرسه کمک می‌کرد. افرادِ مشهوری مانندِ فرح دیبا در این مدرسه تحصیل کردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://web.archive.org/web/20151023092637/http://iranshahrpedia.ir:80/static/view/page/cultural-heritage-reports. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)