مارتین هایدگر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
مارتین هایدِگِر
Heidegger 4 (1960) cropped.jpg
مارتین هایدِگِر
شناسنامه
حیطه فلسفه غربی
دوره فلسفه قرن بیستم
مکتب پدیدارشناسی
هرمنوتیک
اگزیستانسیالیسم
علایق اصلی هستی‌شناسی، مابعدالطبیعه، هنر، فلسفه یونان باستان، فناوری، زبان، شعر، اندیشه
ملیت آلمانی
زادروز ۲۶ سپتامبر ۱۸۸۹
زادگاه مسکیرش، امپراتوری آلمان،
تاریخ مرگ ۲۶ مه ۱۹۷۶
محل مرگ فرایبورگ، بادن-وورتمبرگ،

مارتین هایدِگِر (به آلمانی: Martin Heidegger) ‏ (زاده ۲۶ سپتامبر ۱۸۸۹ - درگذشته ۲۶ مه ۱۹۷۶) یکی از معروفترین فیلسوفان قرن بیستم بود. او با شیوه‌ای نوین به تأمل دربارهٔ وجود پرداخت. فلسفه او بر دیدگاه‌های بسیاری از فلاسفه بعد از او اثر گذاشت.[۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

خانه‌ای در مسکیرش که هایدگر در آن بزرگ شد
قبر مارتین هایدگر در مسکیرش

سال‌های آغازین[ویرایش]

هایدگر در سال ۱۸۸۹ در خانواده‌ای کاتولیک و سنتی در یکی از روستاهای ایالت بادن-وورتمبرگ به‌نام مسکیرش در جنوب غربی آلمان و در دل کوهستان آلپ به دنیا آمد. پدر او فریدریش خادم کلیسا بود. او در محیطی کاتولیک بزرگ شد.

تحصیلات[ویرایش]

هایدگر الاهیات را از سال ۱۹۰۹ در دانشگاه فرایبورگ آغاز کرد و بعد از آن به فلسفه روی آورد. فعالیتش همواره تحت تأثیر استادش ادموند هوسرل بود. از مهم‌ترین کتاب‌های او در فلسفه اثر هستی و زمان است. او در این کتاب به نقد تاریخ فلسفه غرب که به تعبیر هایدگر همان تاریخ متافیزیک است، پرداخته‌است و در پی طرح افکندن هستی‌شناسی تازه‌ای است که خود آن را هستی‌شناسی بنیادین می‌خواند؛ چرا که نزد او تاریخ متافیزیک، تاریخ غفلت از وجود و افتادن در ورطه موجودانگاری است. مقصود هایدگر از این تعبیر آن است که تاریخ کنونی فلسفه، با خلط موجودشناسی و وجودشناسی، از شناخت وجود به معنای اصیل آن بازمانده‌است.[۲]

وی از اعضای حزب نازی و نمایندهٔ این حزب در دانشگاه فرایبورگ بود.[۳]

اندیشه‌های هایدگر، رقم‌زنندهٔ مایه‌های فکری بسیاری از متفکران مابعد تجدد از جمله میشل فوکو، ژاک دریدا و هانس-گئورگ گادامر بوده‌است.

زندگی شخصی[ویرایش]

هایدگر که در یک خانواده روستایی به دنیا آمده بود تا زمان مرگ خلق و خوی روستایی را با خود داشت. زادگاه او مسکیرش در کنار جنگل سیاه قرار داشت و درختان و راه‌های جنگلی بیشتر مطالعات و تفکّرات بعدی او را تحت تأثیر قرار داد. حتی در برخی از عناوین آثار او ردّ پای جنگل دیده می‌شود: راه‌های جنگلی و نشانه‌های راه.[۴] هایدگر در دهه ۱۹۱۰ با الفرید پتری آشنا شد و بعداً در سال ۱۹۱۷ با او ازدواج کرد. در سال‌های بعد دو پسر او به نام‌های یورگ و هرمن به دنیا آمدند.

مرگ[ویرایش]

او در ۲۶ مه سال ۱۹۷۶ درگذشت. مراسم تشییع دو روز بعد در فرایبورگ انجام شد و به درخواست خود مراسم دینی کاتولیک‌ها در مسکیرش در کلیسای مارتین قدیس که پدرش خادم آن بود، انجام شد. در همان صحن میان مادر و پدرش به خاک سپرده شد.

فلسفه[ویرایش]

هایدگر به بررسی پدیده در فلسفه خود پرداخته‌است. متافیزیک او در واقع هستی‌شناسی پدیده گرایانه‌است.[۵] هایدگر زمان را به سه نوع زمان روزمره و زمان طبیعی و زمان جهانی تقسیم می‌کند. در بحث زمان روزمره می‌گوید که زمان آن چیزی ست که اتفاقات در آن رخ می‌دهند. زمان در موجود تغییرپذیر اتفاق می‌افتد. پس تغییر در زمان است. تکرار دوره‌ای‌ست. هر دوره تداوم زمانی یکسانی دارد. ما می‌توانیم مسیر زمانی را به دلخواه خود تقسیم کنیم. هر نقطه اکنونی زمانی بر دیگری امتیاز ندارد و اکنونی پیش‌تر و پس‌تر (بعدتر) از خود دارد. زمان یکسان و همگن است. ساعت چه مدت و چه مقدار را نشان نمی‌دهد بلکه عدد ثبت شده اکنون است. هایدگر می‌پرسد که این اکنون چیست و آیا من انسان بر آن چیرگی و احاطه دارم یا نه؟ آیا این اکنون من هستم یا فرد دیگری ست؟ اگر این‌طور باشد پس زمان خود من هستم و هر فرد دیگر نیز زمان است و ما همگی در با هم بودنمان زمان هستیم و هیچ‌کس و هر کس خواهیم شد.

هایدگر می‌پرسد زمان چیست؟ و دازاین در زمان چیست؟ دازاین در هر آن بر مرگ خود آگاهی دارد. دازاین به معنی حیات انسانی همان امکان داشتن است. یعنی گذشتن مطمئن و در عین حال مبهم از خود ممکن است. هستی امکان بر مرگ واقف است و معلوم است که آن را می‌دانم اما به آن فکر نمی‌کنم. دانایی من از مرگ تفسیری از دازاین است. دازاین این امکان را دارد که مرگ خود را دور کند.

هایدگر تفکر متافیزیکی و سوژه محور[۶] را در راستای اعمال اراده استیلاگر می‌داند و تفکر رهایی‌بخش را معطوف به روشنی ظهور هر چیز آنگونه که هست.
این نوع تفکر اندیشیدن در رهائی است. هایدگر رهائی را تجربه‌ای نفی‌کننده نمی‌داند. اعراض از سلطه و غلبه بر چیزها تنها یک لحظه از رهائی است. لحظه اثباتی آن‌گاه‌است که انسان در موضعی قرار گیرد که به جای خفا بردن حقیقت در معرض عیان شدن آن باشد. آنجا که انسان بودن خویش را در طبیعت و در کنار چیزها و با دیگران آن‌گونه که هستند تجربه می‌کند درمعرض آشکار شدن حقیقت بودن قرار می‌گیرد.

از نظر هایدگر، فلسفیدن اصیل، تفکر[۷] و تشکر[۸] نیز هست. یعنی گشودگی وجودی به سوی پاسداری از حقیقت بودن. اما تاریخ متافیزیک تاریخ، فراموشی این حقیقت است. این فراموشی تاریخی اکنون به غلبه پوزیتیویسم تکنوکراتیک ختم شده‌است. در این وضعیت، تفکر به نظامی از کارایی، خود-اعمال گری، سلطه و امنیت استحاله شده‌است. در حالی که تفکر همانا پرسش‌گری در باب حقیقت بودن است. فلسفه هایدگر را می‌توان به رمانتیسم آلمانی مرتبط دانست. ساختارشکنی هایدگری دربارهٔ متافیزیک مربوط به سوژه، نقد رمانتیک اومانیسم انتزاعی است.[۹] تحت عنوان دیگر مفاهیم بشری است که هایدگر خلاف سوژه گرایی، مفهومی را که یک دگرگونی اساسی در رمانتیسم به وجود می‌آورد به کار می‌گیرد. هایدگر چهره‌ای از متافیزیک مدرن است. او از طریق آثار خود پدیدارشناسی هوسرل - و نیز نقد هوسرلی از گرایش به روانشناسی - را به موضوعات بنیادین متافیزیک پیوند می‌دهد. هوسرل می‌گوید که اگر روانشناسی، تاریخ یا خود زندگی را به عنوان کدهای تعیین‌کننده رفتارهای انسانی در نظر بگیریم اگر تشخیص بین انسانیت و حیوانیت از بین رود، انسان تبدیل به ماشینی خواهد شد که فعالیت‌هایش به حرکات صرف و غیرقابل پیش‌بینی تبدیل خواهد شد؛ بنابراین واژه Eigenlichkeit همان وجه انسانی بشر است که می‌تواند در نیستی گسترش یافته به رهایی از این کد بینجامد.

وجه دیگر فلسفه هایدگر در نقد فلسفه افلاطون منعکس شده‌است. او در سال ۱۹۴۷ در مطلبی با عنوان «دگم افلاطونی واقعیت» می‌گوید که در تفکر افلاطونی از ایده موجود از قبل داده شده‌است و نقد هایدگری از فلسفه افلاطون به همین از پیش تعیین‌شدگی موجود در متافیزیک افلاطون برمی‌گردد.[۱۰]

هایدگر و فراتاریخیت[ویرایش]

برخی معتقدند فراتاریخیت، ایده‌ای که هانری کربن آن را به کار بست تا گذار فلسفی خویش از هایدگر را اعلام دارد، مشخصه دوره دوم حیات فکری هایدگر نیز هست. مهدی فدایی مهربانی در کتاب «ایستادن در آن سوی مرگ: پاسخ‌های کربن به هایدگر از منظر فلسفه شیعی» به بررسی این موضوع پرداخته و معتقد است هایدگر با مفهوم مرگ به مثابهٔ پایان، عملاً دازاین را به موجودی تاریخی بدل می‌کند که تنها در زمانِ خاص خود معنا دارد و هرگز نمی‌تواند در فرا- تاریخ اگزیستانس داشته باشد. به زعم وی، اگرچه هایدگر کنونی را باید فیلسوفی کاملاً متمایز از کربن در نظر آورد اما دوره دوم حیات فکری هایدگر، به ویژه نظری که کربن در مورد بخش دوم هستی و زمان دارد، حکایت از آن دارد که نباید هایدگر را به دوره نخست تفکر وی محدود کرد. تفسیری این‌گونه از هایدگر را به ویژه باید در شاگرد دیگر وی هانس یناس جست.[۱۱] با این حال کربن در مصاحبه خود با فلیپ نمو، به پرسشی که غالباً مطرح می‌گردد و تبدیل به یک معما گردید است پاسخ می‌دهد. آنگونه که می‌دانیم کتاب «هستی و زمان» هایدگر دارای دو بخش بوده‌است که بخش نخست آن از زمان به هستی پرداخته شده و در بخش دوم قرار بر این بوده‌است که هایدگر از بحث زمان به بحث هستی بازگردد. بخش دوم به گفته بسیاری هرگز نگاشته نشد یا حد اقل نگاشته‌هایی پراکنده از هایدگر به جای مانده‌است که مبنای بخش دوم بوده‌است و به چاپ نرسید. این در صورتی است که کربن می‌گوید پاسخ این پرسش معما گونه را به چشم خود دیده‌است:

. . . پرسشی که «مربوط به سر انجام قسمت دوم «هستی و زمان» است، یعنی قسمتی که بدون آن، باب نخست آغازی ناتمام است. با انتشار این قسمت بی شک بنای هستی شناختی فراتاریخیت تکمیل و تحکیم می‌شود. باید بگویم که در ژوئیه ۱۹۳۶ در شهر فرایبورگ، به چشم خود دست نوشته این قسمت دوم را روی میز هایدگر دیدم که در پوشه‌ای بزرگ قرار داشت و خود هایدگر با خنده آن را در دستان من گذاشت تا سبک و سنگینش کنم؛ و باید اعتراف کنم که پوشه سنگین بود. اکنون این دست خط کجاست؟ جواب‌های متضادی شنیده‌ایم و من هم جوابی ندارم.»[۱۲][۱۳]

کربن معتقد است در صورتی که بخش دوم هستی و زمان منتشر می‌گردید، هایدگر در آن بدون شک به فرا تاریخیت پرداخته بود؛ این بدان معنی است که کربن می‌تواند پاسخی برای سوالات بی‌جواب هایدگر باشد. جدای از گفتهٔ کربن، قراین حکایت از آن دارد که هایدگر در اواخر عمر خود، به امر قدسی توجهی ویژه دارد. او در واپسین سال‌های زندگی اش بارها گفت که فقط یک خدای دیگر می‌تواند ما را نجات دهد، و اعلام کرد که یگانه بخت ما در اندیشه و شعر، شکیبایی ظهور این خداست وگرنه باید فاجعه‌ها را تاب آوریم.[۱۴]

نظرات هایدگر دربارهٔ شعر[ویرایش]

پرسش هایدگر این است که کجا حقیقت بودن امکان بروز بیشتر را می‌یابد و پاسخ او به این پرسش همسایگی تفکر با اصیل‌ترین شکل زبان یعنی شعر است. او زبان را اقامت گاه بودن می‌نامد[۱۵] یعنی افقی که در آن چیزها آشکار می‌شوند.

حدوث هر چیز یعنی وقوع آن در زمان و زبان است. چنین حدوثی را هایدگر Ereignis می‌نامد.[۱۶] اما هیج حدوثی نمی‌تواند در یک لحظه خاص و با کلماتی محدود عیان شدن کامل حقیقت بودن باشد. این حقیقت در کلیت خویش چونان یک راز باقی می‌ماند. به تعبیر هایدگر زبان اصیل ما را به سوی ابعاد همواره فروبسته بودن بازمی‌گشاید. وی از زبان اصیل به عنوان Poesis نام می‌برد که اگر چه به شعر ترجمه می‌شود اما شامل هر سخن اصیلی است چه در قالب نظم و چه در قالب نثر. در تفکر شاعرانه معنای بودن بر تفسیر آدمی از جهان خود فائق می‌شود و بدین سان شاعر از رویکرد مصلحت طلبانه رایج میان مردم و خود رها می‌شود؛ بنابراین زبان شاعرانه اصیل‌ترین شیوهٔ بودن با دیگران و بودن در جهان است.

از نظر هایدگر شعر ماهیت سکنی را می‌سازد. شعر و سکنی نه تنها با یکدیگر تضاد ندارند بلکه با یکدیگر پیوند و تعلق دارند. هر کدام از آن‌ها در طلب دیگری است. شاید سکنی غیر شاعرانه ما و ناتوانی از آن در سنجش از افراطی شگفت در سنجش و محاسبه دیوانه وار برخاسته باشد و فهم این که ما به‌طور غیر شاعرانه سکنی کرده‌ایم و نیز فهم چگونگی آن فقط در صورتی ممکن است که ما شاعرانه را بشناسیم. شاعرانه استعداد و توانایی بنیادین برای سکنای انسان است. انسان در هر زمانی تنها به اندازه‌ای مستعد شاعر است که بودنش متناسب با آن چیزی است که به او نزدیک است و میل به انسان و نیاز به حضور او دارد. شعر متناسب با میزان این انتصاب اصیل یا غیر اصیل است. از این روست که شعر اصیل در هر دوره‌ای به درستی و روشنی حضور نمی‌یابد. انسان از ماهیت شاعرانه، شعر می‌سازد. وقتی شعر به درستی آشکار شود انسان به گونه‌ای انسانی روی زمین سکنی می‌کند.

هایدگر و نازیسم[ویرایش]

به نشانه‌ی سپاس از اندیشه‌هایش در تاریخ ۲۸ مه ۱۹۳۳ شورای عالی دانشگاه فرایبورگ، هایدگر را به ریاست دانشگاه برگزید، اما او یک سال بعد استعفا داد تا وقت خود را صرف تدریس کند. به حزب ناسیونال سوسیالیست پیوست و از دانشجویان خویش خواست تا آدولف هیتلر را به عنوان «واقعیت کنونی و آینده‌ی آلمان» و سخنان او را به عنوان قانون بپذیرند.[۱۷]


#هایدگرنازیسم در زندگی هایدگر تأثیر گذاشت که این تأثیر به شرح زیر است:[۱۸]

ریاست دانشگاه[ویرایش]

آدولف هیتلر در ۳۰ ژانویه سال ۱۹۳۳ صدراعظم آلمان شد. بعد از آن‌که هایدگر در ۲۱ آوریل سال ۱۹۳۳ به ریاست دانشگاه فرایبورگ رسید به حزب نازی پیوست. اگرچه او در پست ریاست دانشگاه با مشکلاتی روبرو بود. برخی افسران نازی او را دشمن خود می‌پنداشتند. هانس سلوگای مورخ هایدگر را بیش از سایر فیلسوفان پذیرای نازیسم دانست. او وضع هایدگر در هنگام ریاست دانشگاه را چنین توصیف کرد:

او (هایدگر) به عنوان رئیس دانشگاه مانع از نمایش پوستر ضد سامی توسط دانشجویان در ورودی دانشگاه و ادامه سوزاندن کتاب‌ها می‌شد. او رابطه نزدیکی با دانشجویان سردسته نازی داشت و به وضوح شفقت خود با فعالیت‌هایشان را به آنان نشان می‌داد.

در سال ۱۹۴۵ هایدگر در دفاع از عنوان ریاست خود متنی نوشت و آن را به پسرش هرمان داد که در سال ۱۹۸۳ منتشر شد. هایدگر در آن به گرفتاری سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۳۴ خود چنین اشاره کرد:

ریاست تلاشی برای دیدن آن چیزی بود که به حرکت افتاد و به قدرت رسید آن سوی شکست‌ها و خام بودنش که بیشتر دور از دسترس بود و شاید یک روز تمرکزی بر ذات تاریخی غربی آلمان‌ها می‌آورد. به هیچ طریقی قابل کتمان نخواهد بود که آن زمان من به این امکان‌ها باور داشتم و به آن دلیل کسب تفکر واقعی را به سود مؤثر بودن در مقامی رسمی انکار می‌کردم. آنچه از بی‌کفایتی من در دفتر ایجاد شد به هیچ روشی بی‌اثر نخواهد بود اما این نقطه‌نظرات آنچه ضروری است و آنچه مرا به پذیرش ریاست کشاند در خود نمی‌گیرد.

رفتار با هوسرل[ویرایش]

ادموند هوسرل با بازنشستگی‌اش هایدگر را در کرسی استادی دانشگاه فرایبورگ مساعدت کرد. هوسرل از استادان یهودی بود که قبلاً به مسیحیت گرویده بود. پایان یافتن امتیازات آکادمیک هوسرل هیچ اقدامی از سوی هایدگر را وارد نکرد.

پس از تسویه حساب هوسرل با هایدگر و ماکس شلر در اوایل ۱۹۳۰ میلادی هایدگر ارتباط خود را با او قطع کرد.

