فریدریش ویلهلم یوزف شلینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
فریدریش ویلهلم یوزف فون شلینگ
Nb pinacoteca stieler friedrich wilhelm joseph von schelling.jpg
شلینگ اثر یوزف کارل اشتیلر، ۱۸۳۵
زاده۲۷ ژانویهٔ ۱۷۷۵
لئونبرگ، وورتمبرگ، امپراتوری مقدس روم
درگذشته۲۰ اوت ۱۸۵۴ (۷۹ سال)
Bad Ragaz، سوئیس
دورهفلسفه سده نوزدهم
منطقهفلسفه غربی
مکتبایدئالیسم آلمانی
مهمترین علایقNaturphilosophie, علوم طبیعی، زیبایی‌شناسی، متافیزیک، معرفت‌شناسی، فلسفه دین
ایده‌های اصلیSystem of Naturphilosophie, Identitätsphilosophie (philosophy of identity), Positive Philosophie (positive philosophy), unconscious infinity

فریدریش ویلهلم یوزف فون شلینگ (به آلمانی: Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling) (زاده ۲۷ ژانویه ۱۷۷۵ ـ درگذشته ۲۰اوت ۱۸۵۴) فیلسوف ایده‌آلیست آلمانی، عضو آکادمی علوم مونیخ، استاد دانشگاه‌های برلین، ینا و ارلانگن بود.

فریدریش ویلهلم جوزف فون شلینگ ؛ فیلسوف ایده‌آلیست آلمانی در قرن هیجدهم می زیست. فلسفه شلینگ و فیشته تأثیر زیادی از آرای کانت پذیرفت. شلینگ معتقد بود که امر مطلق پیونددهنده میان سوژه و ابژه است و لذا سوژه یا انسان شناسا باید به درک این مطلقیت نائل شود، از همین رو وی برای آزادی انسان در ارتباط با امر مطلق اهمیت بسزایی قائل بود. به نظر شلینگ انسان با شناخت امر مطلق به خود مطلق می رسد. شلینگ نقش عمده‌ای در توسعهٔ ایده‌آلیسم آلمانی دارد و معمولاً نقش او را در انتقال میراث از فیشته به هگل بااهمیت می‌دانند. وی به پیروی از عقاید کانت و لایب‌نیتز کتاب‌های زیادی نوشت.

زندگی و اندیشه شلینگ[ویرایش]

. .فردریش ویلهلم جوزف فون شلینگ یکی از سه چهره بلندآوازه جنبشی بود که اوج فلسفه کلاسیک ایده‌آلیسم آلمان، بعد از مرگ ایمانوئل کانت [اوایل قرن نوزدهم] را نشان می داد. دو چهره دیگر عبارت بودند از یوهان فیشته، ایده‌آلیست درون گرا و اخلاقی و گئورگ ویلهلم هگل ایده‌آلیست مطلق دیالکتیکی. شلینگ خودش یک ایده‌آلیست عینی گرا بود، زیرا نقطه آغاز فلسفه فیشته را در مورد «خود انسانی» رد می کرد. در عوض شلینگ متافیزیک اش را بر طبیعت عینی قرار داده بود که از طریق خلاقیت زیبایی شناسی با ذهن آشتی داده می شد. فلسفه طبیعت شلینگ که به شدت رمانتیک بود و همچنین فلسفه انسان او که خلوت غیرعقلانی وجود انسان را نشان می داد، از پیش عکس العمل قرن نوزدهم را بر ضد اعتماد سطحی عصر روشنگری خبر می داد وحتی به عنوان پیشرو فلسفه وجودی قرن بیستم دیده شده است.

دوره اولیه زندگی[ویرایش]

شلینگ در ۲۷ ژانویه ۱۷۷۵، در لئونبرگ، شهر کوچکی در ورتمبرگ، متولد شد. پدرش کشیش لوتری بود، در سال ۱۷۷۷، پدرش استاد زبانهای شرقی در دانشکده الهیات کاتولیک، در ببن هاوزن نزدیک توبینگن شد. شلینگ در آن شهر تحصیلات ابتدایی اش را گذراند، او بچه باهوشی بود و زبانهای کلاسیک را در سن هشت سالگی آموخت. او در سن ۱۵ سالگی در دانشکده الهیات توبینگن پذیرفته شد، این دانشکده یک مدرسه تکمیلی برای کشیشان ناحیه ورتمبرگ بود که او در سالهای ۱۷۹۰ تا ۱۷۹۵ در آنجا زندگی می کرد. از مهمترین دانشجویان بعد از او در این دانشکده، گئورگ ویلهلم هگل بود که بعدها یکی از مهمترین فیلسوفان قرن نوزدهم گردید و همینطور هولدرلین که بعدها از بزرگترین شاعران آلمان شد. هولدرلین جوانی بود که ازایده های انقلاب فرانسه ملهم شده بود و سنت را رد کرد و از الهیات نظری به فلسفه روی آورد. اما شلینگ جوان، از فکر ایمانوئل کانت ملهم شده بود، کسی که فلسفه را در بالاترین سطح انتقادی آن مطرح کرد و همینطور با سیستم ایده‌آلیست فیشته و فلسفه همه خدایی اسپینوزا آشنا شد. شلینگ وقتی ۱۹ سال داشت اولین کتاب فلسفی اش را تحریر کرد. نام کتاب او امکان و صورت فلسفه به طور کلی» بود که به فیشته تقدیم کرد. موضوع اساسی این کتاب امر مطلق بود. اما این امرمطلق نمی توانست به عنوان یک خدایی که فوق این جهان قرار دارد تعریف شود. هر شخصی خودش، به مثابه مطلق است. این خود ازلی و ابدی در یک شهود مستقیم درک می شود. بر خلاف شهود حسی، این شهود می تواند به مثابه یک امر عقلانی فهمیده شود. از سال ۱۷۹۵ تا ۱۷۹۷ شلینگ معلم خصوصی پسران یک خانواده اشرافی شد. در این زمان مشغول مطالعاتش در لایپزیک بود که نقطه عطف تفکر شلینگ را تشکیل می دهد. او در آنجا با فیشته آشنا شد. شلینگ برای طرح فلسفه فیشته احترام خاصی قائل بود اگر چه این فلسفه توجه کافی به طبیعت نداشت. از آنجایی که فیشته طبیعت را به مثابه یک ابژه در نظر می گرفت که تابع انسان است، او سعی کرد تا نشان دهد که طبیعت فی نفسه، توسعه فعالی است به سوی روح. این تفسیر، به شکلهای ارگانیک آن، در طبیعت وجود دارد، به نظر شلینگ، یک گیاه در تکاملش، تمایل به روح دارد، این فلسفه از طبیعت، اولاً استقلال فلسفه شلینگ را نشان می داد و او را در حلقه های رمانتیک مشهور کرد و ثانیاً: تأیید یکی از بزرگترین نویسنده های آلمان، یعنی، ولفگانگ فن گوته، را به همراه داشت.

