دژبان کل ارتش جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این نهاد برای نخستین بار در مهر ماه ۱۳۳۰ تأسیس و عهده‌دار تعلیم و تربیت افسران جز تا رده فرماندهی گروهان و درجه‌داران تا رده فرماندهی دسته در فنون تخصصی دژبان تشکیل شد. در اواخر سال ۱۳۳۲ ستاد ارتش طی بخشنامه‌ای، دژبان را یک رسته مستقل و جداگانه به کلیه یگان‌های ارتش معرفی کرد. برخی از وظایف دژبان در سربازخانه‌ها - در سطح شهر - حمایت از افراد نظامی، دستگیری غایبین و فراری‌ها تعیین شد.

مرکز آموزش دژبان آجا در منطقه کهریزک واقع شده که تنها مرکز آموزش این یگان است. فرمانده پادگان کهریزک در حال حاضر از مورخه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ سرهنگ حسین صابری و جانشین او سرهنگ توپخانه ابراهیم آئین‌پرست است. این نیرو در زمان وقوع جنگ، وظیفه پشتیبانی جبهه و نگهداری از اسیران را بر عهده دارد. در ضمن حفاظت از مکان‌هایی چون بهشت زهرا و کاخ سعدآباد نیز بر عهده یگان تشریفات این نیرو است. مقر اصلی این نیرو نیز در خیابان فاطمی واقع شده‌است.

در ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵، سرتیپ دوم سید محمدرضا حسینی به عنوان فرمانده جدید دژبان کل ارتش منصوب شد.[۱][۲][۳][۴][۵][۶][۷][۸] جانشین وی سرهنگ ستاد غلامرضا عرفانی راد معرفی شده‌است.

دژاجا تقریباً ظاهر و پیکرهٔ ارتش جمهوری اسلامی ایران است و بیشترین نظم در ارگان‌های ارتش بر عهده دژآجا می‌باشد. زندان تاریخی جمشیدیه یا زندان شماره ۳۶ هم در داخل پادگان این یگان است. این زندان قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ایران یک زندان سیاسی بود. ایت الله سیدعلی خامنه‌ای، امیرعباس هویدا و نعمت‌الله نصیری از زندانیان این زندان بوده‌اند. این زندان پس از انقلاب ۱۳۵۷ خورشیدی، باز هم به یک زندان سیاسی تبدیل شد که هیچ اطلاعاتی از داخل این زندان به بیرون درز نکرده‌است. زندان نظام یا زندان حشمتیه هم از زندان‌های تحت کنترل این یگان ارتش است. مکان فعلی این زندان در کهریزک واقع در بین پادگان ابوذر غفاری و مرکز آموزش دژاجا است. دژاجا زیر مجموعه ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

یگان تشریفات ریاست جمهوری در پادگان جمال‌زاده مستقر است. همچنین یگان‌های انتظامی، راهنمایی رانندگی، انتظامات و تأمین ارتش نیز در این پادگان مستقر هستند. وظیفه یگان تشریفات پشتیبانی و انجام کارهای تشریفاتی به مناسبت‌های مختلف است.

منابع[ویرایش]

  1. «سرهنگ حسینی فرمانده جدید دژبان کل ارتش شد». خبرگزاری فارس. ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵.
  2. «سرهنگ حسینی فرمانده جدید دژبان کل ارتش شد». خبرگزاری فارس. ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵.
  3. «سرهنگ "سید محمدرضا حسینی" فرمانده دژبان کل ارتش شد». خبرگزاری تسنیم. ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵.
  4. «سرهنگ "سید محمدرضا حسینی" فرمانده دژبان کل ارتش شد». خبرگزاری تسنیم. ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵.
  5. «سرهنگ "سید محمدرضا حسینی" فرمانده دژبان کل ارتش شد». خبرآنلاین. ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵.
  6. «سرهنگ "سید محمدرضا حسینی" فرمانده دژبان کل ارتش شد». خبرآنلاین. ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵.
  7. «فرمانده جدید دژبان کل ارتش جمهوری اسلامی ایران معرفی شد». پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران. ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵.
  8. «فرمانده جدید دژبان کل ارتش جمهوری اسلامی ایران معرفی شد». پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران. ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵.