دهستان اسفیورد شوراب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دهستان اسفیورد شوراب
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستانساری
بخشمرکزی
جمعیت۲۶٬۹۵۶ نفر (سرشماری ۱۳۹۵)

دهستان اسفیورد شوراب، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ساری در استان مازندران. همچنین اسفیورد یا اسپیورد نام یکی از محله‌های بلوار کشاورز ساری است.

جمعیت این دهستان بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ در حدود (۸٬۵۳۲ خانوار) ۲۶٬۹۵۶ نفر است.[۱] شهر ساری و دهستان اسپه ورد شوراب مجاور یکدیگرند . "ساری رود" نهری که ساری قدیم (بخش مرکزی ساری امروز) را در درون انحنای خود جای داده است، آن را از دهستان اسپه ورد شوراب جدا می‌سازد. براساس بعضی گزارش‌های تاریخی، ساری قدیم، همیشه دارای وسعتی محدود و شاید کمتر از یکصد هکتار بوده‌است ( مثلاً ر.ک. احسن التقاسیم، سفرنامه مقدسی قرن چهارم هجری) و قبل از آن که شهر باشد می‌توانست همانند بسیاری از امیر نشین‌های قدیم، محل سکونت ارباب دهستان مجاور باشد . جغرافیای تاریخی ساری حاکی از آن است که شهر به لحاظ یک ایستگاه تجاری، از امتیاز ویژه یی درگذشته بر خوردار نبوده‌است .

ساری می‌توانست در ابتدا محل مناسبی فقط برای سکونت ارباب اسپه ورد باشد و گفته ایم که اسپه ورد دهستانی است که وسعت اراضی به هم پیوسته آن چند هزار هکتار است . شهر ساری طی تاریخ طولانی خود همیشه یک شهر فئودالی وفئودال‌نشین بوده‌است. به ویژه می‌توانست تا زمان کیوس ساسانی( قرن ششم میلادی )، بامالکیت واحد و توسط شخصیت‌های محلی اداره شود . قابل تصور است که دهستان اسپه ورد و دیگر مناطق اطراف ساری، در آن زمان توسط یک فئودال بزرگ و با اهمیت اداره می‌شد که به احتمال زیاد محل سکونت اختصاصی او و بستگان و خویشاوندان او، ساری بوده‌است.

قدیمی‌ترین روستای دهستان اسفیوردشوراب روستای تیرکلا می‌باشد که زمان تأسیس آن با شهر ساری یکی است. نام قدیم روستایتیرکلا، دینارکفشین می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۹.