دوره انتشار زیاد[ویرایش]

در سال ۱۷۹۸ شلینگ به کرسی استادی دانشگاه «ینا»، مرکز آکادمی آلمان آن زمان، دعوت شد. مشهورترین متفکر آن عصر یعنی گوته، فردریش شیلر نویسنده، ویلهلم شیگل متفکر بزرگ رمانتیک، لودویک تایک نویسنده و نقاد و همینطور هگل همگی در ینا بودند. در طول این دوره شلینگ بسیار پرکار بود، او فلسفه طبیعت اش را از طریق سخنرانی و نوشتن کتابها توسعه داد و بین سالهای ۱۷۹۷ تا ۱۸۰۰ چندین اثر در مورد فلسفه طبیعت منتشر کرد. در سال ۱۷۹۷، «ایده هایی در مورد فلسفه طبیعت» و در سال ۱۷۹۷ کتابی «در مورد روح جهان و فرضیه ای در مورد فیزیک پیشرفته برای تفسیر ارگانیسم» منتشر کرد. آرزوی شلینگ این بود که مفهوم طبیعت را با فلسفه فیشته (فلسفه خود مطلق) سازگار کند. او برای این منظور کتابی با عنوان «سیستم ایده‌آلیسم استعلایی» در سال ۱۸۰۰ به رشته تحریر در آورد. شلینگ پی برد که این سازگاری در قلمرو طبیعی و روحانی از طریق هنر قابل عرضه است. هنر بین این دو قلمرو میانجیگری می کند تا آنجایی که در تولید اثر هنری، طبیعت (روح ناهوشیار) و روح (روح هوشیار) این وحدت را ایجاد می کنند. در این اثر آنچه بدیهی به نظر می رسد این است که شلینگ یک توسعه تاریخی از همه خدایی عرضه می کند. غیرطبیعی و روحانی به مثابه ظهور یک وضع بی تفاوت تبیین می شود که در مطلق توسعه نیافته غرق است و از طریق یک سلسله از مراحل منظم و پی در پی پدیدار می شود. شلینگ این عبارت را صریحاً در یک مقاله ای با عنوان «شرحی از سیستم فلسفی من» مطرح می کند. اما فیشته با این مفهوم آشنایی نداشت و این دو متفکر در حدود سال ۱۸۰۰ یکدیگر را طرد کردند، فیشته، شلینگ را به خاطر عدم آشنایی با نظریاتش سرزنش می کند و شلینگ در جواب می نویسد، فیشته هرگز اصل درست فلسفی را مطرح نکرد تا روح را با طبیعت سازگار کند. مکاتبه بدون هیچ نتیجه ای در سال ۱۸۰۲ به پایان می رسد. زمانی را که شلینگ در ینا به سر می برد از لحاظ شخصی مهم است. او در آنجا با کارولین شلگل آشنا شد. او یکی از زنان باهوشی بود که در حلقه رمانتیسم آلمان فعال بود؛ کارولین در سال ۱۷۶۳ به دنیا آمد و در سن بیست و یک سالگی با فیزیکدانی به نام «بوهمر» ازدواج کرد. بعد از مرگ شوهرش در خانه یک کتابدار زندگی کرد، او از طرفداران انقلاب فرانسه بود و در سال ۱۷۹۷ با ویلهلم شلگل ازدواج کرد. شلگل رهبر رمانتیسم و مترجم اشعار بود و با او به ینا رفت. او در آنجا با شلینگ آشنا و خیلی زود مجذوب او شد، در سال ۱۸۰۰ دختر کارولین فوت کرد. از طریق مداخله گوته، شلینگ از او خواستگاری کرد و در همان سال با هم ازدواج کردند. شلینگ علی‌رغم اختلافات شخصی که با فیشته داشت به ینا رفت و یک سمت در دانشگاه ورزبورگ دریافت کرد (سال ۱۸۰۳).

زندگی در ورزبورگ و مونیخ[ویرایش]

شلینگ در آغاز ورود به ورزبورگ در مورد فلسفه عینیت سخنرانی کرد، در طول سالهایی که در ینا بود سعی کرد تا نشان دهد که «امرمطلق» مستقیماً خودش را به عنوان وحدت بخش عین و ذهن نشان می دهد. این همان نکته ای است که هگل از آن انتقاد می کند. در تعیین اختلاف بین سیستم های فلسفی فیشته و شلینگ، هگل در آغاز، طرفدار شلینگ بود. یک اتفاق آراء بین هگل و شلینگ وجود داشت و در سال ۱۸۰۲ مجله انتقادی درینا منتشر شد که شلینگ و هگل به عنوان ویراستاران آن مجله بودند، اما سالهای بعد تفکر اصیل منفی هگل آغاز شد و به طور معناداری از تفکر شلینگ دور شد. مشهورترین اثر فلسفی هگل یعنی «پدیدارشناسی روح» در سال ۱۸۱۰ منتشر شد، که این کتاب انتقادات جدی را به سیستم شلینگ وارد کرد. شلینگ «امرمطلق» را به عنوان یک واحد مبهم از عینیت و ذهنیت تعریف می کرد، هگل چنین مطلقی را به شب تاریکی تشبیه کرد که در آن «تمام گاوها سیاه اند.» به علاوه شلینگ هرگز توضیح نداده بود که چطور یک شخص می تواند به این «امرمطلق» برسد. او آنطوری با امرمطلق آغاز کرد که انگار «تیری ناگهان از کمان رها شده باشد.»

انتقادات کارل مارکس به شلینگ[ویرایش]

کارل مارکس در نامه ای به فوئرباخ به انتقاد از شلینگ می‌پردازد که توسط امید مهرگان به فارسی برگردانده شده است.

مارکس:

"شلینگ، چنان‌که می‌دانید، سی‌وهشتمین عضو کنفدراسیون [آلمانی] است. کل پلیس آلمان در اختیار اوست، موضوعی که خودم یک‌بار وقتی سردبیر راینیشه تسایتونگ بودم به‌تجربه دریافتم. این یعنی، یک دستور ممیزی کافی‌ست تا جلوی درآمدن هرچیزی علیه شلینگِ مقدس [...کلمه‌ای ناخوانا در دست‌نوشت...] گرفته شود. پس حمله به شلینگ در آلمان تقریباً ناممکن است مگر درقالب کتاب‌های بالای بیست و یک صفحه، و کتاب‌های بالای دوازده صفحه کتاب‌هایی نیستند که مردم بخوانند. کتاب کاپ [kapp] ستودنی است، اما زیادی وابسته به شرایط خاص است و قضاوت‌ها را با ناشی‌گری از فاکت‌ها سوا می‌کند. به‌علاوه حکومت‌های ما ابزاری برای بی‌اثرساختن این آثار پیدا کرده اند: حرفی نزدن از آنها. از این آثار یا چشم‌پوشی می‌شود، و یا چند ریویوی رسمی با کلماتی تحقیرآمیز ردشان می‌کنند. خودِ شلینگِ بزرگ هم وانمود می‌کند چیزی از این حملات نمی‌داند، و در برگرداندن توجه از کتاب کاپ با به‌راه‌انداختن قیل‌وقالی مالی درباره صابون پل پیر توفیق یافت. این یک ضربه دیپلوماتیک استادانه بود.