بنابر گفته هانا آرنت رفتار هایدگر مرگ هوسرل را جلو انداخت. آرنت او را قاتل بالقوه نامید اگرچه بعدها این اتهام را پس گرفت.

دوره سوسیالیست ملی پس از ریاست[ویرایش]

پس از شکست هایدگر در رسیدن به ریاست مجدد او رابطه‌اش را با حزب سوسیالیست ملی قطع کرد با این وجود رفرنس به آن در کارش ادامه ظهور یافت. هایدگر سخنرانی‌اش در سال ۱۹۳۵ میلادی منتسب به حقیقت درونی و عظمت این جنبش یعنی سوسیالیست ملی بود. کارل لوویت هایدگر را زمانی که او برای ایراد یک سخنرانی دربارهٔ هولدرلین در رم بود در سال ۱۹۴۰ دید. هایدگر به او گفته بود که ایده او از تاریخ‌گرایی مبنای درگیری‌های سیاسی‌اش بوده‌است.

دوره پس از جنگ[ویرایش]

ارتباط هانا آرنت و هایدگر به دوران پیش از درگیری‌های او در حزب سوسیال ملی برمی‌گردد اما دوستی او با هایدگر بعد از آنکه آرنت به هایدلبرگ رفت تا تحصیلش را تحت نظر کارل جاسپرز ادامه دهد پایان نیافت. هایدگر بین سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۵۱ از تدریس منع شده بود.

در سال ۱۹۶۷ هایدگر با پل سلان شاعر مواجه شد که او از اردوهای حزب نازی زنده مانده بود و نوشته‌های هایدگر را تحسین می‌کرد. سلان از درگیری هایدگر در حزب سوسیال ملی اطلاع داشت. او آروزی عذرخواهی هایدگر برای رفتارش در دوران نازی‌ها را داشت.

مصاحبه اشپیگل[ویرایش]

در ۲۳ سپتامبر ۱۹۶۶ هایدگر با مجله اشپیگل مصاحبه‌ای داشت که در آن پذیرفت دربارهٔ گذشته سیاسی‌اش بحث کند. مصاحبه در ۳۱ مه (ماه) ۱۹۷۶ منتشر شد. هایدگر در آن مصاحبه از درگیری‌اش در حزب سوسیال ملی به دو طریق دفاع کرد: اول این که او چاره دیگری نبود او سعی کرد دانشگاه (و به‌طور کلی علوم را) از سیاسی شدن نجات دهد و بنابراین مجبور بود با نازی‌ها به توافق و مصالحه برسد. دوم این که او پذیرفت یک بیداری را می‌بیند که ممکن بود برای یافتن یک شگرد جدید ملی و اجتماعی به درد بخورد اما نظرش دربارهٔ آن در ۱۹۳۴ تغییر کرد عمدتاً از خشونت «شب چاقوهای بلند» (پاکسازی در دوران نازی‌ها) برانگیخته شده بود.

بنابراین هایدگر در مصاحبه با اشپیگل به صورت صحبتی مضاعف از سخنرانی‌اش در سال ۱۹۳۵ با شرح «حقیقت درونی و عظمت جنبش» دفاع کرد. او تصدیق کرد که خبررسانان نازی که سخنرانی او را مشاهده کردند از کلمه جنبش درک می‌کردند که منظور او حزب سوسیال ملی بوده‌است. اگرچه هایدگر اظهار داشت که دانشجویانش می‌دانستند که این بیان مربوط به حزب کارگران سوسیال ملی آلمان (NSDAP) نبود. بلکه منظور او همان‌طور که در توضیحی پرانتزگونه بعدها به «مقدمه‌ای در متافیزیک» (۱۹۵۳) افزوده بود با عنوان مواجهه با تکنولوژی سیاره ای و بشریت مدرن بود.

متن نامه‌هایی که بین هربرت مارکوزه و مارتین هایدگر ردّ و بدل شده در مجلهٔ New German Critique منتشر شده‌است. مارکوزه در نامه‌اش خطاب به هایدگر او را به این دلیل که هرگز رفتار و ایدئولوژی رژیم نازی را تقبیح نکرد مرتبط با نازی‌ها دانسته‌است. هایدگر در نامه‌ای در پاسخ به مارکوز اشاره کرده که در سال ۱۹۳۴ به اشتباه‌اش پی برده و از ارتباطش با حزب سوسیال-ملّی به نشانه اعتراض علیه آن ایدئولوژی دست کشیده‌است.[۱۹]

تأثیر فلسفه هایدگر در فرانسه[ویرایش]

هایدگر از تأثیرگذارترین فیلسوفان قرن بیستم است و ایده‌های او در بسیاری از حوزه‌ها وارد شد اما در فرانسه تاریخی طولانی برای مطالعه و تفسیر کار او می‌باشد.[۱۸]

اگزیستانسیالیسم و تأثیر ماقبل جنگ[ویرایش]

تأثیر هایدگر بر فلسفه فرانسه در ۱۹۳۵ شروع شد وقتی که "وجود و زمان"، "متافیزیک چیست؟" و دیگر آثار هایدگر توسط ژان-پل سارتر و دیگر اگزیستانسیالیست‌ها (وجودگرایان) همچنین توسط اندیشمندانی چون امانوئل لویناس، الکساندر کوژو و جرج بتی مطالعه شد. چون بحث هایدگر در هستی‌شناسی ریشه در تحلیل وجودی فرد فرد انسان‌ها دارد کار او را اغلب به اگزیستانسیالیسم مرتبط کرده‌اند. تأثیر هایدگر بر وجود و نیستی سارتر مشخص است اما هایدگر همان‌طور که در متون بعدی‌اش از جمله در "نوشته‌ای بر بشریت" بحث کرد احساس کرد که سارتر بر کار او اشتباه‌خوانی داشته‌است. هایدگر این اشتباه‌خوانی را بدین شکل توضیح داد:

«پیشنهاد کلیدی سارتر دربارهٔ تقدم وجود بر ذات اگرچه استفاده از واژه اگزیستانسیالیسم را به صورت عنوانی مناسب برای فلسفه‌ای این‌گونه توجیه می‌کند اما انگاره اصلی در اگزیستانسیالیسم هیچ چیز مشترکی با وجود و زمان ندارد جدا از این که وجود و زمان هیج گفته‌ای دربارهٔ ارتباط ذات و وجود ندارد.»

تهاجم پس از جنگ به فرانسه[ویرایش]

هایدگر پس از جنگ با حساب ریاستش در دانشگاه فرایبورگ برای مدتی از تدریس در دانشگاه منع شد. او در فرانسه که تدریس در مورد کارش ادامه یافت تماس‌هایی داشت و تعدادی از شاگردان فرانسوی‌اش او را در توتناوبرگ ملاقات می‌کردند. هایدگر متعاقباً دیدارهایی در فرانسه داشت و از طریق مکاتباتی با ژان بوفره یکی از اولین مترجمان فرانسوی هایدگر و لوسین براون، سعی کرد فلسفه فرانسه را توسعه دهد.

دریدا و ساختارشکنی[ویرایش]

ساختارشکنی در سال ۱۹۶۷ با توصیه لوسین براون دربارهٔ کار دریدا مورد توجه هایدگر قرار گرفت. پس از آنکه دریدا تعدادی از کارهایش را برای هایدگر فرستاد او به ملاقات شخصی وی علاقه نشان داد اما دیدار آن‌ها در سال ۱۹۷۲ اتفاق نیفتاد. میشل فوکو که آثار هایدگر را خوانده بود تصدیق می‌کرد که او فیلسوف است اما هرگز دربارهٔ آن ننوشت.

دریدا تلاشی مؤکد کرد تا درک از کار هایدگر را از دوران منع هایدگر از تدریس در دانشگاه‌های آلمان که تقریباً به‌طور یکجا به مردود شدگی از تأثیر ژان پل سارتر و اصطلاحات وجودگرایی برمی‌گشت را عوض کند. از نظر دریدا ساختارشکنی (Deconstruction) سنتی موروثی از واژه تخریب (Destruction) مورد استفاده هایدگر بود. به زعم دریدا تفسیر سارتر از دازاین و اصطلاحات کلیدی (مهم) هایدگری، روانشناختی و انسان‌شناختی بود و تاریخ‌مندی مرکزی دازاین در وجود و زمان را از دست داده بود.

بحث فاریاس[ویرایش]

دریدا لابارت و لیوتارد در بین دیگران درگیر و دار مباحثه و مخالفت دربارهٔ ارتباط بین فلسفه و سیاست هایدگر بودند. این بحث‌ها شامل این پرسش بود که آیا در نظر گرفتن بحث بدون فلسفه هایدگر امکان داشت؟ موضعی که دریدا به ویژه آن را رد می‌کرد.

در سال ۱۹۸۷ که ویکتور فاریاس کتابش با عنوان هایدگر و نازیسم را منتشر کرد این مباحثه بین دیگران بالا گرفت برخی از کسانی که با نام ساختارشکنان به دلیل وابستگی‌شان به فلسفه هایدگر به سمت بی‌اعتبار شدن می‌رفتند. دریدا و دیگران نه تنها از لزوم مطالعه آثار هایدگر دفاع می‌کردند بلکه به تحقیق فاریاس می‌تاختند و آن را پیروی از احساسات می‌انگاشتند. از سوی دیگر ریچارد رورتی اعلام کرد که کتاب فاریاس بیش از هر منبع در دسترس دیگری شامل اطلاعات واقعی دربارهٔ ارتباط هایدگر با نازی‌ها بود و این پادزهری عالی برای دفاعیه‌های طفره‌آمیز است که هنوز منتشر می‌شود.[۲۰]

برنارد اشتیگلر[ویرایش]

تفکر هایدگر اخیراً بر کار فیلسوف فرانسوی برنارد اشتیگلر تأثیر کرده‌است. اشتیگلر تحلیل وجودشناختی وجود و زمان را به عنوان بیان روان‌شناختی فردگرایی و کار اخیرش تاریخ وجود را به عنوان فردگرایی جمعی درمی‌یابد. او بسیاری از اشکالات فلسفه و سیاست هایدگر را نتیجه ناتوانی هایدگر در انضمام هر دو می‌داند.

شاگردان هایدگر[ویرایش]

از شاگردان هایدگر در دانشگاه ماربورگ می‌توان به هانس-گئورگ گادامر، هانا آرنت، کارل لویت، گرهارد کروگا، لئو اشتراوس، یاکوب کلاین، گونتا آندرس و هانس یوناس اشاره کرد.[۲۱] در دانشگاه فرایبورگ می‌توان هربرت مارکوزه، امانوئل لویناس، چارلز مالیک، ارنست نولته را نام برد.[۲۲] و دیگر شاگردان وی شامل والتر بیمل [نیازمند منبع]، یان پاتوچکا، خاویر زوبیری[۲۳] می‌شود.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

آثار منتشر شده هایدگر که مشتمل بر نوشته‌ها، دروس، سخنرانی‌ها، و یادداشت‌های او می‌باشد بالغ بر ۶۰ مجلد است. هستی و زمان، سرشت حقیقت، پرسش تکنولوژی، نامه‌ای در باب اومانیسم، در رهائی، زمان و بودن، و پایان فلسفه از جمله آثار او هستند. هایدگر همچنین مجموعه‌ای تحت عنوان راه‌های آشنا در زمان خود تدوین کرد. مجموعه دیگری به نام در مسیر زبان نیز از او موجود است که مشتمل بر مباحث هایدگر در باب زبان است.

هستی و زمان[ویرایش]

در کتاب هستی و زمان هایدگر درک بودن را مقید به زیستنده (دازاین) می‌داند.
هایدگر خود را از سوژه محوری دازاین می‌رهاند و بودن را از قید هر بودنی‌ای[۲۴] آزاد می‌کند و آن را در تجلی اش می‌بیند. هایدگر با به‌کارگیری دو مفهوم حضور و زمان که یکی تجلی داشتن و دیگری تمایز از گذشته و آینده‌است به قرابت معنای بودن و زمان می‌رسد. از نظر وی نه زمان، ساخته انسان است و نه انسان، ساخته زمان، هیچ ایجاد یا تولیدی در میان نیست، بلکه آنچه وجود و زمان را تعیین می‌کند تعلق آن‌ها به یکدیگر است. زمان در بودن خود و وجود در حضور خود (در زمان حال) به جای یکدیگر می‌نشینند. ارتباط بین انسان، وجود و زمان به گونه‌ای است که هیچ‌یک به تنهایی نمی‌تواند ابتدا به ساکن پاسخ باشد. این هر سه خود پرسش‌اند. حتی زبان هم نمی‌تواند بیانگر رابطه هیچ‌یک با دیگری باشد. ابزارمندی نشانه‌ها[۲۵] و جهانیت جهان دو مفهومی است که هایدگر همراه با تحلیل دیدگاه دکارت در کتاب هستی و زمان شرح داده‌است.[۲۶]

رساله سرشت حقیقت[ویرایش]

هایدگر در رساله سرشت حقیقت به تمایز بین درستی و خطا می‌پردازد. راستی و خطا هر یک حاصل گونه‌ای خاص از ارتباط مابین انسان با جهان پیرامون است. آن گاه که انسان برای غلبه بر چیزها مشغول به آن‌ها می‌شود از کلیت آن‌ها غافل می‌شود. این حالت سلطه بر چیزهاست که مانع اصلی در مقابل بروز و عیان شدن آن‌ها می‌شود. اما آنگاه که انسان در موضع برون از خود قرار می‌گیرد یعنی خود را در معرض چیزها بدون هرگونه غلبه و سلطه ورزی قرار می‌دهد امکان عیان شدن را به آن‌ها می‌دهد. پس حقیقت همانا در رهائی است. یعنی سرشت حقیقت همانا رهائی است؛ لذا حقیقت جلوه‌ای از قضایای صحیح دربارهٔ یک شیء توسط یک سوژه شناسنده (عامل انسانی) نیست بلکه درست قرار گرفتن در ارتباط با چیزهاست و موضع صحیح نیز حاصل اعراض از استیلاگری است.

پرسش تکنولوژی[ویرایش]

هایدگر در اثر دیگرش با نام پرسش تکنولوژی (یا فناوری)، این موضوع را مطرح می‌کند که تکنولوژی همان شیوه خاص از ارتباط با چیزهاست. پس تکنولوژی یک وسیله نیست بلکه شیوه‌ای خاص از آشکار کردن چیزها است و بنابراین با مقوله حقیقت مرتبط است. تکنولوژی مدرن با میل به سروری بر چیزها رخصت عیان شدن آن‌ها -آن گونه که هستند- را از آن‌ها سلب می‌کند؛ لذا استیلای تکنولوژی بر چیزها باعث خروج‌شان از آنچه هستند و نه خروج آن‌ها از خفا شده‌است.

در باب اومانیسم[ویرایش]

هایدگر در رساله‌ای به نام نامه‌ای در باب اومانیسم سعی در ارائه نگرشی متفاوت در مورد انسان دارد. وی نگرش‌های متافیزیکی رایج مسیحی مارکسیستی و اگزیستانسیالیستی را مورد نقد قرار می‌دهد. او آن‌ها را در فهم سرشت انسان دچار خطا می‌داند. وی در این راستا به رابطه مابین اندیشیدن بودن و سرشت انسان اشاره می‌کند. اندیشیدن همانا اندیشه بودن است. بودن است که اندیشیدن را ممکن می‌کند. اندیشیدن که همانا رابطه انسان با بودن است محیط در بودن است. اما زبان که سرای بودن است آنگاه که تسلیم میل انسان برای سلطه ورزی بر چیزها شد خطری برای سرشت انسان است.

پایان فلسفه[ویرایش]

در کتاب پایان فلسفه، هایدگر در پیگیری دیالکتیک پدیدار شناسانه هگل به عرضه نظریه حقیقت خویش می‌رسد. وی به تلاش فلسفی اما ناتمام هگل و هوسرل در بازگشت فکری به «در-خود» چیزها اشاره می‌کند و تلاش خود را مصروف ارائهٔ نظریه‌ای می‌کند که محور آن بازگشت به «در-خود» به معنای اصیل و دقیق آن باشد. هایدگر معتقد است هگل و هوسرل علی‌رغم تفاوت ظاهری در شیوه و سبک، در محتوا یک مطلب را ارائه می‌دهند. دیالکتیک هگل حرکتی است که در آن موضوع به خویش می‌آید و حضور خودش را می‌یابد. اگر هگل غایت حرکت وجود به عنوان روح[۲۷] را حضور (وجود در بودن آگاهانه خویش) می‌پندارد، هوسرل حضور (سوژه معنابخش) را نقطه شروع فلسفیدن می‌داند. اما هیچ‌یک در پاسخ به پرسش تفکر کمکی نمی‌کنند. مفهوم کلیدی در اینجا مفهوم نور[۲۸] است. هایدگر می‌گوید که فقط به خاطر نور است فقط از روشنایی است که آنچه تابنده‌است می‌تواند خود را بنمایاند. اما روشنی[۲۹] به نوبه خود مبتنی است بر چیزی که در عیان است، چیزی وارسته که می‌توان آن را در اینجا و آنجا، اکنون و بعد به روشنی دید. در آنجا که یک موجود با موجودی دیگر مواجه می‌شود، عیان است که غلبه دارد. این عیان امکان حرکت انتزاعی را فراهم می‌کند. در عیان هر چیز همانگونه که هست بروز می‌کند.

