کردخیل (ساری)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

{{جعبه اطلاعات روستای ایران |نام‌رسمی=کردخیل .استان=مازندران |شهرستان=ساری |بخش=مرکزی |دهستان اسفیورد شورال= |پانویس= کتاب ایرانیان کردخیل

 به قلم : دکتر میثم محمدی 

کردخیل، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ساری در استان مازندران ایران.

== جمعیت و اقتصاد کردخیل: این روستا در دهستان اسفیورد شوراب قرار داشته و براساس سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۱۰۵۵نفر (۲۷۷خانوار) بوده‌است.[۱] در سال ۱۳۹۵ جمعیت برابر با ۱۲۵۰ نفر(۲۵۰ خانوار) بوده‌‌است.


ارتفاعات کردخیل با دارا بودن حدود شصت هکتار از باغات مرکبات یکی از قطب های اصلی تولید محصول مرکبات در استان برای نیاز صادراتی سرتاسر کشور ایران است .

دکتر میثم محمدی کردخیلی

پپیشینهٔ کردخیل[ویرایش]

پیشینهٔ کردخیل به هزاره باستان به دوره مادها از تیره تپورستان و رگه‌های آریایی می‌رسد، که در زمان حکومت اسپهبدان خورشید در طبرستان، پذیرای علویان و سادات از مدینه و عراق می‌شود. این سادات با چند نسب به معصومین می‌رسند؛ که اهالی زرتشتی منطقه را به دین اسلام آشنا می‌سازند. در حد فاصل شرقی کردخیل قدیم، پادگانی در ید قدرت اسپهبدان بود که بعدها با حمله لشکر اعراب منصور عباسی بتاریخ ۱۳۸ خورشیدی، در حمله و تصرف و ضمیمه ساختن طبرستان به امپراطوریشان و مصادره و ویران ساختن پادگان‌ها، از سوی اهالی مردم وقت معروف به دزد قلعه می‌شود. کردخیل قدیم بعد از ویرانی آن بدست عباسیان بابت یک نوع بیماری واگیر دار پوستی بنام زیی که از واژه طبری است، معروف به زیی دکت می‌شود. بعدها علف گیاهی که برای معالجه بیماری مربوطه به عنوان دارو استفاده می‌شده‌است نیز به همین نام بیماری خوانده می‌شده‌است.متاسفانه نسل این گونه گیاهی از علف که نام علمی و لاتین نیز به خود دارد تقریبا در مازندران منقرض شده است. دکتر میثم محمدی کردخیلی

اما دلالت این منطقه بنام-کردخیل-فراتر ار منشاء محلی ،ریشه ملی و ببن المللی تاریخ معاصر ایران و حهان دارد.

منابع[ویرایش]

کتاب ایرانیان کردخیل به قلم دکتر میثم محمدی کردخیلی

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.