ولی فقط تصور کنید شلینگ در پاریس افشا شود، در برابر جهان ادبی پاریس! تکبر او قادر نخواهد بود جلوی خود را بگیرد، و این احساساتِ حکومت پروس را جریحه‌دار خواهد کرد، ضربه‌ای به حاکمیت شلینگ در خارج خواهد بود، و یک پادشاه متکبر برای حاکمیت‌اش در خارج اهمیت بسیار بیشتری قائل است تا در خانه. هِر فون شلینگ چه حیله‌گرانه فرانسویان را اغوا می‌کند، پیش از همه کوزَنِ [Cousin] ضعیف و التقاطی‌گرا، و سپس حتی لروی [Leroux] باقریحه را. پیر لرو و امثال او هنوز شلینگ را به دیده مردی می‌نگرند که ایدئالیسم استعلایی را با رئالیسم عقلانی، تفکر انتزاعی را با تفکر مرتبط با گوشت و خون، فلسفه تخصصی‌شده را با فلسفه جهانی جایگزین کرده است! او خطاب به رمانتیک‌ها و عرفای فرانسوی فریاد می‌زند: «من، وحدت فلسفه و الاهیات»، به ماتریالیست‌های فرانسوی: «من، وحدت گوشت و ایده»، به شکاکان فرانسوی: «من، تخریب‌گرِ دگماتیسم»، در یک کلام: «من... شلینگ!»

شلینگ قادر بوده است نه تنها فلسفه و الاهیات را، بلکه همچنین فلسفه و دیپلماسی را وحدت بخشد. او فلسفه را به یک علم دیپلماتیکِ عمومی بدل ساخته است، به دیپلماسی‌ای برای همه وضعیت‌ها و فرصت‌ها. بدین‌ترتیب حمله به شلینگ به‌طور غیرمستقیم حمله‌ای است به کل سیاست‌گذاری موجود ما، و بالاخص به سیاست‌گذاری پروسی. فلسفه شلینگ همان سیاست پروسی سوب اسپکی فیلوسوفیائه [زیر منظر فلسفی] است."

کتاب‌شناسی[ویرایش]

 • نظام ایدئالیسم استعلایی (۱۸۰۰)
 • پژوهش‌های فلسفی در باب ذات آزادی انسان (۱۸۰۹) [ترجمه فارسی: تهران، نشر شب خیز، ۱۳۹۷]
 • درآمدی بر فلسفه اساطیر
 • فلسفه هنر
 • فلسفه دین
 • ادوار عالم

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

Friedrich Wilhelm Joseph Schelling
Nb pinacoteca stieler friedrich wilhelm joseph von schelling.jpg
Schelling by Joseph Karl Stieler, 1835
Born(1775-01-27)27 January 1775
Died20 August 1854(1854-08-20) (aged 79)
EducationTübinger Stift, University of Tübingen
(1790–1795: M.A., 1792; PhD, 1795)
Leipzig University
(1797; no degree)
Era19th-century philosophy
RegionWestern philosophy
SchoolContinental philosophy
German idealism
Post-Kantian transcendental idealism[1] (before 1800)
Objective idealism
Absolute idealism (after 1800)[2]
Naturphilosophie (a combination of transcendental realism and transcendental naturalism)[3]
Jena Romanticism
Romanticism in science
Correspondence theory of truth[4]
InstitutionsUniversity of Jena
University of Würzburg
University of Erlangen
University of Munich
University of Berlin
ThesisDe Marcione Paulinarum epistolarum emendatore (On Marcion as emendator of the Pauline letters) (1795)
Doctoral advisorsGottlob Christian Storr
Main interests
Naturphilosophie, natural science, aesthetics, metaphysics, epistemology, Christian philosophy
Notable ideas
Signature
Friedrich Wilhelm signature.svg

Friedrich Wilhelm Joseph Schelling (German: [ˈfʁiːdʁɪç ˈvɪlhɛlm ˈjoːzɛf ˈʃɛlɪŋ];[13][14][15][16] 27 January 1775 – 20 August 1854), later (after 1812) von Schelling, was a German philosopher. Standard histories of philosophy make him the midpoint in the development of German idealism, situating him between Johann Gottlieb Fichte, his mentor in his early years, and Georg Wilhelm Friedrich Hegel, his one-time university roommate, early friend, and later rival. Interpreting Schelling's philosophy is regarded as difficult because of its evolving nature.

Schelling's thought in the large has been neglected, especially in the English-speaking world. An important factor in this was the ascendancy of Hegel, whose mature works portray Schelling as a mere footnote in the development of idealism. Schelling's Naturphilosophie also has been attacked by scientists for its tendency to analogize and lack of empirical orientation.[17] However, some later philosophers have shown interest in re-examining Schelling's body of work.

Life

Early life

Schelling was born in the town of Leonberg in the Duchy of Württemberg (now Baden-Württemberg), the son of Joseph Friedrich Schelling and his wife Gottliebin Marie.[18] He attended the monastic school at Bebenhausen, near Tübingen, where his father was chaplain and an Orientalist professor.[19] From 1783 to 1784 Schelling attended a Latin school in Nürtingen and knew Friedrich Hölderlin, who was five years his senior. On 18 October 1790,[20] at the age of 15, he was granted permission to enroll at the Tübinger Stift (seminary of the Evangelical-Lutheran Church in Württemberg), despite not having yet reached the normal enrollment age of 20. At the Stift, he shared a room with Hegel as well as Hölderlin, and the three became good friends.[21]

Schelling studied the Church fathers and ancient Greek philosophers. His interest gradually shifted from Lutheran theology to philosophy. In 1792 he graduated with his master's thesis, titled Antiquissimi de prima malorum humanorum origine philosophematis Genes. III. explicandi tentamen criticum et philosophicum,[22][23] and in 1795 he finished his doctoral thesis, titled De Marcione Paulinarum epistolarum emendatore (On Marcion as emendator of the Pauline letters) under Gottlob Christian Storr. Meanwhile, he had begun to study Kant and Fichte, who influenced him greatly.[24]

In 1797, while tutoring two youths of an aristocratic family, he visited Leipzig as their escort and had a chance to attend lectures at Leipzig University, where he was fascinated by contemporary physical studies including chemistry and biology. He also visited Dresden, where he saw collections of the Elector of Saxony, to which he referred later in his thinking on art. On a personal level, this Dresden visit of six weeks from August 1797 saw Schelling meet the brothers August Wilhelm Schlegel and Karl Friedrich Schlegel and his future wife Caroline (then married to August Wilhelm), and Novalis.[25]

Jena period

After two years tutoring, in October 1798, at the age of 23, Schelling was called to University of Jena as an extraordinary (i.e., unpaid) professor of philosophy. His time at Jena (1798–1803) put Schelling at the center of the intellectual ferment of Romanticism. He was on close terms with Johann Wolfgang von Goethe, who appreciated the poetic quality of the Naturphilosophie, reading Von der Weltseele. As the prime minister of the Duchy of Saxe-Weimar, Goethe invited Schelling to Jena. On the other hand, Schelling was unsympathetic to the ethical idealism that animated the work of Friedrich Schiller, the other pillar of Weimar Classicism. Later, in Schelling's Vorlesung über die Philosophie der Kunst (Lecture on the Philosophy of Art, 1802/03), Schiller's theory on the sublime was closely reviewed.