نقد فلسفه هایدگر[ویرایش]

دیوید کوزنز هوی دربارهٔ نقد دریدا بر فلسفه هایدگر می‌نویسد: «نقد دریدا بر فلسفه هایدگر در گراماتولوژی این است که هایدگر اشتباه می‌کند که نظریه زبان باید شامل نظریه حقیقت و مرجع باشد. دریدا واژه‌ها را ترجمه‌پذیر و بدون ابهام می‌داند با این حال تفسیر آن کاملاً تعیین‌نشده‌است. متن از حوزه هرمنوتیک تفسیر و تلاش برای آوردن کلیّت متن در خوانشی قابل فهم گریز دارد چون به قول دریدا هیچ معنای قابل حکمی ندارد.»[۳۰]

رابرت ستولبرگ در نقد آراء هایدگر دربارهٔ کارهای هنری می‌نویسد: «هایدگر با ذات یا طبیعت کارهای هنری سروکار دارد. او منبع ذات کارهای هنری را گمراه‌کننده می‌داند چون هیچ راه مستقیم و ساده‌ای برای کشف منبع کارهای هنری وجود ندارد.»[۳۱]

ویلیام لویس در مقاله‌اش به نقد ارتباط بین مفهوم دازاین و کار ذهنی پرداخته‌است. او نوشته: «کار ذهنی یا geistige Arbeit به این دلیل که به چیزهای برتر روحی ربط دارد معنوی نیست.» او در ادامه توضیح داده که این نوع کار چون عمیقاً به پریشانی و رنج بشری برمی‌گردد که بخشی از وجود تاریخی بشر یعنی دازاین است بنابراین معنوی است.[۳۲]

سوزان آنیما توبز در نقد فلسفه هایدگر به نهیلیسم دیدگاه او اشاره کرده و فقدان تحلیل اگزیستانسیالیستی دازاین در فلسفه غرب را که مورد انتقاد هایدگر بوده با تضاد مسیحیت‌گرایی در فلسفه او مرتبط دانسته‌است.[۳۳] همچنین هانری کوربن هم در میان متأثران و هم در عداد منتقدین هایدگر قرار دارد. نقد اصلی کوربن به هایدگر، به تحدید افق فهم انسانی بر مبنای در-جهان-بودن هایدگری است که فهم دازاین را محدود به بودن وی در جهان خویش تا مرگ می‌کند. به زعم کوربن، هایدگر افق‌های گسترده‌تری که به‌طور ویژه در میان فلاسفه اسلامی و شیعی وجود دارد نادیده انگاشته‌است. از این منظر کوربن معتقد است امکان‌های هستنِ انسان در جهان محدود به مرگ نیست و مطابق با فلسفه شیعی انسان می‌تواند در فراسوی مرگ نیز بایستد.[۳۴]

میراث هایدگر[ویرایش]

از زمان انتشار کتاب هستی و زمان تاکنون آرای هایدگر منشأ تأثیرات به سزایی در قلمرو اندیشه در حوزه‌های فکری گوناگون با درجات و شکل‌های مختلفی بوده‌است. حوزه‌های فکری متأثر از هایدگر از فلسفه وجود تا فلسفه سیاسی، روانشناسی، روان درمانی، نقد ادبی، الهیات و… را شامل می‌شود. حوزه‌های جغرافیایی متأثر از آراء وی نیز از شرق دور تا آمریکای لاتین را دربرمی گیرد.

مکاتب فکری متعددی با تأثیرپذیری از تاملات هایدگر شکل گرفته‌اند. می‌توان به متفکرانی چون سارتر گادامر دریدا و فوکو اشاره کرد. این درحالی است که متفکران مطرح دیگری همچون آرنت مارکوزه بولتمان ریکور مک اینتایر و لاکان نیز مدیون آراء هایدگر هستند.

بروز آشکار آراء هایدگر نخستین بار در مباحث فلسفی ژان پل سارتر نمایان گشت. سارتر با اثر مشهور خود با نام بود و نبود که در سال ۱۹۴۳ مکتب اگزیستانسیالیسم - نه بحث اگزیستانسیال که هایدگر به عنوان هماهنگی ساختارهای حاصل شده در پاسخ از هستی مطرح کرده[۳۵] - را اثرگذارترین مکتب دوران خود نمود در جریان تحولات و بحران‌های اجتماعی سیاسی اواخر دهه ۶۰ میلادی در اروپا و آمریکا مرجع فکری عمده‌ای بود. سارتر با بهره‌گیری از کتاب هستی و زمان هایدگر محور اندیشه خود را چه در وجه فلسفی و چه در وجه سیاسی مقوله آزادی قرار داد.

هانس-گئورگ گادامر نیز که به عنوان بنیان‌گذار هرمنوتیک فلسفی شناخته شده‌است با تأکید بر پیشین بودن زبان نسبت به گفتار خصلت عمده زبان را دیالوگی بودن آن می‌داند. از دیدگاه او زندگی در بطن زبان و در دیالوگ بین افراد متجلی و تجربه می‌شود. گادامر برخلاف سارتر که متکی بر نیمه اول کتاب هستی و زمان بود با بهره بردن از نیمه دوم این کتاب و نیز آراء و آثار هایدگر در باب زبان هرمنوتیک تاریخ و محوریت فهم در افق تاریخ و زبان عام بودن هرمنوتیک را شکل داد. گادامر اگرچه آراء خود را در امتداد اندیشه هایدگر می‌داند اما با نقد بنیادین او بر افلاطون موافق نیست. او تلاش خویش را صرف آشتی دادن فلسفه هایدگر و افلاطون کرد.

نام دریدا با مقوله ساختارشکنی عجین است. دریدا در آراء خویش بیش از هر چیز مدیون دو مقوله هایدگری واسازی (Destruction) و زبان‌مندی (Sprachlichkeit) است. بحث هایدگر دربارهٔ رمزآلودگی سرشت وجود نیز بر تفکر دریدا تأثیرگذار بوده‌است. دریدا غیاب را مقدم بر حضور می‌داند. چه زبان از طریق نشانه‌ها جای چیزها را می‌گیرد؛ بنابراین حضور چیزها در زبان[۳۶] جای حضور خود آن‌ها را می‌گیرد؛ و این به معنای حضور در عین غیاب است. پس هر چه هست نشانه‌است. نشانه‌ها به یکدیگر ارجاع می‌شوند نه به خود چیزها.

میشل فوکو نیز در آراء خود از فلسفه هایدگر تأثیر گرفته‌است. او از مباحث هایدگر دربارهٔ اومانیسم ابزاری شدن معرفت و به خفا رفتن حقیقت بهره برده‌است. او بر نقش قدرت و سلطه در نابود کردن سوژه انسانی و به حاشیه رانده شدن و مغلوب شدن انسان در ساختارهای تکنو-بوروکراتیک اشاره کرده و از مستولی شدن دانش دربارهٔ انسان بر خود انسان در عصر جدید و دانش مدرن سخن گفته‌است.

گفتارهایی از هایدگر[ویرایش]

 • «ما برای تفسیر آواز و غزل آماده نیستیم، بلکه هیچ حقی هم در این کار نداریم، زیرا قلمرویی که در آن گفتگو بین شعر و اندیشه برقرار است به آهستگی قابل کشف شدن، دسترسی و تفحص در اندیشه‌است.»
 • «گفتن و بیانی که کامل تر است تنها پاره‌ای از اوقات پدید می‌آید. تنها کسانی که جسورتر هستند نسبت به آن توانمند هستند زیرا این کاری ست دشوار. مشکل، دست یابی به وجود است.»
 • «اندیشه برانگیزترین امر در زمانهٔ اندیشه‌برانگیز ما آن است که ما هنوز فکر نمی‌کنیم.»

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. دیویس، تونی، اومانیسم، ترجمه عباس مخبر، چاپ پنجم، نشر مرکز، تهران، ۱۳۹۴، صفحهٔ ۱۷۵
 2. مفهوم زمان و چند اثر دیگر. بابک احمدی ص ۱۶
 3. تاریخ فلسفه در قرن بیستم · کامپانی، کریستیان دو لا ص ۲۷۱
 4. در کافه اگزیستانسیالیستی، سارا بیکول، ترجمه: هوشمند دهقان ص 87
 5. از پدیده تا چیز. گراهام هارمن ص ۱۶۱
 6. مفاهیم اساسی متافیزیک. مارتین هایدگر. ص ۳۲۱
 7. Denken
 8. Danken
 9. هایدگر و مدرن‌ها. لوک فری و الن رونو ص ۱۶۲
 10. مسیرهای هایدگر. گادامر ص ۱۷۹
 11. مهدی فدایی مهربانی، ایستادن در آن سوی مرگ: پاسخ‌های کربن به هایدگر از منظر فلسفه شیعی، تهران، نشر نی، چ دوم، 1392: 85
 12. 271- کربن، هانری، از هایدگر تا سهروردی، ترجمه حامد فولادوند، تهران، سازمان سازمان چاپ وانتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1383/ ب
 13. مهدی فدایی مهربانی، ایستادن در آنسوی مرگ: پاسخ‌های کربن به هایدگر از منظر فلسفه شیعی، تهران، نشر نی، چ دوم، 1392: 357
 14. مهدی فدایی مهربانی، همان: 357
 15. شعر زبان و اندیشه مارتین هایدگر ص ۳۴
 16. مفهوم زمان و چند اثر دیگر· مارتین هایدگر ص ۴۴
 17. ویل و آریل دورانت، تفسیرهای زندگی، ص ۴۲۰.
 18. ۱۸٫۰ ۱۸٫۱ مقاله مارتین هایدگر در ویکی‌پدیای انگلیسی
 19. Herbert Marcuse and Martin Heidegger: An Exchange of Letters, New German Critique, No. 53, pages 28 & 30, 1991
 20. Richard Rorty, the Temple University Press
 21. http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Heidegger#Marburg_years
 22. http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Heidegger#Freiburg_years
 23. http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Heidegger#Selected_works
 24. Das Seinde
 25. هستی و زمان، نوشته مارتین هایدگر، ص ۲۲۲
 26. هستی و زمان، نوشته مارتین هایدگر، ص ۲۴۷
 27. (Geist)
 28. (Licht)
 29. (Lichtung)
 30. David Couzens Hoy, Duke university press, Duke university press, boundary 2, Vol. 8, No. 1, page 225, 1970
 31. Robert B. Stulberg, The journal of aesthetics and art criticism, Vol. 32, No. 2, page 262, 1973
 32. William S. Lewis, New German Critique, No. 45, page 109, 1988
 33. Susan Anima Taubes, The journal of religion, Vol. 34, No. 3, page 157, 1954
 34. مهدی فدایی مهربانی، ایستادن در آن سوی مرگ: پاسخ‌های کربن به هایدگر از منظر فلسفه شیعی بایگانی‌شده در ۱۹ مه ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine، تهران، نشر نی، چ دوم، 1392: 184
 35. درآمد وجود و زمان. مارتین هایدگر ص ۴۸
 36. پرسش‌های زبان در تاریخ وجود. برناسکنی ص ۱۰۴

منابع[ویرایش]

 • Poetry, Language, Thought, by Martin Heidegger and Albert Hofstadter, Perennial Classics, New York, 2001
 • Heidegger et les modernes, by Luc Ferry and Alain Renaut, Graaset et Fasquelle, 1988
 • The Fundamental Concepts of Metaphysics: World, Finitude, Solitude , by Martin Heidegger, Indiana University Press, 2001
 • Richard Rorty, review of Heidegger and Nazism in the New Republic, quoted on the Temple University Press promotional page for Heidegger and Nazism
 • Les chemins de Heidegger, by H. G. Gadamer, traduit par Jean Grondin, Vrin, 2002
 • Forgetting the tex: Derrida's critique of Heidegger, by David Couzens Hoy, Duke university press, boundary 2, Vol. 8, No. 1, pp. 223–236, 1970
 • Heidegger and the origin of the work of art, by Robert B. Stulberg, The journal of

aesthetics and art criticism, Vol. 32, No. 2, pp. 257–265, 1973

 • Martin Heidegger: Political Texts, 1933-1934, by William S. Lewis, New German Critique, No. 45, pp. 96–114, 1988
 • Herbert Marcuse and Martin Heidegger: An Exchange of Letters, New German Critique, No. 53, pp. 28–32, 1991
 • The Gnostic Foundations of Heidegger's Nihilism, by Susan Anima Taubes, The journal of religion, Published by: The University of Chicago Press, Vol, 34, No. 3, pp. 155–172, 1954
 • The questions of language in Heidegger history of being, by R. Bernasconi, Humanities N. V, 1998
 • Heidegger Explained: From Phenomenon to Thing, by Graham Harman, Springer Netherlands, 2007

پیوند به بیرون[ویرایش]

الگو:فیلسوفان بزرگ غرب

Martin Heidegger
Heidegger 2 (1960).jpg
Heidegger in 1960
Born26 September 1889
Died26 May 1976(1976-05-26) (aged 86)
NationalityGerman
EducationCollegium Borromaeum [de]
(1909–1911)[1]
University of Freiburg
(PhD, 1914; Dr. phil. hab. 1916)
Era20th-century philosophy
RegionWestern philosophy
SchoolContinental philosophy
Phenomenology
Hermeneutics
Ontological hermeneutics[2]
Hermeneutic phenomenology (early)[3]
Transcendental hermeneutic phenomenology (late)[4]
Existentialism
Existential phenomenology[5]
InstitutionsUniversity of Marburg
University of Freiburg
Theses
Doctoral advisorArthur Schneider (PhD advisor)
Heinrich Rickert (Dr. phil. hab. advisor)
Main interests
Notable ideas
Signature
Heidegger.png

Martin Heidegger (/ˈhdɛɡər, ˈhdɪɡər/;[12][13] German: [ˈmaʁtiːn ˈhaɪdɛɡɐ];[14][12] 26 September 1889 – 26 May 1976) was a German philosopher and a seminal thinker in the Continental tradition of philosophy. He is best known for contributions to phenomenology, hermeneutics, and existentialism.

In Being and Time (1927), Heidegger addresses the meaning of "being" by considering the question, "what is common to all entities that makes them entities?" Heidegger approaches this question through an analysis of Dasein, his term for the specific type of being that humans possess, and which he associates closely with his concept of "being-in-the-world" (In-der-Welt-sein).[15]:193 This conception of the human is in contrast with that of Rationalist thinkers like René Descartes, who had understood human existence most basically as thinking, as in Cogito ergo sum ('I think therefore I am').

Heidegger's later work includes criticism of the view, common in the Western tradition, that all of Nature is a "standing reserve" on call for human purposes.[16][17]

Heidegger was a member and supporter of the Nazi Party.[18][19] There is controversy as to the relationship between his philosophy and his Nazism.[20]

Biography

Early years

The Mesnerhaus in Meßkirch, where Heidegger grew up

Heidegger was born in rural Meßkirch, Baden-Württemberg, the son of Johanna (Kempf) and Friedrich Heidegger.[21] Raised a Roman Catholic, he was the son of the sexton of the village church that adhered to the First Vatican Council of 1870, which was observed mainly by the poorer class of Meßkirch. His family could not afford to send him to university, so he entered a Jesuit seminary, though he was turned away within weeks because of the health requirement and what the director and doctor of the seminary described as a psychosomatic heart condition. Heidegger was short and sinewy, with dark piercing eyes. He enjoyed outdoor pursuits, being especially proficient at skiing.[22]

Studying theology at the University of Freiburg while supported by the church, later he switched his field of study to philosophy. Heidegger completed his doctoral thesis on psychologism in 1914,[23] influenced by Neo-Thomism and Neo-Kantianism, directed by Arthur Schneider.[24] In 1916, he finished his venia legendi with a habilitation thesis on Duns Scotus[25] directed by Heinrich Rickert[26] and influenced by Edmund Husserl's phenomenology.[27]

In the two years following, he worked first as an unsalaried Privatdozent then served as a soldier during the final year of World War I; serving "the last ten months of the war" with "the last three of those in a meteorological unit on the western front".[6]

Marburg

In 1923, Heidegger was elected to an extraordinary Professorship in Philosophy at the University of Marburg.[28] His colleagues there included Rudolf Bultmann, Nicolai Hartmann, and Paul Natorp. Heidegger's students at Marburg included Hans-Georg Gadamer, Hannah Arendt, Karl Löwith, Gerhard Krüger, Leo Strauss, Jacob Klein, Günther Anders, and Hans Jonas. Following on from Aristotle, he began to develop in his lectures the main theme of his philosophy: the question of the sense of being. He extended the concept of subject to the dimension of history and concrete existence, which he found prefigured in such Christian thinkers as Saint Paul, Augustine of Hippo, Luther, and Kierkegaard. He also read the works of Wilhelm Dilthey, Husserl, Max Scheler,[29] and Friedrich Nietzsche.[30]

Freiburg

In 1927, Heidegger published his main work Sein und Zeit (Being and Time). When Husserl retired as Professor of Philosophy in 1928, Heidegger accepted Freiburg's election to be his successor, in spite of a counter-offer by Marburg. Heidegger remained at Freiburg im Breisgau for the rest of his life, declining a number of later offers, including one from Humboldt University of Berlin. His students at Freiburg included Hannah Arendt, Günther Anders, Hans Jonas, Karl Löwith, Charles Malik, Herbert Marcuse and Ernst Nolte.[31][32] Emmanuel Levinas attended his lecture courses during his stay in Freiburg in 1928.[33]

Heidegger was elected rector of the University on 21 April 1933, and joined the National Socialist German Workers' (Nazi) Party on 1 May.[34] During his time as rector of Freiburg, Heidegger was not only a member of the Nazi Party, but an enthusiastic supporter of the Nazis.[35][36][19] There is controversy as to the relationship between his philosophy and his Nazism.[20]

He wanted to position himself as the philosopher of the Party, but the highly abstract nature of his work and the opposition of Alfred Rosenberg, who himself aspired to act in that position, limited Heidegger's role. His resignation from the rectorate owed more to his frustration as an administrator than to any principled opposition to the Nazis, according to historians.[37] In his inaugural address as rector on 27 May he expressed his support of a German revolution, and in an article and a speech to the students from the same year he also supported Adolf Hitler.[38]:3:11 In November 1933, Heidegger signed the Vow of allegiance of the Professors of the German Universities and High-Schools to Adolf Hitler and the National Socialistic State.

Heidegger resigned the rectorate in April 1934, but remained a member of the Nazi Party until 1945 even though (as Julian Young asserts) the Nazis eventually prevented him from publishing.[38]:3 In the autumn of 1944, Heidegger was drafted into the Volkssturm, assigned to dig anti-tank ditches along the Rhine.[39]

Heidegger's Black Notebooks, written between 1931 and 1941 and first published in 2014, contain several expressions of anti-semitic sentiments, which have led to a re-evaluation of Heidegger's relation to Nazism.[40][41] Having analysed the Black Notebooks, Donatella di Cesare asserts in her book Heidegger and the Jews that "metaphysical anti-Semitism" and antipathy toward Jews were central to Heidegger's philosophical work. Heidegger, according to di Cesare, considered Jewish people to be agents of modernity disfiguring the spirit of Western civilization; he held the Holocaust to be the logical result of the Jewish acceleration of technology, and thus blamed the Jewish genocide on its victims themselves.[42]

Post-war

In late 1946, as France engaged in épuration légale in its Occupation zone, the French military authorities determined that Heidegger should be blocked from teaching or participating in any university activities because of his association with the Nazi Party.[43] The denazification procedures against Heidegger continued until March 1949 when he was finally pronounced a Mitläufer (the second lowest of five categories of "incrimination" by association with the Nazi regime). No punitive measures against him were proposed.[44] This opened the way for his readmission to teaching at Freiburg University in the winter semester of 1950–51.[44] He was granted emeritus status and then taught regularly from 1951 until 1958, and by invitation until 1967.

