بخش فشاپویه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بخش فشاپویه
بخش فشاپویه (رنگ تیره) در شهرستان ری استان تهران
اطلاعات
کشور ایران
استان تهران
شهرستان ری
مرکز بخش حسن‌آباد
جمعیت مرکز بخش (۱۳۹۵) ۵۵٫۱۷۸
تعداد دهستان‌ها ۱۲
وبگاه http://hassanabadcity.ir/
شهردار شیرزاد یعقوبی
بخش‌ها و دهستان‌های شهرستان ری

'بخش فَشاپویه[۱] (قدیمی‌تر: پشاپویه) یکی از بخش‌های شهرستان ری در استان تهران در ایران است. این بخش دارای دو دهستان است.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

 • بخش فشاپویه
  • شهر حسن‌آباد
  • شهر: حسن‌آباد
  • شهرک‌های مسکونی: احمدیه، بهشت، جانبازان، فرهنگیان
  • روستاها: زیوان، کلین، خانلق، آراد، محمدآباد، سفرآباد، کوشک، اشتهازان، خمارآباد، قنبرآباد، حصارچوپان، انیس آباد.

رود شور فشاپویه[ویرایش]

رود شور از استان زنجان سرچشمه گرفته و پس از عبور از استان قزوین و جنوب غرب استان تهران و شهرستان زرندیه، به شهرستان ری می‌رسد. شاخه‌های مشهور این رود عبارتند از: خر رود، ابهررود، کردان، سرود در شهرستان زرندیه.

رود طولانی شور با جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی، عرض شهرستان ری را طی می‌کند. این رود از ۶ کیلومتری جنوب حسن‌آباد فشاپویه عبور می‌کند و به شوره‌زار شرق دریاچه حوض سلطان قم می‌ریزد. رود شور در بخشی از شهرستان ری به موازات رود کرج و در جنوب آن و با فاصله متوسط ۱۰ کیلومتری روان است و با طی یک قوس بزرگ راستگرد از فشاپویه ری خارج و به دهستان قمرود شهرستان قم وارد می‌شود. این رود دائمی است و ۴۲۰ کیلومتر طول دارد.

در منابع قدیمی[ویرایش]

در دهخدا در مورد فشاپویه آمده‌است:

پشاپویه. فشافویه. نام بلوکی در جنوب شرقی تهران. دو بلوک غار و پشاپویه از شمال محدود است به کوه سه‌پایه و حومهٔ طهران و کن و از مغرب به شهریار و از جنوب به دریاچهٔ قم و کویر و از مشرق به ورامین، قسمت شمالی آن موسوم به غار و قسمت جنوبی پشاپویه‌است. (از جغرافیای سیاسی کیهان ص ۳۵۸). ناحیت فشافویه، و در او سی پاره دیه‌است. کوشک و علی‌آباد وکیلین [ظاهراً کلین] و جرم و قوج آغاز، معظم قرای آنجاست. (نزهةالقلوب حمداﷲ مستوفی ص ۵۴). و هم چنین در ولایت نشابوریه [ظ. پشاپویه] و [در] شهریار، پشتهٔ سرخی است در زیر آن پشته غاریست و در آن غار مثال پستانهای شتر آویخته‌است و ازو قطرات می‌چکد و در اکثر اوقات آن غار از آن قطرات پرآب است و مردم معلول را مفید است و به تبرک بجایها برند و گویند از برکت امامزاده‌است که در آن نواحی آسوده‌است. (نزهةالقلوب ص ۲۸۷ از تحفةالغرایب).

در سال ۱۳۱۰ خورشیدی تهران یکی از ۲۷ ایالت ایران و پشاپویه یکی از ۱۲ ولایت آن بود. در سال ۱۳۵۵ خورشیدی، شهرستان تهران پنج بخش داشت به نام‌های حومه، رودبار قَصْران، لواسانات، ری و فَشافویه‌/پشاپویه و دارای سه شهر تهران، اوشان، فشم، میگون، و فرحناز بود و جزو استان مرکزی به‌شمار می‌آمد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۹۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در ۲۰ شهریور ۱۴۰۲.
 2. «تهران‌». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]