کفش‌دوزک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کفشدوزک)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کفش‌دوزک
کفش دوزک
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: حیوانات
شاخه: بندپایان
رده: حشرات
راسته: قاب‌بالان
بالاخانواده: پوسته‌نشین‌واران
تیره: کوکسینلیدها
Latreille، ۱۸۰۷
Subfamilies

Chilocorinae
Coccidulinae
Coccinellinae
Epilachninae
Scymininae
Sticholotidinae
etc. see list of Coccinellidae genera

کفشدوزک یا پینه‌دوز با نام تیره کوکسینلیدها، جزء سوسک‌ها به حساب می‌آیند و اندازه‌ای معادل ۰٫۸ تا ۱۸ میلیمتر دارند. آن‌ها معمولاً به رنگ زرد، نارنجی، یا قرمز با لکه‌های کوچک سیاه بر روی بال‌پوششان، پاهایی سیاه رنگ و دارای دو شاخک در سر هستند. با تقریباً ۴۵۰۰ گونه، افراد خانوادهٔ کفش‌دوزک‌ها از قدیم نشانه بخت و اقبال بودند.

سودمندی[ویرایش]

پینه دوز-عکس پارک علوی قم.jpg

پینه دوز برای زیست‌بوم بسیار سودمند است و آن‌ها را در کشاورزی رایج و بیشتر کشاورزی زیستی برای از میان بردن آفات و قارچ‌ها به کار می‌گیرند. کفش‌دوزک‌ها به‌ویژه در از بین بردن شته‌ها، یا شپش‌های گیاه بسیار مؤثرند و می‌توان از آن‌ها به‌عنوان روش دفع آفات بیولوژیک استفاده کرد. اما کفش‌دوزک‌هایی نظیر سوسک کدو و سوسک سویا نیز وجود دارند که به جای حشرات، گیاهان خوراکی را می‌خورند و آسیب قابل توجهی به باغ‌ها می‌رسانند.

انواع مختلف مفید و مضر کفش‌دوزک‌ها در ظاهر جذابند. این موجودات به نسبت کوچک، بیضی پهن یا نیم‌دایره هستند. گونه‌های بسیاری از گونه‌های کفش‌دوزک‌ها لعاب دارند، با سایه‌های مختلفی از قرمز و لکه‌های سیاه، معمولاً این موجودات شته‌خوار هستند. سایر گونه‌ها سیاه با لکه‌های قرمزند که بسیاری از این‌ها به پولک‌داران حمله می‌کنند. کفش‌دوزک‌های گیاه‌خوار بیشتر به رنگ زرد با لکهٔ سیاه هستند.[۱]

تخم‌گذاری[ویرایش]

کالبدشناسی یک کفش‌دوزک

کفش‌دوزک‌ها برای تخمگذاری شته‌ها را شکار کرده و تخم‌های خود را در داخل شکم شته‌ها قرار می‌دهند. تخم‌های کفشدوزک، از مواد غذایی داخل شکم شته‌ها تغذیه نموده و رشد می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. The new book of popular science, Animal Life. Ryan, Francis Joseph

http://www.irandoe.org/doeportal/tarh/?pid=2057

پیوند به بیرون[ویرایش]