بدریخ اسمتانا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بدریخ اسمتانا

بدریخ اسمتانا (Bedřich Smetana) آهنگساز اهل چک بود.

بدریخ اسمتانا در ۲ مارس ۱۸۲۴ در لیتومیشل[۱] بدنیا آمد و در ۱۲ مه ۱۸۸۴ در پراگ درگذشت. او پیشگام موسیقی‌ای بود که آرمان‌های استقلال طلبی کشورش را زنده نگاه می‌داشت به همین خاطر در این کشور به عنوان پدر موسیقی چک شناخته می‌شود. در عرصه بین‌المللی او با آثاری چون اپرای «عروس فروخته شده» و مجموعهٔ شش پوئم سمفونی به نام میهن من که تصویری از تاریخ افسانه‌ها، و مناظر سرزمین ملی آهنگساز ارائه می‌دهد و برای «اولین کوارتت زهی» به نام «برای زندگی من» شناخته می‌شود.

او یک پیانسیت با استعداد بود و اولین اجرای عمومیش در شش سالگی بود. بعد از تحصیلات عمومی، تحصیل موسیقی را نزد «ژوزف پراکش» آغاز نمود. اولین ساخته ناسیونالیستی او طی انقلاب ۱۸۸۴ پراگ (که او هم در آن شرکت داشت) شکل گرفت. بعد از اینکه در پراگ نتوانست به کارش ادامه بدهد به سوئد رفت و در آنجا به عنوان استاد و رهبر گروه کر گوتنبرگ و نوشتن آثار ارکستری عظیم مشغول شد. در همین دوران او دوبار ازدواج کرد و صاحب شش دختر شد که سه دختر در نوزادی از دنیا رفتند.

سال‌های پایانی[ویرایش]

اسمتانا، حدود ۱۸۸۳

در سال ۱۸۷۴ به دلیل بیماری سفیلیس وضعیت سلامتی اسمتانا رو به وخامت گذارد و او از رهبری اپرای پراگ استعفا کرد. اسمتانا در سال ۱۸۷۴ کاملاً ناشنوا شد. با این وجود از سال ۱۸۷۴ تا سال ۱۸۷۹ میلادی به تصنیف شش حلقه پوئم سمفونیک به نام میهن من با الهام از مناظر و افسانه‌های سرزمین مادریش پرداخت. او همچنین کوارتتی برای سازهای زهی را به نام «از زندگی‌ام» (۱۸۷۶) تصنیف نمود. اپرای «دیوار ابلیس» (۱۸۸۲) و تعدادی قطعه برای پیانو (شامل تعداد زیادی پولکا) از دیگر آثار سال‌های پایانی سخت آهنگساز می‌باشند. اسمتانا به دلیل افسردگی و اختلال اعصاب به آسایشگاه روانی در پراگ برده شد و اندکی بعد در همانجا درگذشت.[۲]

برخی از آثار[ویرایش]

  • اپرای نامزد فروخته شده
  • اپرای راز
  • سمفونی پیروز
  • پوئم سمفونی میهن من
  • چندین پولکا برای پیانو
  • سه‌نوازی برای پیانو، ویلن و ویلنسل

شنیدن آثار[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Litomyšl
  2. “Bedřich Smetana”. Encyclopædia Britannica. Retrieved 1 November 2014. 

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]