لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

لشکر مکانیزه ۲۷ محمد رسول‌الله تهران یکی از لشکر های درگیر سپاه در جریان جنگ ایران و عراق بود که بعدها در پی ادغام با نیروی مقاومت بسیج شهر تهران به سپاه محمد رسول‌الله تبدیل شد.

تاریخچه[ویرایش]

در دی ماه ۱۳۶۰ عملیات محمد رسول‌الله از دو محور مریوان و پاوه بر روی منطقه خرمال توسط احمد متوسلیان و محمدابراهیم همت رهبری شد که این عملیات سنگ بنای تأسیس تیپ ۲۷ محمد رسول‌الله به شمار می‌رود. مؤسس اصلی این لشکر احمد متوسلیان بود که در سال ۱۳۶۰ با ادغام نیروهای سپاه مریوان، پاوه و همدان تیپ ۲۷ محمد رسول‌الله را تشکیل داد و فرماندهی تیپ مذکور را نیز خود به عهده گرفت. این تیپ بعدها و پیش از عملیات بیت‌المقدس به لشکر تبدیل شد.

محمداسماعیل کوثری از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۹ فرماندهی این لشکر را برعهده داشت. او دو دوره نماینده مجلس بود.

پس از جنگ این لشکر تا سال ۱۳۷۴ مسئولیت کنترل پایتخت در شرایط غیرعادی را برعهده داشت. پس از تشکیل قرارگاه ثارالله که وظیفه اصلی‌اش برقراری امنیت شهر تهران بود، این لشکر نیز زیرمجموعه قرارگاه شد. در دهه ۷۰ که سردار جعفری فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران بود، حسین همدانی مسئولیت لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله را بر عهده گرفت. سرانجام در سال ۱۳۸۷، پس از رسیدن محمدعلی جعفری به فرماندهی کل سپاه، وی تشکیلات سازمانی سپاه را در قالب ۳۱ سپاه استانی که مرکب از نیروی زمینی و نیروی مقاومت بسیج، می‌باشند، نوآرایی کرد. در پی آن لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله و منطقه مقاومت بسیج تهران بزرگ در یکدیگر ادغام شدند و «سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ» را تشکیل دادند.[۱]

فرماندهان لشکر ۲۷ محمد رسول الله[ویرایش]

احمد متوسلیان

محمدابراهیم همت

عباس کریمی

محمدرضا دستواره

محمداسماعیل کوثری

حسین همدانی

جواد خضرایی راد

عبدالله عراقی

شهید حاج حسین اسداللهی

پانویس[ویرایش]

  1. «جنبش راه سبز - فرمانده سپاه تهران بزرگ کیست؟». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ ژانویه ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۱۰ ژانویه ۲۰۱۰.