ناتو (غذا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ناتو معمولاً با برنج مصرف می‌شود

ناتو (Nattō) یک غذای سنتی ژاپنی حاصل از تخمیر سویا می‌باشد. ناتو دارای طعم اکتسابی (طعمی که برای فرد ناآشنا ممکن است در ابتدا ناخوشایند باشد) است و طعم قوی و بوی شدید و قوام چسبنده از مشخصات آن است. بوی آن تنها برای برخی افزاد ناخوشایند است، و برخی افراد دیگر، بوی نامطبوعی حس نمیکنند.

ظاهر و مصرف[ویرایش]

اولین چیزی که بعد از باز کردن بستهٔ آن جلب توجه می‌کند بوی آن است که یادآور پنیر جاافتاده (پنیر قوی) است. هم زدن آن رشته‌هایی مانند تارعنکبوت به وجود می‌آورد که حاصل پروسه ی تخمیر توسط باکتری ویژه ی ناتو هستند. قوام آن تا حدی مانند چسب به نظر می‌رسد. ناتو اغلب در صبحانه با برنج به همراه مخلفات دیگر مصرف می‌شود.

پروسه تولید[ویرایش]

تخمیر ناتو توسط آنچه به ژاپنی ناتوکین نامیده می‌شود (حاوی باکتری باسیلوس سابتیلیس یا Natto Bacilli یا Bacillus subtilis natto ) انجام می‌شود.

ناتو می‌تواند از لوبیای سیاه، لوبیای آزوکی و لوبیای چشم بلبلی نیز تهیه شود.

منافع پزشکی[ویرایش]

از مواد مؤثر موجود در نانو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناتوکیناز (nattokinase): ماده‌ای است که برای اولین بار توسط دکتر هیرویوکی سومی (Hiroyuki Sumi) از ناتو جدا و تهیه شد. این ماده قابلیت از میان بردن بیوفیلم‌ها را دارا می‌باشد که باکتری‌ها از آن برای اختفا و حفاظت خود استفاده می‌کنند. این ماده همچنین دارای خاصیت از بین برندهٔ ترومبوز یا خون لخته شده‌است، بدون اینکه در انعقاد خون مشکلی ایجاد کند.

مطالعه‌ای در تایوان در سال ۲۰۰۹ نشان داده که ناتوکیناز دارای خاصیت از میان برندهٔ فیبریل‌های آمیلوئیدی می‌باشد. بنابراین پیشنهاد شده که ممکن است در درمان یا پیشگیری بیماری‌های آمیلوئیدی مثل آلزایمر تاثیر ایجاد کند.

 • pyrazine عامل بوی خاص ناتو بوده و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.
 • ویتامین ک۲ (Κ۲): ناتو منبع سرشار از ویتامین ک ۲ می‌باشد که در این زمینه بی رقیب است. این ویتامین برای پروسه های متابولیک مختلفی لازم است (از جمله متابولیسم کلسیوم، پاک سازی دیواره رگ ها از رسوب پلاک و کلسیوم، کلسترول،‌ هم افزایی با ویتامین دی، استخوانها، و غیره). از یک بسته صد گرمی ناتو می‌توان تمام ویتامین ک ۲ ی لازم را تأمین کرد. این ویتامین در دو فرم MK-4 و MK-7 (یا menaquinone ۷) وجود دارد.
 • ‌ PQQ: یکی دیگر از موادی که منحصر به فرد ناتو است، کوآنزیم PQQ است که در تقویت عملکرد میتوکندری (همراه با coQ10) کارکرد دارد.
 • سایر مواد مؤثر: subtilisin, pyrazine, gamma-polyglutamic acid, scyllo-inositol, catalase, surfactin, conjugated isoflavone-phosphate, butyrate, nitric oxide, unusual polysaccharides, glycolipids, hyaluronic acid, coenzyme Q10, and bacitracin Tracy.

سایر فواید نقل شده ناتو شامل جلوگیری از چاقی، برگرداندن ریزش مو در مردان، کاهش کلسترول، خاصیت آنتی‌بیوتیک و موارد دیگر است.

قابل ذکر است که ژاپنی‌ها به‌طور متوسط از طول عمر بلند و موارد نسبتاً کم سکته قلبی برخوردارند. بخشی از این پدیده توسط برخی محققان به نوع تغذیه آن‌ها و به‌طور خاص به مصرف ناتو نسبت داده شده‌است. یک شرکت ژاپنی بنام Nippon Ploy-Glu توانست از دانه‌های سویای بکار رفته در غذای ژاپنی ناتو Natto، پودری ویژه بنام poly-glu استخراج کند که می‌توان از آن برای تصفیه کردن آب آشامیدنی در مواقع اضطراری مانند سیل، زلزله و جنگ در مناطقی که مردمان آنجا دسترسی کافی به آب سالم ندارند استفاده کرد. این درخواست ابتدا توسط دولت تایلند در سال 2004 میلادی پس از زمین لرزه سوماترا که باعث سونامی شد انجام گردید . پس از آن، این ماده در بسیاری از نقاط آسیب دیده بر اثر بلایای طبیعی و جنگ به کمک افراد نیازمند به آب سالم شتافت و تا کنون توانسته جان بسیاری از کودکان و آوارگان جنگ و سونامی در سراسر کره زمین را نجات دهد .

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • ویکی‌پدیای انگلیسی
 • سویای گندیده غذای محبوب ژاپنی‌ها است. نویسنده: مینا شرفی . روزنامه اعتماد. ۸۵/۱۱/۳ [۱]
 • محصولات تخمیری سویا. (وبسایت شرکت سلاله) [۲]
 • پنج راز طول عمر ژاپنی‌ها [۳]
 • مصاحبه با دکتر هیرو-یوکی سومی (انگلیسی) [۴]
 • پلی گلو شرکت ژاپنی Nippon Ploy-Glu استخراج پودر پلی گلو از دانه‌های سویا غذای ناتو ژاپنی [۵]
 • پودر پلی گلو که از دانه‌های سویای تخمیری غذای ناتو بدست می آید [۶]