پایگاه مقاومت بسیج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پایگاه مقاومت بسیج، زیرمجموعهٔ حوزهٔ مقاومت بسیج و یکی از رده‌های ساختار سازمانی سازمان بسیج مستضعفین در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. پایگاه، پایین‌ترین ردهٔ بسیج نیست و نسبت به گروه بسیج، ستاد است. در این رده که اکثراً در مساجد و ادارات و سازمان‌های غیرنظامی قرار گرفته است، افراد با عنوان بسیجی به عضویت این نهاد در می‌آیند.

در سازمان بسیج دانش آموزی که زیر مجموعه سازمان بسیج مستضعفین در مدارس ایران است، به پایگاه، واحد مقاومت بسیج تلقی می شود که در اکثر مدارس کشور نیز فعال هستند.

بسیج عادی: به آن دسته از افرادی گفته می شود که به تازگی در بسیج ثبت نام می کنند

بسیج فعال: کسانی هستند که به طور جدی تر در بسیج فعالیت می کنند

بسیج ویژه یا پاسداران افتخاری: افرادی هستند که واجد شرایط یک پاسدار هستند و آموزش های بیشتری دیده اند

بسیج کادر: بسیجیان فعالی هستند که با تایید فرمانده ها دارای پستی در پایگاه بسیج می باشند


مراحل دریافت کارت بسیج فعال را توضیح دهیم، ترتیب آن بدین شرح است: ابتدا باید به عضویت عادی بسیج در بیایید سپس باید در حلقه های صالحین شرکت فعال و مستمر داشته باشید در صورت صلاح دید فرمانده پایگاه خود برای تبدیل عضویت شما از عادی به فعال به میدان تیر فرستاده می شوید پس از گذراندن آموزش های لازم گواهی دوره مقدماتی بسیج به شما اعطا می گردد پس از آن در صورت تایید مسئول حفاظت پایگاه به عنوان عضو فعال شناخته خواهید شد. دقت داشته باشید تایید صلاحیت شما توسط فرمانده پایگاه به وسیله فرمی انجام می شود که استعلام حفاظتی نام دارد. که در آن شما به طور کامل باید مشخصات خود را وارد کنید.

پایگاه های مقاومت بسیج مساجدومحلات ایران

ناحیه مقاومت حوزه مقاومت پایگاه مقاومت بسیج فرمانده پایگاه
تهران گردان امنیتی امام علی (ع) برادربسیجی مرادعلی کی پور
تهران ۲۴۵ بدر قدس برادربسیجی علی عبدی

نیروها

با توجه به محدودهٔ سنی، سابقهٔ عضویت، فعالیت یا آموزش‌های طی‌شده توسط افراد، نیرو‌های بسیجی به ترتیب به دو دستهٔ بسیجی عادی ، بسیجی فعال تقسیم می‌شوند.

الگو:نیروهای نظامی