In Jena, Schelling was on good terms with Fichte at first, but their different conceptions, about nature in particular, led to increasing divergence in their thought. Fichte advised him to focus on philosophy in its original meaning, that is, transcendental philosophy: specifically, Fichte's own Wissenschaftlehre. But Schelling, who was becoming the acknowledged leader of the Romantic school, had begun to reject Fichte's thought as cold and abstract.

Schelling was especially close to August Wilhelm Schlegel and his wife, Caroline. A marriage between Schelling and Caroline's young daughter, Auguste Böhmer, was contemplated by both. Auguste died of dysentery in 1800, prompting many to blame Schelling, who had overseen her treatment. Robert Richards, however, argues in his book The Romantic Conception of Life that Schelling's interventions were not only appropriate but most likely irrelevant, as the doctors called to the scene assured everyone involved that Auguste's disease was inevitably fatal.[26] Auguste's death drew Schelling and Caroline closer. Schlegel had moved to Berlin, and a divorce was arranged (with Goethe's help). Schelling's time at Jena came to an end, and on 2 June 1803 he and Caroline were married away from Jena. Their marriage ceremony was the last occasion Schelling met his school friend the poet Friedrich Hölderlin, who was already mentally ill at that time.

In his Jena period, Schelling had a closer relationship with Hegel again. With Schelling's help, Hegel became a private lecturer (Privatdozent) at Jena University. Hegel wrote a book titled Differenz des Fichte'schen und Schelling'schen Systems der Philosophie (Difference between Fichte's and Schelling's Systems of Philosophy, 1801), and supported Schelling's position against his idealistic predecessors, Fichte and Karl Leonhard Reinhold. Beginning in January 1802, Hegel and Schelling published the Kritisches Journal der Philosophie (Critical Journal of Philosophy) as co-editors, publishing papers on the philosophy of nature, but Schelling was too busy to stay involved with the editing and the magazine was mainly Hegel's publication, espousing a thought different from Schelling's. The magazine ceased publication in the spring of 1803 when Schelling moved from Jena to Würzburg.

Move to Würzburg and personal conflicts

After Jena, Schelling went to Bamberg for a time, to study Brunonian medicine (the theory of John Brown) with Adalbert Friedrich Marcus [de] and Andreas Röschlaub.[27] From September 1803 until April 1806 Schelling was professor at the new University of Würzburg. This period was marked by considerable flux in his views and by a final breach with Fichte and Hegel.

In Würzburg, a conservative Catholic city, Schelling found many enemies among his colleagues and in the government. He moved then to Munich in 1806, where he found a position as a state official, first as associate of the Bavarian Academy of Sciences and Humanities and secretary of the Royal Academy of Fine Arts, afterwards as secretary of the Philosophische Klasse (philosophical section) of the Academy of Sciences. 1806 was also the year Schelling published a book in which he criticized Fichte openly by name. In 1807 Schelling received the manuscript of Hegel's Phaenomenologie des Geistes (Phenomenology of the Spirit or Mind), which Hegel had sent to him, asking Schelling to write the foreword. Surprised to find remarks directed at his own philosophical theory, Schelling eventually wrote back, asking Hegel to clarify whether he had intended to mock Schelling's followers who lacked a true understanding of his thought, or Schelling himself. Hegel never replied. In the same year, Schelling gave a speech about the relation between the visual arts and nature at the Academy of Fine Arts; and Hegel wrote a severe criticism of it to one of his friends. After that, they criticized each other in lecture rooms and in books publicly until the end of their lives.

Munich period

Without resigning his official position in Munich, he lectured for a short time in Stuttgart (Stuttgarter Privatvorlesungen [Stuttgart private lectures], 1810), and seven years at the University of Erlangen (1820–1827).[28] In 1809 Karoline died,[29] just before he published Freiheitschrift (Freedom Essay) the last book published during his life. Three years later, Schelling married one of her closest friends, Pauline Gotter, in whom he found a faithful companion.[29]

During the long stay at Munich (1806–1841) Schelling's literary activity came gradually to a standstill. It is possible that it was the overpowering strength and influence of the Hegelian system that constrained Schelling, for it was only in 1834, after the death of Hegel, that, in a preface to a translation by Hubert Beckers of a work by Victor Cousin, he gave public utterance to the antagonism in which he stood to the Hegelian, and to his own earlier, conception of philosophy. The antagonism certainly was not then a new fact; the Erlangen lectures on the history of philosophy of 1822 express the same in a pointed fashion, and Schelling had already begun the treatment of mythology and religion which in his view constituted the true positive complements to the negative of logical or speculative philosophy.[29]

Berlin period

Public attention was powerfully attracted by these vague hints of a new system which promised something more positive, especially in its treatment of religion, than the apparent results of Hegel's teaching. The appearance of critical writings by David Friedrich Strauss, Ludwig Feuerbach, and Bruno Bauer, and the evident disunion in the Hegelian school itself, express a growing alienation from the then dominant philosophy. In Berlin, the headquarters of the Hegelians, this found expression in attempts to obtain officially from Schelling a treatment of the new system which he was understood to have in reserve. The realization of the desire did not come about till 1841, when the appointment of Schelling as Prussian privy councillor and member of the Berlin Academy, gave him the right, a right he was requested to exercise, to deliver lectures in the university.[29] Among those in attendance at his lectures were Søren Kierkegaard (who said Schelling talked "quite insufferable nonsense" and complained that he did not end his lectures on time),[30] Mikhail Bakunin (who called them "interesting but rather insignificant"), Jacob Burckhardt, Alexander von Humboldt[31][32] (who never accepted Schelling's natural philosophy),[33] and Friedrich Engels (who, as a partisan of Hegel, attended to "shield the great man's grave from abuse").[34] The opening lecture of his course was listened to by a large and appreciative audience. The enmity of his old foe, H. E. G. Paulus, sharpened by Schelling's apparent success, led to the surreptitious publication of a verbatim report of the lectures on the philosophy of revelation, and, as Schelling did not succeed in obtaining legal condemnation and suppression of this piracy, he in 1845 ceased the delivery of any public courses.[29]

Works

A February 1848 daguerreotype of Schelling

In 1793 Schelling contributed to Heinrich Eberhard Gottlob Paulus's periodical Memorabilien. His 1795 dissertation was De Marcione Paullinarum epistolarum emendatore (On Marcion as emendator of the Pauline letters).[19] In 1794, Schelling published an exposition of Fichte's thought entitled Ueber die Möglichkeit einer Form der Philosophie überhaupt (On the Possibility of a Form of Philosophy in General).[35] This work was acknowledged by Fichte himself and immediately earned Schelling a reputation among philosophers. His more elaborate work, Vom Ich als Prinzip der Philosophie, oder über das Unbedingte im menschlichen Wissen (On Self as Principle of Philosophy, or on the Unrestricted in Human Knowledge, 1795), while still remaining within the limits of the Fichtean idealism, showed a tendency to give the Fichtean method a more objective application, and to amalgamate Spinoza's views with it. He contributed articles and reviews to the Philosophisches Journal of Fichte and Friedrich Immanuel Niethammer, and threw himself into the study of physical and medical science. In 1795 Schelling published Philosophische Briefe über Dogmatismus und Kritizismus (Philosophical Letters on Dogmatism and Criticism), consisting of 10 letters addressed to an unknown interlocutor that presented both a defense and critique of the Kantian system.

