ناتو (غذا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ناتو معمولاً با برنج مصرف می‌شود

ناتو (Nattō) یک غذای سنتی ژاپنی حاصل از تخمیر سویا می‌باشد. ناتو دارای طعم اکتسابی (طعمی که برای فرد ناآشنا ممکن است در ابتدا ناخوشایند باشد) است و طعم قوی و بوی شدید و قوام چسبنده از مشخصات آن است.

ظاهر و مصرف[ویرایش]

اولین چیزی که بعد از باز کردن بستهٔ آن جلب توجه می‌کند بوی آمونیاکی شدید آن است که یادآور پنیر جاافتاده (قوی) است. هم زدن آن رشته‌هایی مانند تارعنکبوت بوجود می‌آورد. قوام آن تا حدی مانند چسب به نظر می رسد. ناتو اغلب در صبحانه با برنج به همراه مخلفات دیگر مصرف می‌شود.

پروسه تولید[ویرایش]

تخمیر ناتو توسط آنچه به ژاپنی ناتوکین نامیده می‌شود (حاوی باکتری باسیلوس سابتیلیس یا Natto Bacilli یا Bacillus subtilis natto ) انجام می‌شود.

ناتو می‌تواند از لوبیای سیاه، لوبیای آزوکی و لوبیای چشم بلبلی نیز تهیه شود.

منافع پزشکی[ویرایش]

از مواد مؤثر موجود در نانو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ناتوکیناز (nattokinase)

ماده‌ای است که برای اولین بار توسط دکتر هیرویوکی سومی (Hiroyuki Sumi) از ناتو جدا و تهیه شد. این ماده قابلیت از میان بردن بیوفیلم‌ها را دارا می‌باشد که باکتری‌ها از آن برای اختفا و حفاظت خود استفاده می‌کنند. این ماده همچنین دارای خاصیت از بین برندهٔ ترومبوز یا خون لخته شده است، بدون اینکه در انعقاد خون مشکلی ایجاد کند. مطالعه‌ای در تایوان در سال ۲۰۰۹ نشان داده که ناتوکیناز دارای خاصیت از میان برندهٔ فیبریل‌های آمیلوئیدی می‌باشد. بنابراین ممکن است در درمان یا پیشگیری بیماری‌های آمیلوئیدی مثل آلزایمر مؤثر واقع شود.

  • pyrazine عامل بوی خاص ناتو بوده و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.
  • ویتامین ک ۲ (Κ۲):

ناتو منبع سرشار ویتامین ک ۲ می‌باشد که برای انعقاد خون لازم است. از یک بسته صد گرمی ناتو می‌توان تمام ویتامین ک ۲ ی لازم را تأمین کرد.

  • سایر مواد مؤثر

از سایر مواد موجود در ناتو می‌توان به menaquinone ۷، ویتامین PPQ (لازم برای پوست)، اشاره کرد.

سایر فواید نقل شده ناتو شامل جلوگیری از چاقی، برگرداندن ریزش مو در مردان، کاهش کلسترول، خاصیت آنتی بیوتیک و موارد دیگر است.

قابل ذکر است که ژاپنی‌ها به‌طور متوسط از طول عمر بلند و موارد نسبتاً کم سکته قلبی برخوردارند. بخشی از این پدیده توسط برخی محققان به نوع تغذیه آن‌ها و به‌طور خاص به مصرف ناتو نسبت داده شده‌است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • سویای گندیده غذای محبوب ژاپنی‌ها است. نویسنده: مینا شرفی . روزنامه اعتماد. ۸۵/۱۱/۳ [۱]
  • محصولات تخمیری سویا. (وبسایت شرکت سلاله) [۲]
  • پنج راز طول عمر ژاپنی‌ها [۳]
  • مصاحبه با دکتر هیرو-یوکی سومی (انگلیسی) [۴]