شهرک فرهنگیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شهرک فرهنگیان (ساری))
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهرک فرهنگیان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان ساری
بخش مرکزی
دهستان اسفیورد شوراب
مردم
جمعیت ۹۱۱ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۳۲۵۴۷۶

شهرک فرهنگیان(ساری)، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ساری در استان مازندران ایران.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان اسفیورد شوراب قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۱۱۰۳نفر (۲۷۸خانوار) بوده‌است.[۱] این شهرک در مجاورت چند روستا می باشد بطور مثال روستای سرخکلا ، کردخیل و رودپشت . این شهرک داری مسجدی به نام مسجد امام حسین و همچنین دارای یک ورزشگاه و یک مدرسه در دو مقطع ابتدایی و راهنمایی می باشد.

((در دهه شصت خورشیدی سیاست گزاری مسکن و شهر سازی در این راستا بود که به جای توسعه بافت اصلی شهر و افرایش مساحت و جمعیت شهری از مدل ریز شهرها تحت عنوان قمرشهرها (همانند اسلوب شهرسازی شهرهای سوئیس ) در مجاورت بدنه اصلی شهرپیروی شود. بدین مبنا شهرک فرهنگیان نیز به مانند شهرک های دیگری به عنوان قمر شهری در چارچوب یک شهرک در حد فاصل شهر ساری بنا شدند. این مدل ازشهر سازی مانع پیدایش غولشهر شده و امید پیشگیری از مهاجرت روزافزون به آن را داشتند. اما بعدها به دلیل رها شدن این مدل از توسعه شهرسازی ،ادامه توسعه شهرک در دیگر فازها تعویق ماند. دکتر میثم محمدی کردخیلی))

منابع[ویرایش]

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.