In the period 1796/97 there was written the seminal manuscript now known as the Das älteste Systemprogramm des deutschen Idealismus ("The Oldest Systematic Program of German Idealism"). It survives in Hegel's handwriting. On its first publication (1916) by Franz Rosenzweig, it was attributed to Schelling. It has also been claimed for Hegel and Hölderlin.[36][37]

In 1797 Schelling published the essay Neue Deduction des Naturrechts ("New Deduction of Natural Law"), which anticipated Fichte's treatment of the topic in the Grundlage des Naturrechts (Foundations of Natural Law). His studies of physical science bore fruit in the Ideen zu einer Philosophie der Natur (Ideas Concerning a Philosophy of Nature, 1797), and the treatise Von der Weltseele (On the World-Soul, 1798). In Ideen Schelling referred to Leibniz and quoted from his Monadology. He held Leibniz in high regard because of his view of nature during his natural philosophy period.

In 1800 Schelling published System des transcendentalen Idealismus (System of Transcendental Idealism). In this book Schelling described transcendental philosophy and nature philosophy as complementary to one another. Fichte reacted by stating that Schelling was working on the basis of a false philosophical principle: in Fichte's theory nature as Not-Self (Nicht-Ich = object) could not be a subject of philosophy, whose essential content is the subjective activity of the human intellect. The breach became unrecoverable in 1801, after Schelling published Darstellung des Systems meiner Philosophie ("Presentation of My System of Philosophy"). Fichte thought this title absurd, since in his opinion philosophy could not be personalized. Moreover, in this book Schelling publicly expressed his estimation of Spinoza, whose work Fichte had repudiated as dogmatism, and declared that nature and spirit differ only in their quantity, but are essentially identical (Identität). According to Schelling, the absolute was the indifference or identity, which he considered to be an essential subject of philosophy.

The "Aphorisms on Naturphilosophie" published in the Jahrbücher der Medicin als Wissenschaft (1806–1808) are for the most part extracts from the Würzburg lectures, and the Denkmal der Schrift von den göttlichen Dingen des Herrn Jacobi[29] was a response to an attack by Jacobi (the two accused each other of atheism[38]). A work of significance is the 1809 Philosophische Untersuchungen über das Wesen der menschlichen Freiheit und die damit zusammenhängenden Gegenstände (Philosophical Inquiries into the Essence of Human Freedom), which carries out, with increasing tendency to mysticism, the thoughts of the previous work, Philosophie und Religion (Philosophy and Religion, 1804).[29] However, in a change from the Jena period works, now evil is not an appearance coming from the quantitative differences between the real and the ideal, but something substantial. This work clearly paraphrased Kant's distinction between intelligible and empirical character. Otherwise, Schelling himself called freedom "a capacity for good and evil".

The tract Ueber die Gottheiten zu Samothrake ("On the Divinities of Samothrace") appeared in 1815, ostensibly a portion of a greater work, Weltalter ("The ages of the world"), frequently announced as ready for publication, but of which little was ever written. Schelling planned Weltalter as a book in three parts, describing the past, present, and future of the world; however, he began only the first part, rewriting it several times and at last keeping it unpublished. The other two parts were left only in planning. Christopher John Murray describes the work as follows:

Building on the premise that philosophy cannot ultimately explain existence, he merges the earlier philosophies of Nature and identity with his newfound belief in a fundamental conflict between a dark unconscious principle and a conscious principle in God. God makes the universe intelligible by relating to the ground of the real but, insofar as nature is not complete intelligence, the real exists as a lack within the ideal and not as reflective of the ideal itself. The three universal ages – distinct only to us but not in the eternal God – therefore comprise a beginning where the principle of God before God is divine will striving for being, the present age, which is still part of this growth and hence a mediated fulfillment, and a finality where God is consciously and consummately Himself to Himself.[39]

No authentic information on the new positive philosophy (positive Philosophie) of Schelling was available until after his death (at Bad Ragatz, on 20 August 1854). His sons then began the issue of his collected writings with the four volumes of Berlin lectures: vol. i. Introduction to the Philosophy of Mythology (1856); ii. Philosophy of Mythology (1857); iii. and iv. Philosophy of Revelation (1858).[29]

Periodization

Schelling at all stages of his thought called to his aid outward forms of some other system. Fichte, Spinoza, Jakob Boehme and the mystics, and finally, major Greek thinkers with their Neoplatonic, Gnostic, and Scholastic commentators, give colouring to particular works. In Schelling's own view, his philosophy fell into three stages.[29] These were:

 1. the transition from Fichte's method to the more objective conception of nature i.e. the advance to Naturphilosophie[29]
 2. the definite formulation of that which implicitly, as Schelling claims, was involved in the idea of Naturphilosophie, that is, the thought of the identical, indifferent, absolute substratum of both nature and spirit, the advance to Identitätsphilosophie[29]
 3. the opposition of negative and positive philosophy, an opposition which is the theme of his Berlin lectures, though its germs may be traced back to 1804.[29]

Naturphilosophie

The function of Schelling's Naturphilosophie is to exhibit the ideal as springing from the real. The change which experience brings before us leads to the conception of duality, the polar opposition through which nature expresses itself. The dynamical series of stages in nature are matter, as the equilibrium of the fundamental expansive and contractive forces; light, with its subordinate processes (magnetism, electricity, and chemical action); organism, with its component phases of reproduction, irritability and sensibility.[40]

Reputation and influence

Some scholars characterize Schelling as a protean thinker who, although brilliant, jumped from one subject to another and lacked the synthesizing power needed to arrive at a complete philosophical system. Others challenge the notion that Schelling's thought is marked by profound breaks, instead arguing that his philosophy always focused on a few common themes, especially human freedom, the absolute, and the relationship between spirit and nature. Unlike Hegel, Schelling did not believe that the absolute could be known in its true character through rational inquiry alone.

