شهرستان اندیمشک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اندیمشک
کشور  ایران
استان خوزستان
نام(های) قدیمی صالح آباد_اندمشک
مردم
جمعیت ۲۰۵،۱۸۰ نفر[۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۷۶ متر

شهرستان اندیمشک در جنوب غربی ایران و در شمالی ترین قسمت استان خوزستان واقع شده که به عنوان دروازهٔ طلایی استان خوزستان نیز شناخته شده است و در نزدیکی دامنه‌های کوه‌های زاگرس قرار گرفته است. مرکز شهرستان اندیمشک، شهر اندیمشک است.

ساختار زیربنائی[ویرایش]

وجود دو سد بزرگ و شناخته شدهٔ کرخه و دز در این شهرستان مقصد بسیار خوبی را برای گردشگران و توریست‌ها فراهم ساخته. سد دز در بیست کیلومتری شمال شرقی و سد کرخه در بیست و چهار کیلومتری شمال غربی این شهرستان واقع شده‌اند که برق مصرفی مناطق زیادی از استان و کشور را تامین می‌کنند. و همچنین سد بالارود در فاصله ۲۳ کیلومتری شمال اندیمشک بر روی رودخانه بالارود در حال احداث می‌باشد. علاوه بر این دسترسی به آب شیرین سرچشمه‌های دریاچه دز باعث شده که این شهرستان یکی از بهترین آب‌های آشامیدنی کشور را دارا باشد.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

شهرستان اندیمشک از شمال به استان لرستان و غرب به استان ایلام و از جنوب به شهر شوش و از شرق به شهر دزفول محدود می‌شود. طول جغرافیایی اندیمشک در شمال ۴۸ درجه و ۲۲ دقیقه خاوری نسبت به نصف النهار گرینویچ و عرض آن ۳۲ درجه و ۲۹ دقیقه شمالی نسبت به اخط استوا و مسافت ۷۳۰ کیلومتر جاده آسفالته تا تهران است. ازادراه اندیمشک-خرم اباد یکی از مهمترین راه‌های ترانزیت بار ومسافر در کشور محسوب می‌شود.

موقیعت اقتصادی[ویرایش]

شهرستان اندیمشک دارای موقعیت استراتژیک و ویژه، زمین‌های خوب کشاورزی، معادن نفت، گاز، سیلیس، گچ، ماسه، آهک و سنگ آهن و جاده ترانزیتی آسفالته و خط راه آهن سراسری اندیمشک به تهران که خوزستان را به مرکز و شمال شرقی ایران پیوند می‌دهد. داشتن سدهای بزرگ مانند سد دز و سد کرخه در اندیمشک که بر ارزش این شهرستان افزوده‌اند و بخش بزرگی از نیروی برق کشور و نیز آبیاری زمین‌های این شهر و شمال خوزستان را تأمین می‌کند.

تقسیمات[ویرایش]

اندیمشک به عنوان یکی از ۱۶ شهرستان استان خوزستان شمال دو بخش مرکزی والوار گرمسیری است. که بخش الوار گرمسیری شامل مناطق زیر می‌باشد:

...................................... .......

شهرک دوبندار..علی آباد شهرک مدنی...... بخش مرکزی شامل: کوی لوردو فازکوی شهدا (ساختمان)، کوی نیروسه فاز کوی فرهنگیاندو فازکوی راه آهن، کوی فرمانداری، کوی لوانتور، کوی زیباشهر، کوی پشت بازار، کوی بهارستان (چهل هکتار)، ۱۸هکتار، کوی ۱۲هکتار، کوی رسالت، کوی کشتارگاه، کوی ولایت، کوی جانبازان، کوی امیر، ۴۵ متری قدس.

منابع[ویرایش]

  1. «سرشماری سال ۱۳۹۰»(فارسی)‎. وب‌گاه رسمی مرکز آمار ایران. 
  • منبع هفته نامه ندای بهبهان
  • مرکز انجمن‌های تخصصی دفاع مقدس

پیوند به بیرون[ویرایش]