خیابان وحدت اسلامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خیابان وحدت اسلامی

 • نام پیشین: خیابان شاهپور


 • کشیدگی جغرافیایی: شمالی - جنوبیخیابان وحدت اسلامی با نام پیشین خیابان شاهپور[۱] یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران است.

این خیابان از میدان حسن‌آباد تا خیابان شوش کشیده شده‌است و دربرگیرنده اماکنی چون پارک شهر ، بازار میوه و تره بار، میدان وحدت اسلامی (میدان شاهپور سابق) ، اداره آگاهی ، بیمارستان پوست رازی، خیابان باقری (تهرانچی قدیم، سرهنگ هوشیار)، همسایگی با محلهٔ قدیمی سنگلج ،خیابان مختاری (بازار محلی) و محلهٔ تختی (خانه غلامرضا تختی در این محل بود) است.

خیابان وحدت اسلامی از شاهراه‌های اصلی تهران به شمار می‌رود، تا جایی که گهگاه اتوبوس‌های برون‌شهری پایانه آرژانتین (بیهقی) از این خیابان برای خروج از تهران استفاده می‌کنند.

خیابان وحدت اسلامی از شمال به جنوب یک طرفه می‌باشد و مسیر مقابل آن تنها با اتوبوس در خط ویژه قابل دسترسی است. مقصد اتوبوسهای خط ویژه به سمت شمال پایانه فیاض بخش (پارک شهر، میدان هفت تیر و میدان ولیعصر است.

خیابان وحدت اسلامی از آغاز تا پایان در محدوده طرح ترافیک قرار گرفته‌است؛ انتهای این خیابان که به خیابان شوش ختم می‌شود از محدوده طرح ترافیک خارج و وارد محدوده زوج و فرد می‌شود.[نیازمند منبع]

تنها ایستگاه مترو موجود در این خیابان در شمالی‌ترین نقطه آن یعنی میدان حسن آباد واقع شده‌است.البته ایستگاه‌های متروی شوش، میدان راه آهن، مولوی، خیام، منیریه، پانزده خرداد(بازار تهران) و توپخانه (امام خمینی فعلی) هم نزدیک این خیابان هستند.

لازم به ذکر است که از شمال بعد از میدان حسن‌آباد خیابان وحدت اسلامی تبدیل به خیابان حافظ می‌شود.

اهالی معروف[ویرایش]

 1. احمد کسروی، تاریخ‌نگار، زبان‌شناس، پژوهش‌گر و وکیل دادگستری.[۲]
 2. سید محمود حسابی[نیازمند منبع]
 3. غلامرضا تختی ، جهان پهلوان تختی[نیازمند منبع]
 4. محمدجواد تندگویان، وزیر نفت ایران[نیازمند منبع]
 5. سید مجتبی هاشمی، نخستین فرمانده کمیته انقلاب مرکزی تهران.[نیازمند منبع]

پانویس[ویرایش]

 1. «انقلاب نام کدام خیابان‌ها را عوض کرد؟». خبرگزاری ایسنا. ۱۶ بهمن ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۱۶ بهمن ۱۳۹۲.
 2. کسروی پیشرو پژوهشگران مستقل، بی‌بی‌سی فارسی

پیوند به بیرون[ویرایش]

 1. محل خیابان در نقشه
 2. محدوده محله شاهپور بر روی نقشه گوگل