Schelling's thought is still studied, although his reputation has varied over time. His work impressed the English romantic poet and critic Samuel Taylor Coleridge, who introduced his ideas into English-speaking culture, sometimes without full acknowledgment, as in the Biographia Literaria. Coleridge's critical work was itself influential, and it was he who introduced into English literature Schelling's concept of the unconscious. Schelling's System of Transcendental Idealism has been seen as a precursor of Sigmund Freud's Interpretation of Dreams (1899).[41]

Slavoj Zizek is one example of contemporary philosophers influenced by Schelling's philosophy.[42]

By the 1950s, Schelling was almost a forgotten philosopher even in Germany. In the 1910s and 1920s, philosophers of neo-Kantianism and neo-Hegelianism, like Wilhelm Windelband or Richard Kroner, tended to describe Schelling as an episode connecting Fichte and Hegel. His late period tended to be ignored, and his philosophies of nature and of art in the 1790s and first decade of the 19th century were the main focus. In this context Kuno Fischer characterized Schelling's early philosophy as "aesthetic idealism", focusing on the argument where he ranked art as "the sole document and the eternal organ of philosophy" (das einzige wahre und ewige Organon zugleich und Dokument der Philosophie). From socialist philosophers like György Lukács, he received criticism as anachronistic. An exception was Martin Heidegger, who treated Schelling's On Human Freedom in his lectures in 1936. Heidegger found there central themes of Western ontology: the issues of being, existence, and freedom.

In the 1950s, the situation began to change. In 1954, the centennial of his death, an international conference on Schelling was held. Several philosophers including Karl Jaspers gave presentations about the uniqueness and relevance of his thought, the interest shifting toward his later work on being and existence, or, more precisely, the origin of existence. Schelling was the subject of the 1954 dissertation of Jürgen Habermas.[10]

In 1955 Jaspers published a book titled Schelling, representing him as a forerunner of the existentialists. Walter Schulz, one of organizers of the 1954 conference, published a book claiming that Schelling had made German idealism complete with his late philosophy, particularly with his Berlin lectures in the 1840s. Schulz presented Schelling as the person who resolved the philosophical problems which Hegel had left incomplete, in contrast to the contemporary idea that Schelling had been surpassed by Hegel much earlier. Theologian Paul Tillich wrote: "what I learned from Schelling became determinative of my own philosophical and theological development".[43] Maurice Merleau-Ponty likened his own project of natural ontology to Schelling's in his 1957–58 Course on Nature.

In the 1970s nature was again of interest to philosophers in relation to environmental issues. Schelling's philosophy of nature, particularly his intention to construct a program which covers both nature and the intellectual life in a single system and method, and restore nature as a central theme of philosophy, has been reevaluated in the contemporary context. His influence and relation to the German art scene, particularly to Romantic literature and visual art, has been an interest since the late 1960s, from Philipp Otto Runge to Gerhard Richter and Joseph Beuys. This interest has been revived in recent years through the work of the environmental philosopher Arran Gare who has identified a tradition of Schellingian science overcoming the opposition between science and the humanities, and offering the basis for an understanding of ecological science and ecological philosophy.[44]

In relation to psychology, Schelling was considered to have coined the term "unconsciousness". Slavoj Žižek has written two books attempting to integrate Schelling's philosophy, mainly his middle period works including Weltalter, with the work of Jacques Lacan.[45][46] The opposition and division in God and thus the problem of evil in God faced by the later Schelling influenced Luigi Pareyson's thought.[47][48][49] Ken Wilber places Schelling as one of two philosophers who "after Plato, had the broadest impact on the Western mind".[50]

Quotations

 • "Nature is visible Spirit; Spirit is invisible Nature." (Ideen, "Introduction")
 • "History as a whole is a progressive, gradually self-disclosing revelation of the Absolute." (System of Transcendental Idealism, 1800)
 • "Now if the appearance of freedom is necessarily infinite, the total evolution of the Absolute is also an infinite process, and history itself a never wholly completed revelation of that Absolute which, for the sake of consciousness, and thus merely for the sake of appearance, separates itself into conscious and unconscious, the free and the intuitant; but which itself, however, in the inaccessible light wherein it dwells, is Eternal Identity and the everlasting ground of harmony between the two." (System of Transcendental Idealism, 1800)
 • "Has creation a final goal? And if so, why was it not reached at once? Why was the consummation not realized from the beginning? To these questions there is but one answer: Because God is Life, and not merely Being." (Philosophical Inquiries into the Nature of Human Freedom, 1809)
 • "Only he who has tasted freedom can feel the desire to make over everything in its image, to spread it throughout the whole universe." (Philosophical Inquiries into the Nature of Human Freedom, 1809)
 • "As there is nothing before or outside of God he must contain within himself the ground of his existence. All philosophies say this, but they speak of this ground as a mere concept without making it something real and actual." (Philosophical Inquiries into the Nature of Human Freedom, 1809)
 • "[The Godhead] is not divine nature or substance, but the devouring ferocity of purity that a person is able to approach only with an equal purity. Since all Being goes up in it as if in flames, it is necessarily unapproachable to anyone still embroiled in Being." (The Ages of the World, c. 1815)
 • "God then has no beginning only insofar as there is no beginning of his beginning. The beginning in God is eternal beginning, that is, such a one as was beginning from all eternity, and still is, and also never ceases to be beginning." (Quoted in Hartshorne & Reese, Philosophers Speak of God, Chicago: U of Chicago P, 1953, p. 237.)

Bibliography

Selected works are listed below.[51]

