شلدره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۶°۱۰′۴۷″ شمالی ۵۳°۱۷′۲۵″ شرقی / ۳۶٫۱۷۹۷۲°شمالی ۵۳٫۲۹۰۲۸°شرقی / 36.17972; 53.29028[۱]

شلدره
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان ساری
بخش دودانگه
دهستان فریم
مردم
جمعیت ۱۷۰ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۰۱۹۴۵۶

شلدره، روستایی است از توابع بخش دودانگه شهرستان ساری در استان مازندران ایران [عضو فرهنگستان ادب فارسی] [عضو امنای ویرایش کتب درسی و غیر درسی]

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان فریم یا پریم در حدود 65 کیلومتری جنوب شهر ساری قرار دارد و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۲۴نفر (۷۷خانوار) بوده‌است.

نام این روستا «شِلدره ( sheldare)بر وزن دلبره است که در لغت‌نامه ی دهخدا به نادرست شُلدره آمده‌است.این روستا امروزه به سبب داشتن چند چهره ی فرهنگی و دانشگاهی و فعالیت‌های علمی - تحقیقی آنان مرکز فرهنگی و فرهنگ شهر فریم خوانده می‌شود. این روستا از شرق به روستای کرچا ،از غرب به روستای محمد آباد ،از جنوب به روستای کهنه ده و از شمال به روستای امام زاده علی پیوند می یابد. در باره ی نام این روستا دکتر اکبری شلدره می نویسد: « واژهٔ شِلدره ، راکه تاکنون دربارهٔ اش درنگ‌ها داشته‌ام ، به گمانم می‌شود به گونه‌های زیر تفسیرکرد: الف - ترکیبی از دو واژهٔ «شِل » و «دَره»است . شِل در گویش منطقه دودانگه به معنای نهال درخت است مثلاً سه شل یعنی نهال سیب ،و کلمه ی «دره» به معنای «هست و وجوددارد» می‌باشد ،بنابراین واژهٔ شلدره به معنای مکانی که نهال دارد ،نهالستان. ب- شِل در قدیم به معنای نوعی سلاح آهنی بوده‌است و شلدره یعنی جایی که سلاح آهنی در آن موجود است. پ- به سبب این که رودی در جنوب این روستا جاری است برخی بر این باورندکه شلدره ترکیبی از واژهٔ شل و دره به معنای درّهٔ سُست ولرزان است.البته اگر این معنا را بپذیریم تلفظ آن نیز متفاوت خواهد بود.یعنی همان تلفظی که شکل فارسی شدهٔ آن را در دهخدا و نادرستی آن را نیز یادآور شده‌ایم....»

زبان: زبانی که روستاییان به آن گویش، سخن می گویند زبان مازندرانی است با لهجه ی ویژه ی دشت فریم که با روستاهای کوهپایه‌ای اطراف اندک تفاوت لهجه‌ای دارد.این زبان بازمانده ی طبری کهن است که به سبب اشتراک واژگانی فراوان با فارسی کهن ،از خانواده ی زبان پهلوی ساسانی است و به همین سبب با زبان کردی و تاتی ،اشتراک واژگانی دارد. یکی از ویژگی‌های زبانی این است که بیشتر فعل‌ها را به پیشاوند «ه » همراه می‌کنند مثلاً هنیش،هارش،هاکن و... که به ترتیب در فارسی معیار : بنشین ،ببین و بکن است .

مردم شناسی: مردم این روستا سیمایی گندم گون و دلی پاک ومهربان دارند و میانه اندام و اهل اعتدالند و از نظرآداب رفتاری و اخلاقی بسیار پای بند به هنجارهای رفتاری فرهنگ ایرانی و آیین‌های مذهبی هستند .این پای بندی را می‌توان از آرایش مجلس نشینی و احترام به یکدیگر تماشا کرد؛از این رو در مناسبت‌ها و مراسم آیینی شور و نشاطی در جمعیت و انبوه جوانان دیده می‌شود که پیران و کودکان را هم به شوق می‌آورد .همدلی و همراهی و همبستگی ویژه‌ای در میان شلدره تباران وجود دارد .همین عنصر آنان را در هیئت‌ها و دسته‌های عزاداری‌ها و کارهای عمرانی و آبادانی ،بزرگ و با شکوه نشان می‌دهد.

منابع[ویرایش]

- اکبری شلدره،دکتر فریدون ،1388،کلیات مقتل فدایی مازندرانی ،انتشارات فرتاب ،تهران

-اکبری شلدر،دکترفریدون، مطالعات تاریخی در باره فریم،پژوهش منتشر نشده.