ژولیا کریستوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ژولیا کریستِوا
Julia Kristeva à Paris en 2008.jpg
کریستِوا در سال ۲۰۰۸
شناسنامه
حیطه فلسفه معاصر
دوره فلسفه غربی
مکتب روانکاوی
پساساختارگرایی
علایق اصلی فیلسوف، منتقد ادبی، روانکاو، فمینیست و رمان‌نویس
ملیت بلغاری-فرانسوی
زادروز ۲۴ ژوئن ۱۹۴۱(۱۹۴۱-06-۲۴) ‏(۷۴ سال)
زادگاه اسلیون، بلغارستان

ژولیا کریستِوا (به زبان بلغاری: Юлия Кръстева یولیا کریستوا و به زبان فرانسه: Julia Kristeva) (زاده ۲۴ ژوئن ۱۹۴۱) فیلسوف، منتقد ادبی، روانکاو، فمینیست و رمان‌نویس بلغاری-فرانسوی است که از اواسط دهه ۱۹۶۰ در فرانسه زندگی می‌کند.

جولیا کریستوا بعد از انتشار نخستین کتابش، Semeiotikè در ۱۹۶۹ تاثیر زیادی در تحلیل انتقادی*[۱]، نظریه فرهنگ*[۲] و فمینیسم گذاشت. کارهای او شامل کتاب‌ها و مقاله‌های بسیار درباره نشانه‌شناسی، بینامتنیت و ابجکسیون (خواری)*[۳] در حوزه‌های زبان شناسی، نظریه ادبی و نقد، روانکاوی، زندگینامه‌نویسی و خودزندگی‌نامه‌نویسی، تحلیل سیاسی و فرهنگی، هنر و تاریخ هنر می‌شود.

او یکی از پیشگامان ساختارگرایی هنگام اوج این نظریه در انسانیّات بود. کارهای وی همچنین جایگاه مهمی در اندیشه پساساختارگرایی دارد. در سالهای اخیر، برخی از آثار و مقالات کریستوا و شارحان او توسط مترجم و پژوهشگر حوزه فلسفه، مهرداد پارسا به فارسی ترجمه شده است.

فمینیسم[ویرایش]

کریستوا به همراه سیمون دوبوار، هلن سیکسو و لوس اریگاری از مدافعان اصلی فمنیسم فرانسوی به شمار می رود. کریستوا تاثیر فراوانی روی فمینیسم و مطالعات ادبی فمنیستی و همین طور بر خوانش هنر معاصر گذاشته‌است. کریستوا ایدهٔ هویت‌های متکثر جنسی را در برابر نشانه‌شناسی متحد «زبان یکپارچه زنانه» مطرح کرده‌است.

رد سیاست بازنمایی هویت[ویرایش]

با وجود اینکه او معمولاً به عنوان یکی از معماران اصلی فمینیسم پست مدرن شناخته می شود که تا حدی عامل شناساندن مفاهیم «صحت سیاسی»، «چندگانگی فرهنگی» و «سیاست‌های هویتی» است، کریستوا خود اعلام کرده که دانشگاهیان فمینیست آمریکایی نوشته‌های او را به اشتباه فهمیده‌اند. او معتقد است که بالاتر قرار دادن هویت جمعی نسبت به هویت فردی امری است اشتباه و چنین برداشتی از هویت‌های جنسی، قومی و مذهبی «تمامیت خواهانه» است.

رمان‌ها[ویرایش]

در دههٔ گذشته، کریستوا تعدادی رمان نوشته است که مشابه داستان‌های پلیسی است. در حالی که کتاب‌ها روایت تعلیق‌گونه مختص این گونه آثار را حفظ کرده‌اند و ساختار سطحی نوشتار دارای سبک است، خواننده با ایده‌هایی برخورد می‌کند که از درون پروژه‌های تئوریک او سر برآورده‌اند. شخصیت‌های او خود را از طریق دستگاه‌های روانی ابراز می‌کنند. این شیوهٔ نگارش او را بیش از همه به آثار متاخر داستایوسکی نزدیک می‌کند. آثار تخیلی او در حالی که اغلب تمثیل گونه‌اند، از رویکردهای حدیث نفسی نیز بهره می‌برند.

پانویس[ویرایش]

  1. * critical analysis
  2. * Culture theory
  3. * Abjection

منابع[ویرایش]

برای مطالعه بیشتر[ویرایش]

  • ژولیا کریستوا (Julia Kristeva). ملت هایی بدون ملی گرایی. ترجمهٔ مهرداد پارسا. نشر شَوَند، 1394. 
  • نوئل مک‌آفی (Noélle McAfee). ژولیا کریستوا. ترجمهٔ مهرداد پارسا. نشر مرکز، ۱۳۸۵. شابک ‎-ISBN ۹۷۸-۶۰۰-۵۷۶۱-. 
  • ژولیا کریستوا (Julia Kristeva). هانا آرنت: زندگی روایت است. ترجمهٔ مهرداد پارسا. نشر رخداد نو، 1394. ISBN ٩٧٨٦٠٠٦٤٥٧٧٣٤. 
  • ژولیا کریستوا - ترجمه مهرداد پارسا. خورشید سیاه مالیخولیا. نشر رخداد نو. 
  • ژولیا کریستوا - مهرداد پارسا. فردیت اشتراکی. نشر روزبهان. 
  • کریستوا / مهرداد پارسا. تن بیگانه. نشر رخداد نو. 

پیوند به بیرون[ویرایش]