ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نشان ستاد کل نیروهای مسلح
جمهوری اسلامی ایران
Emblem of Iran.svg

سیاست و حکومت ایران


ستاد کل نیروهای مسلح عالی‌ترین نهاد نظامی در جمهوری اسلامی ایران است که مسئولیت هماهنگی میان کلیهٔ نیروهای مسلح در ایران را عهده‌دار است.

ریاست این ستاد مستقیماً توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین و منصوب می‌شود. هم‌اکنون ریاست این ستاد به‌عهدهٔ حسن فیروزآبادی است. خبر انتصاب محسن رضایی به این سمت تکذیب شد.[۱]

کلیات[ویرایش]

ستاد کل نیروهای مسلح، بالاترین مرجع نظامی نیروهای مسلح در ایران است. این ستاد وظیفهٔ سیاست‌گذاری و فرماندهی کلیهٔ نیروهای مسلح ایران از جمله ارتش، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی را بر عهده دارد. این ستاد به‌طور مستقیم زیر نظر مقام رهبری اداره و رئیس ستاد از سوی او انتخاب می‌شود.

این ستاد که ابتدا با نام ستاد فرماندهی کل قوا تأسیس شد، در اواخر جنگ ۸ ساله ایران و عراق و به‌علت اختلاف و تعارضاتی که میان ستاد مشترک ارتش و فرماندهی سپاه در جریان عملیات‌های نظامی به‌وجود می‌آمد، تشکیل شد. این اختلافات مسئولان ارشد کشور را بر آن داشت تا با تشکیل ستاد کل به عنوان مرجع عالی‌تر به اختلافات ارتش و سپاه خاتمه دهند. در ۲۵ دی ۱۳۷۰ با فرمان فرمانده کل قوا به ستاد کل نیروهای مسلح تغییر نام داده شد.[۲]

در ابتدا شخص نخست‌وزیر مسئولیت این ستاد را بر عهده داشت. با پایان جنگ و انتصاب آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای به رهبری، او حسن فیروزآبادی را در سال ۱۳۶۸ به‌ریاست ستاد فرماندهی کل قوا منصوب کرد که بعداً با برقراری نظام درجات نظامی در سپاه، به‌وی درجهٔ سرلشکری اعطا کرد. وی از آن زمان تاکنون ریاست ستاد فرماندهی کل قوا و پس از تغییر نام ستاد کل نیروهای مسلح را عهده‌دار است و بلندپایه‌ترین مقام نظامی پس از فرمانده کل قواست. پس از بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ و تشکیل شورای عالی امنیت ملی رئیس ستاد کل از اعضای ثابت این شورا شد.

منابع[ویرایش]