Personal life

Heidegger's stone-and-tile chalet clustered among others at Todtnauberg

Heidegger married Elfride Petri on 21 March 1917,[45] in a Catholic ceremony officiated by his friend Engelbert Krebs [de], and a week later in a Protestant ceremony in the presence of her parents. Their first son, Jörg, was born in 1919.[46]:159 Elfride then gave birth to Hermann [de] in August 1920. Heidegger knew that he was not Hermann's biological father but raised him as his son. Hermann's biological father, who became godfather to his son, was family friend and doctor Friedel Caesar. Hermann was told of this at the age of 14;[47] Herman became a historian and would later serve as the executor of Heidegger's will.[48] He died on 13 January 2020.[citation needed]

Heidegger had a long romantic relationship with Hannah Arendt and a steamy affair (over many decades) with Elisabeth Blochmann, both students of his. Arendt was Jewish, and Blochmann had one Jewish parent, making them subject to severe persecution by the Nazi authorities. He helped Blochmann emigrate from Germany before the start of World War II and resumed contact with both of them after the war.[49] Heidegger's letters to his wife contain information about several other affairs of his.[48]

Heidegger spent much time at his vacation home at Todtnauberg, on the edge of the Black Forest.[50] He considered the seclusion provided by the forest to be the best environment in which to engage in philosophical thought.[51]

Heidegger's grave in Meßkirch

A few months before his death, he met with Bernhard Welte, a Catholic priest, Freiburg University professor and earlier correspondent. The exact nature of their conversation is not known, but what is known is that it included talk of Heidegger's relationship to the Catholic Church and subsequent Christian burial at which the priest officiated.[52][53][54] Heidegger died on 26 May 1976,[55][56]:1 and was buried in the Meßkirch cemetery.[57]

Philosophy

Being, time, and Dasein

Heidegger thought the presence of things for us is not their being, but in their utility. For instance, when a hammer is used to knock in a nail, we do not attend to the hammer in itself but are aware of it only as a "ready-to-hand" extension of ourselves to achieve a future result: the knocking in of the nail. The past (the existing or "given" hammer) is reduced to a future usefulness (the driven nail). Zuhanden (readiness-to-hand), in which the distinction between subject and object is blurred, is one of three modes of Being that Heidegger identified – the others being Vorhanden (presence-at-hand), for things that are there but that we don't interact with, and Dasein (human existence).[58]

Heidegger claimed philosophy and science since ancient Greece had reduced things to their presence, which was a superficial way of understanding them. One crucial source of this insight was Heidegger's reading of Franz Brentano's treatise on Aristotle's manifold uses of the word "being", a work which provoked Heidegger to ask what kind of unity underlies this multiplicity of uses. Heidegger opens his magnum opus, Being and Time, with a citation from Plato's Sophist[59] indicating that Western philosophy has neglected Being because it was considered too obvious to question. Heidegger's intuition about the question of Being is thus a historical argument, which in his later work becomes his concern with the "history of Being", that is, the history of the forgetting of Being, which according to Heidegger requires that philosophy retrace its footsteps through a productive destruction of the history of philosophy.[60]:363

The second intuition animating Heidegger's philosophy derives from the influence of Husserl, a philosopher largely uninterested in questions of philosophical history. Rather, Husserl argued that all that philosophy could and should be is a description of experience (hence the phenomenological slogan, "to the things themselves"). But for Heidegger, this meant understanding that experience is always already situated in a world and in ways of being. Thus Husserl's understanding that all consciousness is "intentional" (in the sense that it is always intended toward something, and is always "about" something) is transformed in Heidegger's philosophy, becoming the thought that all experience is grounded in Sorge, which means the anxiety or worrifulness arising out of concern about the future—referring to the inner state of being as well as external causality of that being. Heidegger also employs two cognates of Sorge; Besorgen - provision of something for oneself or someone else, and Fursorge - solicitude or caring for another in need of help. This thicket of meaning around care/concern (Sorge) is the basis of Heidegger's "existential analytic", as he develops it in Being and Time.[61] Heidegger argues that describing experience properly entails finding the being for whom such a description might matter. Heidegger thus conducts his description of experience with reference to "Dasein", the being for whom Being is a question. In everyday German, "Dasein" means "existence." It is composed of "Da" (here/there) and "Sein" (being). Dasein is transformed in Heidegger's usage from its everyday meaning to refer, rather, to that being that is there in its world, that is, the being for whom being matters. In later publications Heidegger writes the term in hyphenated form as Da-sein, thus emphasizing the distance from the word's ordinary usage.[62]

In Being and Time, Heidegger criticized the abstract and metaphysical character of traditional ways of grasping human existence as rational animal, person, man, soul, spirit, or subject. Dasein, then, is not intended as a way of conducting a philosophical anthropology, but is rather understood by Heidegger to be the condition of possibility for anything like a philosophical anthropology.[63] Dasein, according to Heidegger, is care.[64] The world confronts Dasein with possibilities. It is not completely deterministic; Dasein has choices. But Dasein cannot choose not to face the possibilities presented by the world, including the inevitability of its own mortality. Heidegger in his existential analytic refers to this condition as being "thrown into the world", or "thrownness" (Geworfenheit). The need for Dasein to assume these possibilities, that is, the need to be responsible for one's own existence, is the basis of Heidegger's notions of authenticity and resoluteness—that is, of those specific possibilities for Dasein which depend on escaping the "vulgar" temporality of calculation and of public life.

The marriage of these two observations depends on the fact that each of them is essentially concerned with time. That Dasein is thrown into an already existing world and thus into its mortal possibilities does not only mean that Dasein is an essentially temporal being; it also implies that the description of Dasein can only be carried out in terms inherited from the Western tradition itself. For Heidegger, unlike for Husserl, philosophical terminology could not be divorced from the history of the use of that terminology, and thus genuine philosophy could not avoid confronting questions of language and meaning. The existential analytic of Being and Time was thus always only a first step in Heidegger's philosophy, to be followed by the "dismantling" (Destruktion) of the history of philosophy, that is, a transformation of its language and meaning, that would have made of the existential analytic only a kind of "limit case" (in the sense in which special relativity is a limit case of general relativity).[65]:216

That Heidegger did not write this second part of Being and Time, and that the existential analytic was left behind in the course of Heidegger's subsequent writings on the history of being, might be interpreted as a failure to conjugate his account of individual experience with his account of the vicissitudes of the collective human adventure that he understands the Western philosophical tradition to be. And this would in turn raise the question of whether this failure is due to a flaw in Heidegger's account of temporality, that is, of whether Heidegger was correct to oppose vulgar and authentic time.[66] There are also recent critiques in this regard that were directed at Heidegger's focus on time instead of primarily thinking about being in relation to place and space,[67] and to the notion of dwelling,[68] with connections too to architectural theory as impacted by phenomenology.[69]

Being and Time

View from Heidegger's vacation chalet in Todtnauberg. Heidegger wrote most of Being and Time there.

Heidegger's first academic book, Being and Time (German title: Sein und Zeit), was published in 1927. He had been under pressure to publish in order to qualify for Husserl's chair at the University of Freiburg; he dedicated the book to Husserl and the success of the work ensured his appointment to the post.

In Being and Time, Heidegger investigates the question of being by asking about the being for whom being is a question.[clarification needed] Heidegger names this being Dasein (see above), and he pursues his investigation through themes such as mortality, care, anxiety, temporality, and historicity. It was Heidegger's original intention to write a second half of the book, consisting of a "Destruktion" of the history of philosophy—that is, the transformation of philosophy by re-tracing its history—but he never completed this project.[citation needed]

Later works: The Turn

Am Feldweg in Meßkirch. Heidegger often went for a walk on the path in this field. See the text Der Feldweg GA Nr. 13

Heidegger's later works, beginning by 1930 and largely established by the early 1940s,[4] seem to many commentators (e.g. William J. Richardson[70]) at least to reflect a shift of focus, if not indeed a major change in his philosophical outlook, which is known as "the turn" (die Kehre).[71] One way this has been understood is as a shift from "dwelling" in the world (Wohnen) to a fixation on more superficial activities ("doing"), typified by a "will to power" kind of dominion over the world as a mere object. This ontological "turn" can be seen as a shift in priority from Being and Time to Time and Being—namely, from dwelling (being) in the world to doing (time) in the world.[4][72][73] (This aspect had a particular influence on architectural theorists in their focus on place and space in thinking about dwelling. Such is the case with the work of Christian Norberg-Schulz and the philosopher-architect Nader El-Bizri.)[74] However, others feel that this is to overstate the difference. For example, in 2011 Mark Wrathall[75] argued that Heidegger pursued and refined the central notion of unconcealment throughout his life as a philosopher. Its importance and continuity in his thinking, Wrathall states, shows that he did not have a "turn". A reviewer of Wrathall's book stated: "An ontology of unconcealment [...] means a description and analysis of the broad contexts in which entities show up as meaningful to us, as well as the conditions under which such contexts, or worlds, emerge and fade."[76]

Heidegger focuses less on the way in which the structures of being are revealed in everyday behavior, and more on the way in which behavior itself depends on a prior "openness to being." The essence of being human is the maintenance of this openness. This ‘openness to being' can be seen as a basic ability of humans. We experience the world of beings as containing things in which we have an interest or concern.[77] Heidegger contrasts this openness to the "will to power" of the modern human subject, which is one way of forgetting this originary openness.

Heidegger understands the commencement of the history of Western philosophy as a brief period of authentic openness to being, during the time of the pre-Socratics, especially Anaximander, Heraclitus, and Parmenides. This was followed, according to Heidegger, by a long period increasingly dominated by the forgetting of this initial openness, a period which commences with Plato, and which occurs in different ways throughout Western history.

Two recurring themes of Heidegger's later writings are poetry and technology. Heidegger sees poetry and technology as two contrasting ways of "revealing." Poetry reveals being in the way in which, if it is genuine poetry, it commences something new. Technology, on the other hand, when it gets going, inaugurates the world of the dichotomous subject and object, which modern philosophy commencing with Descartes also reveals. But with modern technology a new stage of revealing is reached, in which the subject-object distinction is overcome even in the "material" world of technology. The essence of modern technology is the conversion of the whole universe of beings into an undifferentiated "standing reserve" (Bestand) of energy available for any use to which humans choose to put it. Heidegger described the essence of modern technology as Gestell, or "enframing." He does not unequivocally condemn technology: while he acknowledges that modern technology contains grave dangers, Heidegger nevertheless also argues that it may constitute a chance for human beings to enter a new epoch in their relation to being.[78] Despite this, some commentators have insisted that an agrarian nostalgia permeates his later work.[79]

In a 1950 lecture he formulated the famous saying "Language speaks", later published in the 1959 essays collection Unterwegs zur Sprache, and collected in the 1971 English book Poetry, Language, Thought.[80][81][82]

Heidegger's later works include Vom Wesen der Wahrheit ("On the Essence of Truth", 1930), Der Ursprung des Kunstwerkes ("The Origin of the Work of Art", 1935), Einführung in die Metaphysik ("Introduction to Metaphysics", 1935), Bauen Wohnen Denken ("Building Dwelling Thinking", 1951), and Die Frage nach der Technik ("The Question Concerning Technology", 1954) and Was heisst Denken? (What Is Called Thinking? 1954). Also Beiträge zur Philosophie (Vom Ereignis) (Contributions to Philosophy (From Enowning)), composed in the years 1936–38 but not published until 1989, on the centennial of Heidegger's birth.

Heidegger and the ground of history

It has been postulated that Heidegger believed the Western world to be on a trajectory headed for total war,[83] and on the brink of profound nihilism[84] (the rejection of all religious and moral principles),[85] which would be the purest and highest revelation of Being itself,[86] offering a horrifying crossroads of either salvation or the end of metaphysics and modernity;[87] rendering the West a wasteland populated by tool-using brutes, characterized by an unprecedented ignorance and barbarism[88] in which everything is permitted.[89]

He thought the latter possibility would degenerate mankind generally into scientists, workers and brutes,[90] living under the last mantle of one of three ideologies, Americanism, Marxism or Nazism[91] (which he deemed metaphysically identical, as avatars of subjectivity and institutionalized nihilism),[92] and an unfettered totalitarian world technology.[90] Supposedly, this epoch would be ironically celebrated, as the most enlightened and glorious in human history.[93]

He envisaged this abyss to be the greatest event in the West's history because it would enable Humanity to comprehend Being more profoundly and primordially than the Pre-Socratics.[94]

Influences

St. Augustine of Hippo

Recent scholarship has shown that Heidegger was substantially influenced by St. Augustine of Hippo and that Being and Time would not have been possible without the influence of Augustine's thought. Augustine's Confessions was particularly influential in shaping Heidegger's thought.[95]

Augustine viewed time as relative and subjective, and that being and time were bound up together.[96] Heidegger adopted similar views, e.g. that time was the horizon of Being: ' ...time temporalizes itself only as long as there are human beings.'[97]

Aristotle and the Greeks

Heidegger was influenced at an early age by Aristotle, mediated through Catholic theology, medieval philosophy and Franz Brentano.[98][99] Aristotle's ethical, logical, and metaphysical works were crucial to the development of his thought in the crucial period of the 1920s. Although he later worked less on Aristotle, Heidegger recommended postponing reading Nietzsche, and to "first study Aristotle for ten to fifteen years".[100] In reading Aristotle, Heidegger increasingly contested the traditional Latin translation and scholastic interpretation of his thought. Particularly important (not least for its influence upon others, both in their interpretation of Aristotle and in rehabilitating a neo-Aristotelian "practical philosophy")[101] was his radical reinterpretation of Book Six of Aristotle's Nicomachean Ethics and several books of the Metaphysics. Both informed the argument of Being and Time. Heidegger's thought is original in being an authentic retrieval of the past, a repetition of the possibilities handed down by the tradition.[102]

The idea of asking about being may be traced back via Aristotle to Parmenides. Heidegger claimed to have revived the question of being, the question having been largely forgotten by the metaphysical tradition extending from Plato to Descartes, a forgetfulness extending to the Age of Enlightenment and then to modern science and technology. In pursuit of the retrieval of this question, Heidegger spent considerable time reflecting on ancient Greek thought, in particular on Plato, Parmenides, Heraclitus, and Anaximander, as well as on the tragic playwright Sophocles.[103]

Dilthey

Wilhelm Dilthey, the young Heidegger was influenced by Dilthey's works

Heidegger's very early project of developing a "hermeneutics of factical life" and his hermeneutical transformation of phenomenology was influenced in part by his reading of the works of Wilhelm Dilthey.[104]

Of the influence of Dilthey, Hans-Georg Gadamer writes the following: "As far as Dilthey is concerned, we all know today what I have known for a long time: namely that it is a mistake to conclude on the basis of the citation in Being and Time that Dilthey was especially influential in the development of Heidegger's thinking in the mid-1920s. This dating of the influence is much too late." He adds that by the fall of 1923 it was plain that Heidegger felt "the clear superiority of Count Yorck over the famous scholar, Dilthey." Gadamer nevertheless makes clear that Dilthey's influence was important in helping the youthful Heidegger "in distancing himself from the systematic ideal of Neo-Kantianism, as Heidegger acknowledges in Being and Time."[105] Based on Heidegger's earliest lecture courses, in which Heidegger already engages Dilthey's thought prior to the period Gadamer mentions as "too late", scholars as diverse as Theodore Kisiel and David Farrell Krell have argued for the importance of Diltheyan concepts and strategies in the formation of Heidegger's thought.[106]

Even though Gadamer's interpretation of Heidegger has been questioned, there is little doubt that Heidegger seized upon Dilthey's concept of hermeneutics. Heidegger's novel ideas about ontology required a gestalt formation, not merely a series of logical arguments, in order to demonstrate his fundamentally new paradigm of thinking, and the hermeneutic circle offered a new and powerful tool for the articulation and realization of these ideas.[107]

Husserl

Edmund Husserl, the man who established the school of phenomenology

There is disagreement over the degree of influence that Edmund Husserl had on Heidegger's philosophical development, just as there is disagreement about the degree to which Heidegger's philosophy is grounded in phenomenology. These disagreements centre upon how much of Husserlian phenomenology is contested by Heidegger, and how much this phenomenology in fact informs Heidegger's own understanding.

On the relation between the two figures, Gadamer wrote: "When asked about phenomenology, Husserl was quite right to answer as he used to in the period directly after World War I: 'Phenomenology, that is me and Heidegger'." Nevertheless, Gadamer noted that Heidegger was no patient collaborator with Husserl, and that Heidegger's "rash ascent to the top, the incomparable fascination he aroused, and his stormy temperament surely must have made Husserl, the patient one, as suspicious of Heidegger as he always had been of Max Scheler's volcanic fire."[108]

Robert J. Dostal understood the importance of Husserl to be profound:

Heidegger himself, who is supposed to have broken with Husserl, bases his hermeneutics on an account of time that not only parallels Husserl's account in many ways but seems to have been arrived at through the same phenomenological method as was used by Husserl.... The differences between Husserl and Heidegger are significant, but if we do not see how much it is the case that Husserlian phenomenology provides the framework for Heidegger's approach, we will not be able to appreciate the exact nature of Heidegger's project in Being and Time or why he left it unfinished.[109]

Daniel O. Dahlstrom saw Heidegger's presentation of his work as a departure from Husserl as unfairly misrepresenting Husserl's own work. Dahlstrom concluded his consideration of the relation between Heidegger and Husserl as follows:

Heidegger's silence about the stark similarities between his account of temporality and Husserl's investigation of internal time-consciousness contributes to a misrepresentation of Husserl's account of intentionality. Contrary to the criticisms Heidegger advances in his lectures, intentionality (and, by implication, the meaning of 'to be') in the final analysis is not construed by Husserl as sheer presence (be it the presence of a fact or object, act or event). Yet for all its "dangerous closeness" to what Heidegger understands by temporality, Husserl's account of internal time-consciousness does differ fundamentally. In Husserl's account the structure of protentions is accorded neither the finitude nor the primacy that Heidegger claims are central to the original future of ecstatic-horizonal temporality.[110]

Kierkegaard

Søren Kierkegaard, considered to be the first existential philosopher

Heideggerians regarded Søren Kierkegaard as, by far, the greatest philosophical contributor to Heidegger's own existentialist concepts.[111] Heidegger's concepts of anxiety (Angst) and mortality draw on Kierkegaard and are indebted to the way in which the latter lays out the importance of our subjective relation to truth, our existence in the face of death, the temporality of existence, and the importance of passionate affirmation of one's individual being-in-the-world.[112]

Patricia J. Huntington claims that Heidegger's book Being and Time continued Kierkegaard's existential goal. Nevertheless, she argues that Heidegger began to distance himself from any existentialist thought.[113]

Calvin Shrag argues Heidegger's early relationship with Kierkegaard as:

Kierkegaard is primarily concerned with existence as it is experienced in man's concrete ethico-religious situation. Heidegger is interested in deriving an ontological analysis of man. But as Heidegger's ontological and existentialist descriptions can arise only from ontic and existential experience, so Kierkegaard's ontic and existential elucidations express an implicit ontology.[114]

Hölderlin and Nietzsche

Friedrich Hölderlin,
Friedrich Nietzsche
Heidegger dedicated many of his lectures to both Hölderlin and Nietzsche

Friedrich Hölderlin and Friedrich Nietzsche were both important influences on Heidegger,[115] and many of his lecture courses were devoted to one or the other, especially in the 1930s and 1940s. The lectures on Nietzsche focused on fragments posthumously published under the title The Will to Power, rather than on Nietzsche's published works. Heidegger read The Will to Power as the culminating expression of Western metaphysics, and the lectures are a kind of dialogue between the two thinkers.

