ویلیام بلیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویلیام بلیک
پرتره بلیک اثر توماس فیلیپس (۱۸۰۷)
پرتره بلیک اثر توماس فیلیپس (۱۸۰۷)
زاده۲۸ نوامبر ۱۷۵۷
لندن، انگلستان
درگذشته۱۲ اوت ۱۸۲۷ (۶۹ سال)
لندن، انگلستان
زمینه کاریشعر و نقاشی
ملیتبریتانیایی
سبک نوشتاریرمانتیسم
همسر(ها)کاترین بلیک
امضا

ویلیام بلیک (به انگلیسی: William Blake) (زاده ۱۷۵۷ – درگذشته ۱۸۲۷) شاعر و نقاش بریتانیایی و مبدع نوع جدیدی از شعر در زبان انگلیسی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

بلیک ۲۸ نوامبر ۱۷۵۷ در لندن به دنیا آمد. او در یک خانوادهٔ گمنام و نه چندان مشهور انگلیسی متولد شد. وی فرزند سوم خانواده بود. پدرش جیمز از صنعت‌گران معروف جوراب‌بافی بود. مادرش، کاترین بلیک تحصیلات اولیه را در خانه به او آموزش داد. تا ۱۰ سالگی به مدرسه نرفت و برنامه‌های آموزشی او در خانه دنبال می‌شد. پس از آن او را به مدرسهٔ نقشه‌کشی فرستادند و بعدها به حرفهٔ گراورسازی مشغول شد. از همان اوان کودکی و نوجوانی، آثار روحیهٔ هنری و خلاق در او آشکار بود و به ویژه به هنر و شعر علاقهٔ خاصی نشان می‌داد. در همان سال‌ها بلیک به مطالعهٔ کتب فلسفی و شعر مدرن می‌پرداخت. تجربیات رازآلود بعدی او در زندگی الهام‌بخش بسیاری از اشعار او در آینده شد.

او مجموعه سروده‌های خود به نام «سرودهای معصومیت» (Songs of Innocence) را در ۱۷۸۹ و مجموعه «سرودهای تجربه» (Songs of Experience) را در ۱۷۹۴ با روشی به نام چاپ تذهیبی که خود مبدع آن بود، منتشر کرد. این کتاب‌ها همانند دیگر آثاری که سرود و با روش خاص خود تذهیب‌کاری کرده و به چاپ رساند با استقبال فراوانی روبه‌رو شد و او را در زمرهٔ مشهورترین شاعران روزگار خود قرار داد. بیشتر آثار او مبین مخالفت او با کلیسا و اعتقاد به آزادی انسان و عشق الهی است.

کتابشناسی[ویرایش]

آثار ترجمه‌شده به فارسی[ویرایش]

  • ترانه‌های معصومیت، مجموعه شعر، ترجمه محمدصادق رئیسی، چاپ اول، ۱۳۹۴، نشر سولار.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]