نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نیروی زمینی سپاه)
پرش به: ناوبری، جستجو
Seal of the Army of the Guardians of the Islamic Revolution.svg
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
ساختار سازمانی

ستاد مشترک
نیروی زمینی

نیروی هوافضا
نیروی دریایی
نیروی مقاومت بسیج
نیروی قدس

نیروها

درجه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

تاریخچه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سرداران

فرماندهان


تجهیزات
تجهیزات سپاه
زیرشاخه‌ها
سازمان بسیج مستضعفین

سپاه ولی‌امر

نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام مستعار نزسا بخشی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به طور رسمی فعالیت خود را از شهریور ۱۳۶۴ به فرماندهی یحیی رحیم صفوی آغاز کرد. ویژه ترین یگان نیروی زمینی سپاه پاسداران را تیپ 22 صابرین تشکیل میدهد که هم اکنون جز نیروهای ویژه کشور به حساب می آید ولی به عقیده برخی کارشناسان نظامی این نیرو به اندازه نیروهای ویژه ارتش(تیپ 65 نوهد ) زبده ، بهتر و آماده تر نیستند و نیاز به تمرینات تاکتیکی و آمادگی بیشتری دارند.البته تجربه در سوریه و ارتفاعات کردستان و ارومیه نشان دادش که نیروی زمینی سپاه در درگیری های چریکی و ضد تروریسم موفق تربود و حتی نیروی صابرین یکی از قوی ترین نیروهای ویژه خاورمیانه بوده است چرا که در سیستان و بلوچستان و یا کردستان عملکرد بسیار قوی داشته و در سوریه هم ضربات مهلکی به النصره زده است.

این نیرو که می‌توان گفت بدنه اصلی و اولیه سپاه در آغاز تأسیس سپاه در اردیبهشت ۱۳۵۸ شالوده اصلی آن را تشکیل می‌دهد. در ابتدا با سرکوب شورش‌های بلوچستان و کردستان و ترکمن صحرا و واقعه ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ کار خود را آغاز کرد و با آغاز جنگ ایران و عراق با گسیل نیروهای خود به مرزهای جنوب و غرب نقش فعالی را به عهده گرفت.

لشکرها و تیپ‌های این نیرو به موازات ارتش در استان‌های مختلف تشکیل شده است.

فرماندهان[ویرایش]

تعدادی از لشکرها و تیپ‌های سپاه[ویرایش]

رده‌های سازمانی جدید در نیروی زمینی[ویرایش]

بر اساس تقسیم‌بندی جدید در مدیریت نیرو و امکانات نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با توجه به تقسیمات کشوری، مدیریت تقریبی کلیه نیروی انسانی و امکانات موجود مربوط به نیروی زمینی و همچنین نیروی مقاومت بسیج در آن استان، به طور متمرکز و با افزایش اختیارت در درون همان استان و با یک ستاد فرماندهی انجام می‌شود.

محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه مأموریت اصلی سپاه‌های استانی را دفاع از انقلاب اسلامی و مقابله با تهدیدات نرم فرهنگی و امنیتی اعلام کرد.

در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۹۴، تشکیل یگان هوانیروز سپاه به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های نیروی زمینی سپاه (نزسا) توسط سردار عبدالله عراقی جانشین وقت فرماندهی نیروی زمینی سپاه اعلام شد[نیازمند منبع].

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب‌گاه رسمی اطلاع‌رسانی سپاه