مدرسه و کلیسای ژاندارک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مدرسه و کلیسای ژاندارک
School and Church of Zhandark5.jpg
ناممدرسه و کلیسای ژاندارک
کشور ایران
استاناستان تهران
شهرستانتهران
اطلاعات اثر
کاربریمذهبی، مدرسه
دیرینگیدوره پهلوی
دورهٔ ساخت اثردوره پهلوی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۲۹۲۸
تاریخ ثبت ملی۲۰ آذر ۱۳۷۹

مدرسه و کلیسای ژاندارک مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در تهران، حدفاصل خیابان جمهوری، منوچهری، لاله زار وفردوسی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۱]

بنای این مدرسه در سالِ ۱۳۱۰ خورشیدی توسط نیکلای مارکوف ساخته شد. این مدرسه توسطِ مبلّغه‌های مسیحی (خواهران «سن ونسان دوپل») تأسیس شد. خاستگاهِ مدرسهٔ ژاندارک به مدارس ی سن ونسان دو پل برمی گردد. مدرسه نخست، در سالِ ۱۸۶۵ توسطِ خواهرانِ راهبه در خیابانِ منوچهری و در مجاورتِ کلیسای لازاریت‌ها برای کودکانِ یتیم تأسیس شد. بعدها در دههٔ بیست میلادی این مدرسه کلاسهای جداگانه برای آموزشِ کودکانِ مسلمان و ارمنی در مقاطعِ ابتدایی و دبیرستان برگزار می‌کرد. وزارتِ فرهنگِ ایران جهتِ کمک به تحصیلِ دانش آموزانِ بی بضاعت و هم چنین تدریسِ زبانِ فارسی، ماهانه ۱۰۰ تومان به مدرسه کمک می‌کرد. افرادِ مشهوری مانندِ فرح دیبا در این مدرسه تحصیل کردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۶ اکتبر ۲۰۱۹.