موریس مرلو-پونتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

موریس مرلو-پونتی (به فرانسوی: Maurice Merleau-Ponty) (۱۴ مارس ۱۹۰۸-۳ مه ۱۹۶۱) از مطرح‌ترین پدیدارشناسان قرن بیستم بود. او از پژوهش‌های هوسرل فراتر رفت و نشان داد که دوگانگی سوژه و ابژه در کار نیست. شاخۀ اصلی کار او، پدیدارشناسی ادارک، یکی از ۳ سنت مهم در پدیدارشناسی محسوب می‌شود.

زندگی[ویرایش]

مرلو-پونتی در روشفو، شارانت-ماریتیم در سال 1908 به دنیا آمد. پدر وی در سال 1913 هنگامی که موریس 5 ساله بود از دنیا رفت.[۱] پس از پایان مدرسه به اکول نرمال سوپریور رفت و در کنار ژان پل سارتر، سیمون دوبوار، و سایمون ویل به تحصیل مشغول شد. وی در سالهای 1949 تا 1952 در سوربون به تدریس روانشناسی کودک و تعلیم و تربیت مشغول شد[۲]. در سال 1952 استاد فلسفه در کلژ دو فرانس شد، وی جوانترین فردی بود که به این امکان دست یافته بود. در کنار تدریس، مرلو پونتی سردبیر مجله ی سیاسی دوران مدرن، از زمان پیدایش آن در سال 1945 تا 1952 بود. وی در جوانی آثار کارل مارکس را مطالعه کرده بود. سارتر عنوان کرده بود که مرلو-پونتی وی را به یک مارکسیست تبدیل کرده بود[۳]. دوستی بین این دو بر سر اختلاف نظر بر سر کمونیسم به پایان رسید، در حالی که مرلو-پونتی نظرش را درباره کمونیسم تغییر داده بود، سارتر همچنان به آن وفادار ماند. مرلو-پونتی در سال 1961، در سن پنجاه و سه سالگی در حالی که خود را برای تدریس در کلاسی در مورد دکارت آماده میکرد بر اثر سکته ی مغزی از دنیا رفت. وی در گورستان پر-لاشز دفن شده است.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

  • ان‍س‍ان‌دوس‍ت‍ی و خ‍ش‍ون‍ت، ترجمۀ روشنک داریوش، تهران: روشنگران و مطالعات زنان، ۱۳۸۰.
  • در ستایش فلسفه، ترجمۀ ستاره هومن، تهران: نشر مرکز، ۱۳۷۵.
  • جهان ادارک، ترجمۀ فرزاد جابرالانصار، تهران: ققنوس، ۱۳۹۱.

منابع[ویرایش]

  1. Thomas Baldwin in Introduction to Merleau-Ponty's The World of Perception (New York: Routledge, 2008): 2.
  2. Maurice Merleau-Ponty, Child Psychology and Pedagogy: The Sorbonne Lectures 1949-1952. Translated by Talia Welsh. Evanston: Northwestern University Press, 2010.
  3. Martin Jay, (1986), Marxism and Totality: The Adventures of a Concept from Lukács to Habermas, pages 361–85.