امره (ساری)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
امره
تصویری از امره
تصویری از امره
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان ساری
بخش کلیجان‌رستاق
دهستان کلیجان‌رستاق علیا
مردم
جمعیت ۲۲۰۶ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۰۱۹۷۳۲

امره، روستایی است از توابع بخش کلیجان‌رستاق شهرستان ساری در استان مازندران ایران.

معرفی اولیه روستا[ویرایش]

روستای امره که طبق آخرین سرشماری بالغ بر ۲۵۰۴ (۱۲۲۱ مرد، ۱۲۸۳ زن) نفر جمعیت جمعیت دارد یکی از روستاهای شهرستان ساری از استان مازندران می‌باشد. محل در تقریباً ۲۰ کیلومتری جنوب این شهر و در ۳ کیلومتری غرب جاده ساری – سمنان می‌باشد. از نظر تقسیمات کشوری این روستا یکی از روستاهای دهستان کلیجانرستاق علیا بوده و از سال ۸۰ به عنوان بخش مستقل کلیجانترستاق به تصویب مجلش شورای اسلامی رسید. این روستا از روستاهای پرجمعیت، وسیع و از نظر اقتصادی، از روستاهای با تولید بالای منطقه می‌باشد. وسعت روستا حدوداً ۱۲۴ هکتار می‌باشد و ۵۵۰ هکتار زمینهای کشاورزی اهالی پیرامون آن را احاطه نموده است از نظر موقعیت مکانی روستا دارای توپوگرافی کوهستانی است که این موضوع یکی از مشکلات اصلی روستا است.

و یکی از بهترین زمین فوتبال‌های این منطقه را دارد

خاستگاه نامگذاری و پیشینه[ویرایش]

۱-مردم امره قومی بودند از بنی عامر بغداد که توسط خلفای عباسی به منطقه دو دانگه ساری کوچانده شدند که سپس به مناسبت دامپروری ومرتع عالی به این منطقه آمده وساکن شدند، که ابتدا به بنی عامری معروف بودند و بعداً به دلیل ثقیل بودن به عامری و سپس امری ساده شده (لازم به ذکر اینکه امره ای‌های اصیل همگی سید و از نوادگان امام موسی کاظم و از نسل میر عمادالدین وری می‌باشند.

۲-در خصوص وجه تسمیه روستا نظرات زیادی ارائه شده‌است که به دو مورد مشابه از آن‌ها اشاره می‌شود. روایت اول اینکه بیان شده‌است که امره ابتدائاً سرخده بوده و ترکیبی از چهارآبادی در اطراف روستای فعلی بوده‌است. اسامی آن‌ها "سرخ ده" , "میان ده" , "بالاده" و "پایین ده" بوده و مردم آن همگی حشم دار بوده‌اند. این چهارآبادی در عین اینکه مراوداتی با هم داشته‌اند مستقل بوده‌اند. از طرفی در جنگهای ایران و روس گاهی" مورد دستبرد و آزار و اذیت قرار می‌گرفتند. عده‌ای به عنوان راهدار (نگهبان روستا) در محل ورودی روستا که فعلاً راهدار خانه نام دارد کشیک می‌دادند تا با وقوع حمله به روستا اهالی را مطلع سازد و به کمک اهالی از آبادی‌ها دفاع نمایند. به مرور راهدارها پیشنهاد کردند یا به عبارتی به اهالی امر کردند که به جهت قوی شدن امنیت روستا برای حراست، چهارآبادی در نقطه‌ای که به راهدار خانه نزدیکتر بود جمع شوند تا بهتر بتوان از آن‌ها حراست کرد. این محل حدوداً از حمام پایین تا قبرستان احمدآباد می‌باشد. به این ترتیب کلمهٔ امری بر این روستا مانده است.

۳-روایت بعدی همین تعبیر را با کمی تغییر اینگونه بیان می‌کند که قضیهٔ حراست راهدارها وحمله به روستا به دوران قتل و غارت ایلخانان مغول و سلسلهٔ تیموریان برمیگردد. (حدوداً از اواخر قرن هفتم هـ. ق و اوایل قرن هشتم). به این طریق که تیمور در سال ۷۹۵ هـ. ق که خاندان سادات مرعشی حاکم ساری بوده‌اند به این منطقه حمله کرد و با غارت شهر ساری به هر آبادی که می‌رفت مردم حضور نداشتند زیرا با توجه به اضطرابی که از مردم در اثر کشتار فجیع داشتند پا به فرار می‌گذاشتند و منطقه را ترک می‌کردند به همین دلیل معمولاً تیمور در سر راه خود کسی را نمی‌یافت هنگامی که رسیدند به امره ناباورانه مشاهده کردند که مردم مشغول کار روزانهٔ خود بوده و نسبت به پیامد این حمله ایشان بی اعتنا هستند. تیمور از این امر متعجب گشت و علت آن را جویا شد مردم اینگونه بیان کردند که ما قومی ساداتیم و در همجواری ما کافر قلعه. گبری‌ها زندگی می‌کنند که ما را مورد تعدی قرار می‌دهند جور گبری‌ها دیدیم و می‌خواهیم ظلم تیمور را ببینیم. چرا از شما بترسیم؟ می‌گویند از هیبت و پایداری اهالی تیمور را خوش آمد و گفت ما به شما امر مینکم در یک محل (میان دله بن فعلی) تجمع و سکنی گزینید تا از شما حمایت کنم که از هجوم قبایل به شما آسیبی نرسد و از آن پس نام امری بر این روستا باقی ماند.

۴- روایت چهارم بالکل با قبلیها متفاوت است. درویشعلی کولاییان در کتاب «مازندرانی و سنسکریت کلاسیک» مینویسد:اگر اهنیت فوق العاده میوه و درخت مقدس انبه را در نظر داشته باشیم شاید نام امره با میوه انبه که در سنسکریت amra است، ارتباط داشته باشد. Amrig که تلفظش نزدیک به امره است به معنی جاییست که درخت انبه در آنجاست.

تقسیمات سیاسی[ویرایش]

این روستا تا سال ۱۳۳۵ از توابع شهرستان قائم شهر محسوب می‌شد[نیازمند منبع] یعنی از نظر آماری و تقسیمات کشوری زیر مجموعهٔ این شهر بود. وابستگی مردم از نظر مراودات به ساری نزدیکتر بود و از طرفی به علت وجود جادهٔ ساری - کیاسر که در آن زمان شوسه بوده‌است مشکلات مردم در ساری بهتر حل می‌شد.

به هر جهت اطلاعات و آمار روستا از سال ۴۵ به بعد در حوزهٔ تقسیمات کشوری ساری آمده است. این روستا از همان سال‌ها که ساری دارای سه بخش بوده‌است زیر نظر بخش مرکزی ساری و از مجموعه دهستان کلیجانرستاق علیا محسوب می‌شد. بخش مرکزی شامل شش دهستان می‌باشد که مساحت کلیجانرستاق علیا ۴۲۳٫۷ کیلومترمربع و مساحت روستای امره بدون احتساب زمین‌های مزروعی ۱٫۲۴ کیلومترمربع می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کلیجان‌رستاق علیا قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۴۰۸نفر (۶۷۴خانوار) بوده‌است.[۱]

منابع[ویرایش]