ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ستاد کل نیروهای مسلح
جمهوری اسلامی ایران
Seal of the General Staff of the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran.svg
نشان‌واره ستاد کل نیروهای مسلح
بنیان‌گذاری ۱۲ خرداد ۱۳۶۷[۱]
نام پیشین ستاد فرماندهی کل قوا[۱]
تحت نظر
Emblem of Iran.svg فرمانده کل نیروهای مسلح
فرماندهی
رئیس سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری
جانشین رئیس سرلشکر سید عطاءالله صالحی
حوزه اختیارات
نظارت بر Seal of the Islamic Republic of Iran Army.svg ارتش جمهوری اسلامی ایران
Seal of the Army of the Guardians of the Islamic Revolution.svg سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
NAJA.svg نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
این مقاله بخشی از رشته مقالات دربارهٔ سیاست در ایران است
سیاست در ایران
Emblem of Iran.svg
نظام جمهوری اسلامی ایران

نشان درگاه درگاه ایران


ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران عالی‌ترین نهاد نظامی در جمهوری اسلامی ایران است که مسئولیت هماهنگی میان کلیهٔ نیروهای مسلح در ایران و از طریق قرارگاه راهبردی خاتم‌الانبیا در زمان بحران جنگی را عهده‌دار است.[۲]

ریاست این ستاد مستقیماً توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین و منصوب می‌شود. نخستین رئیس این ستاد، میرحسین موسوی نخست‌وزیر وقت بوده که از ابتدای تأسیس ستاد تا سال ۱۳۶۸ این مسئولیت را برعهده گرفت و سید حسن فیروزآبادی نیز جانشینی او را بر عهده داشت. از سال ۱۳۶۸ فیروزآبادی به ریاست ستاد منصوب شده و محمد فروزنده منصب جانشینی وی را پذیرفت.[۱] ریاست این ستاد پس از کناره‌گیری فیروزآبادی به‌عهدهٔ سردار سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری است.[۳]

کلیات[ویرایش]

ستاد کل نیروهای مسلح، بالاترین مرجع نظامی نیروهای مسلح در ایران است. این ستاد وظیفهٔ سیاست‌گذاری و فرماندهی کلیهٔ نیروهای مسلح ایران از جمله ارتش، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی را بر عهده دارد. این ستاد به‌طور مستقیم زیر نظر مقام رهبری اداره و طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رئیس ستاد از سوی او انتخاب می‌شود.[۴]

این ستاد که ابتدا با نام ستاد فرماندهی کل قوا تأسیس شد، در اواخر جنگ ۸ ساله ایران و عراق و به‌علت اختلاف و تعارضاتی که میان ستاد مشترک ارتش و فرماندهی سپاه در جریان عملیات‌های نظامی به‌وجود می‌آمد، تشکیل شد. این اختلافات مسئولان ارشد کشور را بر آن داشت تا با تشکیل ستاد کل به عنوان مرجع عالی‌تر به اختلافات ارتش و سپاه خاتمه دهند. در ۲۵ دی ۱۳۷۰ با فرمان فرمانده کل قوا به ستاد کل نیروهای مسلح تغییر نام داده شد.[۵]

رؤسای ستاد کلّ نیروهای مسلّح[ویرایش]

در ابتدا شخص نخست‌وزیر مسئولیت این ستاد را بر عهده داشت. با پایان جنگ و انتصاب آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای به رهبری، او حسن فیروزآبادی را در سال ۱۳۶۸ به ریاست ستاد فرماندهی کل قوا منصوب کرد[۶] که بعداً با برقراری نظام درجات نظامی در سپاه، به وی درجهٔ سرلشکری اعطا کرد. در تاریخ (هشتم تیر ماه ۱۳۹۵ خورشیدی) سردار محمد حسین باقری به ریاست ستاد منصوب گردید. پس از بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ و تشکیل شورای عالی امنیت ملی رئیس ستاد کل از اعضای ثابت این شورا شد.

ردیف نام رئیس آغاز دورهٔ ریاست پایان دورهٔ ریاست توضیحات
۱ میرحسین موسوی خامنه ۱۲ خرداد ۱۳۶۷ ۲۳ امرداد ۱۳۶۸ با انتصاب اکبر هاشمی رفسنجانی به جانشینی فرماندهی کلّ قوا، ستاد فرماندهی کلّ قوا نیز تأسیس شد که نخست‌وزیر وقت، ریاست این ستاد را بر عهده داشت.
۲ سیّدحسن فیروزآبادی ۴ مهر ۱۳۶۸ ۸ تیر ۱۳۹۵ سیّدحسن فیروزآبادی فاقد پیشینهٔ نظامی بود، امّا در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۷۴ از طرف فرماندهی کلّ نیروهای مسلّح به درجهٔ سرلشکری با ۹ سال ارشدیّت رسید. پیش از این، در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۷۰ ستاد فرماندهی کلّ قوا به ستاد کلّ نیروهای مسلّح تغییر نام داده بود.
۳ سرلشکر محمّدحسین باقری ۸ تیر ۱۳۹۵ اکنون سرلشکر محمد باقری با نام اصلی محمدحسین افشردی پیش از انتصاب به ریاست ستاد کلّ نیروهای مسلّح، از معاونین این ستاد بود.

فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح ایران[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ [http://defapress.ir/fa/news/245756/تشکیل-ستاد-فرماندهی-کل-قوا-تدبیری-تاریخی-برای-ایجاد-هماهنگی‌-بین-نیروهای-مسلح «تشکیل :: ستاد فرماندهی کل قوا؛ تدبیری تاریخی برای ایجاد هماهنگی‌ بین نیروهای مسلح»]. خبرگزاری دفاع مقدس، ۱۲ تير ۱۳۹۶. بازبینی‌شده در ۸ فروردین ۱۳۹۷. 
  2. «جلسهٔ مشترک رؤسا و مدیران بخش‌های مختلف ستاد فرماندهی کل قوا در محضر معظم‌له». پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبری، ۲۱ اسفند ۱۳۶۸. بازبینی‌شده در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶. 
  3. «انتصاب سردار سرلشکر باقری به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح». پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبری، ۰۸ تیر ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶. 
  4. «قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران». مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران. بازبینی‌شده در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶. 
  5. فرمان به دکتر فیروزآبادی و سرلشکر محسن رضایی برای تغییر عنوان «ستاد فرماندهی کل قوا» به «ستاد کل نیروهای مسلح» و «ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» به «ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی»
  6. «حکم انتصاب آقای فیروزآبادی به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح». پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبری، ۰۴ مهر ۱۳۶۸. بازبینی‌شده در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶.