لیلیان والد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لیلیان والد
Lillian Wald
Lillian Wald young in nurse uniform.jpg
لیلیان والد در جوانی
زادهٔ۱۰ مارس ۱۸۶۷
سینسینتی
درگذشت۱ سپتامبر ۱۹۴۰
کنتیکت
محل زندگینیویورک
ملیتآمریکایی
پیشهپرستار
کارهای برجستهتاسیس پروژهٔ اجتماعی Henry Street Settlement
مذهبیهودی

لیلیان والد (۱۰ مارس ۱۸۶۷ سینسینتی; ۱ سپتامبر ۱۹۴۰کنتیکت) یک پرستار سرشناس آمریکایی است و همچنین موئسس و مدیر پروژهٔ اجتماعی Henry Street Settlement در شهر نیویورک بود.

زندگی

او که از یک خانواده با نژاد آلمانی-لهستانی-یهودی بود در سال ۱۸۸۳ تحصییلاتش در رشتهٔ پرستاری و مراقبتهای پزشکی را آغاز نمود و پس از آن عملاً به یک پرستار تبدیل شد . در ۱۸۹۱ در کالج پزشکی بانوان Women’s Medical College د نیویورک برای تحصیل در رشتهٔ پزشکی ثبت نام کرد . در حین تحصیل او برای آموختن مراقبتهای پزشکی خانگی به قسمتی از شرق منهتن فرستاده شد که دارای تراکم زیاد جمعیت و در نتیجه فقر بود .

یک تصمیم بزرگ

او ورودش به آن منطقه و دیده هایش را بعدها این‌گونه توصیف میکند:
...از طریق خیابان‌هایی ترک خورده و شکسته ... بوی تهوع‌آور گذشته، انبوه کیسه‌های زباله باز رها شده، در یک حیاط پشتی ، جاهایی بیهوده ، بدون سقف به عنوان محل قضای حاجت مردان و زنان استفاده می‌شود...
‚Over broken roadways... past evil-smelling, uncovered garbage cans... across a court where open and unscreened closets [toilets] were promiscuously used by men and women.‘

این تجربه و مشاهدات او از اوضاع زندگی مردم آنجا او را بر آن داشت که تحصیل پزشکی را رها کرده و پرستاری را به عنوان هدف شغلی و زندگی خود انتخاب نماید و خود را در این راه وقف نماید.او در سال ۱۸۹۳ به همراه همکلاسی کالج خود "ماری بروستر" یک اتاق در یک خانهٔ اجاره‌ای اجاره نمود و در آنجا برای اولین بار "سرویس پرستاری Henry Street Visitin " را تأسیس نمود و در آنجا خدمات پزشکی به مشتریانی ارئه میداد که از عهدهٔ هزینه‌های پزشکی بر نمی‌آمدند و هزینه‌ها تنها از کسانی دریافت میشد که قادر به پرداخت بودند.
دیری نپایید که هزاران نفر از مردم نیویورک از خدمات انسان دوستانهٔ لیلیان بهره میبردند و پس از شهرت ابتکار خیرخواهانهٔ لیلیان او توسط متولیان و متمولین شهر پشتیبانی شد و مراکز دیگری نیز تأسیس کرد .پس از مرگ لیلیان ،او که تا ۱۹۳۰ مدیر پروژهٔ اجتماعی Henry Street Settlement بود ، موسسه مالی ، و کلینیک روان درمانی نیز به سازمان افزوده شده بود.

پیوند به بیرون

سایت Henry Street Settlement

منابع