جین آدامز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جین آدامز
Jane Addams - Bain News Service.jpg
حدود ۱۹۲۶
زادهٔ۶ سپتامبر ۱۸۶۰
سیدارویل، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا
درگذشت۲۱ مهٔ ۱۹۳۵ (۷۴ سال)
شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا
تحصیلاتمدرسه علوم دینی زنانه راکفورد
پیشهخدمات اجتماعی و کنشگر سیاسی، پدیدآورنده و سخنران، سازمانده اجتماعات
والدینجان اچ آدامز
سارا وبر (آدامز)
جایزه(ها)جایزه صلح نوبل (۱۹۳۱)
امضاء
Jane Addams signature.svg

جین آدامز (انگلیسی: Jane Addams؛ زاده ۶ دسامبر ۱۸۶۰ درگذشته ۲۱ مه ۱۹۳۵) فعال اجتماعی، اصلاح طلب، جامعه‌شناس و مؤلف آمریکایی بود. وی به عنوان یک رهبر مهم مددکارهای اجتماعی، یکی از فعالان جنبش حق رای زنان در آمریکا، مددکار اجتماعی، فیلسوف عمومی، جامعه‌شناس، نویسنده و رهبر حق رأی زنان و صلح جهانی در عصری رئیس‌جمهورهایی مانند تئودور روزولت و توماس وودرو ویلسون که خود به‌عنوان افراد اصلاح طلب و فعالان اجتماعی شناخته می‌شدند معروف و شناخته شده بود.

زندگی[ویرایش]

جین سال ۱۸۶۰ در ایالت ایلینویز زاده شده در سال ۱۸۷۷ با بی میلی به مدرسه دینی دخترانه راکفورد وارد شد؛ در این دوره زنان، به تازه امکان یافته بودند که در کالج تحصیل کنند اما در این زمان این کالج‌ها مدرک دانشگاهی صادر نمی‌کرد. او در ایالات متحده آمریکا فعالیت‌هایی مرتبط با مادران، نیازهای کودکان، بهداشت عمومی، و صلح جهانی انجام داد. در مقاله خود «استفاده از زنان در اداره و حکومت شهر»، جین ارتباط بین کار دولت و خانواده را ذکر کرد، او گفته‌است که بسیاری از ادارات دولتی مانند بهداشت و آموزش و پرورش کودکان می‌تواند به نقش زنان در حوزه خصوصی معطوف شود. به این ترتیب، این مسائلی بود که زنان بیشتر از مردان می‌دانستند، بنابراین زنان برای رأی دادن بیشتر به نظرات خود نیاز داشتند.[۱]
جین ادامز در دهه ۱۸۸۰ مجدداً به اروپا و لندن سفر کرد و لندن به او انگیزه برا کار کرد. آنچه در وهله نخست توجه او را جلب کرد، فساد و تباهی در شهر لندن بود که نمونه‌های آن عبارت بودند از: روسپیان، معتادان به الکل، کودکان افلیج و … بود. آدامز در لندن همچنین اقامتی بای مستمعدان یاف، با نام توین بی هال، که با اهدای پول، خوراک، پوشاک و اقلام دیگر به آنان کمک می‌کرد. فکر ایجاد همچنین جایی در آمریکا شکل گرفت و از این راه بود مهم ارین کمک خود را به پیشرفت جامعه و در نهایت به پیشرفت جامعه کرد. در سال ۱۸۸۹، جین آدامز و الن گیتز استار در خیابان هالستد که منطقه سکونت کارگران بود یک طبقه یک خانه سابقاً مجلل را اجاره کرده، آنرا مجزا نموده و از آن برای خدمت رسانی و مراقبت از مهاجرین تازه از راه رسیده استفاده کردند. آنها به یاد صاحب اولیه خانه چالز هاول که از میلیونرهای شیکاگو بود آن را «هال هاوس» نامیدند .
وی با راه اندازی سکونت «هاول هاوس» مهم‌ترین کمک وی به جامعه‌شناسی، مستقیماً به تجربیاتش در «هاول هاوس» مربوط می‌شود. موضو عات جامعه‌شناسی عنوان شده درمورد تعاون و رشد بالنده، شالوده آثار مهم وی را تشکیل می‌دهند. بینش جامعه شناختی وی دربارهٔ جامعه متضمن آن است که مردم یاد بگیرند تفاوت‌های یک دیگر را تحمل کنند و بپذیرند.

او گفت که اگر زنان مسئول تمیز کردن جوامع خود و ایجاد مکان‌های بهتر برای زندگی باشند، آنها باید بتوانند به‌طور فعال‌تری در رای دادن شرکت کنند. آدامز یک الگو برای زنان طبقه متوسط بود که داوطلبانه درصدد رشد جوامع خود برآمد و به تلاش و کوشش پرداخت. او به‌طور فزاینده‌ای به عنوان عضو مکتب فلسفه پراگماتیست آمریکایی شناخته می‌شود، و توسط بسیاری به عنوان اولین زن «فیلسوف عمومی در تاریخ ایالات متحده» شناخته شده‌است.[۲] در سال ۱۸۸۹ او «هاوس هال» را تأسیس کرد و در سال ۱۹۲۰ یکی از بنیانگذاران اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا (ACLU) بود.[۳] در سال ۱۹۳۱ او نخستین زن آمریکایی بود که جایزه صلح نوبل به او اهدا شد و به عنوان بنیانگذار مددکاری اجتماعی در ایالات متحده شناخته شد.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. «Jane Addams». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۸.
  2. Maurice Hamington, "Jane Addams" in Stanford Encyclopedia of Philosophy (2010) portrays her as a radical pragmatist and the first woman 'public philosopher" in United States history".
  3. "Celebrating Women's History Month: The Fight for Women's Rights and the American Civil Liberties Union, ACLU". ACLU Virginia.
  4. Stuart, Paul H. "Social Work Profession: History". SOCIAL WORK National Assoc. of Social Workers Press. Oxford University Press. Retrieved 13 June 2013.

پیوند به بیرون[ویرایش]

  1. دیلینی، تیم (۱۳۹۸). نظریه‌های کلاسیک جامعه‌شناسی. تهران: نی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۱۲-۹۸۳-۵.