آلفرد شوتس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلفرد شوتس
آلفرد شوتس، جامعه‌شناس اتریشی
زادهٔ۱۳ آوریل ۱۸۹۹
وین، اتریش-مجارستان
درگذشت۲۰ مهٔ ۱۹۵۹ (۶۰ سال)
نیویورک، ایالت نیویورک
محل تحصیلدانشگاه وین
شناخته‌شده برایبنیانگذار پدیدارشناسی اجتماعی
قلمرو های جهان اجتماعی
جهان حیاتی
پیشینه علمی
محل کارنیو اسکول
تأثیر گرفته ازلودویگ فن میزس، آنری برگسون، ویلیام جیمز، ادموند هوسرل، ماکس وبر
تأثیر گذار برپیتر برگر، تامس لاکمن، هارولد گارفینکل، دیوید سودناو، دن زهاوی

آلفرد شوتس انگلیسی: Alfred Schütz؛ (۱۳ آوریل ۱۸۹۹ – ۲۰ مهٔ ۱۹۵۹) دانشمند اجتماعی اتریشی و بنیان‌گذار جامعه‌شناسی پدیدارشناسانه بود. نظریه شوتس به شدت انتزاعی است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

شوتس در سال ۱۸۹۹ در شهر وین متولد شد. تحصیلات خود را در این شهر طی کرد و از دانشگاه وین در رشتهٔ حقوق فارغ‌التحصیل شد. بعد از آن به شغل بانک‌داری روی آورد و تا آخر عمر خویش در این حرفه فعالیت کرد. با این‌که شغل بانک‌داری از نظر اقتصادی برای او مطلوب بود اما درگیر علاقهٔ خود به کارهای نظری شد و حاصل آن جامعه‌شناسی پدیدارشناختی بود. شوتس در دههٔ ۱۹۲۰ با این‌که خود فردی دانشگاهی نبود اما به واسطهٔ دوستانش که وابسته به دانشگاه بودند در بسیاری از سخنرانی‌های غیررسمی و محافل بحث و نظر حضوری فعال داشت. او توجهی خاصی به نظریه‌های جامعه‌شناختی ماکس وبر پیدا کرده بود و به کار وبر دربارهٔ کنش و نمونهٔ آرمانی علاقه‌مند شده بود. با این‌که شوتس متأثر از وبر بود اما تلاش می‌کرد تا کاستی‌های نظرات وبر را از طریق تلفیق آن با نظریه‌های فیلسوفانی چون ادموند هوسرل و هانری برگسون برطرف کند. حاصل کار شوتس به انتشار کتاب پدیدارشناسی جهان اجتماعی در ۱۹۳۲ منجر شد. کتابی که با تأخیر در سال ۱۹۶۷ به زبان انگلیسی ترجمه شد ولی بعد از آن به یکی از آثار مهم رشتهٔ جامعه‌شناسی تبدیل شد.

شوتس با نزدیک شدن به جنگ جهانی دوم و گسترش نازیسم در اتریش و اروپا، به آمریکا مهاجرت کرد و چندین سال به عنوان مشاور حقوقی در چند بانک مشغول به کار شد و در کنار آن به نوشتن دربارهٔ جامعه‌شناسی پدیدارشناختی و تدریس آن در مدرسه نوین تحقیقات اجتماعی نیویورک می‌پرداخت. بالاخره در سال ۱۹۵۶ او از کارهای حقوقی و بانکی دست کشید و تمام وقت خود را برای آموزش و نوشتن دربارهٔ جامعه‌شناسی پدیدارشناختی گذاشت. با این‌که شوتس به دلیل فعالیت غیرعادی در جامعه‌شناسی در سراسر عمر در حاشیهٔ این رشته قرار داشت اما نفوذ تأثیرگذاری بر دانشجویان خود، از جمله پیتر برگر، تامس لاکمن و هارولد گارفینکل گذاشت.[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. جورج ریتزر، نظریه‌های جامعه‌شناسی در دوران معاصر، ترجمهٔ محسن ثلاثی، تهران: انتشارات علمی، ۱۳۸۰، صص ۳۳۴–۳۳۵.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Alfred Schütz». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۴.
  • «Alfred Schütz». دریافت‌شده در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۴.[پیوند مرده]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]