 • Ueber Mythen, historische Sagen und Philosopheme der ältesten Welt (On Myths, Historical Legends and Philosophical Themes of Earliest Antiquity, 1793)[19]
 1. Ueber die Möglichkeit einer Form der Philosophie überhaupt (On the Possibility of an Absolute Form of Philosophy, 1794),[35]
 2. Vom Ich als Prinzip der Philosophie oder über das Unbedingte im menschlichen Wissen (Of the I as the Principle of Philosophy or on the Unconditional in Human Knowledge, 1795), and
 3. Philosophische Briefe über Dogmatismus und Kriticismus (Philosophical Letters on Dogmatism and Criticism, 1795).[29]
 • 1, 2, 3 in The Unconditional in Human Knowledge: Four Early Essays 1794–6, translation and commentary by F. Marti, Lewisburg: Bucknell University Press (1980).
 • De Marcione Paulinarum epistolarum emendatore (1795).[52]
 • Abhandlung zur Erläuterung des Idealismus der Wissenschaftslehre (1796).[53] Translated as Treatise Explicatory of the Idealism in the 'Science of Knowledge' in Thomas Pfau, Idealism and the Endgame of Theory, Albany: SUNY Press (1994).
 • Ideen zu einer Philosophie der Natur als Einleitung in das Studium dieser Wissenschaft (1797) as Ideas for a Philosophy of Nature: as Introduction to the Study of this Science, translated by E. E. Harris and P. Heath, introduction R. Stern, Cambridge: Cambridge University Press (1988).
 • Von der Weltseele (1798).
 • System des transcendentalen Idealismus (1800) as System of Transcendental Idealism, translated by P. Heath, introduction M. Vater, Charlottesville: University Press of Virginia (1978).
 • Ueber den wahren Begriff der Naturphilosophie und die richtige Art ihre Probleme aufzulösen (1801).
 • "Darstellung des Systems meiner Philosophie" (1801), also known as "Darstellung meines Systems der Philosophie", as "Presentation of My System of Philosophy," translated by M. Vater, The Philosophical Forum, 32(4), Winter 2001, pp. 339–371.
 • Bruno oder über das göttliche und natürliche Prinzip der Dinge (1802) as Bruno, or on the Natural and the Divine Principle of Things, translated with an introduction by M. Vater, Albany: State University of New York Press (1984).
 • On the Relationship of the Philosophy of Nature to Philosophy in General (1802). Translated by George di Giovanni and H.S. Harris in Between Kant and Hegel, Albany: SUNY Press (1985).
 • Philosophie der Kunst (lecture) (delivered 1802–3; published 1859) as The Philosophy of Art (1989) Minnesota: Minnesota University Press.
 • Vorlesungen über die Methode des akademischen Studiums (delivered 1802; published 1803) as On University Studies, translated E. S. Morgan, edited N. Guterman, Athens, Ohio: Ohio University Press (1966).
 • Ideas on a Philosophy of Nature as an Introduction to the Study of This Science (Second edition, 1803). Translated by Priscilla Hayden-Roy in Philosophy of German Idealism, New York: Continuum (1987).
 • System der gesamten Philosophie und der Naturphilosophie insbesondere (Nachlass) (1804). Translated as System of Philosophy in General and of the Philosophy of Nature in Particular in Thomas Pfau, Idealism and the Endgame of Theory, Albany: SUNY Press (1994).
 • Philosophische Untersuchungen über das Wesen der menschlichen Freiheit und die damit zusammenhängenden Gegenstände (1809) as Of Human Freedom, a translation with critical introduction and notes by J. Gutmann, Chicago: Open Court (1936); also as Philosophical Investigations into the Essence of Human Freedom, trans. Jeff Love and Johannes Schmidt, SUNY Press (2006).
 • Clara. Oder über den Zusammenhang der Natur- mit der Geisterwelt (Nachlass) (1810) as Clara: or on Nature's Connection to the Spirit World trans. Fiona Steinkamp, Albany: State University of New York Press, 2002.
 • Stuttgart Seminars (1810), translated by Thomas Pfau in Idealism and the Endgame of Theory, Albany: SUNY Press (1994).
 • Weltalter (1811–15) as The Ages of the World, translated with introduction and notes by F. de W. Bolman, jr., New York: Columbia University Press (1967); also in The Abyss of Freedom/Ages of the World, trans. Judith Norman, with an essay by Slavoj Žižek, Ann Arbor: The University of Michigan Press (1997).
 • "Ueber die Gottheiten von Samothrake" (1815) as Schelling's Treatise on 'The Deities of Samothrace', a translation and introduction by R. F. Brown, Missoula, Mont.: Scholars Press (1977).
 • Darstellung des philosophischen Empirismus (Nachlass) (1830).
 • Philosophie der Mythologie (lecture) (1842).
 • Philosophie der Offenbarung (lecture) (1854).
 • Zur Geschichte der neueren Philosophie (probably 1833–4) as On the History of Modern Philosophy, translation and introduction by A. Bowie, Cambridge: Cambridge University Press (1994).
Collected works in German
AA Historisch-kritische Schelling-Ausgabe der Bayerischen Akademie der Wissenschaften. Edited by Hans Michael Baumgartner, Wilhelm G. Jacobs, Jörg Jantzen, Hermann Krings and Hermann Zeltner, Stuttgart-Bad Cannstatt: Frommann-Holzboog, 1976 ff.
SW Friedrich Wilhelm Joseph von Schellings sämmtliche Werke. Edited by K. F. A. Schelling. 1st division (Abteilung): 10 vols. (= I–X); 2nd division: 4 vols. (= XI–XIV), Stuttgart/Augsburg 1856–1861. The original edition in new arrangement edited by M. Schröter, 6 main volumes (Hauptbände), 6 supplementary volumes (Ergänzungsbände), Munich, 1927 ff., 2nd edition 1958 ff.