The fundamental differences between the philosophical delineations of Heidegger and Adorno can be found in their contrasting views of Hölderlin's poetical works and to a lesser extent in their divergent views on German romanticism in general. For Heidegger, Hölderlin expressed the intuitive necessity of metaphysical concepts as a guide for ethical paradigms, devoid of reflection. Adorno, on the other hand, pointed to the dialectic reflection of historical situations, the sociological interpretations of future outcomes, and therefore opposed the liberating principles of intuitive concepts because they negatively surpassed the perception of societal realities.[116] Nevertheless, it was Heidegger's rationalization and later work on Hölderlin's poems as well as on Parmenides ("For to be aware and to be are the same," DK B 3) and his consistent understanding of Nietzsche's thought that formed the foundation of postmodern existentialism.[117]

This is also the case for the lecture courses devoted to the poetry of Friedrich Hölderlin, which became an increasingly central focus of Heidegger's work and thought. Heidegger grants to Hölderlin a singular place within the history of being and the history of Germany, as a herald whose thought is yet to be "heard" in Germany or the West. Many of Heidegger's works from the 1930s onwards include meditations on lines from Hölderlin's poetry, and several of the lecture courses are devoted to the reading of a single poem (see, for example, Hölderlin's Hymn "The Ister").

Heidegger and Eastern thought

Some writers on Heidegger's work see possibilities within it for dialogue with traditions of thought outside of Western philosophy, particularly East Asian thinking.[citation needed] Despite perceived differences between Eastern and Western philosophy, some of Heidegger's later work, particularly "A Dialogue on Language between a Japanese and an Inquirer", does show an interest in initiating such a dialogue.[118] Heidegger himself had contact with a number of leading Japanese intellectuals, including members of the Kyoto School, notably Hajime Tanabe and Kuki Shūzō. Reinhard May refers to Chang Chung-Yuan who stated "Heidegger is the only Western Philosopher who not only intellectually understands Tao, but has intuitively experienced the essence of it as well."[119] May sees great influence of Taoism and Japanese scholars in Heidegger's work, although this influence is not acknowledged by the author. He asserts: "The investigation concludes that Heidegger’s work was significantly influenced by East Asian sources. It can be shown, moreover, that in particular instances Heidegger even appropriated wholesale and almost verbatim major ideas from the German translations of Daoist and Zen Buddhist classics. This clandestine textual appropriation of non-Western spirituality, the extent of which has gone undiscovered for so long, seems quite unparalleled, with far-reaching implications for our future interpretation of Heidegger’s work."[120]

Islam

Heidegger has been influential in research on the relationship between Western philosophy and the history of ideas in Islam,[121] particularly for some scholars interested in Arabic philosophical medieval sources. These include the Lebanese philosopher and architectural theorist Nader El-Bizri,[122] who, as well as focusing on the critique of the history of metaphysics (as an 'Arab Heideggerian'), also moves towards rethinking the notion of "dwelling" in the epoch of the modern unfolding of the essence of technology and Gestell,[123] and realizing what can be described as a "confluence of Western and Eastern thought" as well. El-Bizri has also taken a new direction in his engagement in 'Heidegger Studies' by way of probing the Arab/Levantine Anglophone reception of Sein und Zeit in 1937 as set in the Harvard doctoral thesis of the 20th century Lebanese thinker and diplomat Charles Malik.[124]

It is also claimed that the works of counter-enlightenment philosophers such as Heidegger, along with Friedrich Nietzsche and Joseph de Maistre, influenced Iran's Shia Islamist scholars, notably Ali Shariati. A clearer impact of Heidegger in Iran is associated with thinkers such as Reza Davari Ardakani, Ahmad Fardid, and Fardid's student Jalal Al-e-Ahmad,[125] who have been closely associated with the unfolding of philosophical thinking in a Muslim modern theological legacy in Iran. This included the construction of the ideological foundations of the Iranian Revolution and modern political Islam in its connections with theology.[126][127][128]

Heidegger and the Nazi Party

The rectorate

The University of Freiburg, where Heidegger was Rector from April 21, 1933, to April 23, 1934

Adolf Hitler was sworn in as Chancellor of Germany on January 30, 1933. Heidegger was elected rector of the University of Freiburg on April 21, 1933, and assumed the position the following day. On May 1, he joined the Nazi Party.

On 27 May 1933, Heidegger delivered his inaugural address, the Rektoratsrede ("The Self-assertion of the German University"), in a hall decorated with swastikas, with members of the Sturmabteilung and prominent Nazi Party officials present.[129]

His tenure as rector was fraught with difficulties from the outset. Some Nazi education officials viewed him as a rival, while others saw his efforts as comical. Some of Heidegger's fellow Nazis also ridiculed his philosophical writings as gibberish. He finally offered his resignation as rector on 23 April 1934, and it was accepted on 27 April. Heidegger remained a member of both the academic faculty and of the Nazi Party until the end of the war.[130]

Philosophical historian Hans Sluga wrote:

Though as rector he prevented students from displaying an anti-Semitic poster at the entrance to the university and from holding a book burning, he kept in close contact with the Nazi student leaders and clearly signaled to them his sympathy with their activism.[131]

In 1945, Heidegger wrote of his term as rector, giving the writing to his son Hermann; it was published in 1983:

The rectorate was an attempt to see something in the movement that had come to power, beyond all its failings and crudeness, that was much more far-reaching and that could perhaps one day bring a concentration on the Germans' Western historical essence. It will in no way be denied that at the time I believed in such possibilities and for that reason renounced the actual vocation of thinking in favor of being effective in an official capacity. In no way will what was caused by my own inadequacy in office be played down. But these points of view do not capture what is essential and what moved me to accept the rectorate.[132]

Treatment of Husserl

Beginning in 1917, German-Jewish philosopher Edmund Husserl championed Heidegger's work, and helped him secure the retiring Husserl's chair in Philosophy at the University of Freiburg.[133][134]

On 6 April 1933, the Reichskommissar of Baden Province, Robert Wagner, suspended all Jewish government employees, including present and retired faculty at the University of Freiburg. Heidegger's predecessor as Rector formally notified Husserl of his "enforced leave of absence" on 14 April 1933.

Heidegger became Rector of the University of Freiburg on 22 April 1933. The following week the national Reich law of 28 April 1933 replaced Reichskommissar Wagner's decree. The Reich law required the firing of Jewish professors from German universities, including those, such as Husserl, who had converted to Christianity. The termination of the retired professor Husserl's academic privileges thus did not involve any specific action on Heidegger's part.[135]

Heidegger had by then broken off contact with Husserl, other than through intermediaries. Heidegger later claimed that his relationship with Husserl had already become strained after Husserl publicly "settled accounts" with Heidegger and Max Scheler in the early 1930s.[136]

Heidegger did not attend his former mentor's cremation in 1938. In 1941, under pressure from publisher Max Niemeyer, Heidegger agreed to remove the dedication to Husserl from Being and Time (restored in post-war editions).[137]

Heidegger's behavior towards Husserl has evoked controversy. Arendt initially suggested that Heidegger's behavior precipitated Husserl's death. She called Heidegger a "potential murderer." However, she later recanted her accusation.[138]

In 1939, only a year after Husserl's death, Heidegger wrote in his Black Notebooks: "The more original and inceptive the coming decisions and questions become, the more inaccessible will they remain to this [Jewish] 'race'. Thus, Husserl’s step toward phenomenological observation, and his rejection of psychological explanations and historiological reckoning of opinions, are of enduring importance—yet it never reaches into the domains of essential decisions",[139] seeming to imply that Husserl's philosophy was limited purely because he was Jewish.

Post-rectorate period

After the failure of Heidegger's rectorship, he withdrew from most political activity, but remained a member of the Nazi Party.

In a 1935 lecture, later published in 1953 as part of the book Introduction to Metaphysics, Heidegger refers to the "inner truth and greatness" of the National Socialist movement (die innere Wahrheit und Größe dieser Bewegung), but he then adds a qualifying statement in parentheses: "namely, the confrontation of planetary technology and modern humanity" (nämlich die Begegnung der planetarisch bestimmten Technik und des neuzeitlichen Menschen). However, it subsequently transpired that this qualification had not been made during the original lecture, although Heidegger claimed that it had been. This has led scholars to argue that Heidegger still supported the Nazi party in 1935 but that he did not want to admit this after the war, and so he attempted to silently correct his earlier statement.[140]

In private notes written in 1939, Heidegger took a strongly critical view of Hitler's ideology;[141] however, in public lectures, he seems to have continued to make ambiguous comments which, if they expressed criticism of the regime, did so only in the context of praising its ideals. For instance, in a 1942 lecture, published posthumously, Heidegger said of recent German classics scholarship:

In the majority of "research results," the Greeks appear as pure National Socialists. This overenthusiasm on the part of academics seems not even to notice that with such "results" it does National Socialism and its historical uniqueness no service at all, not that it needs this anyhow.[142]

An important witness to Heidegger's continued allegiance to National Socialism during the post-rectorship period is his former student Karl Löwith, who met Heidegger in 1936 while Heidegger was visiting Rome. In an account set down in 1940 (though not intended for publication), Löwith recalled that Heidegger wore a swastika pin to their meeting, though Heidegger knew that Löwith was Jewish. Löwith also recalled that Heidegger "left no doubt about his faith in Hitler", and stated that his support for National Socialism was in agreement with the essence of his philosophy.[143]

Heidegger rejected the "biologically grounded racism" of the Nazis, replacing it with linguistic-historical heritage.[144]

Post-war period

After the end of World War II, Heidegger was summoned to appear at a denazification hearing. Heidegger's former lover Arendt spoke on his behalf at this hearing, while Jaspers spoke against him. He was charged on four counts, dismissed from the university and declared a "follower" (Mitläufer) of Nazism.[130] Heidegger was forbidden to teach between 1945 and 1951. One consequence of this teaching ban was that Heidegger began to engage far more in the French philosophical scene.[145]

In his postwar thinking, Heidegger distanced himself from Nazism, but his critical comments about Nazism seem "scandalous" to some since they tend to equate the Nazi war atrocities with other inhumane practices related to rationalisation and industrialisation, including the treatment of animals by factory farming. For instance in a lecture delivered at Bremen in 1949, Heidegger said: "Agriculture is now a motorized food industry, the same thing in its essence as the production of corpses in the gas chambers and the extermination camps, the same thing as blockades and the reduction of countries to famine, the same thing as the manufacture of hydrogen bombs."[130]

In 1967 Heidegger met with the Jewish poet Paul Celan, a concentration camp survivor. Celan visited Heidegger at his country retreat and wrote an enigmatic poem about the meeting, which some interpret as Celan's wish for Heidegger to apologize for his behavior during the Nazi era.[146]

Der Spiegel interview

On 23 September 1966, Heidegger was interviewed by Rudolf Augstein and Georg Wolff for Der Spiegel magazine, in which he agreed to discuss his political past provided that the interview be published posthumously. (It was published five days after his death, on 31 May 1976.)[147] In the interview, Heidegger defended his entanglement with National Socialism in two ways: first, he argued that there was no alternative, saying that he was trying to save the university (and science in general) from being politicized and thus had to compromise with the Nazi administration. Second, he admitted that he saw an "awakening" (Aufbruch) which might help to find a "new national and social approach," but said that he changed his mind about this in 1934, largely prompted by the violence of the Night of the Long Knives.

In his interview Heidegger defended as double-speak his 1935 lecture describing the "inner truth and greatness of this movement." He affirmed that Nazi informants who observed his lectures would understand that by "movement" he meant National Socialism. However, Heidegger asserted that his dedicated students would know this statement was no eulogy for the Nazi Party. Rather, he meant it as he expressed it in the parenthetical clarification later added to Introduction to Metaphysics (1953), namely, "the confrontation of planetary technology and modern humanity."

The eyewitness account of Löwith from 1940 contradicts the account given in the Der Spiegel interview in two ways: that he did not make any decisive break with National Socialism in 1934, and that Heidegger was willing to entertain more profound relations between his philosophy and political involvement. The Der Spiegel interviewers did not bring up Heidegger's 1949 quotation comparing the industrialization of agriculture to the extermination camps. In fact, the interviewers were not in possession of much of the evidence now known for Heidegger's Nazi sympathies.[148] Der Spiegel journalist Georg Wolff had been an SS-Hauptsturmführer with the Sicherheitsdienst, stationed in Oslo during World War II, and had been writing articles with antisemitic and racist overtones in Der Spiegel since war's end.

Influence and reception in France

Heidegger is "widely acknowledged to be one of the most original and important philosophers of the 20th century while remaining one of the most controversial."[6] His ideas have penetrated into many areas, but in France there is a very long and particular history of reading and interpreting his work which in itself resulted in deepening the impact of his thought in Continental Philosophy. He influenced Jean Beaufret, François Fédier, Dominique Janicaud, Jean-Luc Marion, Jean-François Courtine and others.

Existentialism and pre-war influence

Heidegger's influence on French philosophy began in the 1930s, when Being and Time, "What is Metaphysics?" and other Heideggerian texts were read by Jean-Paul Sartre and other existentialists, as well as by thinkers such as Alexandre Kojève, Georges Bataille and Emmanuel Levinas.[149] Because Heidegger's discussion of ontology (the study of being) is rooted in an analysis of the mode of existence of individual human beings (Da-sein, or there-being), his work has often been associated with existentialism. The influence of Heidegger on Sartre's Being and Nothingness (1943) is marked, but Heidegger felt that Sartre had misread his work, as he argued in later texts such as the "Letter on Humanism". In that text, intended for a French audience, Heidegger explained this misreading in the following terms:

Sartre's key proposition about the priority of existentia over essentia [that is, Sartre's statement that "existence precedes essence"] does, however, justify using the name "existentialism" as an appropriate title for a philosophy of this sort. But the basic tenet of "existentialism" has nothing at all in common with the statement from Being and Time [that "the 'essence' of Dasein lies in its existence"]—apart from the fact that in Being and Time no statement about the relation of essentia and existentia can yet be expressed, since there it is still a question of preparing something precursory.[150]

"Letter on 'Humanism'" is often seen as a direct response to Sartre's 1945 lecture "Existentialism Is a Humanism". Aside from merely disputing readings of his own work, however, in the "Letter on Humanism" Heidegger asserts that "Every humanism is either grounded in a metaphysics or is itself made to be the ground of one." Heidegger's largest issue with Sartre's existential humanism is that, while it does make a humanistic 'move' in privileging existence over essence, "the reversal of a metaphysical statement remains a metaphysical statement." From this point onward in his thought, Heidegger attempted to think beyond metaphysics to a place where the articulation of the fundamental questions of ontology were fundamentally possible: only from this point can we restore (that is, re-give [redonner]) any possible meaning to the word "humanism".

Post-war forays into France

After the war, Heidegger was banned from university teaching for a period on account of his support of Nazism while serving as Rector of Freiburg University.[151] He developed a number of contacts in France, where his work continued to be taught, and a number of French students visited him at Todtnauberg (see, for example, Jean-François Lyotard's brief account in Heidegger and "the Jews", which discusses a Franco-German conference held in Freiburg in 1947, one step toward bringing together French and German students).[citation needed] Heidegger subsequently made several visits to France, and made efforts to keep abreast of developments in French philosophy by way of correspondence with Jean Beaufret, an early French translator of Heidegger, and with Lucien Braun.

Derrida and deconstruction

Deconstruction came to Heidegger's attention in 1967 by way of Lucien Braun's recommendation of Jacques Derrida's work (Hans-Georg Gadamer was present at an initial discussion and indicated to Heidegger that Derrida's work came to his attention by way of an assistant). Heidegger expressed interest in meeting Derrida personally after the latter sent him some of his work. There was discussion of a meeting in 1972, but this failed to take place.[152] Heidegger's interest in Derrida is said by Braun to have been considerable (as is evident in two letters, of September 29, 1967 and May 16, 1972, from Heidegger to Braun). Braun also brought to Heidegger's attention the work of Michel Foucault. Foucault's relation to Heidegger is a matter of considerable difficulty; Foucault acknowledged Heidegger as a philosopher whom he read but never wrote about. (For more on this see Penser à Strasbourg, Jacques Derrida, et al., which includes reproductions of both letters and an account by Braun, "À mi-chemin entre Heidegger et Derrida").

Derrida attempted to displace the understanding of Heidegger's work that had been prevalent in France from the period of the ban against Heidegger teaching in German universities, which amounted to an almost wholesale rejection of the influence of Jean-Paul Sartre and existentialist terms. In Derrida's view, deconstruction is a tradition inherited via Heidegger (the French term "déconstruction" is a term coined to translate Heidegger's use of the words "Destruktion"—literally "destruction"—and "Abbau"—more literally "de-building"). According to Derrida, Sartre's interpretation of Dasein and other key Heideggerian concerns is overly psychologistic, anthropocentric, and misses the historicality central to Dasein in Being and Time.

The Farías debate

Jacques Derrida, Philippe Lacoue-Labarthe, and Jean-François Lyotard, among others, all engaged in debate and disagreement about the relation between Heidegger's philosophy and his Nazi politics. These debates included the question of whether it was possible to do without Heidegger's philosophy, a position which Derrida in particular rejected. Forums where these debates took place include the proceedings of the first conference dedicated to Derrida's work, published as "Les Fins de l'homme à partir du travail de Jacques Derrida: colloque de Cerisy, 23 juillet-2 août 1980", Derrida's "Feu la cendre/cio' che resta del fuoco", and the studies on Paul Celan by Lacoue-Labarthe and Derrida which shortly preceded the detailed studies of Heidegger's politics published in and after 1987.

When in 1987 Víctor Farías published his book Heidegger et le nazisme, this debate was taken up by many others, some of whom were inclined to disparage so-called "deconstructionists" for their association with Heidegger's philosophy. Derrida and others not only continued to defend the importance of reading Heidegger, but attacked Farías on the grounds of poor scholarship and for what they saw as the sensationalism of his approach. Not all scholars agreed with this negative assessment: Richard Rorty, for example, declared that "[Farías'] book includes more concrete information relevant to Heidegger's relations with the Nazis than anything else available, and it is an excellent antidote to the evasive apologetics that are still being published."[153]

Bernard Stiegler

More recently, Heidegger's thought has influenced the work of the French philosopher Bernard Stiegler. This is evident even from the title of Stiegler's multi-volume magnum opus, La technique et le temps (volume one translated into English as Technics and Time, 1: The Fault of Epimetheus).[154] Stiegler offers an original reading of Heidegger, arguing that there can be no access to "originary temporality" other than via material, that is, technical, supports, and that Heidegger recognised this in the form of his account of world historicality, yet in the end suppressed that fact. Stiegler understands the existential analytic of Being and Time as an account of psychic individuation, and his later "history of being" as an account of collective individuation. He understands many of the problems of Heidegger's philosophy and politics as the consequence of Heidegger's inability to integrate the two.

