بخش فشاپویه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بخش فشافویه
بخش فشاپویه (رنگ تیره) در شهرستان ری استان تهران
اطلاعات
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان تهران
شهرستان ری
مرکز بخش حسن‌آباد
جمعیت مرکز بخش (1395) 55.178
تعداد دهستان‌ها 12
وب‌گاه http://hassanabadcity.ir/
شهردار محسن تاجیک
اخبار شهر در فشا تی وی @FashaTV

فَشافویه (قدیمی‌تر: پشاپویه) یکی از بخش‌های شهرستان ری در استان تهران در ایران است. این بخش دارای دو دهستان است. این بخش در واقع شامل دره پهناوری است که میان آرادکوه و حسن‌آباد در شمال و کوه مره در جنوب. کوه‌ کورابلاغ در جنوب غربی آن قرار دارد. سمت شمالی دره به وسیله پایین دست رودخانه شور و کیفیت زمین‌هایی که در قسمت جنوبی آن واقع هستند هیچ نوع آبادی وجود ندارد. زمین‌های شمالی آن نیز در نقاطی که شیب مناسب دارند قابل کشت هستند. فرآورده‌های این بخش عبارتند از: غلات، حبوبات، پنبه، چغندر، سیب‌زمینی، انجیر و انار.

تقسیمات کشوری

  • بخش فشافویه
    • شهر حسن‌آباد
    • شهر: حسن‌آباد
    • شهرک‌های مسکونی: احمدیه، بهشت، جانبازان، فرهنگیان
    • روستاها: زیوان، کلین، خانلق، آراد، محمدآباد، سفرآباد، کوشک، اشتهازان، خمارآباد، قنبرآباد، حصارچوپان، انیس آباد.

رود شور فشافویه

رود شور از استان زنجان سرچشمه گرفته و پس از عبور از استان قزوین و جنوب غرب استان تهران و شهرستان زرندیه، به شهرستان ری می‌رسد. شاخه‌های مشهور این رود عبارتند از: خر رود، ابهررود، کردان، سرود در شهرستان زرندیه.

رود طولانی شور با جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی، عرض شهرستان ری را طی می‌کند. این رود از ۶ کیلومتری جنوب حسن‌آباد فشاپویه عبور می‌کند و به شوره‌زار شرق دریاچه حوض سلطان قم می‌ریزد. رود شور در بخشی از شهرستان ری به موازات رود کرج و در جنوب آن و با فاصله متوسط ۱۰ کیلومتری روان است و با طی یک قوس بزرگ راستگرد از فشاپویه ری خارج و به دهستان قمرود شهرستان قم وارد می‌شود. این رود دائمی است و ۴۲۰ کیلومتر طول دارد.

در منابع قدیمی

در دهخدا در مورد فشافویه آمده‌است:

پشاپویه. فشافویه. نام بلوکی در جنوب شرقی تهران. دو بلوک غار و پشاپویه از شمال محدود است به کوه سه‌پایه و حومهٔ طهران و کن و از مغرب به شهریار و از جنوب به دریاچهٔ قم و کویر و از مشرق به ورامین، قسمت شمالی آن موسوم به غار و قسمت جنوبی پشاپویه‌است. (از جغرافیای سیاسی کیهان ص ۳۵۸). ناحیت فشافویه، و در او سی پاره دیه‌است. کوشک و علی‌آباد وکیلین [ ظاهراً کلین ] و جرم و قوج آغاز، معظم قرای آنجاست. (نزهةالقلوب حمداﷲ مستوفی ص ۵۴). و هم چنین در ولایت نشابوریه [ ظ. پشاپویه ] و [ در ] شهریار، پشتهٔ سرخی است در زیر آن پشته غاریست و در آن غار مثال پستانهای شتر آویخته‌است و ازو قطرات می‌چکد و در اکثر اوقات آن غار از آن قطرات پرآب است و مردم معلول را مفید است و به تبرک بجایها برند و گویند از برکت امامزاده‌است که در آن نواحی آسوده‌است. (نزهةالقلوب ص ۲۸۷ از تحفةالغرایب).

در سال ۱۳۱۰ خورشیدی تهران یکی از ۲۷ ایالت ایران و پشاپویه یکی از ۱۲ ولایت آن بود. در سال ۱۳۵۵ خورشیدی، شهرستان تهران پنج بخش داشت به نام‌های حومه، رودبار قَصْران، لواسانات، ری و فَشافویه‌/پشاپویه و دارای سه شهر تهران، اوشان، فشم، میگون، و فرحناز بود و جزو استان مرکزی به‌شمار می‌آمد.[۱]

جستارهای وابسته

منابع

  1. «تهران‌». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۱.

http://shamimemarefat.ir/

کانال تلگرامی اخبار حسن آباد فشافویه به نام «فشا تی وی» یکی از کانال های محبوب بخش فشافویه است که صورت روزانه اخبار یک بخش 50 هزار نفری را منتشر و در اختیار مردم قرار می دهد.

آدرس این کانال بدین شرح است: t.me/FashaTV و FashaTV@

پیوند به بیرون