See also

Notes

 1. ^ Nectarios G. Limnatis, German Idealism and the Problem of Knowledge: Kant, Fichte, Schelling, and Hegel, Springer, 2008, pp. 166, 177.
 2. ^ Frederick Beiser, German Idealism: The Struggle Against Subjectivism, 1781–1801, Harvard University Press, 2002, p. 470.
 3. ^ Frederick Beiser, German Idealism: The Struggle Against Subjectivism, 1781–1801, Harvard University Press, 2002, p. 483.
 4. ^ Joel Harter, Coleridge's Philosophy of Faith: Symbol, Allegory, and Hermeneutics, Mohr Siebeck, 2011, p. 91.
 5. ^ The term absoluter Idealismus occurs for the first time in 1802. See Ueber das Verhältniß der Naturphilosophie zur Philosophie überhaupt or Vorlesungen über die Methode des academischen Studiums
 6. ^ Friedrich Wilhelm Joseph Schelling, Ideen zu einer Philosophie der Natur als Einleitung in das Studium dieser Wissenschaft (1797): Second Book, ch. 7: "Philosophie der Chemie überhaupt".
 7. ^ Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling by Saitya Brata Das in Internet Encyclopedia of Philosophy, 2011.
 8. ^ Joseph B. Maier, Judith Marcus, and Zoltán Tarrp (ed.), German Jewry: Its History and Sociology: Selected Essays by Werner J. Cahnman, Transaction Publishers, 1989, p. 212.
 9. ^ a b Robert J. Richards, The Romantic Conception of Life: Science and Philosophy in the Age of Goethe, University of Chicago Press, 2002, p. 129.
 10. ^ a b Habermas, Jurgen (1954). Das Absolute und die Geschichte. Von der Zwiespältigkeit in Schellings Denken (in German). Gummersbach.
 11. ^ Pinkard, Terry (2002). German Philosophy 1760–1860. The Legacy of Idealism. Cambridge University Press. p. https://books.google.com/books?id=GBu-Mvg1-FkC&pg=PA172 172]. ISBN 978-0-521-66381-6.
 12. ^ Voegelin and Schelling on Freedom and the Beyond by Steven F. McGuire Das in voegelinview, 2 April 2012.
 13. ^ "Friedrich – Französisch-Übersetzung – Langenscheidt Deutsch-Französisch Wörterbuch" (in German and French). Langenscheidt. Retrieved 20 October 2018.
 14. ^ "Wilhelm – Französisch-Übersetzung – Langenscheidt Deutsch-Französisch Wörterbuch" (in German and French). Langenscheidt. Retrieved 20 October 2018.
 15. ^ "Joseph – Französisch-Übersetzung – Langenscheidt Deutsch-Französisch Wörterbuch" (in German and French). Langenscheidt. Retrieved 20 October 2018.
 16. ^ Wells, John C. (2008), Longman Pronunciation Dictionary (3rd ed.), Longman, ISBN 9781405881180
 17. ^ Bowie, Andrew (19 July 2012). "Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling". In Zalta, Edward N. (ed.). Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 18. ^ Richard H. Popkin, ed. (31 December 2005). The Columbia History of Western Philosophy. Columbia University Press. p. 529. ISBN 978-0-231-10129-5.
 19. ^ a b c Adamson & Mitchell 1911, p. 316.
 20. ^ John Morley (ed.), The Fortnightly Review, Voll. 10, 12, London: Chapman & Hall, 1870, p. 500.
 21. ^ Frederick C. Beiser, ed. (1993). The Cambridge Companion to Hegel. Cambridge University Press. p. 419. ISBN 978-1-139-82495-8.
 22. ^ History of Philosophy: From Thales to the Present Time, Volume 2, C. Scribner's Sons, 1874, p. 214.
 23. ^ The thesis is available online at the Munich Digitization Center.
 24. ^ Adamson & Mitchell 1911, p. 316–318.
 25. ^ Robert J. Richards, The Romantic Conception of Life: Science and Philosophy in the Age of Goethe (2002), p. 149.
 26. ^ Richards, p. 171 note 141.
 27. ^ Wallen, Martin (2004). City of Health, Fields of Disease: Revolutions in the Poetry, Medicine, and Philosophy of Romanticism. Ashgate Publishing, Ltd. p. 123. ISBN 978-0-7546-3542-0.
 28. ^ Konzett, Matthias. Encyclopedia of German literature. Routledge, 2015. p. 852
 29. ^ a b c d e f g h i j k l m Adamson & Mitchell 1911, p. 317.
 30. ^ See On the Concept of Irony with Continual Reference to Socrates by Søren Kierkegaard, 1841.
 31. ^ Lara Ostaric, Interpreting Schelling: Critical Essays, Cambridge University Press, 2014, p. 218.
 32. ^ "Friedrich Wilhelm Joseph Schelling – Biography" at egs.edu
 33. ^ Nicolaas A. Rupke, Alexander von Humboldt: A Metabiography, University of Chicago Press, p. 116.
 34. ^ Tristram Hunt, Marx's General: The Revolutionary Life of Friedrich Engels (Henry Holt and Co., 2009: ISBN 0-8050-8025-2), pp. 45–46.
 35. ^ a b Adamson & Mitchell 1911, p. 319.
 36. ^ Crites, Stephen (1 November 2010) [1998]. Dialectic and Gospel in the Development of Hegel's Thinking. Penn State Press. p. 62. ISBN 978-0-271-04386-9.
 37. ^ Kai Hammermeister, The German Aesthetic Tradition, Cambridge University Press, 2002, p. 76.
 38. ^ John Laughland, Schelling Versus Hegel: From German Idealism to Christian Metaphysics (Ashgate Publishing, Ltd., 2007: ISBN 0-7546-6118-0), p. 119.
 39. ^ Christopher John Murray, Encyclopedia of the Romantic Era, 1760–1850 (Taylor & Francis, 2004: ISBN 1-57958-422-5), pp. 1001–02.
 40. ^ "The briefest and best account in Schelling himself of Naturphilosophie is that contained in the Einleitung zu dem Ersten Entwurf (S.W. iii.). A full and lucid statement of Naturphilosophie is that given by K. Fischer in his Gesch. d. n. Phil., vi. 433–692" (Adamson & Mitchell 1911, p. 318).
 41. ^ Bowie, Andrew (1990). Aesthetics and Subjectivity. From Kant to Nietzsche. Manchester University Press. p. 89. ISBN 978-0-719-04011-5.
 42. ^ "Friedrich Wilhelm Joseph Schelling". Stanford Encyclopedia of Philosophy. 10 May 2017.
 43. ^ Paul Tillich, A History of Christian Thought 438 Simon and Schuster, 1972.
 44. ^ Gare, Arran (2013). "Overcoming the Newtonian paradigm: The unfinished project of theoretical biology from a Schellingian perspective". Progress in Biophysics and Molecular Biology. 113 (1): 5–24. doi:10.1016/j.pbiomolbio.2013.03.002. PMID 23562477.
 45. ^ Žižek, Slavoj (1996). The indivisible remainder: An essay on Schelling and related matters. London: Verso. ISBN 978-1-859-84094-8.
 46. ^ Žižek, Slavoj (2009). The parallax view (1st paperback ed.). Cambridge, Mass.: MIT. ISBN 978-0-26251268-8.
 47. ^ Braidotti, Rosi (2014). After Poststructuralism. Transitions and Transformations. Abingdon-on-Thames: Routledge. p. 105. ISBN 978-1-317-54681-8.
 48. ^ Distaso, Leonardo V. (2004). The Paradox of Existence. Philosophy and Aesthetics in the Young Schelling. Springer Science+Business Media. p. 7. ISBN 978-1-402-02490-0.
 49. ^ Pagano, Maurizio (2007). "Introduction. The Confrontation between Religious and Secular Thought" (PDF). In Benso, Silvia; Schroeder, Brian (eds.). Contemporary Italian Philosophy. Crossing the Borders of Ethics, Politics, and Religion. Albany, New York: SUNY Press. pp. 8–9. ISBN 978-0-791-47135-7.
 50. ^ See Ken Wilber's A Brief History of Everything (1996), chap. 17 (pp. 297–308).
 51. ^ For a more complete listing, see Stanford bibliography.
 52. ^ Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling; Gottlob Christian Storr (1795). De Marcione Paullinarum epistolarum emendatore. Rodopi.
 53. ^ Adamson & Mitchell 1911, p. 317 fn. 1.

References

Further reading

 • Bowie, Andrew (1993). Schelling and Modern European Philosophy: an Introduction. New York: Routledge. ISBN 978-0-415756-35-8.
 • Gare, Arran (2011). "From Kant to Schelling and Process Metaphysics". Cosmos and History: The Journal of Natural and Social Philosophy. 7 (2): 26–69.
 • Golan, Zev (2007), God, Man and Nietzsche, NY: iUniverse. (The second chapter, listed as "A dialogue between Schelling, Luria and Maimonides", examines the similarities between Schelling's texts and the Kabbalah; it also offers a religious interpretation of Schelling's identity philosophy.)
 • Grant, Iain Hamilton (2008). Philosophies of Nature after Schelling. New York: Bloomsbury Academic. ISBN 978-1-847064-32-5.
 • Hendrix, John Shannon (2005). Aesthetics & the Philosophy of Spirit: From Plotinus to Schelling and Hegel. New York: Peter Lang. ISBN 978-0-820476-32-2.
 • Tilliette, Xavier (1970), Schelling: une philosophie en devenir, two volumes, Paris: Vrin. (Encyclopedic historical account of the development of Schelling's work: stronger on general exposition and on theology than on Schelling's philosophical arguments.)
 • Tilliette, Xavier (1999), Schelling, biographie, Calmann-Lévy, collection "La vie des philosophes".
 • Wirth, Jason M. (2005). Schelling Now: Contemporary Readings. Bloomington, Ind.: Indiana University Press. ISBN 978-0-253217-00-4.
 • Žižek, Slavoj (1996). The Indivisible Remainder: an Essay on Schelling and Related Matters. London: Verso. ISBN 978-1-859849-59-0.
 • Wirth, Jason (2015). Schelling's Practice of the Wild. New York: SUNY. ISBN 978-1-4384-5679-9.

External links