دانشگاه امام حسین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۵′۰۲″ شمالی ۵۱°۳۵′۱۵″ شرقی / ۳۵.۷۵۰۵۶° شمالی ۵۱.۵۸۷۵۰° شرقی / 35.75056; 51.58750


دانشگاه امام حسین (ع)
Imam Hussain University.svg
تأسیس ۱۳۶۵
نوع سراسری (دولتی، وابسته به سپاه پاسداران)
هیئت علمی ۳۰۰
دانشجویان ۶۰۰۰
مکان تهران، ایران پرچم ایران
وب‌گاه وب‌گاه رسمی

دانشگاه امام حسین دانشگاهی در شهر تهران است که دارای دانشکده‌های علوم پایه، فنی و مهندسی، و علوم انسانی است. دانشگاه امام حسین دو بخش مجزا و جداگانه دارد. یکی دانشکده افسری که از سال ۱۳۷۸ به دانشگاه افسری ارتقا یافت و مخصوص افرادی است که گزینش شده و در آینده کادر سپاه خواهند شد و دیگری دانشگاه جامع امام حسین است که از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرد و در شهرستانها نیز دارای شعباتی است.

تاریخچه[ویرایش]

در سال 1362 توسط مهدی باکری با نام پادگان امام حسین بنیان گذاری شدودر سال ۱۳۶۵ مرکز آموزش عالی امام حسین توسط شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد تائید و تصویب قرار گرفت و در سال ۱۳۶۶ به‌عنوان یک دانشگاه جامع متشکل از دانشکده‌های علوم پایه، فنی مهندسی، علوم پزشکی و علوم انسانی به رسمیت شناخته شد. در سال ۱۳۶۹ دانشکده علوم پایهٔ نظامی، به مجموعه دانشگاه اضافه شد و با تبدیل دانشکدهٔ علوم پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی بقیهٔ‌الله دانشکدهٔ مزبور رسماً از دانشگاه جدا شده، ریاست آن تغییر کرده و به سردار ربیعی واگذار شده است.[۱]

دانشگاه امام حسین از طریق آزمون سراسری در مقطع کارشناسی رشته‌های مهندسی برق (الکترونیک، مخابرات)، مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار)، مهندسی مکانیک (طراحی جامدات، حرارت و سیالات)، مهندسی عمران، مهندسی هوافضا، مهندسی صنایع (تولید صنعتی)، مهندسی فناوری اطلاعات، ریاضی (کاربردی)، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی سلولی ملکولی و میکروبیولوژی، هوانوردی، جغرافیای سیاسی، نظامی، عملیات کشوری، حقوق، مدیریت صنعتی، علوم اقتصادی، مدیریت زنجیره تامین (آماد)، تربیت بدنی و علوم ورزشی، اطلاعات نظامی و علوم سیاسی، دانشجو می‌پذیرفت.[۲] این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد نیز از طریق آزمون سراسری در رشته‌هایی مثل: طراحی کاربردی، مخابرات رمز و سیستم، دانشجو با شرایط بورس می‌پذیرد.

در اردیبهشت ۱۳۸۹ ریاست این دانشگاه از دکتر تمیزی به دکتر مرتضی صفاری منتقل گشت.[۳]

تحقیقات[ویرایش]

دانشگاه امام حسین یک گروه علمی و یک قسمت فیزیک هسته‌ای دارد.[۴] برنامه فیزیک هسته‌ای در دانشگاه امام حسین به وسعت دانشگاه شریف است اما تنها یک مرکز مجزا برای تحقیقات هسته‌ای نیست. دانشگاه امام حسین همچنین یک مرکز برای تحقیق زیست‌شناختی دارد و یک بخش زیست شناختی که تحقیقات میکروبیولوژی را هدایت می‌کند.[۵][۶]

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشکده‌های این دانشگاه عبارت‌اند از:

 • دانشکده افسری و تربیت پاسداری
 • دانشکده‌های فنی و مهندسی
  • دانشکده مهندسی صنایع
  • دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا
  • دانشکده مهندسی عمران
  • دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
 • دانشکدهٔ علوم پایه
  • دانشکده فیزیک
  • دانشکده شیمی
  • دانشکده علوم ریاضی
 • دانشکده علوم انسانی

در سالهای اخیر از طریق بورسیه مستقیم سپاه نیز میتوان در آزمونهای کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی بعضی از دانشکده ها در این دانشگاه ادامه تحصیل داد که این آزمون جداگانه در نیمه اول شهریور و نیمه دوم بهمن ماه هر سال برگزار میشود ولی دسترسی به این آزمون برای همه مقدور نیست و فقط با موافقت نامه کتبی از سپاه میتوان در این آزمون شرکت کرد[نیازمند منبع].

رشته‌های در حال تدریس[ویرایش]

شورش در دانشگاه[ویرایش]

در بهار سال 1377 که همزمان با مسابقات جام جهانی شده بود دکتر علیرضا افشار به تازگی مسئولیت دانشگاه را از دکتر عندلیب تحویل گرفته بود در آن زمان آب دانشگاه امام حسین و شهرک دانشگاه از یک مسیر تامین می شد و با اینکه دانشجویان به صورت شبانه روزی در دانشگاه حضورداشتند روزهای تعطیل به جهت تقویت آب شهرک دانشگاه شیر فلکه های سمت دانشگاه را می بستند که با همزمانی سه روز تعطیلی و بی آبی در دانشگاه دانشجویان دست به اعتراض زدند و با تجمع در مقابل آسایشگاه افسر نگهبانی به سمت سر در دانشگاه حرکت کردند و شیشه های دژبانی دانشگاه را شکستند و گروهی از دانشجویان اقدام به حرکت به سمت اتوبان بابایی نمودند و با پرتاب سنگ به داخل اتوبان برای مدتی حرکت خودروها را با مشکل روبرو کردند دانشجویان شعارهایی می دادند که عبارت بود از سه روزه آب نداریم مشکل شرعی داریم و یا سردار بی لیاقت استعفا استعفا و ... همچنین تجمع کنندگان با تماس با روزنامه سلام از خبرنگار این روزنامه درخواست حضور در جمعشان را داشتند. محمد باقر قالیباف که در آن زمان فرمانده نیروی هوایی سپاه بود برای آرام کردن دانشجویان در این تجمع حاضر شد که از سوی دانشجویان هو گردید همچنین سردارامیر علی امیری که اکنون از افراد اصلی سایت تابناک است نیز در این تجمع حضور پیدا کرد که با حضور وی تا اذان صبح کم کم تجمع به پایان رسید.

برخورد با شورشیان دانشگاه[ویرایش]

از روز بعد از شورش آب دانشگاه برای همیشه وصل شد ولی بر خورد با دانشجویان و احضارشان به حفاظت اطلاعات و ارزشیابی دانشگاه شروع شد در این بین تعداد زیادی از دانشجویان به جهت تعهد عدم شرکت در شورش در آینده فراخوانی شدند و از آنها به صورت مکتوب تعهد گرفته شد همچنین ده هانفر از دانشجویان اخراج گردیدند و برخی به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی گردیدند و برخی نیز مقطع تحصیلیشان از لیسانس به فوق دیپلم تبدیل شد و برخی لغو بورس شدند و برخی نیز ناشناخته باقی ماندند. تمام دانشجویانی که در شورش حضور داشتند و از آنها تعهد گرفته شد در سالهای آتی با محدودیتهای امنیتی روبرو شدند و رده امنیتی آنها در حد محرمانه در نظر گرفته شد و همچنین از پستهای مهم و امنیتی دور نگه داشته شدند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]