Giorgio Agamben

Heidegger has been very influential on the work of the Italian philosopher Giorgio Agamben. Agamben attended seminars in France led by Heidegger in the late 1960s.[155]

Criticism

Heidegger's influence upon 20th century continental philosophy is unquestioned and has produced a variety of critical responses.[citation needed]

Early criticisms

According to Husserl, Being and Time claimed to deal with ontology but only did so in the first few pages of the book. Having nothing further to contribute to an ontology independent of human existence, Heidegger changed the topic to Dasein. Whereas Heidegger argued that the question of human existence is central to the pursuit of the question of being, Husserl criticized this as reducing phenomenology to "philosophical anthropology" and offering an abstract and incorrect portrait of the human being.[156]

The Neo-Kantian Ernst Cassirer and Heidegger engaged in an influential debate located in Davos in 1929, concerning the significance of Kantian notions of freedom and rationality (see Cassirer–Heidegger debate). Whereas Cassirer defended the role of rationality in Kant, Heidegger argued for the priority of the imagination.

Dilthey's student Georg Misch wrote the first extended critical appropriation of Heidegger in Lebensphilosophie und Phänomenologie. Eine Auseinandersetzung der Diltheyschen Richtung mit Heidegger und Husserl, Leipzig 1930 (3rd ed. Stuttgart 1964).

The Young Hegelians and critical theory

Hegel-influenced Marxist thinkers, especially György Lukács and the Frankfurt School, associated the style and content of Heidegger's thought with German irrationalism and criticized its political implications.[157]

Initially members of the Frankfurt School were positively disposed to Heidegger, becoming more critical at the beginning of the 1930s. Heidegger's student Herbert Marcuse became associated with the Frankfurt School. Initially striving for a synthesis between Hegelian Marxism and Heidegger's phenomenology, Marcuse later rejected Heidegger's thought for its "false concreteness" and "revolutionary conservativism." Theodor Adorno wrote an extended critique of the ideological character of Heidegger's early and later use of language in the Jargon of Authenticity. Contemporary social theorists associated with the Frankfurt School have remained largely critical of Heidegger's works and influence. In particular, Jürgen Habermas admonishes the influence of Heidegger on recent French philosophy in his polemic against "postmodernism" in The Philosophical Discourse of Modernity (1985). However, work by philosopher and critical theorist Nikolas Kompridis tries to show that Heidegger's insights into world disclosure are badly misunderstood and mishandled by Habermas, and are of vital importance for critical theory, offering an important way of renewing that tradition.[158][159]

Reception by analytic and Anglo-American philosophy

Criticism of Heidegger's philosophy has also come from analytic philosophy, beginning with logical positivism. In "The Elimination of Metaphysics Through Logical Analysis of Language" (1932), Rudolf Carnap accused Heidegger of offering an "illusory" ontology, criticizing him for committing the fallacy of reification and for wrongly dismissing the logical treatment of language which, according to Carnap, can only lead to writing "nonsensical pseudo-propositions."

The British logical positivist A. J. Ayer was strongly critical of Heidegger's philosophy. In Ayer's view, Heidegger proposed vast, overarching theories regarding existence, which are completely unverifiable through empirical demonstration and logical analysis. For Ayer, this sort of philosophy was a poisonous strain in modern thought. He considered Heidegger to be the worst example of such philosophy, which Ayer believed to be entirely useless.

Bertrand Russell considered Heidegger an obscurantist, writing,

Highly eccentric in its terminology, his philosophy is extremely obscure. One cannot help suspecting that language is here running riot. An interesting point in his speculations is the insistence that nothingness is something positive. As with much else in Existentialism, this is a psychological observation made to pass for logic.[160]

This quote expresses the sentiments of many 20th-century analytic philosophers concerning Heidegger.[161]

Roger Scruton stated that: "His major work Being and Time is formidably difficult—unless it is utter nonsense, in which case it is laughably easy. I am not sure how to judge it, and have read no commentator who even begins to make sense of it".[162]

The analytic tradition values clarity of expression. Heidegger, however, has on occasion appeared to take an opposing view, stating for example:

those in the crossing must in the end know what is mistaken by all urging for intelligibility: that every thinking of being, all philosophy, can never be confirmed by "facts," i.e., by beings. Making itself intelligible is suicide for philosophy. Those who idolize "facts" never notice that their idols only shine in a borrowed light. They are also meant not to notice this; for thereupon they would have to be at a loss and therefore useless. But idolizers and idols are used wherever gods are in flight and so announce their nearness.[163]

Apart from the charge of obscurantism, other analytic philosophers considered the actual content of Heidegger's work to be either faulty and meaningless, vapid or uninteresting. However, not all analytic philosophers have been as hostile. Gilbert Ryle wrote a critical yet positive review of Being and Time. Ludwig Wittgenstein made a remark recorded by Friedrich Waismann: "To be sure, I can imagine what Heidegger means by being and anxiety"[164] which has been construed by some commentators[165] as sympathetic to Heidegger's philosophical approach. These positive and negative analytic evaluations have been collected in Michael Murray (ed.), Heidegger and Modern Philosophy: Critical Essays (Yale University Press, 1978). Heidegger's reputation within English-language philosophy has slightly improved in philosophical terms in some part through the efforts of Hubert Dreyfus, Richard Rorty, and a recent generation of analytically oriented phenomenology scholars. Pragmatist Rorty claimed that Heidegger's approach to philosophy in the first half of his career has much in common with that of the latter-day Ludwig Wittgenstein. Nevertheless, Rorty asserted that what Heidegger had constructed in his writings was a myth of being rather than an account of it.[166]

Contemporary European reception

Although Heidegger is considered by many observers to be one of the most influential philosophers of the 20th century,[167] aspects of his work have been criticised by those who nevertheless acknowledge this influence, such as Hans-Georg Gadamer and Jacques Derrida. Some questions raised about Heidegger's philosophy include the priority of ontology, the status of animals, the nature of the religious, Heidegger's supposed neglect of ethics (Levinas), the body (Maurice Merleau-Ponty), sexual difference (Luce Irigaray), or space (Peter Sloterdijk).[168]:85–88

Levinas was deeply influenced by Heidegger, and yet became one of his fiercest critics, contrasting the infinity of the good beyond being with the immanence and totality of ontology. Levinas also condemned Heidegger's involvement with National Socialism, stating: "One can forgive many Germans, but there are some Germans it is difficult to forgive. It is difficult to forgive Heidegger."[169]

Heidegger's defenders, notably Arendt, see his support for Nazism as arguably a personal " 'error' " (a word which Arendt placed in quotation marks when referring to Heidegger's Nazi-era politics).[170] Defenders think this error was irrelevant to Heidegger's philosophy. Critics such as Levinas,[171] Karl Löwith,[172] and Theodor Adorno claim that Heidegger's support for National Socialism revealed flaws inherent in his thought.[173]

Włodzimierz J. Korab-Karpowicz states in the Internet Encyclopedia of Philosophy that Heidegger's writing is "notoriously difficult", possibly because his thinking was "original" and clearly on obscure and innovative topics. He concludes Being and Time "remains his most influential work."[174]

In film

 • Being in the World draws on Heidegger's work to explore what it means to be human in a technological age. A number of Heidegger scholars are interviewed, including Hubert Dreyfus, Mark Wrathall, Albert Borgmann, John Haugeland and Taylor Carman.
 • The Ister (2004) is a film based on Heidegger's 1942 lecture course on Friedrich Hölderlin, and features Jean-Luc Nancy, Philippe Lacoue-Labarthe, Bernard Stiegler, and Hans-Jürgen Syberberg.[175][176]
 • The film director Terrence Malick translated Heidegger's 1929 essay Vom Wesen des Grundes into English. It was published under the title The Essence of Reasons (Evanston: Northwestern University Press, 1969, bilingual edition). It is also frequently said of Malick that his cinema has Heideggerian sensibilities. See for instance: Marc Furstenau and Leslie MacAvoy, "Terrence Malick's Heideggerian Cinema: War and the Question of Being in The Thin Red Line" In The cinema of Terrence Malick: Poetic visions of America, 2nd ed. Edited by Hanna Patterson (London: Wallflower Press 2007): 179–91. See also: Stanley Cavell, The World Viewed: Reflections on the Ontology of Film (Cambridge: Harvard University Press 1979): XV.
 • The 2006 experimental short Die Entnazifizierung des MH by James T. Hong imagines Heidegger's denazification proceedings.[177]
 • In the 2012 film Hannah Arendt, Heidegger is portrayed by actor Klaus Pohl.

Bibliography

Gesamtausgabe

Heidegger's collected works are published by Vittorio Klostermann.[178][179] The Gesamtausgabe was begun during Heidegger's lifetime. He defined the order of publication and dictated that the principle of editing should be "ways not works." Publication has not yet been completed.

The contents are listed here: Heidegger Gesamtausgabe.

Selected works

Year Original German English Translation
1927 Sein und Zeit, Gesamtausgabe Volume 2 Being and Time, trans. by John Macquarrie and Edward Robinson (London: SCM Press, 1962); re-translated by Joan Stambaugh (Albany: State University of New York Press, 1996)
1929 Kant und das Problem der Metaphysik, Gesamtausgabe Volume 3 Kant and the Problem of Metaphysics, trans. by Richard Taft (Bloomington: Indiana University Press, 1990)
1935 Einführung in die Metaphysik (1935, published 1953), Gesamtausgabe Volume 40 Introduction to Metaphysics, trans. by Gregory Fried and Richard Polt (New Haven: Yale University Press, 2000)
1936–8 Beiträge zur Philosophie (Vom Ereignis) (1936–1938, published 1989), Gesamtausgabe Volume 65 Contributions to Philosophy (From Enowning), trans. by Parvis Emad and Kenneth Maly (Bloomington: Indiana University Press, 1999); re-translated as Contributions to Philosophy (Of the Event), trans. by Richard Rojcewicz and Daniela Vallega-Neu (Bloomington: Indiana University Press, 2012)
1942 Hölderlins Hymne »Der Ister« (1942, published 1984), Gesamtausgabe Volume 53 Hölderlin's Hymn "The Ister", trans. by William McNeill and Julia Davis (Bloomington: Indiana University Press, 1996)
1949 "Die Frage nach der Technik", in Gesamtausgabe Volume 7 "The Question Concerning Technology", in Heidegger, Martin, Basic Writings: Second Edition, Revised and Expanded, ed. David Farrell Krell (New York: Harper Collins, 1993)
1950 Holzwege, Gesamtausgabe Volume 5. This collection includes "Der Ursprung des Kunstwerkes" (1935–1936) Off the Beaten Track. This collection includes "The Origin of the Work of Art"
1955–56 Der Satz vom Grund, Gesamtausgabe Volume 10 The Principle of Reason, trans. Reginald Lilly (Bloomington, Indiana University Press, 1991)
1955–57 Identität und Differenz, Gesamtausgabe Volume 11 Identity and Difference, trans. by Joan Stambaugh (New York: Harper & Row, 1969)
1959 Gelassenheit, in Gesamtausgabe Volume 16 Discourse On Thinking
1959 Unterwegs zur Sprache, Gesamtausgabe Volume 12 On the Way To Language, published without the essay "Die Sprache" ("Language") by arrangement with Heidegger

