آدام میتسکیه‌ویچ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آدام میتسکیه‌ویچ
Adam Mickiewicz według dagerotypu paryskiego z 1842 roku.jpg
نام اصلی
آدام برنارد میتسکیه‌ویچ
زاده۲۴ دسامبر ۱۷۹۸
زاووسه، فرمانداری لیتوانی، امپراتوری روسیه
درگذشته۲۶ نوامبر ۱۸۵۵ (۵۶ سال)
قسطنطنیه، امپراتوری عثمانی
آرامگاهکلیسای جامع واول، کراکوف
زمینه کاریشاعر، مقاله‌نویس
ملیتلهستانی
سبک نوشتاریرومانتیسم
کتاب‌هاپان تادئوش
جادی
امضا

آدام برنارد میتسکیه‌ویچ (لهستانی: Adam Bernard Mickiewicz، زادهٔ ۲۴ دسامبر ۱۷۹۸ – درگذشتهٔ ۲۶ نوامبر ۱۸۵۵) شاعر ملی، مقاله‌نویس، مترجم، ناشر و نویسندهٔ سیاسی لهستانی بود.

او یکی از اولین نمایندگان رومانتیسم و یکی بزرگ‌ترین شاعران لهستان است. همچنین او را یکی از برترین شاعران اسلاو و اروپایی می‌دانند. میتسکیه‌ویچ از پیشگامان نمایشنامه‌نویسی رومانتیک بود و در لهستان و اروپا با گوته و بایرون مقایسه می‌شود. او عمدتاً به دلیل درام شاعرانهٔ جادی و شعر حماسی ملی پان تادئوش مشهور است. از دیگر آثار تأثیرگذار او می‌توان به کنراد والنرود و گراجینا اشاره کرد.

آدام میتسکیه‌ویچ در مبارزه برای استقلال کشورش که در آن زمان بخشی از امپراتوری روسیه بود، شرکت فعالانه داشت و به دلیل فعالیت‌های سیاسی‌اش پنج سال را در روسیهٔ مرکزی در تبعید گذراند. او در سال ۱۸۲۹ امپراتوری روسیه را ترک کرد و باقی عمرش را مانند بسیاری از هموطناناش در کشورهای دیگر سپری کرد. او ابتدا در رم ساکن شد، سپس به پاریس رفت و به عنوان استاد ادبیات اسلاو در کلژ دو فرانس مشغول به کار شد. میتسکیه‌ویچ زمانی که برای کمک به سازماندهی نیروهای لهستانی برای مبارزه با روسیه در نبرد کریمه به قسطنطنیه در امپراتوری عثمانی سفر کرده‌بود احتمالاً به دلیل ابتلا به بیماری وبا درگذشت. بقایای جسد او بعداً به کلیسای جامع واول در کراکف لهستان منتقل شد.

منابع[ویرایش]