دهستان اسفیورد شوراب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دهستان اسفیورد شوراب
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان ساری
بخش بخش مرکزی شهرستان ساری
جمعیت ۲۵۴۰۰ نفر (سرشماری ۱۳۸۵)

دهستان اسفیورد شوراب، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ساری در استان مازندران. همچنین اسفیورد یا اسپیورد نام یکی از محله های بلوار کشاورز ساری است.

جمعیت این دهستان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ در حدود (۶۶۰۳ خانوار) ۲۵۴۰۰ نفر است.[۱]

شهر ساری و دهستان اسپه ورد شوراب مجاور یکدیگرند . "ساری رود" نهری که ساری قدیم (بخش مرکزی ساری امروز) را در درون انحنای خود جای داده است، آن را از دهستان اسپه ورد شوراب جدا می سازد. براساس بعضی گزارشهای تاریخی ، ساری قدیم، همیشه دارای وسعتی محدود و شاید کمتر از یکصد هکتار بوده است ( مثلاً ر.ک. احسن التقاسیم ، سفرنامه مقدسی قرن چهارم هجری) و قبل از آن که شهر باشد می توانست همانند بسیاری از امیر نشین های قدیم ، محل سکونت ارباب دهستان مجاور باشد . جغرافیای تاریخی ساری حاکی از آن است که شهر به لحاظ یک ایستگاه تجاری ، از امتیاز ویژه یی درگذشته بر خوردار نبوده است .

ساری می توانست در ابتدا محل مناسبی فقط برای سکونت ارباب اسپه ورد باشد و گفته ایم که اسپه ورد دهستانی است که وسعت اراضی به هم پیوسته آن چند هزار هکتار است . شهر ساری طی تاریخ طولانی خود همیشه یک شهر فئودالی وفئودال نشین بوده است. به ویژه می توانست تا زمان کیوس ساسانی( قرن ششم میلادی ) ، بامالکیت واحد و توسط شخصیت های محلی اداره شود . قابل تصور است که دهستان اسپه ورد و دیگر مناطق اطراف ساری ، در آن زمان توسط یک فئودال بزرگ و با اهمیت اداره می شد که به احتمال زیاد محل سکونت اختصاصی او و بستگان و خویشاوندان او، ساری بوده است.

قدیمی ترین روستای دهستان اسفیوردشوراب روستای تیرکلا میباشد که زمان تأسیس آن با شهر ساری یکی است. نام قدیم روستایتیرکلا، دینارکفشین میباشد.

منابع[ویرایش]

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.