See also

References

 1. ^ Conor Cunningham, Peter M. Candler (eds.), Belief and Metaphysics, SCM Press, p. 267.
 2. ^ Martin Heidegger, Ontology: The Hermeneutics of Facticity, Indiana University Press, 2008, p. 92.
 3. ^ Anna-Teresa Tymieniecka, Phenomenology World-Wide: Foundations — Expanding Dynamics — Life-Engagements A Guide for Research and Study, Springer, 2014, p. 246.
 4. ^ a b c Wheeler, Michael (October 12, 2011). "Martin Heidegger – 3.1 The Turn and the Contributions to Philosophy". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 2013-05-22. In a 1947 piece, in which Heidegger distances his views from Sartre's existentialism, he links the turn to his own failure to produce the missing divisions of Being and Time [i.e., "Time and Being"]. ... At root Heidegger's later philosophy shares the deep concerns of Being and Time, in that it is driven by the same preoccupation with Being and our relationship with it that propelled the earlier work. ... [T]he later Heidegger does seem to think that his earlier focus on Dasein bears the stain of a subjectivity that ultimately blocks the path to an understanding of Being. This is not to say that the later thinking turns away altogether from the project of transcendental hermeneutic phenomenology. The project of illuminating the a priori conditions on the basis of which entities show up as intelligible to us is still at the heart of things.
 5. ^ Routledge Encyclopedia of Philosophy (1998): "Phenomenological movement: 4. Existential phenomenology.
 6. ^ a b c Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz. "Heidegger, Martin - Internet Encyclopedia of Philosophy". www.iep.utm.edu.
 7. ^ "The opposition of world and earth is a strife." (Heidegger (1971), Poetry, Language, Thought, translation and introduction by Albert Hofstadter, p. 47: translation corrected by Hubert Dreyfus; original German: "Das Gegeneinander von Welt und Erde ist ein Streit.") The two interconnected dimensions of intelligibility (revealing and concealing) are called "world" and "earth" by Heidegger, the latter informing and sustaining the former (Heidegger's Aesthetics (Stanford Encyclopedia of Philosophy)).
 8. ^ Heidegger's Hidden Sources: East-Asian Influences on His Work by Reinhard May, 1996.
 9. ^ Brian Elliott, Phenomenology and Imagination in Husserl and Heidegger, Routledge, 2004, p. 132.
 10. ^ Giorgio Agamben, The Open: Man and Animal, trans. Kevin Attell (Stanford University Press, 2004), p. 39.
 11. ^ Zupko, Jack (28 December 2017). Zalta, Edward N. (ed.). The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University – via Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 12. ^ a b Wells, John C. (2008), Longman Pronunciation Dictionary (3rd ed.), Longman, ISBN 9781405881180
 13. ^ "Heidegger". Random House Webster's Unabridged Dictionary.
 14. ^ "Martin - Französisch-Übersetzung - Langenscheidt Deutsch-Französisch Wörterbuch" (in German and French). Langenscheidt. Retrieved 22 October 2018.
 15. ^ Velasquez, M., Philosophy: A Text with Readings (Boston: Cengage Learning, 2012), p. 193.
 16. ^ John Richardson, Heidegger, Routledge, 2012.
 17. ^ Heidegger, Martin. Poetry, Language, Thought. (New York: Harper Modern Perennial Classics, 2001.), p. 8.
 18. ^ Farin, Ingo (2016). Reading Heidegger's "Black notebooks 1931--1941. Cambridge, Massachusetts London, England: The MIT Press. ISBN 978-0262034012.
 19. ^ a b Press, The MIT. "Reading Heidegger's Black Notebooks 1931–1941". The MIT Press.
 20. ^ a b Sharpe, Matthew (2018-10-02). "On Reading Heidegger—After the "Heidegger Case"?". Critical Horizons. 19 (4): 334–360. doi:10.1080/14409917.2018.1520514. ISSN 1440-9917.
 21. ^ Sheehan, Thomas (31 December 2011). Heidegger: The Man and the Thinker. Transaction Publishers. ISBN 9781412815376 – via Google Books.
 22. ^ Hermann Philipse, Heidegger's Philosophy of Being p. 173, Notes to Chapter One, Martin Heidegger, Supplements, trans. John Van Buren p. 183.
 23. ^ Die Lehre vom Urteil im Psychologismus. Ein kritisch-theoretischer Beitrag zur Logik [The Doctrine of Judgment in Psychologism: A Critical-theoretical Contribution to Logic] (1914). Source: Annemarie Gethmann-Siefert, "Martin Heidegger", Theologische Realenzyklopädie, XIV, 1982, p. 562. Now his thesis is included in: M. Heidegger, Frühe Schriften, Frankfurt-am-Main: Vittorio Klostermann, 1993.
 24. ^ Joseph J. Kockelmans, Phenomenology and the Natural Sciences: Essays and Translations, Northwestern University Press, 1970, p. 145.
 25. ^ Note, however, that it was discovered later that one of the two main sources used by Heidegger was not by Scotus, but by Thomas of Erfurt. Thus Heidegger's 1916 habilitation thesis, Die Kategorien- und Bedeutungslehre des Duns Scotus [Duns Scotus's Doctrine of Categories and Meaning], should have been entitled, Die Kategorienlehre des Duns Scotus und die Bedeutungslehre des Thomas von Erfurt. Source: Stanford Encyclopedia of Philosophy: "Thomas Erfurt".
 26. ^ Sebastian Luft (ed.), The Neo-Kantian Reader, Routledge 2015, p. 461.
 27. ^ Francesco Alfieri, The Presence of Duns Scotus in the Thought of Edith Stein: The Question of Individuality, Springer, 2015, p. 6.
 28. ^ Wheeler, Michael (December 9, 2018). Zalta, Edward N. (ed.). Martin Heidegger. Metaphysics Research Lab, Stanford University – via Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 29. ^ Gethmann-Siefert, 1982, p. 563
 30. ^ Michael Wheeler (2011-10-12). "Stanford Encyclopedia of Philosophy: Martin Heidegger". Retrieved 2016-03-02.
 31. ^ Wolin, Richard (2015). Heidegger's Children: Hannah Arendt, Karl Löwith, Hans Jonas, and Herbert Marcuse. Princeton University Press. ISBN 9780691168616.
 32. ^ Fleischacker, Samuel, ed. (August 2008). Heidegger's Jewish Followers: Essays on Hannah Arendt, Leo Strauss, Hans Jonas, and Emmanuel Levinas. Duquesne University Press. ISBN 978-0820704128.
 33. ^ Steinfels, Peter (27 December 1995). "Emmanuel Levinas, 90, French Ethical Philosopher". The New York Times. Retrieved 27 September 2018.
 34. ^ Charles Bambach, Heidegger’s Roots (Cornell University Press, 2003, page 82)
 35. ^ Hemming, Laurence (2013). "7". Heidegger and Marx : a productive dialogue over the language of humanism. Evanston, Ill: Northwestern University Press. ISBN 978-0810128750.
 36. ^ Farin, Ingo (2016). Reading Heidegger's "Black notebooks 1931--1941. Cambridge, Massachusetts London, England: The MIT Press. ISBN 978-0262034012.
 37. ^ Evans, Richard J. (2005). The Coming of the Third Reich. Penguin Books. pp. 419–422. ISBN 978-0143034698.
 38. ^ a b Young, Julian (1998). Heidegger, Philosophy, Nazism. Cambridge University Press. ISBN 978-0521644945.
 39. ^ Inwood, Michael (12 April 2014). "Martin Heidegger: the philosopher who fell for Hitler". The Independent. Retrieved 27 September 2018.
 40. ^ Michael Inwood (2014). "Martin Heidegger: the philosopher who fell for Hitler". The Telegraph.
 41. ^ Assheuer, Thomas (21 March 2014). "Das vergiftete Erbe" [The poisoned heritage]. Die Zeit (in German). Retrieved 27 September 2018.
 42. ^ di Cesare, Donatella (2018). Heidegger and the Jews : the Black notebooks. Cambridge, UK Medford, MA: Polity. ISBN 9781509503834.
 43. ^ Provisional ruling October 5, 1946; final ruling December 28, 1946; Hugo Ott, Martin Heidegger: A Political Life, (Harper Collins, 1993, page 348)
 44. ^ a b Rüdiger Safranski, Martin Heidegger: Between Good and Evil (Harvard University Press, 1998, page 373)
 45. ^ Heidegger, Martin (2007). Becoming Heidegger : on the trail of his early occasional writings, 1910-1927. Evanston, Ill: Northwestern University Press. p. XXV. ISBN 978-0810123038.
 46. ^ Schalow, F., Historical Dictionary of Heidegger's Philosophy, 3rd ed. (Lanham, MD: Rowman & Littlefield, 2020), p. 159.
 47. ^ "Letters to his Wife: 1915 - 1970". Wiley.com. 11 December 2009.
 48. ^ a b "Es ist wieder da". Die Zeit. 30 January 2014.
 49. ^ Martin Heidegger / Elisabeth Blochmann. Briefwechsel 1918–1969. Joachim W. Storck, ed. Marbach am Neckar: Deutsches Literatur-Archiv, 1989, 2nd edn. 1990.
 50. ^ Sharr, A., Heidegger's Hut (Cambridge, MA: MIT Press), 2006.
 51. ^ Being There, a Spring 2007 article on Heidegger's vacation home for Cabinet magazine.
 52. ^ Emad, Parvis. (2006) "Martin Heidegger - Bernhard Welte Correspondence Seen in the Context of Heidegger's Thought". Heidegger Studies. 22: 197-207. Philosophy Documentation Center website
 53. ^ Lambert, Cesar (2007). "Some considerations about the correspondence between Martin Heidegger and Bernhard Welte". Revista de Filosofía. 63: 157–169. doi:10.4067/S0718-43602007000100012.
 54. ^ S.J. McGrath, Heidegger; A (Very) Critical Introduction (Cambridge, U.K.: Erdmans, 2008), p. 10
 55. ^ "Biography - Martin Heidegger". Martin Heidegger. Retrieved 2018-01-23.
 56. ^ Fiske, E. B., "Martin Heidegger, a Philosopher Who Affected Many Fields, Dies", The New York Times, May 27, 1976, p. 1.
 57. ^ Safranski, Rüdiger (December 9, 1999). Martin Heidegger: Between Good and Evil. Harvard University Press. ISBN 9780674387102 – via Google Books.
 58. ^ "Present-at-hand (Vorhanden) and Ready-to-hand (Zuhanden) | MANE Compendium".
 59. ^ For a study on Heidegger's reading of the Sophist and his less central interest in Plato's Timaeus and its conception of space qua khôra: see: Nader El-Bizri, "On kai khôra: Situating Heidegger between the Sophist and the Timaeus", Studia Phaenomenologica, Vol. IV, Issue 1–2 (2004), pp. 73–98. This study is also closely connected with an investigation of Heidegger's later reflections on 'dwelling' as set in: Nader El-Bizri, 'Being at Home Among Things: Heidegger’s Reflections on Dwelling', Environment, Space, Place 3 (2011), pp. 47–71. Refer also to other aspects of this research under the section of 'Heidegger and Eastern Thought', and also the influence on architectural thinking in the main body of the text above
 60. ^ Craig, E., ed., The Shorter Routledge Encyclopedia of Philosophy (London / New York: Routledge, 2005), p. 363.
 61. ^ Inwood, M. J. (2000). A Heidegger dictionary. Malden, Mass: Blackwell Publishers. ISBN 9780631190943.
 62. ^ Powell, J., Heidegger's Contributions to Philosophy: Life and the Last God (New York: Continuum International Publishing Group, 2007), p. 137.
 63. ^ Jacques Derrida describes this in the following terms: "We can see then that Dasein, though not man, is nevertheless nothing other than man." Jacques Derrida, "The Ends of Man", Margins of Philosophy (Chicago: University of Chicago Press, 1982), p. 127.
 64. ^ Blair, Michael (1997). "Heidegger and Aquinas on the Self as Substance", in Postmodernism and Christian Philosophy edited by Roman Theodore Ciapalo. Mishawaka IN: Amer Maritain Assoc. pp. 39–46. ISBN 978-0813208817. Retrieved 27 April 2017.
 65. ^ Fehér, M., Kiss, O., & Ropolyi, L., Hermeneutics and Science (Berlin/Heidelberg: Springer, 1999), p. 216.
 66. ^ Cf. Bernard Stiegler, "Technics of Decision: An Interview", Angelaki 8 (2003), pp. 154–67, and cf. the discussion of Stiegler's reading of Heidegger in the sub-section "Bernard Stiegler" below.
 67. ^ El-Bizri, Nader (2004). "On Kai Khora: Situating Heidegger between the Sophist and the Timaeus". Studia Phaenomenologica. 4: 73–98. doi:10.7761/SP.1-2.73.
 68. ^ Nader El-Bizri, 'Being at Home Among Things: Heidegger’s Reflections on Dwelling', Environment, Space, Place 3 (2011), 47–71
 69. ^ El-Bizri, Nader (2015). "On Dwelling: Heideggerian Allusions to Architectural Phenomenology" (PDF). Studia UBB Philosophia. 60: 5–30.
 70. ^ Richardson, William J. (1963). Heidegger. Through Phenomenology to Thought. Preface by Martin Heidegger. The Hague: Martinus Nijhoff Publishers. 4th Edition (2003). The Bronx: Fordham University Press. ISBN 0-823-22255-1; ISBN 978-08-2322-255-1.
 71. ^ Korab-Karpowicz, W. J. (December 21, 2009). "Martin Heidegger (1889—1976) – 1. Life and Works". Internet Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 2013-05-22.
 72. ^ Heidegger, Martin (2002). "Time and Being". On Time and Being. Translated by Joan Stambaugh. Chicago: University of Chicago Press. ISBN 0-226-32375-7.
 73. ^ Naess, Jr., Arne D. "Martin Heidegger's Later philosophy". Encyclopædia Britannica. Retrieved 2013-06-28.
 74. ^ Refer to a recent study on Heidegger's conception of "dwelling" as set in: Nader El-Bizri, 'On Dwelling: Heideggerian Allusions to Architectural Phenomenology', Studia UBB Philosophia 60 (2015): 5-30. See also the related article on Heidegger's reflections on Plato's khôra in: Nader El-Bizri, "On kai khôra: Situating Heidegger between the Sophist and the Timaeus", Studia Phaenomenologica, Vol. IV, Issue 1–2 (2004), pp. 73–98.
 75. ^ Wrathall, Mark: Heidegger and Unconcealment: Truth, Language, and History, Cambridge University Press, 2011
 76. ^ Käufer, Stephan (2 July 2011). "Review of Heidegger and Unconcealment: Truth, Language, and History" – via Notre Dame Philosophical Reviews. Cite journal requires |journal= (help)
 77. ^ Wheeler, Michael. >. "Martin Heidegger". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Stanford University. Retrieved 10 December 2019.
 78. ^ For new directions in thinking about Heidegger’s reflections on the essence of modern technology in the context of 21st century considerations of spatiality and the human body against the unfolding of cybernetics, robotics, AI, see: Nader El-Bizri, ‘Phenomenology of Place and Space in our Epoch: Thinking along Heideggerian Pathways’, in The Phenomenology of Real and Virtual Places, ed. E. Champion (London : Routledge, 2018), pp. 123-143.
 79. ^ Refer in this context to reflections on Heidegger's conception of "dwelling" against the background of Gestell as set in:El-Bizri, Nader (2015). "On Dwelling: Heideggerian Allusions to Architectural Phenomenology" (PDF). Studia UBB Philosophia. 60: 5–30.
 80. ^ Lyon, James K. Paul Celan and Martin Heidegger: an unresolved conversation, 1951–1970, pp. 128–9
 81. ^ Philipse, Herman (1998) Heidegger's philosophy of being: a critical interpretation, p. 205
 82. ^ Heidegger (1971) Poetry, Language, Thought, translation and introduction by Albert Hofstadter, pp. xxv and 187ff
 83. ^ Gillespie, Michael Allen (1984). Hegel, Heidegger, and the Ground of History. Chicago: University of Chicago Press. p. 133. ISBN 0-226-29377-7.
 84. ^ Gillespie, Michael Allen (1984). Hegel, Heidegger, and the Ground of History. 2nd half: The University of Chicago Press. p. 148. ISBN 0-226-29377-7.CS1 maint: location (link)
 85. ^ The Oxford Encyclopedic English Dictionary. Bottom of page: Oxford University Press. 1991. p. 984. ISBN 978-0198612483.
 86. ^ Gillespie, Michael Allen (1984). Hegel, Heidegger, and the Ground of History. End of 1st paragraph: The University of Chicago Press. p. 154. ISBN 0-226-29377-7.CS1 maint: location (link)
 87. ^ Gillespie, Michael Allen (1984). Hegel, Heidegger, and the Ground of History. End of 2nd paragraph: The University of Chicago Press. p. 148. ISBN 0-226-29377-7.CS1 maint: location (link)
 88. ^ Gillespie, Michael Allen (1984). Hegel, Heidegger, and the Ground of History. Near end of 3rd paragraph.: The University of Chicago Press. p. 148. ISBN 0-226-29377-7.CS1 maint: location (link)
 89. ^ Gillespie, Michael Allen (1984). Hegel, Heidegger, and the Ground of History. Halfway through 2nd paragraph: The University of Chicago Press. p. 161. ISBN 0-226-29377-7.CS1 maint: location (link)
 90. ^ a b Gillespie, Michael Allen (1984). Hegel, Heidegger, and the Ground of History. Halfway through 3rd paragraph: The University of Chicago Press. p. 148. ISBN 0-226-29377-7.CS1 maint: location (link)
 91. ^ Gillespie, Michael Allen (1984). Hegel, Heidegger, and the Ground of History. End of 3rd paragraph: The University of Chicago Press. p. 157. ISBN 0-226-29377-7.CS1 maint: location (link)
 92. ^ Gillespie, Michael Allen (1984). Hegel, Heidegger, and the Ground of History. 2nd paragraph: The University of Chicago Press. p. 131. ISBN 0-226-29377-7.CS1 maint: location (link)
 93. ^ Gillespie, Michael Allen (1984). Hegel, Heidegger, and the Ground of History. End of 3rd paragraph: The University of Chicago Press. p. 148. ISBN 0-226-29377-7.CS1 maint: location (link)
 94. ^ Gillespie, Michael Allen (1984). Hegel, Heidegger, and the Ground of History. End of 1st paragraph: The University of Chicago Press. p. 151. ISBN 0-226-29377-7.CS1 maint: location (link)
 95. ^ See The Influence of Augustine on Heidegger: The Emergence of an Augustinian Phenomenology, ed. Craig J. N. de Paulo (Lewiston: The Edwin Mellen Press, 2006.) and also Martin Heidegger's Interpretations of Augustine: Sein und Zeit und Ewigkeit, ed. Frederick Van Fleteren (Lewiston: The Edwin Mellen Press, 2005.)
 96. ^ Augustine of Hippo (2008). Confessions. Chadwick, Henry transl. New York: Oxford University Press, Book XI
 97. ^ Introduction to Metaphysics, trans. by Gregory Fried and Richard Polt (New Haven: Yale University Press, 2000), p. 89.
 98. ^ Krell, David Farrell. "On the manifold meaning of aletheia: Brentano, Aristotle, Heidegger." Research in Phenomenology 5 (1975): 77-94.
 99. ^ Moran, Dermot. "Heidegger? s Critique of Husserl's and Brentano's Accounts of Intentionality." Inquiry 43, no. 1 (2000): 39-65.
 100. ^ Heidegger, What is Called Thinking? (New York: Harper & Row, 1968), p. 73.
 101. ^ Kelvin Knight, Aristotelian Philosophy: Ethics and Politics from Aristotle to MacIntyre (Cambridge: Polity Press, 2007).[pages needed]
 102. ^ Sonya Sikka (1997). Forms of Transcendence: Heidegger and Medieval Mystical Theology. SUNY Press. p. 265. ISBN 978-0-7914-3345-4.
 103. ^ "The Ode on Man in Sophocles' Antigone" (PDF). Archived from the original (PDF) on June 11, 2012.
 104. ^ ROCKMORE, Tom (2003). "Dilthey and Historical Reason". Revue Internationale de Philosophie. 57 (226 (4)): 477–494. JSTOR 23955847.
 105. ^ Hans-Georg Gadamer, "Martin Heidegger's One Path", in Theodore Kisiel & John van Buren (eds.), Reading Heidegger from the Start: Essays in His Earliest Thought (Albany: SUNY Press, 1994), pp. 22–4.
 106. ^ In The Genesis of Heidegger's Being and Time (Berkeley: University of California Press, 1993), Theodor Kisiel designates the first version of the project that culminates in Being and Time, "the Dilthey draft" (p. 313). David Farrell Krell comments in Daimon Life: Heidegger and Life-Philosophy (Bloomington & Indianapolis: Indiana University Press, 1992) that "Heidegger's project sprouts (in part, but in good part) from the soil of Dilthey's philosophy of factical-historical life" (p. 35).
 107. ^ Nelson, Eric S. (2014). "Heidegger and Dilthey: Language, History, and Hermeneutics", in Horizons of Authenticity in Phenomenology, Existentialism, and Moral Psychology, edited by Hans Pedersen and Megan Altman. Dordrecht: Springer. pp. 109–28. ISBN 978-9401794411.
 108. ^ Hans-Georg Gadamer, "Martin Heidegger—75 Years", Heidegger's Ways (Albany: SUNY Press, 1994), p. 18.
 109. ^ Robert J. Dostal, "Time and Phenomenology in Husserl and Heidegger", in Charles Guignon (ed.), The Cambridge Companion to Heidegger (Cambridge & New York: Cambridge University Press, 1993), p. 142.
 110. ^ Daniel O. Dahlstrom, "Heidegger's Critique of Husserl", in Theodore Kisiel & John van Buren (eds.), Reading Heidegger from the Start: Essays in His Earliest Thought (Albany: SUNY Press, 1994), p. 244.
 111. ^ Dreyfus, Hubert. Being-in-the-world: A Commentary on Heidegger's Being and Time, Division I. (Cambridge, MA: MIT Press, 1991), Sec. Appendix.
 112. ^ A recent study touches specifically on the ontological aspects of angst from a Heideggerian standpoint and the nuances that distinguish it in a radical way from the take on anguish in Kierkegaard's thought, see: Nader El-Bizri, ‘Variations ontologiques autour du concept d’angoisse chez Kierkegaard’, in Kierkegaard notre contemporain paradoxal (Beirut, 2013), pp. 83–95
 113. ^ Martin Joseph Matuštík, Martin Beck, Kierkegaard in Post/modernity, p. 43
 114. ^ Martin Joseph Matuštík, Martin Beck, Kierkegaard in Post/modernity, pp. 44-45
 115. ^ Historical Dictionary of Heidegger's Philosophy, By Frank Schalow, Alfred Denker
 116. ^ Oliver Garbrecht (1999). (Dissertation Universität München). Rationalitätskritik der Moderne – Adorno und Heidegger. p. 269. Herbert Utz Verlag – Wissenschaft. ISBN 3-89675-652-4.
 117. ^ Martin Heidegger (1954). Was heisst denken? p. 6-86. Max Niemeyer Verlag Tübingen. ISBN 3-484-70029-7.
 118. ^ Heidegger, "A Dialogue on Language between a Japanese and an Inquirer", in On the Way to Language (New York: Harper & Row, 1971).
 119. ^ Tao - A New Way Of Thinking: A Translation of the Tao Tê Ching with an Introduction and Commentaries by Chung-yuan Chang, p. 8. 1977. London and Philadelphia: Harper & Row
 120. ^ Heidegger's hidden sources: East Asian influences on his work by Reinhard May, p. XV. Translated, with a complementary essay, by Graham Parkes. 1996. London and New York.
 121. ^ "Heidegger in the Islamicate World". H-Soz-Kult. Kommunikation und Fachinformation für die Geschichtswissenschaften. 2020-01-20.
 122. ^ See for instance: Nader El-Bizri, The Phenomenological Quest between Avicenna and Heidegger (Binghamton, N.Y.: Global Publications SUNY, 2000); Nader El-Bizri, 'Avicenna and Essentialism', Review of Metaphysics 2001; 54, 753–778; Nader El-Bizri, 'Being and Necessity: A Phenomenological Investigation of Avicenna's Metaphysics and Cosmology', in Islamic Philosophy and Occidental Phenomenology on the Perennial Issue of Microcosm and Macrocosm, ed. Anna-Teresa Tymieniecka (Dordrecht: Kluwer Academic Publishers, 2006), 243–261; Nader El-Bizri, 'The Labyrinth of Philosophy in Islam', Comparative Philosophy 1.2 (2010), 3–23; Nader El-Bizri, 'Al-Sīnawiyya wa-naqd Hāydighir li-tārīkh al-mītāfīzīqā', al-Maĥajja 21 (2010), 119–140
 123. ^ Refer for example to Nader El-Bizri's recent research on Heidegger's conception of "dwelling" :- El-Bizri, Nader (2015). "On Dwelling: Heideggerian Allusions to Architectural Phenomenology" (PDF). Studia UBB Philosophia. 60: 5–30.
 124. ^ "Nader El-Bizri, 'A Levantine Reception of Heidegger', Night of Philosophy UNESCO Paris 16 November 2018". nightofphilosophy.com.
 125. ^ Nikpour, Golnar (2014). "Revolutionary Journeys, Revolutionary Practice: The Hajj Writings of Jalal Al-e Ahmad and Malcolm X". Comparative Studies of South Asia, Africa and the Middle East. 34 (1): 67–85. doi:10.1215/1089201X-2648578.
 126. ^ "Political Islam, Iran, and the Enlightenment: Philosophies of Hope and Despair", Ali Mirsepassi. Cambridge University Press, 2010. ISBN 0-521-74590-X, 9780521745901. p. 90
 127. ^ "Iran's Islamists Influenced By Western Philosophers, NYU's Mirsepassi Concludes in New Book", New York University. January 11, 2011. Accessed 2011-02-15
 128. ^ "On the impact of Heidegger in the Arab and Muslim world, in "BULLETIN HEIDEGGÉRIEN" 7 (2017), pp. 8-16 ISSN 2034-7189" (PDF).
 129. ^ Sharpe, Matthew. "Rhetorical Action in Rektoratsrede: Calling Heidegger's Gefolgschaft." Philosophy & Rhetoric 51, no. 2 (2018): 176-201. doi:10.5325/philrhet.51.2.0176 url:doi.org/10.5325/philrhet.51.2.0176
 130. ^ a b c Thomas Sheehan, "Heidegger and the Nazis" (Archived 2011-11-07 at the Wayback Machine), a review of Victor Farias' Heidegger et le nazisme. Original article: "Heidegger and the Nazis". The New York Review of Books. 35 (10). 16 June 1988. pp. 38–47. Retrieved 27 April 2017.
 131. ^ Hans Sluga, Heidegger's Crisis: Philosophy and Politics in Nazi Germany (Cambridge, Massachusetts, & London: Harvard University Press, 1993), p. 149.
 132. ^ Heidegger, "The Rectorate 1933/34: Facts and Thoughts", in Günther Neske & Emil Kettering (eds.), Martin Heidegger and National Socialism: Questions and Answers (New York: Paragon House, 1990), p. 29.
 133. ^ Seyla Benhabib, The Reluctant Modernism Of Hannah Arendt (Rowman and Littlefield, 2003, p. 120.)
 134. ^ "Martin Heidegger Essay ⋆ Criminal Justice Essay Examples ⋆ EssayEmpire". EssayEmpire. 2017-05-29. Retrieved 2018-01-23.
 135. ^ Seyla Benhabib, The Personal is not the Political (October/November 1999 issue of Boston Review.)
 136. ^ Martin Heidegger, "Der Spiegel Interview", in Günther Neske & Emil Kettering (eds.), Martin Heidegger and National Socialism: Questions and Answers (New York: Paragon House, 1990), p. 48.
 137. ^ Rüdiger Safranski, Martin Heidegger: Between Good and Evil (Cambridge, Mass., & London: Harvard University Press, 1998), pp. 253–8.
 138. ^ Elzbieta Ettinger,Hannah Arendt – Martin Heidegger, (New Haven, Conn., & London: Yale University Press, 1995), p. 37.
 139. ^ GA 96: 46-47 (from Überlegungen XII, 24) (1939?)
 140. ^ Habermas, Jürgen (1989). "Work and Weltanschauung: the Heidegger Controversy from a German Perspective". Critical Inquiry. 15 (2): 452–54. doi:10.1086/448492. See also J. Habermas, "Martin Heidegger: on the publication of the lectures of 1935", in Richard Wolin, ed., The Heidegger Controversy (MIT Press, 1993). The controversial page of the 1935 manuscript is missing from the Heidegger Archives in Marbach; however, Habermas's scholarship leaves little doubt about the original wording.
 141. ^ Martin Heidegger, Mindfulness (Continuum, 2006), section 47.
 142. ^ Heidegger, Hölderlin's Hymn "The Ister" (Bloomington & Indianapolis: Indiana University Press, 1996), pp. 79–80.
 143. ^ Karl Löwith, "My last meeting with Heidegger in Rome", in R. Wolin, The Heidegger Controversy (MIT Press, 1993).
 144. ^ Wheeler, Michael (12 October 2011). "Martin Heidegger – 3.5 Only a God can Save Us". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 28 November 2019.
 145. ^ Dominique Janicaud, Heidegger en France vol. 1 (Paris: Albin Michel, 2001).
 146. ^ Anderson, Mark M. (1991-04-01). "The "Impossibility of Poetry": Celan and Heidegger in France". New German Critique (53): 3–18. doi:10.2307/488241. ISSN 0094-033X. JSTOR 488241.
 147. ^ Augstein, Rudolf; Wolff, Georg; Heidegger, Martin (31 May 1976). "Nur noch ein Gott kann uns retten". Der Spiegel: 193–219. Retrieved 2013-06-14. English translation by William J. Richardson in Sheehan, Thomas, ed. (1981). Heidegger. The Man and the Thinker. Piscataway, New Jersey: Transaction Publishers. pp. 45–67. ISBN 978-1-412-81537-6.
 148. ^ The 1966 interview published in 1976 after Heidegger's death as "Only a God Can Save Us". Der Spiegel. Translated by William J. Richardson. 1976-05-31. pp. 193–219.. For critical readings, see the "Special Feature on Heidegger and Nazism", Critical Inquiry (Winter 1989 ed.), 15 (2), doi:10.1086/ci.15.2.1343581, particularly the contributions by Jürgen Habermas and Blanchot. The issue includes partial translations of Jacques Derrida's Of Spirit and Philippe Lacoue-Labarthe's Heidegger, Art, and Politics: the Fiction of the Political.
 149. ^ On the history of the French translation of Heidegger's "What is Metaphysics?", and on its importance to the French intellectual scene, cf. Denis Hollier, "Plenty of Nothing", in Hollier (ed.), A New History of French Literature (Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, 1989), pp. 894–900.
 150. ^ Heidegger, "Letter on Humanism". Pathmarks (Cambridge & New York: Cambridge University Press, 1998), pp. 250–1.
 151. ^ Ott, Hugo (1993). Martin Heidegger : a political life. Hammersmith, London New York, N.Y: HarperCollinsPublishers BasicBooks. p. 214ff. ISBN 0465028985.
 152. ^ Krell, David Farrell. "Troubled Brows: Heidegger’s Black Notebooks, 1942–1948." Research in Phenomenology 46, no. 2 (2016): 309-335.
 153. ^ "Richard Rorty, review of Heidegger and Nazism in the New Republic, quoted on the Temple University Press promotional page for Heidegger and Nazism".
 154. ^ Bernard Stiegler, Technics and Time, 1: The Fault of Epimetheus (Stanford: Stanford University Press, 1998), part 2.
 155. ^ Durantaye, Leland de la. (2009). Giorgio Agamben. A Critical Introduction. Stanford: Stanford University Press.
 156. ^ See Edmund Husserl, Psychological and transcendental phenomenology and the confrontation with Heidegger (1927–1931) (Dordrecht: Kluwer, 1997).
 157. ^ Rockmore, T., On Heidegger's Nazism and Philosophy (Berkeley, Los Angeles, London: University of California Press, 1992), pp. 57, 75, 149, 258.
 158. ^ Nikolas Kompridis, Critique and Disclosure: Critical Theory between Past and Future MIT Press, 2006.[page needed]
 159. ^ Kompridis, Nikolas (2005). "Disclosing Possibility: The Past and Future of Critical Theory1". International Journal of Philosophical Studies. 13 (3): 325–51. doi:10.1080/09672550500169125.
 160. ^ Russell, Bertrand (1989). Wisdom of the West. Crescent Books. p. 303. ISBN 978-0-517-69041-3.
 161. ^ Polt, Richard (7 January 1999). Heidegger: An Introduction. Cornell University Press. ISBN 978-0801485640.
 162. ^ Jeff Collins, Introducing Heidegger (Thriplow, Cambridge: Icon Books, 1998), p. 7.
 163. ^ Martin Heidegger, Contributions to Philosophy (From Enowning) (Bloomington & Indianapolis: Indiana University Press, 1999), p. 307.
 164. ^ Wittgenstein and the Vienna Circle: Conversations Recorded by Friedrich Waismann, Basil Blackwell, Oxford, 1979, p. 68
 165. ^ James Luchte, ‘Under the Aspect of Time ("sub specie temporis"): Heidegger, Wittgenstein, and the Place of the Nothing,’ Philosophy Today, Volume 53, Number 2, 2009.
 166. ^ Jeff Collins, Introducing Heidegger (Thriplow, Cambridge: Icon Books, 1998), p. 170.
 167. ^ Honderich, Ted (1995). Oxford Companion to Philosophy (Second ed.). Oxford. p. 375. ISBN 978-0-19-926479-7.
 168. ^ Elden, S., Sloterdijk Now (Cambridge: Polity Press, 2012), pp. 85–88.
 169. ^ Emmanuel Levinas, Nine Talmudic Readings (Indiana University Press, 1990), p. xxv, translated by Annette Aronowicz
 170. ^ Hannah Arendt, Martin Heidegger At 80, New York Review of Books, 17/6, (Oct. 21, 1971), 50–54; repr. in Heidegger and Modern Philosophy ed. M. Murray (New Haven: Yale University Press, 1978), 293–303
 171. ^ Gauthier, D. J., "Martin Heidegger, Emmanuel Levinas, and the Politics of Dwelling", Ph.D dissertation, Louisiana State University, 2004, p. 156.
 172. ^ Löwith, Karl. "Mein Leben in Deutschland vor und nach 1933: ein Bericht (Stuttgart: Metzler, 1986), p. 57, translated by Paula Wissing as cited by Maurice Blanchot in "Thinking the Apocalypse: a Letter from Maurice Blanchot to Catherine David"". Critical Inquiry. 15 (2): 476–477.
 173. ^ "Emmanuel Faye [in his "Heidegger: The Introduction of Nazism Into Philosophy"] argues fascist and racist ideas are so woven into the fabric of Heidegger’s theories that they no longer deserve to be called philosophy. . . . Richard Wolin, the author of several books on Heidegger and a close reader of the Faye book, said he is not convinced Heidegger’s thought is as thoroughly tainted by Nazism as Mr. Faye argues. Nonetheless he recognizes how far Heidegger’s ideas have spilled into the larger culture." An Ethical Question: Does a Nazi Deserve a Place Among Philosophers? by Patricia Cohen. New York Times. Published: November 8, 2009. (Online)
 174. ^ Korab-Karpowicz, Włodzimierz Julian. "Martin Heidegger (1889—1976)". Internet Encyclopedia of Philosophy.
 175. ^ "The Ister: Credits". The Ister. Black Box Sound and Image. Archived from the original on 9 February 2012. Retrieved 2 January 2018.
 176. ^ "The Ister: Introduction". The Ister. Black Box Sound and Image. Archived from the original on 9 February 2012. Retrieved 2 January 2018.
 177. ^ "ZUKUNFTSMUSIK -- DIE ENTNAZIFIZIERUNG DES MH". www.zukunftsmusik.com.
 178. ^ "Verlag Vittorio Klostermann - Philosophie, Recht, Literatur, Bibliothek". www.klostermann.de.
 179. ^ "Quick reference guide to the English translations of Heidegger". think.hyperjeff.net.

