سید محمود مدنی بجستانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سید محمود مدنی بجستانی
نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی
حوزه انتخاباتی گناباد و بجستان
رییس مجمع نمایندگان خراسان رضوی
نمایندهٔ ولی فقیه در کشورهای خلیج فارس
اطلاعات شخصی
تولد ۱۳۴۳
بجستان،
ملیت  ایران
محل اقامت قم، گناباد، بجستان، تهران، امارات
دانشگاه حوزوی
پیشه سیاستمدار
تخصص روحانی
دین اسلام ، شیعه
والدین آیت‌الله سید جواد مدنی بجستانی و بی بی ریحانه مرجانی بجستانی

سید محمود مدنی بجستانی (زاده ۱۳۴۳ در بجستان) نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی

تولد[ویرایش]

سید محمود مدنی بجستانی در سال ۱۳۴۳ در شهرستان بجستان متولد شد. او فرزند سید جواد مدنی بجستانی است. پدرش آیت‌الله سید جواد مدنی از علمای جنوب خراسان بزرگ بود که از اوائل پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان خمینی به مدت بیست سال امام جمعهٔ بجستان بود. برادر او به کشته شده است.

تحصیلات[ویرایش]

او دوران تحصیلات ابتدایی را در شهرستان بجستان به پایان رسانید و پس از پایان سال اول دورهٔ راهنمایی وارد حوزهٔ علمیه شد. سید محمود مدنی در سال ۱۳۵۵ در حوزهٔ علمیهٔ خراسان، مقدمات ر ا به پایان برد سپس برای تکمیل تحصیلات به قم رفت. دروس سطح حوزه را نزد اساتیدی چون آیت‌الله اشتهاردی، محامی وکوه کمری و دروس سطح عالی حوزه رادر حضور آیت‌الله ستوده، اعتمادی، پایانی و بنی فضل گذراند. آنگاه به مدت دوازده سال در درس خارج آیات تبریزی، وحید خراسانی، مکارم شیرازی و برخی دیگر از مراجع حضور یافت ودر این بین در دروس فلسفهٔ آیات حسن‌زاده آملی، انصاری شیرازی و جوادی آملی حاضر شد. تاسال ۱۳۸۳ به طور مستمر به تعلیم و تحقیق و تبلیغ مشغول بود. تدریس در سطوح عالی حوزهٔ علمیهٔ قم و دانشگاه تهران و دانشکدهٔ حقوق دانشگاه آزاد تهران و انتخاب یکی از تالیفات وی به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و انتخاب کتاب دیگر وی به عنوان کتاب سال حوزه علمیه از افتخارات اوست. او پایان‌نامهٔ سطح چهارم حوزه و اجتهاد رادر بحث فقه درسال ۱۳۷۵ تألیف و با دفاع از آن مفتخر به دریافت مدرک آن مقطع گردیده و همچنین امتحان جامع دکترای وزارت علوم را با موفقیت گذراند و تز دکترای خود را با عنوان «احکام مصلحتی فقه اسلام» زیر نظر استاد دکتر مصطفی محقق داماد تألیف و دفاع نمود. وی از مجتهدین و علمای خراسان می‌باشد که در سال ۸۵ برای چهارمین دورهٔ مجلس خبرگان رهبری ثبت نام و با شرکت درآزمون علمی مربوطه موفقیت لازم را کسب کرد و در نهایت با ۵۳۲ هزار رأی موفق به ورود به مجلس خبرگان رهبری نشد.

تالیفات[ویرایش]

تالیفات و مقالات علمی

  • ۱) سنن الرسول الاعظم (ص)

این کتاب که تحقیق و پژوهش آن در سال ۱۳۸۳ به اتمام رسیده توسط انتشارات امیر کبیر تهران در سال ۱۳۸۵ به چاپ رسیده. این کتاب به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در جشنوارهٔ کتاب فجر انتخاب و جایزهٔ ویژه این جشنواره توسط محمود احمدی نژاد به او اهدا گردید.

  • ۲) موسوعه کلمات الامام الحسین (ع)

این کتاب پژوهشی در زمینهٔ گردآوری سخنان حسین بن علی در گسترهٔ کتب شیعه وسنی به زبان عربی می‌باشد که توسط سازمان تبلیغات اسلامی درسال ۱۳۷۴ منتشر شده است. این کتاب تاکنون در ۵ نوبت تجدید چاپ و ترجمه آن بنام فرهنگ جامع کلمات حسین در ۲۷ نوبت به چاپ رسیده است.

  • ۳) فساد سلاح تهاجم فرهنگی

این اثر پژوهشی دربارهٔ موج فساد و بی بند و باری و علل و عوامل سیاسی و اجتماعی و راهکارهای مبارزه با آن می‌باشد که توسط جامعهٔ مدرسین حوزه علمیه قم در سال ۱۳۷۴ به چاپ رسیده است.

  • ۴) دو فریضهٔ برتر

این کتاب در دو جلد پیرامون امر به معروف و نهی از منکر وشیوه‌های مختلف و متعدد آن در سیرهٔ معصومین شیعه نگاشته شده و بیش از ده‌ها هزار جلد ازآن به چاپ رسیده است.

  • ۵) میرزای شیرازی احیاگر قدرت فتوا
  • ۶) رایت امید
  • ۷) موسوعه سنن المعصومین علیهم السّلام
  • ۸) رسالهٔ احکام ویژه شهدا
  • ۹) احکام مصلحتی در فقه اسلامی
  • ۱۰) فرهنگ کتب حدیثی شیعه

پژوهشی گسترده در تاریخ حدیث شیعه که نمونه‌ای کاملاً ابتکاری بود و اخیراً در دو جلد توسط انتشارات امیر کبیر به چاپ رسیده است و به عنوان کتاب برتر جشنوارهٔ کتاب دین انتخاب و جایزهٔ ویژه این جشنواره توسط وزیر فرهنگ و ارشاد به او اهدا شد.

از او همچنین مقالات مختلفی در زمینه‌های حدیث، تاریخ اسلام، سیرهٔ زندگی معصومین و معارف اسلامی در نشریات مختلف به چاپ رسیده است.

ورود به سیاست[ویرایش]

او عضو فراکسیون اصولگرایان، فراکسیون روحانیت مجلس و رییس سابق مجمع نمایندگان خراسان رضوی و از معدود مجتهدین مجلس شورای اسلامی (دورهٔ هفتم) بود. او از نمایندگان مجلس هفتم و عضو کمیسیون اصل نود و مسئول کمیتهٔ محرمانه بود. وی درانتخابات مجلس هشتم نتوانست به مجلس راه پیدا کند. او از اعضای مجمع محققین و مدرسین و هم اکنون نمایندهٔ رهبری در امور کشورهای حوزهٔ خلیج فارس می‌باشد.