نودل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نودل
Misua noodle making Taiwan.jpg
تهیه میسوا نودل در لاکانگ، تایوان
گونهمتنوع
بخشغذای اصلی
سازندهمواد اصلی اصلی = خمیر فطیر

نودِل (به آلمانی: Nudel)[۱] یا گاهی رشته فرنگی یک غذای اصلی است[۲] که از برش خمیر فطیر (عمل آوری نشده) به شکل‌های مختلف تهیه می‌شود. نودل نواری نازک و بلند مرسوم‌ترین فرم نودل است، اما نودل به شکل‌های بسیاری متنوعی برش می‌خورد که از جمله آن‌ها می‌توان به فرم‌های موجی، لوله‌ای، رشته‌ای و صدفی اشاره کرد. به‌طور معمول نودل در آب جوش طبخ شده و گاهی به آن روغن خوراکی و نمک نیز افزوده می‌شود. البته روشی دیگر طبخ آن سرخ کردن نودل در ماهی تابه و سرخ کردن عمیق آن است. نودل به‌طور معمول با سس یا به همراه سوپ سرو می‌شود و می توان به دلخواه انواع مواد غذایی از جمله سوسیس، انواع سبزیجات و...را به آن اضافه کرد. نودل را می‌توان برای مدت کوتاهی در یخچال نگهداری کرد، اما این امکان وجود دارد که نودل را خشک کرده و برای مدت طولانی‌تری و مصرف در آینده نگهداری نمود.

در انگلیسی آمریکایی، نودل یک واژه فراگیر برای محصولات فرآوری شده خمیر آرد است.[۳] در انگلیسی بریتانیایی واژه نودل به‌طور کلی به غذایی از خمیر آرد اشاره دارد که به شکل نواری نازک و بلند است.[۴][۵] در هنگام بحث دربارهٔ نودل باید، ترکیبات و خاستگاه جغرافیایی و فرهنگی مدنظر گرفته شود.

منابع[ویرایش]

  1. هارپر، دوگلاس. "noodle". واژه‌نامه ریشه‌شناسی زبان انگلیسی برخط. Retrieved 2009-10-14.
  2. 4,000-Year-Old Noodles Found in China
  3. Definition of noodle in English بایگانی‌شده در ۲۰۱۴-۱۰-۰۶ توسط Wayback Machine. Oxford Dictionaries. Oxford University Press.
  4. noodle. Cambridge Dictionaries Online. Cambridge University Press.
  5. Definition of noodle in English بایگانی‌شده در ۲۰۱۴-۱۰-۰۶ توسط Wayback Machine. Oxford Dictionaries. Oxford University Press.