Further reading

On Being and Time

Biographies

 • Víctor Farías, Heidegger and Nazism, ed. by Joseph Margolis and Tom Rockmore
 • Hugo Ott, Martin Heidegger: A Political Life
 • Otto Pöggeler, Martin Heidegger's Path of Thinking, trans. by D. Magurshak and S. Barber, Humanities Press, 1987.
 • Rüdiger Safranski, Martin Heidegger: Between Good and Evil
 • John van Buren, The Young Heidegger: Rumor of the Hidden King

Politics and National Socialism

 • Pierre Bourdieu, The Political Ontology of Martin Heidegger
 • Miguel de Beistegui, Heidegger and the Political: Dystopias
 • Jacques Derrida, Of Spirit: Heidegger and the Question
 • Víctor Farías, Heidegger and Nazism, Philadelphia, Temple University Press, 1989.
 • Emmanuel Faye, Heidegger, l'introduction du nazisme dans la philosophie : autour des séminaires inédits de 1933–1935, Paris, Albin Michel, 2005. ISBN 2-226-14252-5 in French language
 • Emmanuel Faye, Heidegger. The Introduction of Nazism into Philosophy in Light of the Unpublished Seminars of 1933–1935, Translated by Michael B. Smith, Foreword by Tom Rockmore, Yale University Press, 2009, 436 p. Foreword Award: Book of the year 2009 for Philosophy.
 • Annemarie Gethmann-Siefert & Otto Pöggeler (eds.), Heidegger und die praktische Philosophie, Frankfurt a. M., Suhrkamp, 1989. in German language
 • Dominique Janicaud, The Shadow of That Thought
 • W.J. Korab-Karpowicz, "Heidegger's Hidden Path: From Philosophy to Politics", Review of Metaphysics, 61 (2007)
 • Philippe Lacoue-Labarthe, "Transcendence Ends in Politics", in Typography: Mimesis, Philosophy, Politics
 • Philippe Lacoue-Labarthe, Heidegger, Art, and Politics: The Fiction of the Political
 • George Leaman, Heidegger im Kontext: Gesamtüberblick zum NS-Engagement der Universitätsphilosophen, Argument Verlag, Hamburg, 1993. ISBN 9783886192052
 • Karl Löwith, Martin Heidegger and European Nihilism
 • Karl Löwith, Heidegger's Existentialism
 • Jean-François Lyotard, Heidegger and "the Jews"
 • Hugo Ott, Heidegger. A Political Life.
 • Günther Neske & Emil Kettering (eds.), Martin Heidegger and National Socialism: Questions and Answers
 • Political Texts – Rectoral Addresses
 • Guillaume Payen, Martin Heidegger. Catholicisme, révolution, nazisme, Perrin, 2016 (in French)
 • Tom Rockmore and Joseph Margolis (ed.), The Heidegger Case
 • Daniel Ross, Heidegger and the Question of the Political
 • Hans Sluga, Heidegger's Crisis: Philosophy and Politics in Nazi Germany
 • Iain Thomson, Heidegger on Ontotheology: Technology and the Politics of Education
 • Dana Villa, Arendt and Heidegger: the Fate of the Political
 • Richard Wolin (ed.), The Heidegger Controversy ISBN 0-262-23166-2.
 • Julian Young, Heidegger, Philosophy, Nazism

Other secondary literature

 • Aleksandr Dugin, Martin Heidegger: The Philosophy of Another Beginning. Washington Summit Publishers, 2014. ISBN 978-1593680381
 • Renate Maas, Diaphan und gedichtet. Der künstlerische Raum bei Martin Heidegger und Hans Jantzen, Kassel 2015, 432 Pages, 978-3-86219-854-2.
 • Jeffrey Andrew Barash, Martin Heidegger and the Problem of Historical Meaning (New York: Fordham, 2003)
 • Robert Bernasconi, Heidegger in Question: The Art of Existing
 • Babette Babich, Words in Blood, Like Flowers. Philosophy and Poetry, Music and Eros in Hoelderlin, Nietzsche and Heidegger (2006). ISBN 978-0791468364
 • Walter A. Brogan, Heidegger and Aristotle: The Twofoldness of Being
 • Scott M. Campbell: The Early Heidegger's Philosophy of Life: Facticity, Being, and Language. Fordham University Press, 2012. ISBN 978-0823242207
 • Richard M. Capobianco, Engaging Heidegger with a Foreword by William J. Richardson. University of Toronto Press, 2010.
 • Richard M. Capobianco, Heidegger's Way of Being. University of Toronto Press, 2014.
 • Maxence Caron, Heidegger – Pensée de l'être et origine de la subjectivité, 1760 pages, first and only book on Heidegger awarded by the Académie française.
 • Gabriel Cercel and Cristian Ciocan (eds.), The Early Heidegger (Studia Phaenomenologica I, 3–4), Bucharest: Humanitas, 2001, 506 p., including letters by Heidegger and Pöggeler, and articles by Walter Biemel, Friedrich-Wilhelm von Herrmann, Theodore Kisiel, Marion Heinz, Alfred Denker
 • Steven Galt Crowell, Husserl, Heidegger, and the Space of Meaning: Paths toward Transcendental Phenomenology
 • Walter A. Davis. Inwardness and Existence: Subjectivity in/and Hegel, Heidegger, Marx, and Freud. Madison: University of Wisconsin Press, 1989.
 • Jacques Derrida, "Ousia and Gramme: Note on a Note from Being and Time", in Margins of Philosophy
 • Hubert L. Dreyfus & Mark A. Wrathall, A Companion to Heidegger (Oxford: Blackwell, 2007)
 • Paul Edwards, Heidegger's Confusions
 • Nader El-Bizri The Phenomenological Quest Between Avicenna and Heidegger (New York, 2000); reprinted by SUNY Press in 2014
 • Christopher Fynsk, Heidegger: Thought and Historicity
 • Michael Allen Gillespie, Hegel, Heidegger, and the Ground of History (University of Chicago Press, 1984)
 • Glazebrook, Trish (2000), Heidegger's Philosophy of Science, Fordham University Press.
 • Patricia Altenbernd Johnson, On Heidegger (Wadsworth Philosophers Series), Wadsworth Publishing, 1999
 • Alan Kim, Plato in Germany: Kant-Natorp-Heidegger (Academia, 2010)
 • Philippe Lacoue-Labarthe, Poetry as Experience
 • Philippe Lacoue-Labarthe, Heidegger and the Politics of Poetry
 • S. J. McGrath, Heidegger. A (Very) Critical Introduction
 • William McNeill, The Glance of the Eye: Heidegger, Aristotle, and the Ends of Theory
 • William McNeill, The Time of Life: Heidegger and Ethos
 • Jean-Luc Nancy, "The Decision of Existence", in The Birth to Presence
 • Herman Philipse, Heidegger's Philosophy of Being: A Critical Interpretation
 • Richard Polt, Heidegger: An Introduction
 • François Raffoul, Heidegger and the Subject
 • François Raffoul & David Pettigrew (ed), Heidegger and Practical Philosophy
 • François Raffoul & Eric S. Nelson (ed), The Bloomsbury Companion to Heidegger (Bloomsbury, 2013)
 • William J. Richardson, Heidegger: Through Phenomenology to Thought.
 • John Sallis, Echoes: After Heidegger
 • John Sallis (ed), Reading Heidegger: Commemorations, including articles by Robert Bernasconi, Jacques Derrida, Rodolphe Gasché, and John Sallis, among others.
 • Reiner Schürmann, Heidegger on Being and Acting: From Principles to Anarchy
 • Tony See, Community without Identity: The Ontology and Politics of Heidegger
 • Adam Sharr, Heidegger's Hut
 • Bernard Stiegler, Technics and Time, 1: The Fault of Epimetheus
 • Leo Strauss, "An Introduction to Heideggerian Existentialism," in The Rebirth of Classical Political Rationalism (University of Chicago: 1989).
 • Andrzej Warminski, Readings in Interpretation: Hölderlin, Hegel, Heidegger
 • Julian Young, Heidegger's Philosophy of Art
 • Julian Young, Heidegger's Later Philosophy
 • Bastian Zimmermann, Die Offenbarung des Unverfügbaren und die Würde des Fragens. Ethische Dimensionen der Philosophie Martin Heideggers (London: 2010) ISBN 978-1-84790-037-1
 • Sean J. McGrath and Andrzej Wierciński, ed., A Companion to Heidegger’s "Phenomenology of Religious Life" (Amsterdam: Rodopi, 2010).
 • Umberto Pagano, L'uomo senz'ombra. Elementi di sociologia dell'inautentico [1],(The Man with no Shadow. Principles for a Sociology of Inauthenticity) (Milan, 2007), FrancoAngeli, ISBN 978-88-464-8523-6.

Reception in France

 • Jean Beaufret, Dialogue avec Heidegger, 4 vols., Paris: Minuit, 1973–1985.
 • Jean-François Courtine, Heidegger et la phénoménologie, Paris: Vrin, 1990.
 • John E. Drabinski and Eric S. Nelson (eds.), Between Levinas and Heidegger, Albany: SUNY Press, 2014.
 • Dominique Janicaud, Heidegger en France, 2 vols., Paris: Albin Michel, 2001.
 • Ethan Kleinberg, Generation Existential: Heidegger's Philosophy in France, 1927–1961
 • David Pettigrew and François Raffoul (eds.), French Interpretations of Heidegger: An Exceptional Reception, Albany : SUNY Press, 2006.

Influence on Japanese philosophy

 • Mayeda, Graham. 2006. Time, space and ethics in the philosophy of Watsuji Tetsurō, Kuki Shūzō, and Martin Heidegger (New York: Routledge, 2006). ISBN 0-415-97673-1 (alk. paper).

Heidegger and Asian philosophy

External links

Archival collections

General information

Works by Heidegger