متدیسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از متدیست)
پرش به: ناوبری، جستجو


کلیسای متدیست‌ها (Methodists) در سال ۱۷۳۸ منشعب از کلیسای پروتستان در انگلستان به دست چارلز وزلی و جان وزلی پایه‌گذاری شد و در ۱۷۸۴ در شهر بالتیمور ایالت مریلند کار خود را در آمریکا به طور رسمی آغاز کرد. متدیست‌ها به شدت به این نکته معتقدند که زندگی اجتماعی آینه تجلی دین است و هیچ دستوری قابل بحث نیست مگر اینکه در زندگی روزمره تأثیر خود را نشان دهد.[۱]

جدایی از کلیسای انگلیکن[ویرایش]

جان وزلی در هنگام تحصیل در دانشگاه آکسفورد با گرد آوردن بیساری از دانشجوهای معتقد به مسیحیت گروهی را به نام کلوب مقدس تشکیل دادند. او به همراه برادر خود چارلز، سفرهایی را به اقصا نقاط جزایر بریتانیا آغز کرد کرد و در همه جا مردم را به توبه واقعی و بازگشت به سوی مسیح دعوت می‌کرد. پس از انقلاب آمریکا و بازگشت بسیاری از کشیشان کلیسای انگلیکن به بریتانیا، جان وزلی بنیان‌گذار کلیسای متودیست، اسقفی به نام توماس کوک را روانه ایالات متحده ساخت که او به همراه اسقفی دیگر به نام فرانسیس اَزبِری، کلیسای اسقفی متودیست را در ایالات متحده بنا نهادند. کلیسای متودیست در موج نخست و دوم گسترش پروتستانیزم در ایالات متحده در سده هجدهم میلادی به شدت پیشرفت کرد و امروزه یکی از بزرگترین و تأثیر گذارترین کلیساهای ایالات متحده است.
با اضافه شدن بر شمار مبلغان متودیست در آمریکا به ویژه در اواخر سده هجدهم، این کلیسا به صورت کامل از امپراتوری بریتانیا و کلیسای انگلیکن جدا شد.

الهیات[ویرایش]

کلیسا ی متودیست دیدگاه آرمینیوسی را در خصوص رستگاری اتخاذ می‌کند. بر پایه این دیدگاه کلیسای متودیست مخالف با باورهای جبرگرایانه دربارهٔ مشیت الهی هستند. آنها معتقد به آزادی اراده انسان در پذیرش یا رد رستگاری می‌باشند. در واقع خلاصه آموزه‌های کلیسای متودیست در پرسشنامه آموزه‌های این کلیسا نوشته شده است: همه نیاز به نجات دارند، مسیح کفارهٔ همه را داده است، باشد که همه با تعهد بدان نجات یابیم، باشد که همه از این نجات تقدیس یابیم.[۲] این کلیسا نیز به مانند اکثریت کلیساهای پروتستان، کلیسای کاتولیک و کلیسای ارتدکس باورمند تثلیث هستند. از میان هفت راز مقدس نیز آنها به مراسم شام خداوند (با تفسیری متفاوت نسبت به کلیسای کاتولیک) و غسل تعمید معتقد هستند.

متدیسم معاصر[ویرایش]

امروزه این کلیسا نه تنها یکی از بزرگترین جریان‌های کلیسای متودیست است بلکه از نظر تشکیلاتی و شمار پیروان یکی از بزرگترین کلیساهای جهان است. امروز این کلیسا در تمامی قاره‌های جهان پیرو دارد و اکثریت پیروان آن در بریتانیا، کانادا و ایالات متحده قرار دارند.
این کلیسا به شکل شورایی توسط شورایی به‌نام شورایی جهانی کلیسای متودیست که در لیک جونالوسکا، کارولینای شمالی قرار دارد، اداره می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. حسین حمیدی نیا، " ایالات متحده آمریکا "، (دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، تهران، ۱۳۸۲)، چاپ اول
  2. A Catechism for the Use of the People Called Methodists. Peterborough [England]: Methodist Publishing House. 2000. ISBN 9781858521824.